Týdenní zpráva: Vyjednávání o brexitu naplno začínají

19.06.2017 08:48  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Odlehčený kalendář zveřejňovaných čísel jak v USA, tak v eurozóně dá vyniknout politickým událostem. Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident E. Macron vrhne do reformování EU. Navíc hned v pondělí začne vyjednávání o brexitu. Předstihové indikátory by měly naznačit, jestli se silná hospodářská dynamika z prvního čtvrtletí přesunula i do toho druhého. 

PMI i nadále naznačují silnou hospodářskou dynamiku

Na začátku týdne budou zahájeny rozhovory o podobě vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Jednání se tento týden budou zejména soustředit na posloupnost diskutovaných témat. EU by chtěla nejdříve jednat o statutu svých občanů ve Velké Británii, hranicích Irska a Severního Irska a až poté se přesunout k obchodním dohodám. Velká Británie by chtěla řešit všechna témata paralelně.

Prodeje stávajících nemovitostí v květnu pravděpodobně pokračovaly v poklesu. Nicméně i tak se drží blízko svých pokrizových maxim. Prodeje v některých státech ukazují, že dynamika by se měla ve druhém čtvrtletí postupně zhoršovat, když první čtvrtletí ukázalo na výborné výsledky.

Ve čtvrtek Rada Evropy zahájí své dvoudenní zasedání. Tentokrát bude poprvé přítomný francouzský prezident E. Macron. Budeme zvědaví, jak další evropští lídři (krom německé kancléřky) přijmou reformní plán pro Evropu, který Macron prezentoval v předvolební kampani.

Doba by reformám mohla přát. Indikátory spotřebitelské důvěry v eurozóně měřené Evropskou komisí by podle ekonomů SG měly vykázat nejsilnější hodnotu za posledních deset let. Posíleny pravděpodobně byly i výsledkem prezidentských voleb ve Francii.   

Předstihové indikátory PMI by měly, i přes mírné snížení kompozitního indexu, ukazovat na pokračující silný růst v eurozóně. Dolů bude celkový index tlačit korekce německého indexu z průmyslu, která ale bude kompenzována francouzským indexem ze služeb. Nakonec však převáží mírné snížení indexů ve Španělsku a Itálii.

Americký Fed zvýšil sazby a vyslal jestřábí signál

Nezáživný vývoj kurzu nejobchodovanější měnového páru kolem 1,1200 EUR/USD skončil ve středu, když byly zveřejněny údaje o inflaci v USA. Ty trhy zklamaly a dolar prudce oslabil k 1,1280 EUR/USD. Nicméně několik hodin poté přišlo zasedání Fedu, na kterém centrální bankéři zvýšili svou klíčovou sazbu a vyslali signál, že se i nadále sazby chystají zvyšovat. Dolar své ztráty ihned korigoval a i ve čtvrtek pokračoval v ziscích. Jeho kurz proti euru se dostal dokonce na 1,1130 EUR/USD. Nicméně horší data z průmyslu dolaru podporu pro další zisky nepřinesly. Kurz EUR/USD se tak ke konci týdne posunul zpět na hladinu 1,1200, kde své obchodování v pondělí začínal.

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb ukázalo, že předvolební průzkumy se nemýlily, když předpovídaly drtivé vítězství hnutí En Marche! prezidenta Macrona. V zavedení reforem tak má francouzský prezident o překážku méně. Bránit mu však budou silné odborové svazy.

Polská čísla by měla překvapovat lepšími výsledky

Polské mzdy podle všeho v květnu pokračovaly ve slušném růstu. Na mzdový růst tlačí rostoucí zaměstnanost a, podobně jako v Česku, se tak projevuje nedostatek pracovní síly. Dlouhodobě očekáváme, že se zvyšování mezd v Polsku stabilizuje kolem 5 % meziročně.

Kalendářní efekty mají velký vliv na tom, že se meziroční dynamika polského průmyslu podle našeho odhadu v květnu meziročně zvýší o 10 pb. Celkově vidíme rostoucí trajektorii výroby, kterou potvrzují i předstihové indikátory. Zrychluje totiž jak domácí, tak zahraniční poptávka.

V loňském roce jsme na přelomu dubna a května zaznamenali silný pokles cen ropy, které doprovázelo znehodnocení polského zlotého. Tento mix vytvořil slabou srovnávací základu pro letošní rok. Čekáme tak, že i přes pouze mírný pokles cen v průmyslu dojde k velkému zpomalení cenového růstu v meziročním srovnání. Nicméně i tak polští průmyslníci v dotaznících uvádí, že rostoucí ceny komodit jsou pro ně problémem. Zatím se tento problém daří přenášet na koncové zákazníky.

Rostoucí domácí poptávka v Polsku je zřejmá ze statistik maloobchodních tržeb. V květnu tato čísla podpořily hlavně prodeje aut, které výrazně akcelerovaly. Vysoké růsty by měly přetrvat až do poloviny roku, pak se projeví vyšší statistická základna z loňského roku.  

Druhá polovina týdne přinesla výprodej regionálních měn

Uplynulý týden nabídnul z domácí ekonomiky pouze méně důležitá data. Dubnová bilance běžného účtu překvapila slušným přebytkem. Zatím jsme totiž ještě nepozorovali odliv dividend do zahraničí, který obvykle bývá v jarních měsících zřetelný. Ceny průmyslových výrobců překvapily prudším poklesem, než očekával trh. Za jejich snížením stojí ceny ropy a dalších komodit na globálním trhu. Současný vývoj těchto cen naznačuje, že ani v nadcházejících měsících nemůžeme očekávat nárůst cen v průmyslu. Na druhou stranu ceny v zemědělství v dubnu pokračovaly ve zvyšování, které zahájily na začátku letošního roku. Jejich meziroční dynamika dosáhla již vysokých 12,6 %. Můžeme tedy očekávat další nárůst cen potravin v rámci spotřebitelského koše.

Koruna v první polovině týdne pozvolna posilovala a proti euru vytvořila nové pozávazkové minimum, když se ve středu její kurz dostal až na 26,11 CZK/EUR. Ve čtvrtek však spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabila až na 26,30 CZK/EUR a týden tedy končila na slabších úrovních, než na jakých začínala.

Podobný vývoj jako kurz koruny sledoval i maďarský forint. Ten také ze začátku týdne posiloval. Jeho kurz dostal až na 305,6 HUF/EUR, ale na konci týdne všechny zisky odevzdal a vrátil se k hodnotám okolo 307,9 HUF/EUR. Blízko těchto úrovní své obchodování minulé pondělí začínal. Čtvrteční výprodej se nevyhnul ani polskému zlotému. Ten uplynulý týden ztratil 0,7 %, když se obchoduje na dosah 4,215 PLN/EUR.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Slabší data z USA, silnější z Evropy
  Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pozitivně ovlivněny objednávkami letadel, po očištění bude patrný spíše útlum kapitálových investic. Slabší data očekáváme i z trhu nemovitostí. Celkový růst amerického HDP za Q4 16 tak dosáhne mezičtvrtletně anualizovaně nemastných neslaných dvou procent. Naopak silné evropské PMI by měly být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,5 % q/q během Q1 17. Celkově tedy ekonomický kalendář vyznívá spíše ve prospěch eura na úkor dolaru. Středoevropský ekonomický kalendář je v tomto týdnu nezajímavý.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Spotřebitelská inflace v červnu zpomalila
  Prezidentka Fedu J. Yellen bude s americkými zákonodárci diskutovat nastavení měnové politiky. Evropská průmyslová produkce po výsledcích v jednotlivých velkých státech Evropy vykáže také silný růst. Česká spotřebitelská inflace v červnu meziměsíčně stagnovala a meziročně zpomalila. Jádrové ceny ovšem vzrostly, ačkoliv růst byl mírný.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Theresa, Donald a Mario budou tento týden ve středu pozornosti
  I ve světle pátečního snížení italského ratingu agenturou DBRS z A (low) na BBB (high) nelze od čtvrtečního zasedání ECB očekávat zásadnější zmírnění holubičí rétoriky. Z politických událostí bude sledován páteční inaugurační projev prezidenta D. Trumpa a zítřejší řeč britské premiérky T. May k procesu Brexitu. Pokud jde o ekonomická data, dočkáme se zrychlení americké inflace na 2 %. Čínský HDP za Q4 16 pak potvrdí zrychlování ekonomické aktivity v závěru loňského roku.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Český i německý HDP vykáží za druhé čtvrtletí další silný růst
  Tento týden přinese smíšená data ze světové ekonomiky. Zatímco očekáváme, že statistici zveřejní velmi silná čísla růstu HDP v Německu, Itálii, Japonsku ale i Česku, zklamání přinesou údaje o ekonomické aktivitě v Číně a slabší by se měl ukázat i maloobchod v USA. Do diskuze ohledně rozpouštění rezerv Fedu a prodloužení programu odkupu aktiv ECB přispějí zápisy z jednání obou centrálních bank.
 • Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny energií se pod tlakem dodávek řítí dolů
  Očekávání dalšího výrazného růstu dolaru zahnalo komodity do defenzívy.  Energetický sektor dostal další zásah – ceny ...
 • Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny ropy by mohly spadnout ještě níže
  Optimističtější ekonomická data byla vzpruhou pro kovy; zemědělský sektor rostl již čtvrtý týden v řadě. Oživení u ropy nemělo dlouhého trvání – informace o nadbytku dodávek totiž zatlačily všechny ostatní zprávy do pozadí. Zlato je svědkem vybírání zisků, avšak i nadále čerpá podporu.
 • Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny ropy se propadají a pozornost trhu se obrací na USA a jejich ropnou produkci z břidlic
  Ceny komodit zasáhlo dramatické oslabení energetického sektoru. Očekávaná rekordní úroda u obilovin pro tento rok se i nadále jeví jako reálná, avšak deštivé počasí poskytuje podporu. Výhled pro nejbližší období u zlata se posunul – očekává se, že medvědí sentiment na trhu bude vystřídán sentimentem neutrálním.
 • Týdenní zpráva z komoditních trhů: Zlato nabylo opět svůj lesk, zatímco země z kartelu OPEC se potýkají s nadbytkem ropných zásob
  Ropa kapitulovala – severomořská ropa Brent se propadla na čtyřleté minimum. Zemědělský sektor jde nahoru – ceny kávy ...
 • Týdenní zpráva: Dopady řeckých a francouzských voleb na eurozónu
  Velké množství politických a ekonomických událostí z minulého týdne na celém světě mělo obrovský...
 • Týdenní zpráva: Inflace ve světě i přes silnou spotřebu zpomaluje
  Inflační data zveřejněná tento týden v eurozóně a v USA ukáží na slabou inflaci, i když čísla o soukromé spotřebě zůstávají nadále silná. Předstihové indikátory za eurozónu i za samotné Německo by měly zaznamenat zpomalení a měly by se tak přiblížit rozumnějším hodnotám. Čtvrteční zasedání ČNB by mělo naznačit, že sazby se nebudou zvyšovat ve druhém čtvrtletí, jak ukazuje prognóza centrální banky, ale že si Bankovní rada počká s tímto rozhodnutím až na listopadové zasedání.
 • Týdenní zpráva: Česká meziroční inflace v květnu zřejmě setrvala na 2 %
  Na hlavních světových trzích se pozornost investorů zaměří na zasedání ECB a předčasné volby ve Spojeném království, obě události přijdou ve čtvrtek. ECB by měla ponechat měnovou politiku beze změn, trhy však bude zajímat hodnocení rizik a náznaky vývoje politiky ECB do budoucna. V České republice se dočkáme várky ekonomických dat. Dubnové údaje z reálné ekonomiky budou brzdit nepříznivé kalendářní vlivy. Květnová meziroční inflace zřejmě setrvá na 2 %, což by mohlo zklamat investory a dočasně oslabit korunu.
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Zatímco mnoho problémů, které trápí státy v eurozóně a banky, dočasně polevily, určité znepokojení nadále po...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Hlavními zprávami z Evropy bylo zveřejnění rozhodnutí o úrokových sazbách od Britské centrální banky (BoE) a E...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Zprávy z Evropy z minulého týdne byly převážně negativní, protože znepokojení na bankovním sektoru...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Data z eurozóny v předchozím týdnu byla poměrně smíšená, přesto se dalo vidět jasné rozdíly mezi hlavními sáty...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Většina evropských trhů byla minulý týden zavřená z důvodu svátků, a zatímco zprávy chodí méně, některé důleži...
 • Týdenní zprávy
  Evropa Minulý týden nebyl zaznamenán žádný pozitivní vývoj na evropských fundamentálech, protože průmyslová produkce...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Dluhová krize nadále má negativní vliv na výsledky HDP evropských zemí, poněvadž veškeré zveřejně...
 • Týdenní zprávy
  Evropa - Itálie se stále snaží sestavit vládu, na kterou Evropští politici tlačí, aby zachovala svůj postoj vůči fiskál...
 • Týdenní zprávy
  Evropa Zatímco barometry ekonomické situace v Evropě, konkrétněji v EU, vykazovaly minulý týden známky zlepšení na úr...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Patria certifikát
 
Patria MobileTrader

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
*EUR0.00 %*USD1.25 %
*GBP0.25 %*AUD1.50 %
*CAD0.75 %*NZD1.75 %
*CHF-0.75%*JPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Zář
9

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
14

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Purple Trading broker
reklama
HighSky soutez srpen
reklama
Swissquote Bank
reklama