Pátek 19. duben 2024 00:13
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Ranní zpráva z finančního trhu: Na rozhodnutí o snížení objemu nakupovaných aktiv ECB se počká do října

17.08.2017 08:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes zveřejněný zápis ze zasedání ECB by měl odpovídat velmi holubičímu tónu tiskové konference M. Draghiho po posledním zasedání rady guvernérů. Neměli bychom se také dozvědět mnoho o omezování programu nákupu aktiv. O něm by mělo být rozhodnuto až po zářijové prognóze. Data z polského trhu práce ukáží na dočasné mírné zpomalení tempa jejich růstu.

Dnes budou trhy pročítat zápis z posledního jednání ECB


Tisková konference prezidenta ECB M. Draghiho po červencovém měnově politickém zasedání rady guvernérů ECB se nesla v překvapivě velmi holubičím tónu. Draghi se vyhnul hlubší diskuzi ohledně příprav omezování programu odkupu aktiv. Zdůraznil, že inflační výhled je slabý a z tohoto důvodu je třeba ještě vyčkat na změny parametrů měnové politiky. Tento holubičí tón naznačuje, že by k rozhodnutí o omezení programu nákupu aktiv mohlo dojít až v říjnu, aby guvernéři centrálních bank států eurozóny měli k dispozici čerstvý výhled. Ten ECB zveřejní v září. Mohl by přinést revizi růstu HDP směrem k vyšším hodnotám. Naopak posilování eura by se mělo promítnout do nižšího inflačního výhledu  pro příští rok, pokud se zásadně nezvýší odhad dalšího vývoje cen ropy.

O bilanci Fedu se rozhodne až v září


Dolar dnes po uveřejnění zápisu z červencového jednání FOMC vůči euru ztratil. Mezi členy FOMC totiž panují rozpory ohledně inflačního výhledu. Pokud někde existuje shoda, tak na tom, že vývoj inflace bude delší dobu pod 2 % a že je ovlivňována jednorázovými faktory. Někteří členové FOMC navíc vidí rizika ještě nižšího růstu cen. Další letošní zvýšení sazeb je sice ještě na stole, nicméně je méně pravděpodobné. Shoda naopak panovala ohledně počátku mírného snižování velikosti bilance Fedu, které bude oznámeno na příštím zasedání v září s tím, že by začalo s nejvyšší pravděpodobností v říjnu. To přesně očekávají i ekonomové SG.

Růstová dynamika ukazatelů polského trhu práce zpomalila


Dnešní ekonomický kalendář regionu obsahuje pouze data z Polska, konkrétně statistiky z trhu práce. Jak průměrné hrubé mzdy, tak zaměstnanost by měly vykázat zpomalení dynamiky. Hrubé mzdy v červenci vzrostly o 5,5 % y/y ve srovnání s 6 % v červnu. Toto zpomalení je ale pouze krátkodobé. Ekonomové SG vidí signály, že by v průběhu podzimu mělo dojít k opětovné akceleraci růstu mezd. Na přelomu září a října se totiž v parlamentu povede diskuze ohledně výše mezd ve vládním sektoru a odbory už ukazují svou nespokojenost se zmražením mezd ve vládním sektoru. Na přelomu letošního a příštího roku by zase mohly do mzdového vývoje promluvit změny ve věku odchodu do důchodu.

Růst HDP v ČR v Q2 raketově vyletěl


Český statistický úřad včera zveřejnil první odhad růstu HDP, který překonal naši předpověď ve výši 1,3 % q/q ještě o další procentní bod (2,3 % q/q). Meziroční tempo akcelerovalo na 4,5 %. Strukturu růstu ještě neznáme. Bude zveřejněna 1. září. Z komentáře ČSÚ a našeho odhadu ale plyne, že růst HDP na poptávkové straně je tvořen především spotřebou domácností, která těží ze silné pozice pracovníků na trhu práce. Druhým růstovým faktorem jsou investice, které táhnou především firmy. Na nabídkové straně HDP najdeme pozitivní příspěvek od většiny sektorů, a to nejen od zpracovatelského průmyslu, ale také velké části služeb. S ohledem na dnešní zveřejněné číslo a další očekávaný vývoj v druhé polovině roku dojde pravděpodobně k revizi našeho výhledu na růst HDP v letošním roce z aktuálních 3,7 % k tempu kolem 4,5 % y/y.

Včera zveřejněný silný růst HDP bude patrně nutit ČNB k dalšímu zvyšování sazeb, zvlášť pokud bude vývoj soukromé spotřeby dále tlačit na růst cen, zejména těch jádrových. Podle nás je příští zvýšení sazeb na listopadovém zasedání stále ve hře. A to i přes včerejší slabší červencové údaje o vývoji průmyslových cen a cen zemědělských výrobců. Od obojího totiž očekáváme v dalších měsících akceleraci. Průmyslové ceny přidají z důvodu mírně rostoucí ceny ropy a růst cen potraviny bude zase akcelerovat kvůli nižší odhadové sklizni v letošním roce.

Kurz koruny vůči euru na tyto dobré zprávy z ekonomiky reagoval posílením ze včerejších otvíracích hodnot 26,15 CZK/EUR až pod 26,04 CZK/EUR, když na této hladině vytrval po většinu dne. Vývoj kurzu koruny označil člen bankovní rady ČNB O. Dědek v rozhovoru pro agenturu Bloomberg za největší riziko prognózy ČNB. Její překoupenost a efekt chybějící protistrany podle něho bude kurz koruny ovlivňovat v delším horizontu. Podle něj to není žádný krátkodobý fenomén.

První odhady růstu HDP v Q2 přinesly i statistické úřady v ostatních zemích regionu. Reagovaly na to i kurzy měny. Maďarský forint sice v prvotní reakci na o něco horší růst HDP než očekával konsenzus agentury Bloomberg (0,9 vs. 1,1 % q/q) reagoval posílením své hodnoty vůči euru až o 0,2 %, ale odpoledne se obchodoval na otvírací hladině 304,3 HUF/EUR. Polský zlotý dostal mnohem větší impuls, když růst HDP za Q2 překonal očekávání analytiků (0,8 % q/q) o další 0,3 pb. Zlotý vůči euru tak posílil o 0,6 % a na závěr obchodování se pohyboval na úrovni 4,363 PLN/EUR.


David Kocourek
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace ve Spojených státech potěší Fed
    Dnešek bude patřit ekonomice Spojených států. V eurozóně žádná data zveřejněna nebudou a tak se pozornost trhů upne na inflaci a maloobchodní tržby ve Spojených státech. Obzvlášť zářijová inflace bude podstatná z hlediska dalšího načasování zvyšování úrokových sazeb v USA. Vývoj spotřebitelských cen v posledním měsíci třetího čtvrtletí by měl americké centrální bankéře potěšit.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace ve Spojených státech se posune nahoru
    Pozornost trhů se dnes bude upínat ke Spojeným státům. Americká jádrová inflace vlivem nízké statistické základy pravděpodobně vyskočí nahoru. Zápis z posledního zasedání Fedu by měl odhalit, proč 7 z 15 guvernérů Federálních rezervních bank preferuje v letošním roce čtvero zvýšení úrokových sazeb. Naopak rétorika polské centrální banky bude dnes holubičí. Sazby zůstanou beze změny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace v eurozóně přibrzdí
    Probíhající prodeje nemovitostí ve Spojených státech v dubnu pravděpodobně o 1 % stouply. Dnešek přinese další signály o zpomalování inflačních tlaků. Inflace v eurozóně v květnu zpomalí na 1,5 % y/y z dubnových 1,9 % y/y, zatímco polská inflace zvolní své tempo na 1,8 % y/y. Na výraznější oslabení eura to však zřejmě stačit nebude. Německá nezaměstnanost dosáhne dalšího historického minima.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace v Evropě v září v důsledku cen potravin akceleruje
    Zářijové výsledky inflace budou v jednotlivých státech EU podporovány akcelerující inflací cen potravin stejně jako na úrovni eurozóny. V USA pak byl růst cen jedním z důvodů pro růst nominálních výdajů domácností. Víkendové referendum o nezávislosti Katalánska přinese zvýšené napětí s možným dopadem do výkonu Španělska. Jeho výsledky nebude respektovat ani centrální vláda v Madridu ani mezinárodní společenství.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ISM potvrdí dobrou kondici amerického průmyslu
    Americký ISM index z oblasti průmyslu svůj zářijový rekord zřejmě nepokoří, i tak ale vykáže velmi solidní výsledky. Míra německé nezaměstnanosti poklesne na nové historické minimum. Euru by tedy dobrá nálada mohla vydržet i dnes.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Jádrová inflace v eurozóně bude revidována mírně směrem nahoru
    V eurozóně dnes bude zveřejněn finální odhad březnové inflace. Jádrová inflace bude podle našeho odhadu revidována o jednu desetinu procentního bodu směrem nahoru, celková bude potvrzena na úrovni 1,4 %. Inflační data nás čekají i v regionu. Konkrétně český březnový index cen průmyslových výrobců, který se zřejmě podívá ještě hlouběji do záporu.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Klidný den nechá vyniknout vystoupení amerických centrálních bankéřů
    Američtí centrální bankéři by ve svých vystoupeních měli podpořit výhled na utaženější měnovou politiku i navzdory rostoucím pochybnostem o vývoji spotřebitelské inflace. Polská data ukáží na solidní výsledky reálné ekonomiky v květnu. Na druhou stranu ovšem dynamika průmyslových cen zpomalila v důsledku efektu statistické základny cen ropy.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Klid před bouří? Trhy čekají na zítřejší FOMC. Dolarové sazby půjdou nahoru
    Světový ekonomický kalendář dnes zůstává jako včera spíše nezajímavý. Z Německa se dočkáme červnového ZEW indexu očekávání investorů. Ten by se měl posunout výše ve světle lepší kondice finančních trhů. Český běžný účet skončil v dubnu poprvé od loňského července s deficitem. Oslabení koruny od tohoto ukazatele ale nečekejme.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Macron dnes otestuje své ideje na zasedání Evropské rady
    Spotřebitelská důvěra v eurozóně se nachází na téměř desetiletém maximu a v červnu zřejmě zaznamenala další zlepšení. Vzestup nálady by měl být patrný i mezi francouzskými průmyslníky. Vysoké indikátory důvěry by měly nahrávat francouzskému prezidentovi v prosazování jeho idejí ohledně dalšího fungování EU. Testem může být dnes začínající dvoudenní summit EU. Americké týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti podpoří obrázek utaženého trhu práce. Těžko to ale bude stačit na výraznější posílení americké měny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: M. Hampl nevylučuje, že bude na zasedání 27. září hlasovat pro vyšší sazby
    Srpnové indikátory důvěry Evropské komise sice proti červenci mírně poklesnou, stále ale budou znamenat pokračování svižné dynamiky ekonomiky eurozóny jako celku. Vyšší růst se ale stále neodráží ve vyšší inflaci. Ta německá sice za srpen zrychlí své meziroční tempo, ale hlavně kvůli energetické složce. Meziroční dynamika jádrové inflace se zřejmě nezmění. Z regionu se dočkáme poklesu maďarské nezaměstnanosti na nové historické minimum.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Německý HDP zrychluje, zatímco americký maloobchod zklame
    Statistici by dnes měli potvrdit, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nabrala na síle, když byla tažená zejména soukromou spotřebou. Na druhém břehu Atlantiku to naopak vypadá na slabá čísla z maloobchodu. Vzhledem k tomu, že ve středoevropském regionu nebudou zveřejněna žádná data, očekáváme zde klidný den.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA rostou
    Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by měly zaznamenat solidní růst. Naopak německý říjnový Ifo index si pohorší. Kalendář ekonomických událostí v regionu je dnes prázdný.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Optimismus na vzestupu díky nadějím na obchodní příměří
    Aktivita amerického sektoru služeb by měla vykazovat mírný růst. Obchodní bilance USA se zlepšila kvůli nižším importům. Optimismus ve věci obchodních válek neutuchá a táhne výš akciové trhy a snižuje ceny dluhopisů.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: PMI v regionu zřejmě poklesnou, ale nadále budou příznivé
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna dynamika osobní spotřeby a její deflátory. Tato data můžou zchladit nedávné nákupy dolaru, které ho na konci února dostaly k úrovni 1,2200 EUR/USD. V regionu se dočkáme indikátorů PMI. Ty zřejmě v únoru mírně zkorigovaly, ale pořád ukazují na velmi slušný růst průmyslu.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Počasí pomohlo německým stavebníkům, prodejům nových domů v USA ne
    Struktura německého HDP za Q1 17 odhalí, že významným tahounem byla stavební aktivita, čemuž dopomohlo i příznivé počasí. Dařilo se ale i průmyslu a investiční aktivitě. Ifo index ale bude varovat, že v Q2 17 jsou již podmínky o něco méně příznivé. Obdobný obrázek by měly přinést květnové odhady PMI za velké evropské země i eurozónu jako celek. To by mělo prostor pro další posilování eura spíše limitovat.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Politická krize kolem Katalánska zvyšuje španělské rizikové prémie
    Akcelerace růstu cen průmyslových výrobců v eurozóně v srpnu bude znamenat dobré zprávy pro ECB, která tak může doufat v další přenos inflačních tlaků z tohoto cenového okruhu do spotřebitelských cen. Finanční trhy také budou i nadále sledovat situaci v Katalánsku, kde násilnosti a nelehká politická situace přináší nárůst rizikových prémii pro Španělsko. Navíc zvýšená nejistota může mít neblahý vliv pro vývoj tamní ekonomiky, především investiční náladu. Poslední čtení českého HDP za druhé čtvrtletí by už mělo zůstat bez revize na úrovni 4,7 % y/y.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Polská centrální banka ponechá sazby beze změny
    Ve Spojených státech i eurozóně bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Rušněji bude v regionu, kde nás čeká zveřejnění českého podílu nezaměstnaných za říjen a výstup z dvoudenního zasedání polské centrální banky. Podíl nezaměstnaných v Česku zřejmě překoná své historické minimum, zatímco rétorika NBP by mohla být více jestřábí. Regionálním měnám by se tak dnes mohlo dařit.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Prodeje nově zahájených staveb v USA po třech měsících konečně porostou
    Zatímco v eurozóně je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný, ve Spojených státech nás čekají data z trhu nemovitostí. Ta by měla po třech měsících propadů vykázat růst a alespoň částečně vylepšit náladu dolaru. Nahoru podle náš šly i červnové polské maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Měly by tak ukázat na dobrou kondici ekonomiky českého severního souseda.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Projev J. C. Junckera se zaměří na budoucnost EU
    Z pohledu zveřejněných dat bude dnešní den patřit k těm méně zajímavým. Čeká nás pouze průmyslová produkce za celou eurozónu, která si marginálně polepší a dále projev prezidenta Evropské komise Junckera. Na domácí půdě bude zveřejněn vývoj platební bilance za červenec. Běžný účet se v důsledku výplat dividend propadne do červených čísel. Včera jsme zveřejnili naši novou kvartální zprávu na Slovensko.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Pro korunu se otevírá pásmo 25,30-25,50 CZK/EUR
    Koruně se včera podařilo prorazit úroveň 25,50 CZK/EUR, což ji může v příštích dnech nasměrovat až k úrovni 25,30. Pomohly by jí k tomu především nová příznivá ekonomická data či vyjádření centrálních bankéřů o možném zvyšování sazeb. Dnes je nicméně kalendář ekonomických dat v Česku prázdný, stejně jako ve zbytku střední Evropy. I světové trhy čeká pravděpodobně klidný den. V USA totiž zůstanou obchodníci doma na Den díkuvzdání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank