Sobota 27. duben 2024 18:50
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

PwC: Optimismus mezi šéfy podniků se ve světě za poslední rok zdvojnásobil

15.01.2024 18:15  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Podíl generálních ředitelů světových firem, kteří letos věří ve zlepšení růstu globální ekonomiky, se za poslední rok více než zdvojnásobil a dostal se na 38 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, do kterého se loni na podzim zapojilo 4702 šéfů ze 105 zemí světa. O rok dříve zlepšení očekávalo 18 procent dotázaných ředitelů. PwC výsledky průzkumu poskytla ČTK. Šéfové českých firem z celosvětových dat příliš nevybočují.

Zároveň se výrazně snížil počet šéfů, kteří očekávají pokles globální ekonomiky. Na podzim 2022 mělo pesimistický výhled 73 procent generálních ředitelů, což bylo nejvíce za dobu sledování těchto trendů. Nyní je to 45 procent. Za zlepšením stojí hlavně nižší obavy z vysoké inflace a makroekonomické nestability. V minulém průzkumu se inflace obávalo 24 procent manažerů, teď 16 procent. Obavy z nestabilní ekonomiky se snížily z 24 procent na sedm. Podíl generálních ředitelů, kteří se domnívají, že jejich firma je geopolitickými riziky zasažena, přes pokračující vojenské konflikty ve světě klesl o sedm procentních bodů na 18 procent.

V růst globální ekonomiky věří 36 procent generálních ředitelů českých firem, 34 procent naopak očekává pokles. "U vývoje globální ekonomiky jsou čeští generální ředitelé výrazně optimističtější než u očekávání vývoje české ekonomiky. Z toho lze vyvodit, že trend výraznějšího globálního růstu se na domácím trhu projeví s určitým zpožděním. Ve střednědobém horizontu optimismus šéfů českých firem výrazně roste, v tříletém výhledu už v růst světové ekonomiky věří 72 procent generálních ředitelů, pokles očekává jen deset procent,“ uvedl řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

Nejvíce pesimističtí k výkonu vlastní ekonomiky jsou generální ředitelé v západní Evropě a Severní Americe. V západoevropských zemích 32 procent šéfů věří v růst domácí ekonomiky, 48 procent ale počítá s poklesem.

Šéfové spíše plánují růst počtu zaměstnanců svých firem, 39 procent z nich uvádí, že jejich společnost zvýší počet lidí o více než pět procent. Očekávaný růst se týká všech regionů, největší plány na expanzi mají firmy na Blízkém východě.

Přes pozitivní očekávání zůstává nicméně důvěra velmi křehká. Ředitelé si totiž uvědomují, že významné trendy, jako je technologický rozvoj či změna klimatu, způsobují nutnost reakce. Téměř polovina se tak domnívá, že jejich současný byznys nebude v následujícím desetiletí udržitelný bez zásadních změn.

"Obavy z makroekonomických hrozeb ustupují, do popředí pozornosti se tak dostávají jiné výzvy. Přes rostoucí důvěru v globální ekonomický vývoj je výhled generálních ředitelů méně optimistický ohledně ziskovosti jejich firem. Stále více si proto uvědomují nutnost razantních modernizací vlastního obchodního modelu,“ komentoval výsledky průzkumu generální ředitel PwC Bob Moritz.

Přestože očekávání od přínosu umělé inteligence (AI) jsou veliká, šéfové si uvědomují, že souvisejícím krokem musí být i rozvoj vlastních zaměstnanců. Zároveň jsou přesvědčeni o zvyšování rizika v kybernetickém prostoru, nárůstu dezinformací či zvýšených nároků u právní odpovědnosti. Skoro třetina šéfů očekává, že změny klimatu budou ovlivňovat i to, jakým způsobem jejich firma vytváří a udržuje hodnoty. V minulých pěti letech přitom takto uvažovala pouze necelá čtvrtina dotázaných.

Tři čtvrtiny firem pak zahájilo nebo už dokončilo kroky vedoucí ke zlepšení energetické efektivity jejich provozu, a 58 procent přijalo kroky vedoucí k zavádění nových ekologických produktů, služeb či technologií.

Zdroj: Reuters, ČTK, PwC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Putin: Za ruský plyn se musí od pátku platit v rublech
    Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého od pátku odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Podle agentury DPA nicméně odborníci nepředpokládají, že by Putinův dekret měl na odběratele ruského plynu vážnější dopady.
  • Putin zkorigoval ruské cíle, škrtl průnik mezi největší ekonomiky
    Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem stanovil národní cíle, kterých má Rusko dosáhnout do roku 2030. Oproti předchozímu výnosu mezi těmito cíli už nefiguruje přání, aby se Rusko stalo jednou z pěti největších světových ekonomik, cíl snížit chudobu v zemi proti roku 2017 na polovinu pak Putin přesunul z roku 2024 na rok 2030, upozornila ruská média.
  • PwC: Fúze a akvizice letos zpomalily, jejich počet klesl o čtvrtinu
    Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám proti rekordnímu roku 2021 zpomalila. V prvním pololetí letošního roku se ve světě uskutečnilo 24.124 transakcí, což bylo o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Hodnota transakcí činila dva biliony dolarů, což je meziroční pětinový pokles. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC, kterou má ČTK k dispozici.
  • PwC: Globální ekonomika by letos mohla růst nejvíce za 20 let
    Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od počátku století, což by mělo světovou ekonomiku vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022. Růst ale bude záviset na úspěšném a rychlém očkování populace a pokračování rozpočtových, měnových a finančních zásahů v největších ekonomikách světa. Vyplývá to ze studie PwC, o které dnes firma informovala v tiskové zprávě.
  • PwC: Hlavním strašákem pro investory zůstává inflace, obavy jsou nižší než loni
    Hlavním strašákem pro globální investory zůstává inflace, jejich obavy jsou ale výrazně nižší než loni. Naopak detailněji se letos zaměřili na to, jak se potenciální zainvestované společnosti staví k udržitelnosti nebo jak pracují s umělou inteligencí a čelí hrozbám moderních technologií, vyplývá z letošního průzkumu společnosti PwC mezi 345 velkými investorskými společnostmi.
  • PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent
    Díky zlepšení investičního klimatu se loni v Řecku více dařilo fúzím a akvizicím. Hodnota 85 fúzí a akvizic tam vzrostla o 16 procent na 4,3 miliardy eur (více než 108 miliard Kč), z toho pět největších obchodů tvořilo 39 procent celkové částky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).
  • PwC: Investice do technologií na ochranu klimatu letos klesly o 40 procent
    Investice do start-upových inovací směřujících k ochraně klimatu letos kvůli celosvětové ekonomické nejistotě i konfliktům klesly o 40 procent. Celkově se ale investice do start-upového trhu propadly ještě více, takže podíl investic mířících na ochranu klima dál rostl, vyplývá z aktuální studie společnosti PwC. Soukromí investoři a fondy letos do start-upových projektů investovali 638 miliard dolarů, což je meziročně o 50 procent méně.
  • PwC: Jediným řešením evropské krize je fiskální unie
    Evropskou dluhovou krizi lze vyřešit jedině prostřednictvím fiskální unie. Všechna dosavadních opatření...
  • PwC: Na 60 procent evropských firem nemá povědomí o záměrech tzv. zelené dohody
    Na 60 procent významných evropských firem nemá povědomí o záměrech a dopadech takzvané zelené evropské dohody, nazývané Green Deal. Alespoň částečně je na plnění plánu zařízená necelá polovina firem, přičemž 21 procent firem říká, že jsou s ním seznámeny detailně a 11 procent podniků je přesvědčeno, že jsou na Green Deal skutečně připraveny. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi 300 evropskými vrcholnými manažery ve 13 evropských zemích. Green Deal je soubor pravidel a nařízení vedoucí k dosažení klimatické neutrality Evropy do roku 2050.
  • PwC: Objem fúzí a akvizic ve světě letos láme rekordy, český trh zaostává
    Objem fúzí a akvizic ve světě v letošním roce láme rekordy a překonává i předkrizová období. Ve druhém čtvrtletí se uskutečnily fúze a akvizice v objemu přesahujícím 1,2 bilionu dolarů, objem těchto transakcí je tak nejvyšší za poslední roky. V předkrizovém období se objemy maximálně blížily bilionu dolarů za čtvrtletí, vyplývá z dat společnosti PwC.
  • PwC: Optimismus spotřebitelů ve světě a jejich ochota utrácet roste
    Spotřebitelé se ve světě dívají do budoucnosti s větším optimismem než v předchozích čtvrtletích, tři z pěti lidí věří v pozitivní vývoj. S rostoucím optimismem roste ochota utrácet v kamenných obchodech, za zábavu i cestování, vyplývá z průzkumu, který společnost PwC uskutečnila mezi 10.000 lidmi ve 26 zemích světa. Více optimisticky se přitom do budoucnosti dívají očkovaní a lidé pracující z domova.
  • PwC: Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí letošního roku klesl v ČR i ve světě
    Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí 2023 klesl v ČR i ve světě. V Česku se uskutečnilo 63 obchodů, před rokem to bylo 85 transakcí. Ve světě klesl objem transakcí meziročně o 38 procent na 1,208 bilionu dolarů (26,661 bilionu korun), vyplývá z analýzy poradenské společnosti PwC.
  • PwC: Tržní hodnota nejcennějších firem propadla loni nejvíce od roku 2009
    Tržní hodnota stovky nejcennějších světových firem propadla za poslední rok nejvíce od finanční krize v roce 2009. Pořadí největších společností se nezměnilo, jedničkou zůstává Apple. Vyplývá to z aktuální studie PwC Global Top 100 Companies.
  • PwC: Umělá inteligence do roku 2030 pomůže zvýšit světové HDP o 14 procent
    Umělá inteligence stále více ovlivňuje světovou ekonomiku. Do roku 2030 pomůže díky vyšší produktivitě zvýšit světové HDP o 14 procent. Její ekonomické přínosy mohou dosáhnout 15,7 bilionu dolarů. Hlavní benefity většího rozvoje umělé inteligence jsou ve zvýšení produktivity i vyšší spotřebě, vyplývá z aktuální studie, kterou společnost PwC poskytla ČTK.
  • PwC: Umělá inteligence zvýší světové HDP
    Díky umělé inteligenci se do roku 2030 zvýší světový hrubý domácí produkt o 14 procent, tedy o 15,7 bilionu dolarů (přes 400 milionů Kč). To je více než nynější HDP Číny a Indie dohromady. V dnešní rychle se měnící ekonomice tak umělá inteligence představuje největší obchodní příležitost, vyplývá ze studie společnosti PwC.
  • PwC: Zájem investorů o přístavy trvá, loni jich změnilo majitele 16
    Zájem investorů o přístavy a terminály trvá. V posledních letech se po celém světě staly vyhledávaným cílem pro převzetí, loni jich změnilo majitele 16. Uvedla to poradenská společnost PwC. Její analýza s názvem Barometr dopravy a logistiky přístavy označuje za skryté klenoty globalizovaného dodavatelského řetězce. Expert PwC ale varuje, že zájem o Evropu může ochabovat.
  • QE prý způsobí neudržitelný růst akcií
    Nákup dluhopisů, který zahájila Evropská centrální banka (ECB), způsobí neudržitelný růst cen akcií, je ale...
  • QE přichází i do eurozóny – po 6 letech
    Dnešní zasedání Evropské centrální banky (ECB) by mohlo potvrdit záměr většiny jejich členů odstartovat...
  • Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové sankce proti KLDR
    Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země uskutečnila 3. září. Sankce zakazují vývoz textilu ze země a omezují dovoz ropy, napsala agentura Reuters.
  • Rada ČNB bude dnes jednat o nastavení úrokových sazeb
    Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada zřejmě zvýší úrokové sazby. Základní úroková sazba by tak měla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. ČNB dnes také představí novou makroekonomickou prognózu a následně poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 zveřejní i odhadovaný kurz koruny vůči euru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster