Čtvrtek 18. duben 2024 17:09
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Bitcoin a rizika? Nejen regulace a rozhádaná komunita. Pozor také na Tether

05.12.2017 11:07  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních dvou týdnech dostávám prakticky nonstop otázky na téma Bitcoinu a kryptoměn a nutno říci, že se docela opakují. Dnes jsem dostal dalších pět a napadlo mě, že bych mohl své odpovědi zveřejnit i zde. Jednu odpověď, týkající se rizik, bych přitom rád ještě rozvedl, protože jsem se ji na xPulsu zatím nevěnoval a protože je v poslední době docela aktuální.

———-

1) Myslíte si, že trh s bitcoinem nese znaky bubliny?

Ano. Stejně tak ale nesl znaky bubliny v roce 2011, kdy spadl o 90 % z 30 dolarů, nebo v roce 2014, kdy klesl o 80 % z 1 200 dolarů. I přes obrovskou volatilitu je ale celkový fundament na Bitcoinu silný a technologie má, navzdory své stále experimentální povaze, dlouhodobý potenciál.

2) Pokud vidíte bublinu, co myslíte, že by mohlo spustit její splasknutí? 

Vidím v zásadě tři potenciální rizika. Další spory a dělení komunity, snahy o regulaci největších bitcoinových burz a zprostředkovatelů, nebo další finanční skandál typu krachu Mt. Gox z roku 2014. Obavy mám hlavně z posledního zmíněného. Ve světě krypto je spousta projektů, které jsou ve velmi šedé zóně a regulátoři s nimi dříve či později rozhodně budou mít problém. Za všechny zmíním například existenci měny Tether, která je velmi pochybným centralizovaným pegem na dolar a která dnes do značné míry podpírá nejen cenu Bitcoinu.

 3) V médiích se v poslední době bitcoin přirovnává k „tulipánové horečce“. Souhlasíte s tím? Případně proč ano nebo proč ne? 

Až si bude moct na své zahrádce každý vypěstovat tolik bitcoinu, kolik jen bude chtít, budeme moci mluvit o podobných charakteristikách. Do té doby naštěstí bude platit, že bude Bitcoinů v oběhu maximálně 21 mil. a že analogie s tulipánovou bublinou docela pokulhává.

 4) Jaký dopad na kurz bitcoinu podle vás bude mít začátek obchodování s futures? 

Za předpokladu, že se fundament na BTC nezmění, by měl být dopad pozitivní. Krátkodobě je to sice obtížné říci, ale z dlouhodobého hlediska se BTC otevírá zcela nový a rozhodně ne malý zdroj poptávky ze strany institucionálních investorů a jejich klientů.

 5) Máte nějaký dlouhodobější odhad kurzu bitcoinu? 

Očekávám, že bude cena v delším horizontu ještě výrazně vyšší.

———-

Trochu rozpitvat chci mou odpověď na otázku číslo dvě, kde mluvím o rizicích. Zmínit se chci hlavně o Tetheru, protože o rizicích vládních regulací a rozhádané komunitě už bylo řečeno mnohé. Tether je ale téma, o kterém se zatím příliš nemluví a které, s prominutím, docela smrdí.

O co jde? Tether  je velmi zvláštní kryptoměna, která vlastně v pravém slova smyslu kryptoměnou ani není. Jedná se o projekt, se kterým přišli lidé spojení s největší bitcoinovou burzou Bitfinex a který je, na rozdíl od běžných kryptoměn, silně centralizovaný. Tehter je momentálně přibližně 20 největší „kryptoměnou“ s celkovou tržní kapitalizací přesahující 800 mil. dolarů. To vše navzdory tomu, že se jeho cena už přes dva roky prakticky nehnula z místa, protože jeho jediným cílem je snaha o udržení pegu 1:1 na USD.

Tether má být tedy kryptodolarem a produktem, který umožní obchodníkům s kryptoměnami likvidaci a zahedžování zisků do dolaru. Jeho výhodou je především to, že obchodníci nedrží dolary přímo, takže si mohou dolarovou hodnotu přeposílat z jedné burzy na druhou, aniž by k těmto transferům potřebovali často zdlouhavé transfery skrze klasický bankovní sektor. Existence Tetheru tak usnadňuje arbitráž mezi jednotlivými burzami, ale hlavně umožňuje likvidaci pozice do stabilní měny. Zároveň navíc likvidace zisků do Tetheru nevyvolává nárok na zdanění kapitálových výnosů, jelikož jsou zisky stále de facto v kryptoměně.  Tohle dočasné vyhnutí se zdanění je samo o sobě kontroverzní, ale to není zdaleka největší problém Tetheru.

Ptáte se, jak je jak je zavěšení na dolar v poměru 1:1 garantováno? Podle tvůrců Tetheru je garantováno 100% dolarovým krytím. Tržní kapitalizace 800 mil. dolarů tedy znamená, že někde na bankovním účtu tvůrců Tetheru má být momentálně zaparkováno více než 800 mil. dolarů a že každý nově vytvořený Tether znamená nový dolar na tomto bankovním účtu. Účet má být údajně auditován, ale i samotní tvůrci Tetheru připustili, že audit vlastně žádným auditem není.

Máme zde tedy měnu, která se pokouší o to samé, o co se pokoušeli tvůrci elektronického platebního systému e-gold. Ten vznikl v roce 1996 a umožňoval lidem transfer peněžních prostředků 100% krytých zlatem do té doby, než byl v roce 2008 americkými úřady postaven mimo zákon, zlato bylo rozprodáno a tvůrci e-gold tvrdě pokutováni.

Zákaz Tetheru je ale stále ještě ta lepší varianta. Horší bude, pokud se jednoho dne ukáže, že oněch 800 mil. dolarů někam zmizelo, nebo že byly Tethery uměle vytvářeny a za ně nakupovány Bitcoiny nebo další kryptoměny. V tomto případě totiž bude na světě obří kryptoskandál, který může nejen cenu kryptoměn, ale hlavně osud celého ekosystému ovlivnit na dlouhou dobu dopředu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin a ethereum stále balancují na hraně, ale fundamentální zprávy jsou hnacím motorem růstu
    Bitcoin a ethereum se stále nachází velmi daleko od svých historických maxim. V současné době neexistují žádné příliš významné fundamentální ani technické ukazatele, které by mohly naznačovat, že bitcoin zahájí svou býčí rally. Bitcoin a ethereum se stále nacházejí na úrovni 35 % pod svými historickými maximy, která bylo možné pozorovat v listopadu loňského roku.
  • Bitcoin a Ethereum zaznamenaly 9% nárůst jako oživení dešifrovacích trhů 
    Po bouřlivém týdnu na celém kryptotrhu způsobeném pádem stáje UST v Zemi se cena bitcoinu (BTC) v pátek v časných ranních hodinách vyšplhala zpět nad 30 000 dolarů a dosáhla vnitrodenního maxima 30 921 dolarů.
  • Bitcoin a ether jsou vskutku býčí, ale s výtkami
    V rámci dnešní analýzy se budeme věnovat měsíčnímu a týdennímu grafu bitcoinu (BTC). K čemuž přidáme týdenní graf etheru, ať víme, jak je na tom vůbec nejoblíbenější altcoin. Je dobré i zmínit, že Federální rezervní banka (Fed) zveřejnila velmi důležitý dokument, který se nazývá FOMC Minutes. Jedná se v podstatě o podrobnější přepis z poslední schůze Fed, který se zveřejňuje deset dní po schůzi.
  • Bitcoin a ether klesají pod klíčové úrovně podpory
    Bitcoin i ether se propadly pod klíčové úrovně podpory, protože krypto trhy nadále pociťují značnou nepřízeň tváří v tvář rostoucí inflaci a úrokovým sazbám.
  • Bitcoin a ether pravděpodobně prudce neporostou
    Kryptoměnový trh se ve středu odrazil vzhůru a mírně tak vyrovnal propad, který přinesla eskalující geopolitická situace ve světě. Tehdy bitcoin klesl o 12 % na téměř 36 600 USD, což je úroveň, která byla dříve zaznamenána v polovině roku 2021. O 16 % se propadl také ADA, zatímco ethereum kleslo o 14 %. Tento rozsáhlý výprodej stáhl tržní kapitalizaci kryptoměn z 2 bil. USD na 1,7 bil. USD.
  • Bitcoin a Ether rostou; Deutsche Bank bude poskytovat služby úschovy kryptoměn
    Bitcoin v pátek ráno v Asii vzrostl a obchoduje se nad 26 500 USD. Ether se rovněž posunul výše a překonal hranici 1 600 USD. Všech ostatních 10 nejprodávanějších nestablecoinových tokenů posílilo.
  • Bitcoin, akcie i komodity začnou růst, až bude Fed nucen otočit se a pokračovat v tisku peněz
    Oblíbený kryptoanalytik pracuje na makroekonomické prognóze, aby zjistil, co by budoucnost mohla přinést rizikovým aktivům, jako je bitcoin.
  • Bitcoin ako bezpečný prístav?
    Akciové trhy majú za sebou zmiešaný týždeň. Európske akciové indexy sa dokázali dostať vyššie, naopak americké akcie zaznamenali pokles. Za týmto vývojom stojí najmä geopolitická situácia. Americký prezident Donald Trump odložil o 6 mesiacov zavedenie ciel na dovoz automobilov do USA, čo sa podpísalo za rast na európskych akciových trhoch. Na druhej strane, americko-čínske obchodné napätie aj naďalej eskaluje, pričom hrozí, že krajiny uvalia 25%-né clá na celú vzájomnú obchodnú výmenu.
  • Bitcoin a kryptoměny jsou připraveny na poslední vzestup před recesí v USA
    Ve složitém tanci globálních financí se stále více prolínají tradiční ekonomické ukazatele a rostoucí trh s bitcoiny a kryptoměnami. Nedávné makroekonomické údaje z USA naznačují ochlazení ekonomiky, což by mohlo mít hluboké důsledky pro Bitcoin a další kryptoměny.
  • Bitcoin, analýza, Bitfinex a Tenher
    Studie po analýze 200 GB transakcí tvrdí, že cenu Bitcoinu uměle nafoukla burza Bitfinex. Ta má totožného provozovatele jako Tether. Při analýze více jak 200 GB dat, která obsahují velké množství údajů o transakcích mezi Bitcoinem a Tetherem přišli dva profesoři ve své studii k závěru, že nárůst ceny Bitcoinu před dvěma lety byla jen uměle nafouklou bublinou.
  • Bitcoin a Stablecoiny v roce 2024 výrazně vzrostou
    Ryan Rasmussen, vedoucí výzkumný pracovník společnosti Bitwise Invest, spekuloval o růstu příjmů z Etherea a tvrdil, že v roce 2024 se příjmy zdvojnásobí na 5 miliard dolarů. Analytik rovněž poukázal na svá očekávání nárůstu příjmů společnosti Coinbase ve světle jejích nově spuštěných produktů, které se dočkaly širokého přijetí.
  • Bitcoin atakuje cenový rekord, dnes vyšel i na 1,34 milionu korun. Pozítří totiž vstupuje na burzu provozovatel největšího online tržiště s kryptoměnami v USA, Coinbase, což kryptoměny dále popularizuje
    Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny bitcoinu se dnes dopoledne přiblížila ke svému historickému maximu. Tohoto maxima dosáhla před takřka měsícem, 13. března, kdy se bitcoin prodával až za 61 742 dolarů. Dnes se dostal až na cenu 61 229 dolarů za kus. V korunách zaostala cena bitcoinu za svým březnovým historickým rekordem jen o několik málo tisíc, když se dnes dopoledne prodávala až za více než 1 340 000 korun.
  • Bitcoin atakuje klíčovou rezistenci klesající trendové linie
    Bitcoin se obchoduje kolem úrovně 17 200 až 17 400 USD. Včera se jeho cena dotkla rezistence klesající trendové linie a byla odmítnuta. Uzavřela níž. Jedná se o významnou zónu rezistence. Průraz nad úroveň 17 400 USD by byl známkou síly. Bitcoin se od listopadového výprodeje po skandálu kolem FTX stále obchoduje do strany. Horní hranice pásma je na úrovni 17 900 – 18 000 USD, a pokud býci prorazí nad 17 400 USD, měli bychom se na tuto úroveň dostat. Support je na úrovni 16 900 USD a průraz pod ni posune cenu k úrovni 15 800 USD.
  • Bitcoin atakuje tržní kapitalizaci 1 bilion dolarů
    Cena Bitcoinu překonala 50 000 dolarů a s cenou roste také jeho kapitalizace. Ta by mohla v brzké době překonat 1 bilion amerických dolarů. Milník, který jsme si nedokázali ještě před pár lety představit, se nejspíše stane skutečností. K jeho překonání mu nepomáhají pouze drobní investoři a tzv. “FOMO” efekt, ale také nástup institucionálních investorů a korporací.
  • Bitcoin a zlato jsou stále nejlepší pojistkou proti korupci, říká Kiyosaki
    Autor knihy Bohatý táta, chudý táta pronesl několik drsných slov na účet amerického prezidenta Joea Bidena.
  • Bitcoin balancuje nad 26 000 USD a míří k dalším ziskům
    Podle CoinMarketCap dosáhla maximální cena bitcoinu během posledních 24 hodin 26 675 USD, přičemž minimum bylo 26 312 USD.
  • Bitcoin během čtvrtečního obchodování prudce vzrostl
    Ve čtvrtek ráno začala přední kryptoměna flat trendem, pak ale přešla na stabilní růst. V době psaní článku činí hodnota BTC zhruba 47 468 USD.
  • Bitcoin bez problémů překročil hodnotu 40 000 dolarů a nyní se drží ve vyšších hodnotách: Co bude dál?
    Bitcoin nedávno překonal hranici 40 000 USD a nyní se pevně drží v rozmezí 44 000 USD a 45 000 USD, což odráží jeho pokračující odolnost a výkonnost na finančních trzích v posledních měsících. Při pohledu do budoucna investoři čekají na plánovaný halving, který je očekáván v dubnu 2024, a uvědomují si jeho historický význam při ovlivňování dynamiky nabídky a poptávky po Bitcoinu.
  • Bitcoin běží dál
    Týden byl na FX trzích velmi klidný, ale na trhu s kryptoměnami nikoli. Bitcoin byl středem zájmu, protože se očekávala velmi důležitá změna algoritmu. Neočekávaně byla zrušena a bitcoin nebude následovat srpnovou úpravu bitcoin cash. Mexická centrální banka tradičně zachovala jednodenní úrokovou sazbu na úrovni 7 % a nezvýšila ji. Inflační očekávání jsou nízká, a protože americký Federální rezervní systém v listopadu nezpřísní, Banxico není nucena jednat. Pokud jde o rozvíjející se trhy, pokračující růst cen ropy by mohl vytáhnout inflaci výš. Například v Indii míří spotřebitelské ceny výš, neboť země je velmi závislá na dovozu ropy.
  • Bitcoin blízko 9měsíčního maxima 📈 Kryptoměny rozšiřují býčí dynamiku
    Nedávné oslabení bank způsobilo příliv kapitálu do kryptoměn ze dvou důvodů. Hlavní příjemce rally - decentralizovaný Bitcoin - není přímo závislý na centralizovaném finančním sektoru. Za druhé, tváří v tvář stupňujícím se problémům bank se zvýšila šance na pivot Federálního rezervního systému. Od pádu SVB Fed již dvakrát naznačil podporu tržní likvidity, což investoři brali jako pozitivní prognózu. Stále nelze předvídat, jakým způsobem se krize vyvine, ale její zadržení v souvislosti s převzetím Credit Suisse ze strany UBS spolu s potenciálně holubičím postojem Fedu by mohlo být katalyzátorem růstu rizikových aktiv.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF