Středa 24. duben 2024 07:08
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Rozbřesk: Co žene korunu vpřed?

05.10.2017 09:17  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká koruna se natrvalo usadila pod 26,00 EUR/CZK a zdá se, že se v nejbližších seancích bude pokoušet své zisky rozšiřovat. A to nehledě na výraznou překoupenost koruny, která se v nejbližších týdnech může ještě zvýšit. Hlavní důvod dobré nálady na koruně? Nepovažujeme za něj ani tak vyšší sázky na růst oficiálních sazeb ČNB, ale spíše sbližování mezi oficiálními a tržními sazbami.

Překoupenost koruny pro nás dlouho byla pádným argumentem, proč nesázet na její další rychlé zisky. Ba naopak, varovali jsme před možnými ztrátami ve chvíli, kdy by se trpělivost sázkařů vyčerpala.

Naše výhledy ale stály na předpokladu, že tržní úrokové sazby nebudou reflektovat růst základních úrokových sazeb ČNB. A to se skutečně dlouhou dobu dělo. Když ČNB v srpnu zvýšila poprvé po dlouhé době oficiální sazby, šly tržní úrokové sazby dostupné zahraničním hráčům (výnosy dluhopisů, sazby implikované forwardy nebo FX swapy) naopak dál hlouběji do záporu. Tyto sazby jsou přitom pro zahraniční kapitál důležité, protože řada hráčů jednoduše nemá přímý přístup do repo-operací ČNB (k oficiálním sazbám).

Teď se ovšem situace mění. A to především kvůli efektivnější arbitráži, která na trzích stlačuje rozdíly mezi tržními a oficiálními sazbami (viz graf).

sun

I když tržní úroky zůstávají záporné, situace se viditelně vylepšuje. Výnos dvouletého českého dluhopisu se poprvé po více než roce přiblížil nule. To činí z koruny o poznání atraktivnější zboží. Pokud bude trend sbližování tržních a oficiálních sazeb pokračovat, může to ve finále přitáhnout do již výrazně překoupené koruny nový spekulativní kapitál a korunu v dohledné době posílit.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že čím vyšší bude překoupenost koruny dnes, tím větší může být negativní reakce ve chvíli, kdy se zahraniční hráči rozhodnou „sbalit kufry“…

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se veze na vlně růstu tržních sazeb (viz úvodník) a do karet jí hrají také čistě technické faktory - úspěšné proražení psychologické hranice 26,00 EUR/CZK. Další výraznější technickou metou, ke které se může měnový pár pokusit přiblížit je 25,60 EUR/CZK (de-facto, před-intervenční úrovně).

Zahraniční forex

Eurodolar zůstává i nadále pod tlakem velmi dobrých podnikatelských nálad (včera ISM ve službách) a eskalace separatistických tendencí v Katalánsku. Situace ve Španělsku se přitom může dále dramatizovat, neboť včera vystoupil španělský král a postavil se na stranu jestřábů volajících po jednotě země. To si samozřejmě vyžádalo ostrou proti-reakci od katalánského prezidenta, který přislíbil kroky k vyhlášení deklarace nezávislosti. Medvědi na eurodolarovém trhu mohou být tedy v klidu - minimálně do pátečních dat z amerického trhu práce.

Zlotý včera mírně posílil na výstupy ze zasedání polské centrální banky a to přesto, že NBP hodnotí ekonomiku velmi neutrálně (navzdory rostoucí inflaci a velmi silné ekonomice). Guvernér NBP Glapinsky nicméně připustil, že se nyní bude čekat, s čím přijde listopadová prognóza. Ta by měla zvednout jak odhady růstu, tak inflace a být tudíž pozitivní pro zlotý.

Ropa

Cena ropy Brent sice měla během dne tendence k mírnému růstu, avšak data o zásobách v USA v minulém týdnu trh nepotěšila a cena Brentu se dostala zpět k 55 USD/barel.

Hlavním překvapením nakonec ani tak nebyl nečekaný výrazný pokles zásob surové ropy, ale výrazný nárůst exportů, který odhalila oficiální data EIA. Růst exportů odráží jednak významné zdražení severomořské ropy ve srovnání například s americkou ropou Brent (ale i s ostatními benchmarky), jehož svědky jsme byli v poslední době, ale i vysokou pružnost, se kterou jsou schopni producenti a obchodníci v USA reagovat na změny cenových diferenciálů poté, co byl v USA zrušen zákaz vývozu doma produkované ropy. Potvrzuje se tak velký význam nové ropné produkce v USA pro globální trh s ropou, jenž je jedním z hlavních důvodů našeho opatrného výhledu na ceny ropy na příští rok.

Akcie

Včerejší obchodování v USA sice posunulo americké indexy na nová historická maxima, avšak žádné drama se nekonalo. Obchodování probíhalo za velmi malé volatility a hlavní indexy se posunuly jen nepatrně (SPX500 +0,12 %, Dow Jones Industrial Avarage +0,05 % a technologický Nasdaq +0,04 %).

Dařilo se hlavně nemovitostnímu sektoru a zdravotnictví (Mylan +16,2 %, Bristol-Myers +0,7 %). Explozivní 17% růst farmaceutické společnosti Mylan byl způsoben schválením generik léku na roztroušenou sklerózu. Na tomto poli dosud dominovala izraelská Teva, která z tohoto důvodu klesla o 14,6 % a dostala se tak takřka na svá 15letá minima. Nejslabším byl finanční sektor (JPMorgan -1 %, Wells Fargo -1,1 %, Bank of America -0,6 %). Rovněž některé technologické tituly si dopřály oddech a byly tak slabším článkem hlavních indexů (Apple -0,7 %, Alphabet -0,5 %, Cisco -1,2 %).

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Co přinese obměna bankovní rady české koruně?
    Česká koruna jako by chtěla konec roku “prospat” v okolí 24,30 EUR/CZK. K tomu ji pomáhá relativně příznivá nálada na globálních trzích a v tuto chvíli kredibilní závazek ČNB bránit korunu proti nadměrným ztrátám (v okolí 24,70 EUR/CZK). Nikde však není psáno, že se na českou korunu nemůže ještě volatilita do konce roku vrátit.
  • Rozbřesk: Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
    Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby. Německá inflace se například v březnu dostala na úrovně, které bylo možné pozorovat naposledy na začátku 80. let minulého století. Že nás asi ani v příštích měsících na cenové frontě nečeká zrovna nic pěkného, bohužel věští mimo jiné i vývoj cen průmyslových výrobců.
  • Rozbřesk: Co stálo za růstem akcií v roce 2019…
    Akciové indexy dál zdolávají nová maxima a jejich letošní výkon se zdá být až trochu neskutečný. Máme za sebou rok, který byl ve znamení výrazného nárůstu napětí v globálním obchodě - ten poprvé za posledních deset let reálně padal a globální růst byl i proto nejpomalejší od pádu investiční banky Lehman Brothers (činil pravděpodobně pouze 3 %). I kvůli tomu rostly zisky amerických podniků v roce 2019 (index S&P 500) podle dosavadních odhadů pouze o 1 %. To je velkých sešup z více níže 20% dynamiky růstu zisků v roce 2018. Proč si tedy nakonec americké akcie připsaly právě letos více než 20% zisky?
  • Rozbřesk: Co stojí za 'dočasným úspěchem' české koruny a má šanci na delší trvání?
    Česká koruně se v uplynulých týdnech vedlo nebývale dobře. Zvládla bez větších obtíží zasedání ČNB, které zpravidla pro českou měnu bývá adrenalinovým zážitkem - podle našich odhadů ČNB tentokrát nemusela na trhu intervenovat. A i proto koruna nakonec po zasedání ČNB výrazněji posílila a pohybuje se nyní stále v okolí 24,30 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: Co stojí za překvapivě silným růstem eurozóny?
    Na začátku roku ekonomové evropské ekonomice moc nevěřili. Průměrné odhady na letošní růst v eurozóně se pohybovaly “pouze? v okolí 1,3 %. Překvapení se zdá být ohromné - dnešní odhady včetně našeho nakonec přesahují 2 %. A přepisovat vzhůru své prognózy bude nakonec i nejoptimističtější hráč na trhu ECB - ta v prosinci 2016 očekávala tehdy “těžko? uvěřitelný růst o 1,7 %. Jak se vyvíjí nálada v bankovní radě ve světle posledních silných čísel tento týden, ukáže zápis z posledního setkání ECB (tento čtvrtek).
  • Rozbřesk: Co stojí za růstem německých výnosů?
    Rostoucí preference německé sociální demokracie a teoretická možnost “levicové koalice” po konci éry Angely Merkelové jsou jedním z důvodů, proč se v uplynulých týdnech odlepily německé výnosy ode dna a začaly růst. Německý desetiletý výnos od poloviny srpna vystoupal z -0,5 % na -0,3 %. Německé volby však nejsou jediným faktorem ve hře.
  • Rozbřesk: Co tento týden změní ECB?...a překvapivé vítězství CDU v Sasku-Anhaltsku
    Blíží se polovina června a pozornost se pomalu začne přesouvat od makroekonomických indikátorů směrem k rozhodnutím centrálních bankéřů. Je jasné, že inflační tlaky na konci pandemie trhy trochu zaskočily vyššími celkovými a na řadě míst i jádrovými čísly. Velká část centrálních bankéřů v Evropě i v USA však zatím vnímá vyšší inflaci čistě jako dočasný fenomén daný koncem pandemie - spojený s vyššími cenami surovin, energií a řady služeb.
  • Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
    Pandemie opět v Česku výrazně omezí sociální kontakty. Od dneška budou muset kromě jiného restaurace a bary uzavřít ve 22:00 a na sportovní a kulturní akce může nově dorazit maximálně 1000 lidí. Češi už nakonec tak jako tak dobrovolně své sociální kontakty omezovali, na což ukazovala například data společnosti Google. Vládní opatření však sociální kontakty omezí ještě více a přispějí k tomu, že některá odvětví v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím a kulturou potáhnou českou ekonomiku na konci roku dolů.
  • Rozbřesk: Covid sráží korunu, nálada v české ekonomice ale pandemii navzdory roste...
    Zatímco pandemická čísla v ČR dál rychle narůstají a čeká se na rozhodnutí o dalším zpřísnění a prodloužení lockdownu, nálada v ekonomice se prozatím zlepšila. Tedy alespoň celkové číslo odrážející sentiment, za kterým se ovšem skrývá podstatně rozdílné trendy. V podnikatelském sektoru se dokonce důvěra dostala na nejvyšší hodnotu od loňského března, kdy ČR poprvé zavedla nouzový stav. V průmyslu se tento ukazatel dostal dokonce téměř na dvouleté maximum, takže tamní situace vypadá o poznání lépe než po většinu roku 2019, kdy se začalo mluvit o cyklickém zpomalování ekonomiky.
  • Rozbřesk: COVID zasahuje primárně střední Evropu v čele s Rakouskem a Českem, ekonomiku čeká těžký konec roku
    Raketový nárůst počtu nakažených dohromady se zprávami z českého průmyslu nevěští pro českou ekonomiku na konci roku nic dobrého. Počty nakažených v přepočtu na tisíc překročily úroveň sto (týdenní průměr) a dostáváme se pomalu ale jistě nad nejhorší čísla z října 2020 a března 2021.
  • Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
    Tak ani po víkendu nemáme jasno a tento týden bude opět ústředním hybatelem tržní nálady brexit. Co nás tedy čeká? Boris Johnson o víkendu sice v parlamentu se svojí dohodou o brexitu neuspěl, poslanci ovšem také nedostali šanci ji zamítnout. Hlavním hnacím motorem řady poslanců byl strach z toho, že Boris Johnson bude v případě neúspěchu prosazovat cestu tvrdého brexitu bez dohody. Poslanci tedy nakonec přijali takzvaný Letwinův dodatek, který chce po premiérovi, aby nejprve požádal Brusel o další odklad brexitu. Avšak pouze jako pojistku pro případ, že by se při přijímání prováděcích předpisů něco zadrhlo a Británie by samospádem vykročila na cestu tvrdého brexitu bez dohody.
  • Rozbřesk: Čekáme opatrné komentáře ECB
    Tento týden bude především ve znamení zasedání ECB. Nečekáme žádnou zásadní změnu v nastavení měnové politiky ani v klíčových “slovních obratech” naznačujících záměry ECB v nejbližších kvartálech. Na druhou stranu nevylučujeme, že Mario Draghi ve světle posledních slabších čísel (zejména z průmyslu) bude o něco opatrnější při hodnocení hospodářského růstu. Pryč je pravděpodobně doba, kdy ECB přepisovala výhledy na růst HDP jenom vzhůru.
  • Rozbřesk: Čeká nás další růst sazeb ČNB?
    Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze a ČNB pravděpodobně opět zvýší úrokové sazby. Proč, když poslední prognóza počítala s růstem sazeb až na přelomu roku a ekonomika na začátku roku zpomalila o něco více, než ČNB předpokládala?
  • Rozbřesk: Čeká nás další výrazný růst sazeb na 7 %. Koruně to asi stačit nebude
    Co dnes čekat od České národní banky? Na prvním místě další výrazné zvýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři budou mít k dispozici pouze situační zprávu (ne novou prognózu), ta však jednoznačně bude akcentovat nová proinflační rizika. Za prvé, oproti poslední prognóze byla květnová inflace výrazně vyšší (o 1,1procentního bodu), a to zejména kvůli jádrové inflaci, na kterou ČNB “musí” reagovat. Za druhé, na trzích vidíme výrazně slabší kurz české měny - poslední prognóza počítala s kurzem koruny okolo 24,00 EUR/CZK, ten se však pohybuje okolo 24,70 EUR/CZK a bez aktivních intervencí ČNB by byl pravděpodobně ještě slabší. A za třetí, aktuální ceny komodit (zejména pak ropy) jsou zatím také vyšší, než předpokládala poslední prognóza. S takovou situační zprávou v ruce bude pravděpodobně automaticky na stole otázka “výrazného” růstu úrokových sazeb - my očekáváme nakonec zvýšení o 125 bps na 7,00 %.
  • Rozbřesk: Čeká nás jestřábí ČNB. Pokud překvapí růstem sazeb, test 26,00 k euru bude ve hře
    Česká národní banka dnes opět bude tím hlavním, co české trhy sledují. Počítáme s tím, že sazby tentokrát ponechá beze změny. Doprovodný komentář ovšem bude jednoznačně jestřábí a bankovní rada si bude chtít připravit půdu pro růst sazeb na listopadovém zasedání. Nabízí se logicky otázka, proč odkládat růst sazeb na listopad, když ČNB již dnes ví, že je chce zvýšit.
  • Rozbřesk: Čeká nás opět napínavější zasedání ECB
    Dnešní zasedání ECB bude opět patřit k těm napínavějším. Centrální bankéři jsou pod tlakem - ekonomika eurozóny totiž pravděpodobně ve čtvrtém kvartále kvůli druhé vlně pandemie opět poklesne, současně vykazuje zápornou inflaci, inflační očekávání zůstávají relativně nízká a euro atakuje více než dvou a půl letá maxima. I proto již na posledním zasedání Christine Lagardová oznámila, že v prosinci představí novou sadu opatření na podporu ekonomiky a inflace. To je z českého pohledu nakonec něco těžko pochopitelného. Čeští centrální bankéři přes historicky nejhlubší hospodářskou krizi žijí v prostředí, kde se jádrová inflace pohybuje poblíž historických maxim (na úrovni 3,7 %) a situace na trhu práce se zatím nezhoršila tak výrazně, aby inflační tlaky v nejbližších měsících výrazněji zchladila. I proto guvernér Rusnok a jeho kolegové spíše odrážejí otázky týkající se možného růstu sazeb v příštím roce.
  • Rozbřesk: Čekání na nová čísla z automobilek
    Po letní přestávce se nám už brzy začne konečně skládat dohromady obrázek situace automobilového průmyslu. Ten tuzemský si doposud nevedl tak zle jako třeba ten německý, když vezmeme v úvahu finální producenty a jejich výkon za prvních sedm měsíců roku. Teprve v pátek se dozvíme, jak si vede celý tento průmysl, který je mimochodem tím největším v tuzemsku a současně i tím nejvýznamnějším ve srovnání s ostatními zeměmi EU, a současně poodkryje něco málo ze své blízké perspektivy, když dojde i na zveřejnění jeho nových zakázek.
  • Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
    Dnešní zasedání Fedu přinese s vysokou pravděpodobností další růst amerických sazeb. Trhy s ním ovšem skoro ze 100 % počítají. Pro investory tak bude zásadní především to, co vyplyne z doprovodného komentáře, nové prognózy a rozlučkové tiskovky Janet Yellenové.
  • Rozbřesk: Černého Petra střední Evropy přebral zlotý. Čínský jüan nemůže najít dno
    Podle Donalda Trumpa je “Evropa stejně špatná jako Čína, jen trochu menší”. “Mohou k nám vyvážet Mercedesy a naše auta nechtějí”, doplnil svoji stížnost Donald Trump. To vyvolalo na trzích obavy z blížícího se zavedení cel na dovoz evropských aut. Německo v tandemu se střední Evropou je přitom největším vývozcem aut na světě, i proto výhružku nikdo nebere na lehkou váhu. Evropská komise poslala na začátku týdne do Washingtonu detailní zprávu vysvětlující Donaldu Trumpovi, proč na zavedení cel bude bit především on sám a jeho voliči. Proč?
  • Rozbřesk: Červencová inflace dopadla podle očekávání ČNB, Francie vysílá proti Turecku letadlovou loď
    Červencová inflace dopadla tak, jak ve své nejnovější prognóze předpokládala ČNB a nenaplnila se proto nižší očekávání trhu. Meziroční inflace vzrostla o jednu desetinu procentního bodu na 3,4 % a opět se tak vzdálila horní hranici cílového intervalu centrální banky. Jádrová inflace dokonce vzrostla na 3,7 % a byla tak nejvyšší od roku 2007 (delší srovnatelná časová řada není k dispozici). Potvrdilo se, že inflační tlaky v ekonomice zůstávají vysoké a nic na tom nezměnila ani recese, respektive hluboký propad poptávky v první polovině roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
DeGiro
Broker 4XP
reklama
Swissquote Bank