Pátek 29. březen 2024 00:26
reklama
InstaForex Ebook
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Zdaňme roboty, veď nemôžu voliť

13.02.2017 09:35  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Prezidentský kandidát francúzskych socialistov Benoit Hamon je ďalším zo zástupu, ktorý prichádza s tézou, že roboty berú ľuďom prácu. Tento „fenomén“ navrhuje vyriešiť tak, že zdaní roboty a zavedie nepodmienený príjem na úrovni 750 eur, aby to vykompenzoval.

Realita však ukazuje, že tento fenomén zatiaľ existuje tak maximálne v jeho hlave (a v hlavách jemu podobných). Podľa Medzinárodnej federácie robotiky bolo v roku 2015 na pracovníka vo výrobe suverénne najviac robotov Južnej Kórei (viď graf nižšie), na druhom a treťom mieste sa umiestnili Japonsko a Nemecko. Čuduj sa svete, aktuálna miera nezamestnanosti v Kórei je 3,6%, v Japonsku 3,1% a v Nemecku 3,9%. Sú to jedny z najnižších mier nezamestnaností na svete. By ma teda zaujímalo, odkiaľ majú Hamon a spol., že roboty majú za následok vyššiu nezamestnanosť.

Roboty

Naopak, tento vývoj je konzistentný s tým, že technologický pokrok uvoľňuje prácu pre produktívnejšie činnosti. Podľa ekonomického historika Brada DeLonga z univerzity v Berkeley (ktorý je mimochodom prominentným americkým ľavicovým ekonómom) nie sú takéto štrukturálne zmeny na trhu práce v dôsledku pokroku ničím novým. V histórii ľudstvo prekonalo už minimálne štyri takéto masové zmeny na trhu práce:

  • Vznikom poľnohospodárstva a chovu výrazne klesol dopyt po lovcoch a zberačoch
  • Domestikáciou koňa výrazne klesol dopyt po nosičoch ťažkých materiálov
  • Vynález hnojív rapídne znížil percento pracovnej sily v poľnohospodárstve
  • Vynález energie rapídne znížil percento pracovnej sily v domácich remeslách

Aktuálne sme niekde na konci piatej fázy, kedy automatizácia výrazne znížila počet pracovných miest vo výrobe (vôbec to nie je Činou, ako tvrdia Trumpovci, ale percento pracovných miest vo výrobe dlhodobo klesá celosvetovo). A sme niekde na prahu ďalšej fázy, kedy automatizácia prichádza vo výraznejšej miere aj do sektora služieb. Minulé štrukturálne zmeny na pracovnom trhu žiadnu masovú nezamestnanosť nevyvolali, naopak uvoľnili namáhavú a rutinnú prácu pre odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, teda priniesli viac bohatstva.

Pre toto tvrdenie si môžeme urobiť aj skúšku správnosti, krajiny kde posledné dve štrukturálne zmeny na trhu práce spomínané vyššie prebehli len v malej miere (t.j. väčšina ľudí stále pracuje v poľnohospodárstve a v domácich remeslách), sú tými najchudobnejšími (nachádzajú sa prevažne v Afrike a Ázii). Naopak, krajiny, kde má technologický pokrok najvyšší dopad na trh práce (už spomínané Kórea, Japonsko a Nemecko), patria medzi najbohatšie a majú nižšiu nezamestnanosť než krajiny, kde bol technologický pokrok pomalší. História teda naznačuje, že robotizácie sa netreba báť.

Blúznenie o robotoch určite nepomôže hladkému priebehu týchto zmien na trhu práce. Novšie technológie si vyžadujú vzdelanejšiu kvalifikovanejšiu pracovnú silu, čiže keď už sa bavíme o nejakých potrebných opatreniach, tak je to reforma školských systémov smerom k tomu, aby školy produkovali ľudí s lepšími IT znalosťami a viac ľudí schopných pracovať vo výskume a vývoji, plus väčší dôraz by mal byť kladený na celoživotné vzdelávanie.

Vráťme sa ešte do Francúzska. Systém, ktorý vo vysokej miere ochraňuje zamestnancov nie je príliš naklonený nový investíciám. Situáciu ešte viac zhoršuje euro, keďže pri nemožnosti tento konkurenčný deficit v rámci jednotného trhu EÚ riešiť slabšou menou, je Francúzsko niekde na konci zoznamu potenciálnych krajín pre investorov, ktorí plánujú vytvoriť pracovné miesta v EÚ.

Ďalším efektom je to, že silná ochrana zamestnancov vytláča z trhu práce mladých. Nezamestnanosť mladých vo Francúzsku je ešte vyššia ako u nás (aktuálne 26,2% vs. 20,4%). To vysvetľuje vyššiu politickú podporu euroskeptických síl u mladej generácie, ktorá je podstatne vyššia ako vo väčšine ostatných krajín EÚ, kde sú euroskeptickejšie skôr staršie generácie (viď. BrExit). Ostatne, podpora Le Penovej je vyššia v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou a nie v regiónoch, kde je viac pracovníkov z iných krajín či moslimov.

Celé toto divadlo so zdanením robotov zo strany francúzskych socialistov, ktorí sú v prvom rade zodpovední za vysokú nezamestnanosť, nie je ničím iným ako hádzaním viny na externého nepriateľa. Veď prečo nie, roboty voliť nemôžu.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zbrojařská skupina Colt CZ koupila podíl v americké společnosti Vista Outdoor
    Zbrojařská skupina Colt CZ Group SE (Colt CZ) koupila podíl v americké společnosti Vista Outdoor, jejíž součástí je zbrojařská divize vyrábějící mimo jiné malorážovou munici. Spolu s dalšími oznamovateli, kterými jsou majoritní akcionář Colt CZ a místopředseda dozorčí rady společnosti René Holeček a předseda představenstva Colt CZ Jan Drahota, v ní nabyla více než pětiprocentní podíl. Vyplývá to z informace o regulatorním oznámení pro Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických, kterou dnes skupina zveřejnila na svém webu. Podmínky transakce Colt CZ nezveřejnil.
  • Zbrojařská STV Group loni znásobila zisk i obrat, pomohly dodávky na Ukrajinu
    Zbrojařská společnost STV Group loni meziročně zvýšila zisk na téměř osminásobných 1,76 miliardy korun. O rok dřív po zdanění vydělala necelých 229 milionů Kč. Čistý obrat v loňském roce téměř zpětinásobila na 6,66 miliardy korun. Hospodaření firmy podpořila válka na Ukrajině, zemi bránící se ruskému útoku dodávala vojenskou munici a tankovou a dělostřeleckou techniku. negativní dopady měl nárůst cen energií a vstupních komodit. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.
  • Zbrzdí regulace rozvoj kryptoměn?
    Kryptoměnový trh pokračuje ve svém sestupném trendu od začátku roku 2022 a každý dosavadní pokus o odraz se nakonec setkal s výprodejem. Mezitím však bitcoin sklouzl "jen" o necelých 50 % ze svých maxim. Mnoho technologických společností přitom během této doby zaznamenalo poklesy až o 80 %. Cenová volatilita „krále kryptoměn“ proto zůstává stále omezená. Někteří investoři mohou předpokládat, že důvodem konsolidace ceny bitcoinu je skutečnost, že existuje mnoho „velkých hráčů“, ochotných nakupovat v zóně pod 40 000 USD, což zastavuje hlubší poklesy. To by potvrdila nedávno zaznamenaný vysoký nárůst transakcí přesahujících 1 milion USD. Zároveň se však kryptotrh obává restriktivního postoje regulátorů.
  • Z burzovního parketu: je to masakr
    Thurai tvrdí, že včerejší ranní masakr byl jiný než minulý týden. Obavy z globálního zpomalení ekonomiky vedeného Čínou dopadly...
  • Zbytek roku bude pro řadu firem kritický, kvůli Covid-19 může letos být až o čtvrtinu více insolvencí
    Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese. Hloubka i doba trvání hospodářského propadu bude dána schopností jednotlivých zemí zvládnout zdravotní stránku pandemie i bez toho, aby bylo nutné výrazněji omezovat chod ekonomiky.
  • Zbývají 2 miliony Bitcoinů, zbylých 19 milionů bylo již vytěženo
    Původně byl Bitcoin vytvořen v devítistránkové bílé knize, kterou v roce 2008 publikoval pseudonymní autor Satoshi Nakimoto. Ten ho zamýšlel a navrhl jako peer-to-peer peněžní systém, který by mohl poskytoval jednotlivcům alternativu k fiat měnám vydávaným vládou. O rok později, když Nakimoto těžil první kryptoměnu pomocí softwaru, který napsal na základě tezí právě bílé knihy, byl kód pevně nastaven tak, že vyprodukoval jen 21 milionů BTC.
  • Z cestovního ruchu zbyly jen trosky
    „Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Z čoho pramenia obavy centrálnych bánk o defláciu?
    Pred dvoma týždňami som v poste V Japonsku nie je žiadna deflačná špirála sľúbil, že ešte napíšem voľné pokračovanie o tom, prečo sa vlastne centrálne banky obávajú deflačných rizík a že nakoľko sú tieto obavy opodstatnené.
  • Zdanění krypto prostoru
    Poté, co Čína v červnu 2021 zakázala veškerou těžbu kryptoměn na svém území a v září pak kryptoměny zakázala úplně, prázdné místo po čínském odchodu z krypto prostoru zaplnily USA.
  • Zdánlivá asijská deprese vyústí v nový boom. Investice do infrastruktury budou proudit přes novou Hedvábnou stezku
    Každá cesta do Asie je pro mě inspirací, tentokrát je ale cítit ve vzduchu silný pocit změny a zásadního zpomalení. To souvisí i s novými čínskými kroky...
  • ⛽ Zdá sa, že WTI uzavrie produkčnú medzeru
    Ceny ropy klesajú a sú jedným zo spôsobov, ako uzavrieť býčiu cenovú medzeru, ktorá bola vyvolaná neočakávaným rozhodnutím OPEC+ znížiť produkciu. Ak sa pozrieme na WTI (OIL.WTI) v intervale D1, môžeme vidieť, že nedávny cenový nárast bol zastavený v blízkosti zóny odporu 82 USD, označenej hornou hranicou štruktúry Overbalance. Zatiaľ čo sa ceny krátko obchodovali nad touto prekážkou, býkom sa nepodarilo udržať dynamiku a došlo k poklesu. Navyše cena dnes klesla pod 100-sezónny kĺzavý priemer, čo ešte viac preferuje vyhliadky medveďov. Zatiaľ čo spodná hranica býčieho cenového rozdielu z 3. apríla je stále viac ako 2% pod aktuálnou trhovou cenou, zdá sa, že jej uzavretie môže byť len otázkou času, vzhľadom na súčasnú volatilitu trhu.
  • Zdá se, že konec roku bude opravdu horky pro trhy!
    V stredu zatvárali americké akciové trhy s mínusom, a to kv™li špekuláciám ohľadne programu QE3, ktorého redukc...
  • Zdá se, že šance společnosti Nikola na doběhnutí Tesly se výrazně zmenšují
    Nikola Corporation, která je často porovnávána s Teslou absolvovala 4.června 2020 úspěšný vstup na burzu, ale cena jejích akcií, které dosáhla po primární emisi, se od té doby výrazně propadla. Momentálně to vypadá tak, že hodnota jejího známějšího konkurenta mezitím stoupla natolik, že na delší časové období eliminovala jakékoliv šance „nováčka“ na možný „burzovní souboj“.
  • Zdá se, že trhy se řídí zbožným přáním. Dolar je v očekávání důležitých událostí, které by mohly pár EUR/USD vytlačit z jeho obvyklé dráhy
    Dynamika trhu z konce roku 2021 se v novém roce z větší části nezměnila. Podle mnoha analytiků Wall Street bude úspěšný i nadcházející rok. Počítají s tím, že pandemii covid-19 pomohou omezit vakcíny, další očkování a léky.
  • Zde je důvod, proč by zvýšení sazeb Fedu o 0,75 % mohlo být býčí pro bitcoiny a altcoiny
    Federální rezervní systém tento týden zvýší úrokové sazby. Zde je důvod, proč obchodníci očekávají 0,75% nárůst, který spustí rally kryptotrhu.
  • Zdieľaná ekonomika vytvára podstatne viac pracovných miest ako ničí.
    Narazil som na zaujímavú štatistiku – počet platených taxislužbami v New Yorku. Táto štatistika agreguje počet jázd tradičnými žltými taxíkmi a „taxíkmi“ fungujúcimi v rámci zdieľanej ekonomiky. Ukázala dramatický nárast počtu jázd od príchodu zdieľaných prepravných služieb. Kým v rokoch 2009-2013 sa stabilne pohyboval mesačný počet jázd v priemere niekde tesne nad úrovňou 13 mil., tak do začiatku roka 2018 sa s príchodom zdieľaných prepravcov takmer zdvojnásobil na 25 mil.
  • Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
    Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z primární veřejné nabídky akcií (IPO) na burze v Hongkongu získat až 3,5 miliardy USD (77,1 miliardy Kč). Agentura Bloomberg nabídku akcií označuje za potenciálně nejvyšší IPO v Asii v oblasti zdravotní péče.
  • Zdravotní židle Adaptic expandovaly na Slovensko
    Komerční článek: Český výrobce zdravotních židlí Adaptic expandoval na sousední slovenský trh. V říjnu firma otevřela v Banské Bystrici svůj šestý showroom na Slovensku.
  • Zdražení v bydlení stojí za překvapivě vyšší inflací
    Česká inflace se na trajektorii meziročního poklesu dlouho neudržela, když v září vyskočila nečekaně z 17,2 % na 18,0 %, přičemž odhady se pohybovaly poblíž srpnové hodnoty. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 %. I přes překvapení se jedná letos o druhý nejnižší meziměsíční přírůstek.
  • Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji
    Termínové kontrakty na dodání hliníku dnes při obchodování v Číně zdražily nejvýše od roku 2006. Na desetileté maximum se pak hliník dnes dostal na burze v Londýně. Důvodem je politický otřes v africké Guineji, která patří k vedoucím světovým vývozcům bauxitu, z něhož se hliník získává.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FBS
OctaFX
Patria Finance
reklama
Swissquote Bank