Středa 24. duben 2024 19:50
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Fundamentální analýza: Konec roku zásadní údaje nepřinese

19.12.2016 09:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Závěrečné dva týdny letošního roku nebudou z pohledu zveřejněných dat výrazně zajímavé. Statistiky by měly ukázat slabší čísla jak z amerického nemovitostního trhu, tak horší údaje o soukromé spotřebě a deflátoru spotřebitelských cen. V Evropě naopak bude růst důvěra spotřebitelů, zatímco německý Ifo index vykáže mírné zpomalení. Trhy nicméně ještě budou vstřebávat akce ECB a Fedu z minulých týdnů.

Konec roku přinese slabá americká data

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí 19.12.


Německý Ifo index by se podle ekonomů SG měl nepatrně snížit a stabilizovat se tak na velmi vysokých hodnotách, které odpovídají růstu HDP o 0,5 % q/q v posledním čtvrtletí roku. Situace na domácím trhu je v Německu velmi dobrá. Ke zvýšení důvěry by byla potřeba podpora dat z Číny a více informací o očekávaném fiskálním impulzu ve Spojených státech.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa 21.12.


Prodeje stávajících nemovitostí v USA by měly po silném říjnovém růstu v listopadu korigovat. Na zhoršení situace ukázala i statistika probíhajících prodejů domů. Rok, ve kterém i kvůli mnohým politickým událostem byly pocity spotřebitelů v eurozóně ohledně jejich hospodářské situace jako na houpačce, by měla ekonomická důvěra zakončit pozitivně. Pomáhat by měla zejména rostoucí zaměstnanost a růst mezd. Nicméně i příští rok nás čeká několik politických událostí, které mají velký potenciál překvapit.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek 22.12.


Čtvrtek přinese podle ekonomů SG celou řadu zklamání z americké ekonomiky. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se podle jejich odhadu v listopadu propadly. Za jejich zhoršením stojí zejména výrazný pokles objednávek letadel, když v listopadu společnost Boeing přijala pouze 13 objednávek oproti 85 v říjnu. Dobrá čísla nevykáží ani soukromé příjmy a spotřeba Američanů. Poslední údaje z trhu práce ukázaly na pokles hodinových výdělků, což brzdí nárůst mezd a platů, ale i spotřeby. Zpomalení by měl zaznamenat také deflátor osobní spotřeby, který podle nás v listopadu meziměsíčně stagnoval a jeho meziroční růst tak zpomalil na 1,6 %. 

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek 23.12.


Předstihové indikátory naznačily, že francouzské spotřebitelské výdaje v listopadu pokračovaly na své růstové trajektorii. Důvěra spotřebitelů zůstává vysoko a prodeje aut v listopadu zaznamenaly výrazný nárůst. Spotřební výdaje tak brzdí snad jen vyšší teploty, které, které snižují výdaje na energie.

Fed zvýšil sazby a zlepšil výhled

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Minulý týden se konečně stalo to, na co trhy již velmi dlouho čekaly. Americký Fed zvýšil sazby. To samo o sobě nebylo pro trhy překvapivé. Tento krok již byl plně zohledněn v tržních cenách a očekávali ho všichni analytici oslovení agenturou Bloomberg. Překvapení přinesla nová prognóza americké centrální banky. Ta předpokládá tři zvyšování sazeb v příštím roce, zatímco před šesti týdny Fed předpokládal, že sazby bude zvyšovat pouze dvakrát. Za změnou názoru stojí nižší míra nezaměstnanosti, vyšší výhled pro inflaci a větší předpokládaný fiskální stimul v americké ekonomice. Sentiment, který na trhy přineslo zasedání Fedu, přebil i horší zprávy z americké ekonomiky. Zklamaly maloobchodní tržby i průmyslová produkce. Spotřebitelské ceny pak rostly v souladu s tržním očekáváním.

Údaje z evropské ekonomiky ukázaly na velmi dobrou kondici hospodářství na starém kontinentě. Německý PMI z průmyslu zaznamenal výrazné zlepšení a potvrdil tak akceleraci německé ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Zatím data naznačují, že hospodářství českých západních sousedů by mělo zrychlit z 0,2 % q/q zaznamenaných v Q3 na 0,5 %. Na velmi slušné úrovni se drží také kompozitní PMI za celou eurozónu. To naznačuje, že se daří nejenom Německu, ale i ostatním zemím eurozóny.

Celkově však minulý týden tón udalo zasedání Fedu. Americký dolar posílil až na své čtrnáctileté maximum pod 1,0400 EUR/USD. Prognóza SG počítá s tím, že posilování zelených bankovek ještě není u konce. V březnu by podle ekonomů SG měl dolar proti euru dosáhnout parity.  

ČNB žádné vánoční překvapení nepřipravila

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pondělí 19.12.


Polská průmyslová produkce v říjnu nečekaně zklamala. V listopadu by se však její čísla měla výrazně vylepšit. Naznačil to již zveřejněný PMI, který ukázal na růst zaměstnanosti i nových objednávek v průmyslu. Růst cen pohonných hmot tlačí na ceny průmyslových výrobců. Ty podle nás v listopadu akcelerovaly a brzy začnou tlačit i do růstu spotřebitelských cen. Výrazné zvýšení prodejů aut u českých severních sousedů by se mimo jiné mělo postarat i o solidní růst maloobchodních tržeb. Celkově by dnes zveřejněná data měla vykreslit příznivý obrázek o polské ekonomice. 

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek 22.12.


Česká národní banka dostala od svého posledního měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení D. Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou. Od čtvrtečního předvánočního zasedání tedy nelze očekávat žádné překvapení. Rizika prognózy budou vcelku jistě hodnocena jako proinflační, když listopadová inflace překonala poslední prognózu centrální banky již o půl procentního bodu. Posunutí tvrdého závazku (minimální doba trvání do konce prvního čtvrtletí 2017) v podstatě nepřichází v úvahu. Předpokládaný konec v polovině roku zůstane také pravděpodobně beze změny. Zajímavá bude debata o záporných sazbách. Nicméně vzhledem k nízké intervenční aktivitě v posledních měsících nebudou záporné sazby asi velkým tématem. Další zajímavá diskuze bude o způsobu, jak se ČNB vypořádá s prodloužením programu odkupu aktiv Evropské centrální banky. Podle nás by tento krok na ČNB velký vliv být neměl. Domníváme se, že v podobném smyslu se vyjádří i guvernér Rusnok.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek 23.12.


Polská nezaměstnanost se podle nás v listopadu držela beze změny i přes méně příznivé působení sezónních faktorů. Je tak vidět, že rostoucí polská ekonomika stále tvoří nová pracovní místa.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý 27.12.


Důvěra v Českou ekonomiku by se i nadále měla držet vysoko. Podnikatelé těží ze zrychlující ekonomické aktivity v Německu. Spotřebitelé zase těží z klesající nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd.

Vnější pozice Česka je stále silná

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Minulý přinesl pouze méně důležitá data z české ekonomiky. Bilance běžného účtu za říjen zaznamenala další výborný výsledek a její kumulativní přebytek za posledních dvanáct měsíců již dosáhnul 100 mld. CZK, což odpovídá 2,1 % HDP. V listopadu rostly ceny všech primárních výrobců s výjimkou těch v zemědělství. V zemědělství ale ceny pouze korigovaly výrazný skok směrem nahoru, který zaznamenaly v předcházejících dvou měsících. Páteční data nic nezměnila na tom, že podle nás spotřebitelská inflace dosáhne dvou procent již v prvních měsících příštího roku. Data z polského trhu práce potvrzují, že po zpomalení ve třetím čtvrtletí znovu zrychluje. 


Zatímco koruna v průběhu týdne zůstávala v uctivé vzdálenosti od hranice kurzového závazku, páteční inflace způsobila její posílení k úrovni 27,02 CZK/EUR. Zrychlení cenového růstu potvrzuje naše očekávání, že ČNB opustí kurzový závazek už v Q2 17, a to navzdory prodloužení kvantitativního uvolňování ECB.

Polská centrální banka ponechala na svém prosincovém zasedání sazby beze změn, a to v souladu s očekáváním trhu. Zlotý minulý týden umazal část svých předchozích ztrát, když se z úrovně 4,50 posunul k 4,40 PLN/EUR. Naopak forint oslabil na 314,0 HUF/EUR, nové minimum za posledních pět měsíců.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fundamentální analýza: Inflace cen výrobců v červnu v USA zpomalila
    J. Yellen bude dnes pokračovat ve svém vystoupení v Kongresu. Dnes bude odpovídat na otázky senátorů. Mezitím budou zveřejněna data o vývoji cen amerických výrobců. Jestliže přinesou zklamání, budou varováním před zítřejšími čísly o spotřebitelských cenách. Inflace v hlavních státech eurozóny potvrdí zpomalení, nicméně zůstane na vyšších hodnotách, než byla původní očekávání.
  • Fundamentální analýza: Inflace v České republice zpomalí, koruna může kvůli odlivu spekulantů oslabit
    V nadcházejícím týdnu se pozornost investorů na hlavních trzích zaměří především na údaje o inflaci a maloobchodních tržbách v USA. Zatímco maloobchod by měl v tzv. kontrolní skupině vykázat slušný růst, meziroční inflace zpomalí, což by mohlo oslabit dolar kvůli menšímu tlaku na utahování měnové politiky Fedu. Inflace bude zveřejněna i v České republice. V březnu dynamika spotřebitelských cen podle našich odhadů poklesla, což by se mohlo projevit oslabením koruny navzdory ukončení kurzového závazku v minulém týdnu.
  • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně dosáhla v únoru vrcholu na 1,9 % y/y
    Data o inflaci v eurozóně by měla potvrdit nedávný rostoucí trend. Zatímto nárůstem stojí efekt nízké statistické základny cen surovin, a proto v dalších měsících čekáme zmírnění meziročního růstu cen na 1,5 %. Jádrové ceny budou ovšem akcelerovat.
  • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně dosáhne 39 měsíčního maxima
    Dnes bude zveřejněn zápis z prosincového zasedání americké centrální banky, na kterém zvýšila sazby i počet očekávaných „hiků“ v letošním roce. Prosincová inflace v eurozóně zřejmě dosáhne díky vyšším cenám ropy a potravin svého 39 měsíčního maxima. V regionu žádná zajímavější data zveřejněna nebudou.
  • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně v únoru zpomalila
    Růst HDP ve Spojených státech v závěrečném čtvrtletí loňského roku bude podle našeho odhadu o jednu desetinu revidován směrem dolů (na 2,5 % q/q anualizovaně). Únorová inflace v eurozóně pravděpodobně mírně zpomalí. V meziročním vyjádření zvolní i inflace cen českých výrobců.
  • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně zrychluje, ne však v jádrové složce
    Dnes se můžeme těšit, že statistici v eurozóně odhalí vyšší inflaci v eurozóně. Nicméně jádrové ceny zatím nerostou. Ty stagnují i ve Spojených státech, což ukáže dnes zveřejněný deflátor soukromé spotřeby za červenec. Zklamání z USA podle nás ještě podtrhne slabší růstu osobních výdajů, a tak by dnešní data mohla zastavit oslabování eura. Druhé čtení polského HDP ani tamní inflace by na trh rozruch přinést neměly.
  • Fundamentální analýza: Inflace v Evropě na vzestupu
    Předběžná inflační data za únor z Francie a Itálie potvrdí vzestup meziroční dynamiky spotřebitelských cen. To bude příslibem pro čtvrteční číslo za celou eurozónu, kde očekáváme zvýšení na 1,9 % y/y. Zpoza Atlantiku bude pozornost směřovat k prvnímu projevu prezidenta Trumpa ke kongresmanům. Tuzemská lednová data o cenách průmyslových výrobců budou znamenat konec jejich tříletého meziročního poklesu.
  • Fundamentální analýza: Inflace v USA dosáhne po více než dvou letech inflačního cíle Fedu
    Pozornost trhů dnes bude směřovat na inflační data. Ve Spojených státech i v eurozóně by data za prosinec měla potvrdit, že spotřebitelské ceny rostou. V USA by inflace měla dokonce dosáhnout inflačního cíle centrální banky. V regionu budou zveřejněna pouze data z polského trhu práce. Ta by měla ukázat na další růst mezd, přičemž zaměstnanost bude zřejmě stagnovat na listopadové úrovni.
  • Fundamentální analýza: Itálie dnes zahájí sérii slabších inflačních dat
    Námi očekávaný červnový propad meziroční dynamiky harmonizovaných spotřebitelských cen v Itálii o 0,4 pb na 1,2 % y/y dnes bude předzvěstí dalších nízkých čísel z Německa a Španělska, která budou publikována ve čtvrtek. Vše pak v pátek zakončí rychlý odhad za celou eurozónu. Pokud se budou naše nízkoinflační předpoklady naplňovat, bude to limitovat další prostor pro posílení eura.
  • Fundamentální analýza: Klidný závěr týdne, trhy se začnou připravovat na FOMC
    Z pohledu nových ekonomických indikátorů je závěr týdne naprosto nezajímavý. Globální i regionální ekonomické kalendáře jsou pro dnešní den prázdné. Včerejší vystoupení prezidenta ECB lze hodnotit jako holubičí, trh si z toho vzal především informaci, že zahájení redukce programu aktiv bude rozhodnuto na podzim. Nyní se pozornost investorů bude pomalu přesouvat k americké centrální bance – FOMC zasedá příští týden. A situace na politické scéně, ani ekonomické indikátory utažení měnové politiky a silnějšímu dolaru příliš nepřejí.
  • Fundamentální analýza: Lednové devizové rezervy vystřelí kvůli vysoké intervenční aktivitě
    Jediným zajímavým číslem ze světa dnes bude německá průmyslová výroba za prosinec. Ve světle včera zveřejněných objednávek lze očekávat povzbudivá data. Naopak tuzemský ekonomický kalendář je bohatý. Český průmysl by měl zaznamenat silný meziroční růst přes 7 %, meziroční propad stavební výroby s koncem roku zmírňuje. Statistika prosincových intervenčních nákupů ze strany ČNB bude velmi umírněná. Dramatický nárůst lednových devizových rezerv ale potvrdí, že s novým rokem byla ČNB v obraně kurzového závazku velmi aktivní.
  • Fundamentální analýza: Maloobchodní tržby ve Spojených státech ukáží umírněný růst
    Inflace ve Spojených státech by dnes mohla vyskočit na 2,3 %, což by byla nejvyšší hodnota od března 2012. Růst lednových maloobchodních tržeb bude pravděpodobně pouze umírněný, přičemž průmyslová produkce bude stagnovat. V regionu je dnes kalendář prázdný.
  • Fundamentální analýza: Marek Mora naznačil zvyšování sazeb ČNB v druhé polovině roku
    Závěr nervózního týdne by mohl být na trzích klidný. Nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická data, jedinou výjimkou je spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta by se měla dostat na desetileté maximum a podpořit euro. Investoři na koruně budou vstřebávat dnešní slova člena bankovní rady ČNB o možnosti růstu sazeb už ve druhé polovině roku. Právě očekávání růstu sazeb by měl podporovat posilování koruny.
  • Fundamentální analýza: Německé HDP vzrostlo v Q1 17 o 0,6 % q/q
    Již ráno zveřejněné HDP Německa za Q1 ukázalo na dobrý výkon tamní ekonomiky, z čehož podle nás profitovalo i české hospodářství (1 % q/q; bude oznámeno 16. 5.). Naopak průmysl v eurozóně vykáže další mírný pokles. Spotřebitelské ceny v USA opět vzrostly, stejně jako maloobchodní tržby zrychlily svou dynamiku, ačkoliv tempo v kontrolní skupině zpomalilo.
  • Fundamentální analýza: Německý zahraniční obchod zpomalil
    Stejně jako včera je i dnes kalendář ekonomických událostí skoupý na zajímavé položky. Německý zahraniční obchod v prosinci pravděpodobně zpomalil a podle našeho odhadu svou dynamikou trhy zklame.
  • Fundamentální analýza: Německý ZEW index klesne ve světle narůstajících rizik a nejistot
    Přelom loňského a letošního roku přinesl z historického pohledu extrémně vysoké hodnoty různých předstihových indikátorů v Evropě. Březnové hodnoty ukáží na postupnou normalizaci situace. I tak eurozóna vstupuje do letošního roku se silným růstem kolem 0,6 % q/q.
  • Fundamentální analýza: Němečtí investoři hodnotí ekonomickou situaci nejlépe v historii
    Důvěra investorů v německou ekonomiku bude pokračovat ve svém růstu a dosáhne nových rekordů. Regionální trhy žádné zajímavé statistiky dnes nenabídnou.
  • Fundamentální analýza: PMI indikátory v eurozóně - ekonomický výkon je robustní
    Data v Evropě či USA by měla potvrdit solidní vývoj ekonomik v poslední době. Politická vyjádření v Evropě se dnes budou vztahovat k víkendovému summitu o budoucnosti Evropy. V USA dnes proběhnou další vystoupení představitelů Fedu, která prozatím nepřinesla žádné nové informace.
  • Fundamentální analýza: PMI potvrdí dobrý vstup eurozóny do nového roku
    Americká data dnes přinesou mírné zklamání, když by prodeje stávajících nemovitostí měly mírně klesnout ze svého dlouhodobého maxima. Naopak velmi dobrá čísla bychom měli zaznamenat z eurozóny, kde si PMI do nového roku převádějí své velmi slušné hodnoty z roku 2016. V Evropě se navíc dočkáme dvou důležitých soudních rozhodnutí. Ve Velké Británii vrchní soud rozhodne, jestli vláda skutečně musí s parlamentem konzultovat spuštění článku 50. V Itálii ústavní soud vydá stanovisko k platnosti nového volebního zákona.
  • Fundamentální analýza: PMI v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006
    Pozornost trhu dnes bude směřovat na indikátory PMI. Zatímco ve Spojených státech čekáme jejich mírnou korekci, v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006. Vysokou důvěru v domácí ekonomiku ukáže i český konjunkturální průzkum.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader