Britská inflace v říjnu přestala zrychlovat, GBPUSD znovu o trochu blíže k důležitému supportu

14.11.2017 10:52  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Britská inflace dál nezrychluje. Alespoň prozatím. Dnes dopoledne byly zveřejněny výsledky britského CPI za měsíc říjen a libra má zdá se po dnešku o jeden menší problém navíc. Zatímco trh (společně s Bank of England) počítal se zrychlením inflace z 3 % na 3,1 %, inflace zůstala za minulý měsíc beze změny na 3 %. Mírným zklamáním skončila i jádrová inflace, která oproti očekávanému růstu na 2,8 % rovněž stagnovala na 2,7 %. Co se jednotlivých složek CPI týká, tahounem meziročního růstu zůstává hlavně růst cen zboří, který dosahuje 3,3 %, zatímco růst cen služeb je na 2,7 %.

Dnešní čísla samozřejmě nejsou žádnou tragédií. Inflace je stále  vysoko nad dvouprocentním cílem a Bank of England s dalším zvyšováním sazeb nijak nepospíchá. Šance na jejich zvýšení během příštího roku dosahuje okolo 70 % a na této pravděpodobnosti se ani po dnešku příliš nemění. Rozhodně se ale jedná o další nepříjemnou zprávu na nervózních librových párech, kde je britská měna už nějakou dobu pod tlakem kvůli zvětšujícímu se politickému napětí v zemi, které by mohlo vyústit až k odvolání britské premiérky.

Libra má před sebou nyní důležitý týden a po dnešních výsledcích inflace ji čekají zítra ještě důležitá čísla z pracovního trhu a ve čtvrtek pak výsledky maloobchodních prodejů. Na GBPUSD se momentálně hraje především o support kolem 1,3030 GBPUSD, jehož případné prolomení by do dalších dnů ke slabšímu fundamentálnímu výhledu přidalo také viditelné zhoršení technické situace.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Britská inflace mírně zrychlila, na vině je brexit a slabší libra
  Výsledky britské inflace jsou venku a jak jsme naznačili již ve včerejším komentáři, libře stačí docela málo k tomu, aby si připsala zajímavé zisky:
 • Britská inflace na 4letém minimu, analýza EUR/GBP
  Růst inflace se ve Velké Británii propadl na nejpomalejší tempo od listopadu 2009. Dnes zveřejněný index spotřebi...
 • Britská inflace na 4letém minimu, analýza EUR/GBP
  Německá podnikatelská morálka (Ifo index )klesla v tomto měsíci poprvé za posledních pět měření. Propad z 111,3 b...
 • Britská inflace nečekaně klesla, libra reaguje oslabením
  Překvapení z Británie. Čísla o britské inflaci jsou venku a nové výsledky naznačují, že se zvýšená inflace navzdory prudkému oslabení libry zatím nedostavuje. Růst CPI dosahoval v minulém měsíci pouze 0,1 %, zatímco konsenzus počítal s růstem o 0,3 %. Meziroční inflace pak zpomalila z 1 % na 0,9 %, zatímco trh počítal s jejím růstem o 1,1 %. Ještě zajímavější je pak pohled na jádrovou inflaci, jejíž meziroční růst zpomalil z 1,5 % na 1,2 %, zatímco trh počítal se zpomalením pouze na 1,4 %.
 • Britská inflace nepotěšila, libra na dosah 1,29 GBPUSD
  Čísla o britské inflaci jsou venku a žádné pomoci se od nich tentokrát libra nedočkala. Inflaci po prudkém růstu z minulých měsíců začíná docházet dech a dnešní výsledky opět potvrdily, že výhled Bank of England a její aktuální opatrná pozice směrem k dalšímu zvyšování sazeb zatím dává docela smysl. Meziročně britská inflace v červenci zůstala beze změny na 2,6 %, což bylo ale pod většinovým konsenzem, který počítal s jejím zrychlením na 2,7 %. Podobně si vedla také jádrová inflace, která se udržela na 2,4 % a o desetinu tak podstřelila většinový konsenzus. Po výrazném odchýlení cen zboží, které ještě před rokem klesaly díky levnější ropě o více než procento, se tak všechny ukazatele inflace (celková, jádrová, spotřeba, služby) sešly ve vzácné shodě v úzkém pásmu od 2,4 % do 2,7 %.
 • Britská inflace poprvé od roku 2012 zpět na 3 %, šance na růst sazeb zůstává vysoká
  Výsledky britské inflace jsou venku a žádné překvapení se tentokrát nekoná. Zářijová čísla se trefila přesně do většinového konsenzu, takže celková inflace meziročně zrychlila z 2,9 % na 3 %, zatímco jádrová inflace zůstala beze změny na 2,7 %. Zpřesněný výhled Bank of England, která na svém minulém zasedání naznačila, že by se inflace mohla dostat na tři procenta, se tedy naplnil. Aktuálně se pohybujeme jedno procento nad inflačním cílem, což znamená, že bude muset guvernér Carney napsal dopis s vysvětlením vyšší inflace britskému ministru financí.
 • Britská inflace překvapila. Libra z jejího růstu ale zatím moc vytěžit nedokázala
  Británie dnes zveřejnila čerstvé výsledky inflace a nabídla docela zajímavé překvapení. Trh s tím že dubnová inflace výrazně vzroste počítal. Nepočítal ale s tím, že bude růst až tak vysoký. Dubnová inflace v zemi rostla podle statistického úřadu z 2,3 % na 2,7 %, což bylo desetinu nad většinovým konsenzem. Desetinu nad konsenzem přitom skončila i jádrová inflace, která se vyhoupla z 1,8 % na 2,4 %. Tahounem dubnového růstu byly ceny služeb, které meziročně rostou o 3 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2013. Růst cen zboží naopak po prudkém zrychlení z minulých měsíců začal zvolňovat, když zůstal beze změny na 2,4 %. Výše uvedené v jednom grafu pak vypadá následovně.
 • Britská inflace překvapila nečekaně silným růstem, libra zpět nad 1,2450 GBPUSD
  Dnes dopoledne přišly výsledky Britské inflace a nová čísla docela překvapila. Meziroční růst totiž zrychlil v únoru z lednových 1,8 % až na 2,3 %. Trh přitom počítal se zrychlením pouze na 2,1 %. Ještě zajímavější jsou ale údaje o jádrové inflaci, která se v minulém měsíci překvapivě vyhoupla až na 2 %. V lednu přitom dosahoval její růst 1,6 % a trh počítal s růstem pouze na 1,7 %. Když k tomu přidáme ještě index růstu cen zboží a služeb, vývoj za posledních pár let včetně nových únorových dat vypadá takto.
 • Britská inflace roste nejpomaleji za posledních 13 měsíců, analýza GBP/USD
  Britská inflace zpomalila v meziročním srovnání na 2,2 procenta a překonala tak odhady ekonomů, kteří počítali s ...
 • Britská inflace těsně pod 3 %. Libra ale zatím žije hlavně novou vládou a brexitem
  Británie dnes zveřejnila výsledky inflace, která v květnu ještě více zrychlila, když rostla o 2,9 %. Trh přitom počítal se stejným tempem růstu jako v minulém měsíci tj. 2,7 %. Dvě desetiny nad konsenzem přitom skončila také jádrová inflace, která vystoupala na 2,6 %. Inflace těsně pod třemi procenty už začíná být zajímavá, a to přesto že by do dalších měsíců měla s největší pravděpodobností začít pomalu klesat. Bank of England totiž ve svých projekcích signalizovala, že by měla letos inflace kulminovat okolo 2,7 % s čímž zjevně počítal také výhled na květnový výsledek. Stále se sice nacházíme jen dvě desetiny nad touto úrovní, i tak jsou ale dnešní čísla důležitá, protože z posledního zasedání Bank of England jasně vyplynulo, že by při byť mírném růstu inflace nad rámec výhledu BoE mohli někteří z členů banky začít uvažovat o signalizaci přísnější měnové politiky.
 • Britská inflace zatím nezkrocena
  Britská inflace vyjádřená indexem spotřebitelských cen (CPI) zůstala v prosinci v meziročním srovnání na 2,7 proc...
 • Britská inflace zpět na 3,1 %, libra reagovala mírným posílením
  Británie dnes zveřejnila výsledky listopadové inflace a zdá se, že členové Bank of England zatím pokoj od jejího růstu nemají. Poté co inflace v minulém měsíci klesla zpět na 3 % se v listopadu podle dnešních čísel znovu vrací na 3,1 % a zůstává tak i nadále více než jeden procentní bod nad dvouprocentním inflačním cílem. Jádrová inflace zůstala v listopadu beze změny na 2,7 %, přičemž relativně stabilní jsou také indexy měřící ceny zboží a služeb, které pokračují v růstu okolo 3,3 % a 2,8%.
 • Britská inflace zrychluje. Libra ale v klidu čeká na středeční a čtvrteční makro
  Z grafu výše, je patrné, že se situace stabilizuje a inflace začíná znovu pomalu růst. Celková inflace na 0,5 % je sice stále hluboko pod 2% inflačním cílem Bank of England, i do nadcházejících měsíců ale díky růstu cen komodit pravděpodobně můžeme počítat s jejím postupným zvyšováním. Nová data však na měnové politice Bank of England nic nemění a v tomto směru budou hrát mnohem větší roli až zítra zveřejněné výsledky z britského trhu práce a a pozítří zveřejněné britské maloobchodní prodeje.
 • Britská inflace zrychluje. Libra se díky ní vrací nad 1,27 GBPUSD
  Británie dnes zveřejnila výsledky inflace za měsíc listopad, a nová čísla potvrzují, že inflační tlaky v zemi dál vytrvale narůstají. Podle nových výsledků rostly minulý měsíc spotřebitelské ceny meziročně o 1,2 %, což je výsledek o desetinu převyšující původní odhady a dokonce o tři desetiny převyšující tempo růstu růstu z předchozího měsíce. Solidního růstu se navíc dočkala také jádrová inflace (ošetřená o volatilní složky jako energie a potraviny), která v minulém měsíci zrychlila z 1,2 % na 1,4 % proti konsenzu 1,3%.
 • Britská inflace zrychluje. Tématem na libře je ale především brexit
  Ještě před projevem Theresy May jsme se z Británie dočkali výsledků inflace, které rozhodně stojí za pozornost. Inflační tlaky v Británii totiž začínají zesilovat. Ceny spotřebitelského zboží zrychlily v minulém měsíci z 1,2 % na 1,6 %, což bylo ještě o dvě desetiny více, než s čím počítal většinový konsenzus. Roste navíc také jádrová inflace, která nečekaně vystoupala na 1,6 % proti tržnímu konsenzu 1, 4%. V silném růstu přitom pokračují především ceny zboží, které jen od loňského září zrychlily z -1,4 % na aktuálních 0,7 %.
 • Britská libra dále posiluje
  Euro v úterý pokračovalo už druhý den za sebou v stoupání. Technická analýza ukazuje na pokračující stoupající trend, a tak býci pokračují v nákupu. Britská libra (nepřesně anglická libra) se včera ráno propadla kvůli špatným makroekonomickým datům o výrobním průmyslu. Po zbytek dne však stoupala, a tak ukončila den s malým ziskem i přes počáteční ztráty.
 • Britská libra má svůj den, analýza GBP/USD
  Britská výroba dnes v dopolední seanci příjemně překvapila trhy. V meziměsíčním srovnání si v únoru polepš...
 • Britská libra po datech inflace a útocích v Bruselu oslabuje
  Inflace v Británii měřena indexem spotřebitelských cen (CPI) v únoru meziročně vzrostla o 0,3 procenta, což je stejné tempo, jakým se zvýšila i v lednu. Ve srovnání s vývojem v loňském roce, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, jde o mírné zlepšení, avšak trhy čekaly, že index posílí o 0,4 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny potravin, naopak na pokles měl vliv levnější transport.
 • Britská libra po rozhodnutí Mayové vypsat volby o průběhu Brexitu sílí
  Po oznámení britské premiérky Theresy Mayové vypsat předčasné volby na 8. června 2017, jsme zaznamenali masivní posilování libry. Za tímto posílením stojí podle mě několik faktorů. Jedním z nich je jednoduše krytí krátkých pozic. Objevila se dramatická zpráva, a když se něco takového stane na trhu výrazně spekulujícím na krátkou pozici GBP, prvním instinktem je krytí těchto pozic, abyste měli čas situaci zhodnotit. Myslím tedy, že velký význam lze připsat krytí krátkých pozic. Kromě toho jsme také prorazili několik klíčových úrovní, zejména u páru GBP/USD.
 • Britská libra po sérii dopoledních zpráv posiluje, analýza GBP/USD
  Velké Británii se v předchozím měsíci podařilo snížit počet nezaměstnaných nad očekávání. Namísto predikovaného ú...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Purple - strategy
 
HighSky Brokers soutez

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
*EUR0.00 %*USD1.50 %
*GBP0.50 %*AUD1.50 %
*CAD1.25 %*NZD1.75 %
*CHF-0.75%*JPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

úno
10

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Brno)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Bře
3

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Dub
14

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Patria MobileTrader
reklama
XTB vyhled
reklama
XTB vyhled
reklama