Čtvrtek 28. březen 2024 11:09
reklama
Purple pivot points
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Další informace k těžbě lithia na Cínovci

26.07.2017 09:31  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na Cínovci se s těžbou lithia počítá nejdříve v roce 2020.

Studie proveditelnosti pro těžbu zatím byla zpracována na dobu 21 let. Propočítala tedy prvních 21 let provozu dolu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly asi 2 miliony tun rudy. V současné době se úpravárenský závod plánuje v Dubí pod Krušnými horami. Zde by z nich ročně bylo vyráběno téměř 21 000 tun této velmi žádané a dobře prodejné suroviny. Čistá hodnota daného projektu byla vypočítaná na základě 10 % zásob a činí podle této studie 540 milionů dolarů.

Podniky propojené s těžbou lithia

Těžbu má zajistit australská společnost European Metals. Pokud se ptáte, co je to za další propojené podniky, opět nejsou české. Příkladem je například investice předního světového výrobce baterií A123 Systems přímo do závodu na Ostravsku. Zde je do roku 2021 plánována výroba 1,8 milionu baterií za rok. Pokud pátráte po majiteli, naleznete jméno Jason Michael Forcier. Stejně tak i japonská společnost Central Glass chce v Pardubicích vyrábět elektrolyt do baterií používaných pro elektromobily. Budeme zase asi pouze další montovnou a výdělek se promítne jinde, než v naší zemi.

Velké plány a společnost HE3DA

Australané požadují záruku, že český stát, jenž podle horního zákona vlastní veškeré suroviny pod zemí, jim nebude těžbu blokovat. Ano, čtete dobře. Český stát veškeré suroviny pod zemí vlastní. Nyní již byla ale uzavřena i dohoda s jedním z potenciálních českých odběratelů lithia, který je zřejmě společnost HE3DA, která nyní připravuje vlastní výrobu baterií. Podle informací by tato společnost měla být opravdu česká. Australané jsou údajně nakloněni myšlence státní spoluúčasti na svém podnikání. Už tento výrok je trochu zavádějící. Naše státní účast by měla být automatická a slova „jejich podnikání“, mnoha našim obyvatelům hýbou žlučí. Je zde úvaha, že by český stát do podniku kapitálově vstoupil nebo pak popřípadě jinak participoval během těžby tak, aby měl zdroje informací. V jakém budou informace rozsahu je ale ve hvězdách.

Na scéně i státního těžařského podniku Diamo

Zvažuje se i účast státního těžařského podniku Diamo, který nedávno uzavřel dohodu s další australskou těžební společností Auroch Minerals, která chce v dole Tisová na Sokolovsku těžit kobalt, další kov důležitý pro elektromobilitu. Těžební průmysl je pro Austrálii klíčové odvětví ekonomiky. Mezi těžební giganty patří BHP Billiton a Rio Tinto, ale je zde i mnoho malých těžařů, kteří již mají svoje akcie na burzách třeba v Sydney a v Londýně. Ty investují do průzkumu nových ložisek na celém světě, stejně jako na Cínovci European Metals. Hlavní akcionář je například skupina Rare Earth Minerals, která investovala do 6 podobných projektů a z nichž jsou 3 v raném stadiu těžby.

 

Klíčová slova: Akcie | Akcionář | Investice | ROCE | Podnikání |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ďalšie QE: Operácia twist
    Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú disk...
  • Další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje americký akciový trh
    DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – hlavní americké akciové indexy – se v pátek uzavřely níže. Všechny tři indexy se blíží svým swingovým minimům zaznamenaným letos v lednu. Zaprvé, korekce na americkém akciovém trhu by mohla trvat po celý rok 2022. Zadruhé, eskalace napětí v západní Evropě se stala dalším faktorem poklesu rizikových aktiv. Ze všech výše uvedených skutečností vyplývá velká pravděpodobnost dalšího poklesu cen. Situace na Ukrajině byla o víkendu relativně stabilní. Celkově se však nijak nezlepšila. Ostřelování v Donbasu pokračuje. Západní média uvádějí nová data ruské invaze a dokonce zveřejňují strategické mapy. Evakuace v Donbasu byla náhlá a rychlá. Světoví lídři nadále vyzývají strany k nalezení diplomatického řešení konfliktu. Rétorika Moskvy se nezměnila. Trhy vyjadřují hluboké znepokojení nad vyostřením napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a očekávají vojenskou akci.
  • Ďalšie smerovanie Európy závisí na obchodnej dohode medzi USA a Čínou
    Obchodné napätie medzi USA a Čínou síce oslabilo obe spomínané ekonomiky, no ekonomika európskej únie utrpela v podstave dvojitú ranu. Ako možno vidieť na grafe nižšie, USA a Čína predstavujú tretinu objemu európskej obchodnej výmeny. Európska únia exportuje do USA tovary v hodnote 485,7 miliárd dolárov ročne, do Číny v hodnote 273 miliárd dolárov ročne.
  • Další evropské země si díky ECB mohou po včerejšku půjčovat na deset let se záporným výnosem
    Jedna zajímavost ze světa dluhopisového trhu. Už nejenom Německo a Dánsko, ale po včerejším projevu šéfa ECB Maria Draghio si za negativní úroky na deset let mohou půjčovat také Francie, Rakousko a Finsko. ECB sice ještě nic neudělala a dokonce ukončila QE, ale i tak znovu tlačí sazby na nová rekordní minima. Nepomáhá tím pouze akciovým trhům, ale také státům, které nyní žijí sen každého dlužníka, když mohou opět vydělávat na tom, že se zadlužují.
  • Ďalšie výsledky - Biden vedie vo volebných hlasoch, ale na Floride začína strácať
    Podľa posledných výsledkov Trump vyhráva v Južnej Karolíne, Alabame, Mississippi, Tennessee, Oklahome a vedie aj na Floride, ale Biden pravdepodobne vyhrá 3 zo 4 volebných hlasov v Maine. Medzitým Biden zvíťazil na ostrovoch Rhode Island, New Jersey, Maryland, Massachusetts, Illinois, Connecticut, Delaware.
  • Další fáze propadu akcií. Strach o zisky a marže sílí
    Včerejší obchodování v Evropě ani USA zprvu nebylo až tak špatné, ale během amerického obchodování se přes akcie přehnala další výprodejní smršť. A ani dnešek nepřináší úlevu, když Evropa volně navazuje na Ameriku a ta podle futures nejspíš klesne ještě níž.
  • Další chyba Fedu by mohla přijít dolar draho
    Během nadcházejících dnů (15.–16. března) se uskuteční historicky důležité zasedání Fedu, na kterém dojde ke zvýšení sazeb. Pokud o samotném zvýšení není pochyb, pak je to otázka, o kolik centrální banka sazby zvýší, která trhy trápí.
  • Ďalší index podnikovej dôvery z eurozóny prekvapil – IFO je najvyššie za dva a pol roka
    Po včerajších PMI indexoch dôvery v podnikovej sfére eurozóny pozitívne prekvapil aj druhý top index v tomto smere – nemecké IFO. Ten vzrástol zo 109,5b. na najvyššiu úroveň za posledných dva a pol roka 110,65. (trhový konsenzus hovoril o kozmetickom raste o na 109,56.). Už sme tu mali v posledných mesiacoch náznaky zlepšenia, avšak zakaždým rástol len IFO index, pričom PMI (či už pre Nemecko alebo pre celú Eurozónu) ho nahor nenasledoval. IFO následne reagoval korekciou. Avšak teraz sme prvýkrát od začiatku roka svedkami vyšších úrovní tak pri IFO indexe ako aj pri kompozitnom PMI pre celú eurozónu (môže sa zdať že miešam jablká s hruškami ale korelácia je fakt vysoká):
  • Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie
    Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie. Jedná sa konkrétne o vývoj objednávok dlhodobej spotreby v USA okrem vojenských objednávok a objednávok lietadiel. Ukazovateľ vývoja objednávok je od novembra 2017 v klesajúcom trende. V priebehu posledných 20-tich rokoch, došlo v priemere do troch mesiacov k recesii (2001, 2007) v prípade, ak došlo k poklesom objednávok, teda indikátor klesol pod 0%. V roku 2010, keď začali objednávky klesať, pomohlo podporiť hospodársky rast kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré pomohlo odvrátiť recesiu.
  • Další inflační šok, co přinese červnové zasedání?
    Inflace v dubnu vyskočila opět velice prudce vzhůru a po několikáté v řadě překonala očekávání naše i trhů - meziměsíční růst o 1,8 % posunul meziroční inflaci na 14,2 %. Poslední prognóza ČNB přitom předpokládala inflaci na 13,7 % a hned s prvním důležitějším číslem se zdá, že rizika už tak jestřábí prognózy jsou vychýlena jednoznačně pro-inflačním směrem.
  • Další komentář z ČNB tentokrát korunu oslabil. Eurodolar bez většího pohybu, zatím...
    Koruna za dnešek ztrácí a před závěrem se vůči euru nachází na 25,82. Po klidném úvodu, kdy českou měnu příliš neovl...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Další krok správným směrem pro jádrovou inflaci v USA
    „Poslední zpráva o inflaci v USA obsahuje smíšené informace, ale zdá se, že jde o kroky tím správným směrem. Ceny ropy sice vyhnaly celkovou míru inflace na 3,7 %, to však převažuje nad tím, že významnější míra jádrové inflace klesla na nové minimum 4,3 %, s tím, jak se ochladil trh s nemovitostmi a pracovními místy.
  • Další makro z Evropy potvrdilo lepšící se kondici eurozóny, trhy zatím vyčkávají
    Začátkem týdne to na trzích schytala především britská libra. Té uškodily včerejší vyjádření britské premiérky Theresy May na téma brexitu, o kterém jsme informovali v dnešní minutě s XTB. Celá věc má ale své pokračování. Krátce po jedné hodině odpolední se Mayová svá slova snažila zjemnit a vzkázala, že to neznamená, že by Británii preferovala tvrdý brexit. Libra však a její dodatečné upřesnění prakticky nereaguje a své ztráty z dnešního rána si drží, když se na páru s americkým dolarem prodává aktuálně na nejnižších úrovních od konce loňského října.
  • Další měsíc, další rekordní deficit
    Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.
  • Další mety pokořeny - desetiletý výnos v Německu je na 1 procentu, americký dosáhl 3 procent
    Wall Street to včera nakonec vyšlo a hlavní akciové indexy zavíraly slušně v plusu. Dnes dopoledne navazuje Evropa, kde se klíčové trhy zvedají o více než procento. Výjimkou je ovšem lehce klesající Londýn.
  • Další meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců
    Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly o 0,8 % ve srovnání s měsícem dubnem, což je o trochu nižší tempo než v předchozím meziměsíčním srovnání. Meziročně došlo k nárůstu o 3,6 %. V sektoru zemědělství došlo k výraznému poklesu cen jak v meziměsíčním (-5,2 %) tak v meziročním (-10,2 %) srovnání. Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech. Naopak ceny stavebních prací vzrostly v meziměsíčním (0,3 %) i meziročním (6,9 %) srovnání. V případě cen tržních služeb pro podniky se meziměsíčně ceny nezměnily a meziročně došlo k nárůstu o 6,2 %.
  • Dalšími dluhy krizi (ne)řešíme
    „Dluhová krize nejde řešit dalšími dluhy.“ Toto jednoduché prohlášení hraje při ...
  • Další mírný pokles české nezaměstnanosti
    Česká registrovaná míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak 3,6 %. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba čtyři tisíce, když dosáhl 267 889, naopak počet volných pracovních míst narostl o téměř pět tisíc a činil 363 114, čímž opět překonal tuzemský historický rekord. Ve srovnání se srpnem loňského roku pak aktuálně hledá práci o 11 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o 22 tisíc větší nabídky pozic. Aktuálně tak připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,7 uchazeče.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI