Středa 24. duben 2024 02:55
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ETF

Reakciu trhov po amerických voľbách najlepšie vysvetľujú očakávania vyššieho rastu ekonomiky

23.11.2016 18:10  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokračujeme v seriáli, čo sa stalo po amerických voľbách na trhoch. V tomto poste sa pozriem na rôzne teórie o tom, prečo reagovali trhy tak ako reagovali a porovnám to s teoretickým scenárom, ako by za daných okolností mali jednotlivé segmenty trhov reagovať. Pozrel som sa na reakciu na akciách, dlhopisoch, dolári, drahých kovoch, kovoch a emerging markets (EM) aktívach.

2016-11-23_markets-trump

Začnime teóriou o tom, že za pohybmi stojí očakávanie nižších daní v USA (plus daňových prázdnin na zahraničné zisky, o ktorých som písal včera). Z tohto scenára by najviac vyťažili akcie, keďže sa to priamo dotýka korporátnych ziskov. Výnosy z dlhopisov by mali ísť pri očakávaní vyššieho rastu a vyšších deficitov nahor. Doláru by mal pomôcť pozitívny dopad na ekonomiku, vyššie úročenie a aj presun zahraničných ziskov do USA. Kovom a EM by mal pomôcť vyšší dopyt z USA. Na drahých kovoch je ťažké odhadnúť dopad, keďže by sa bili vyššie deficity (pozitívne) a vyšší rast (negatívne). Pri porovnaní skutočného vývoja s týmto teoretickým sedí vývoj na 4 zo 6 segmentoch trhov.

Prejdime na inflačné očakávania, ktoré sa často skloňujú. Pre akcie je inflácia pozitívna (vyššie nominálne zisky), vyššia očakávaná inflácia tlačí nahor aj výnosy z dlhopisov, konkrétne ich inflačnú prirážku, pre dolár by to malo byť negatívne, keďže inflácia znamená znehodnotenie meny, pre drahé kovy presne naopak, vyššia inflácia pomáha aj kovom, keďže rastie dopyt po fyzických aktívach a skrz slabší dolár aj EM. Sedí to pre vývoj na 3 zo 6 segmentov. Najviac proti tejto teórii hovorí posilnenie dolára a pokles drahých kovov, ktoré by mali na infláciu reagovať opačne.

Po tretie tu máme očakávania vyššieho rastu americkej ekonomiky, v dôsledku sumáru všetkých očakávaných Trumpových opatrení (nižšie dane, vyššie výdavky na infraštruktúru, vyššie deficity laxnejšie enviromentálne štandardy). Táto teória sedí najviac, rast by mal podporiť akcie, výnosy (vyšší rast = rýchlejšie dvíhanie sadzieb), dolár, kovy aj EM. Utrpeli by len drahé kovy. Sedí teda vývoj na 5 zo 6 segmentov. Jediné, kde to nesedí, sú EM.

Slabý vývoj EM aktív sa vysvetľuje práve obavami z protekcionizmu. Ten by však poslal nadol akcie a výnosy (nižší rast, globálna neistota) a pomohol by drahým kovom. Pri dolári a kovoch jednoznačné dopady odhadnúť neviem. Okrem EM teda táto teória nesedí na žiaden segment.

Keď sa pozrieme čisto na infraštruktúrne výdavky, tie by mali pomôcť ako stimul každému aktívu, aj výnosom z dlhopisov a drahým kovom (skrz očakávania vyšších deficitov a/alebo inflácie). Pri dolári by sa bili globálna pozitívna nálada a deficity (negatívne pre dolár) s lepšou ekonomikou USA (pozitívne). V tomto prípade sedia tri zo šiestich segmentov.

A neposlednom rade som tu zaradil aj obavy o ďalší vývoj, ktorý ako vysvetlenia razia niektorí zarytí odporcovia Trumpa. Tu tiež nesedí skoro nič. Rast nervozity by poslal nadol akcie, výnosy, kovy a EM a naopak by pomohol bezpečným aktívam – doláru a drahým kovom. V porovnaní s povolebným vývojom sedí reakcia len na dolári a EM.

Keď to zhrniem, tak ako najlepšie vysvetlenie mi prídu očakávania vyššieho ekonomického rastu pri Trumpovom prezidentovaní, ktoré vysvetľujú rast hodnoty väčšiny aktív, výnosov z dlhopisov ako aj pokles ceny drahých kovov. Aktíva emerging markets mohli dostať pod tlak obavy zo selektívneho protekcionizmu (prerokovanie NAFTA, zrušenie TPP), ktoré však nie sú globálneho charakteru v kombinácii so silnejším dolárom a vyššími sadzbami v USA. Pokiaľ by sa teda dostavil očakávaný vyšší rast v USA, tak sa pre nich môže otvoriť priestor pre korekciu.

Hlavný takeaway však nie je o EM, ale to, že čo keď sú očakávania zrýchlenia rastu prehnané. Napríklad JPMorgan očakáva, že Trumpove politiky zrýchlia rast HDP o cca 0,15% v roku 2017 a o cca 0,3% v roku 2018. Trhy to súdiac podľa reakcie vidia optimistickejšie a keď sa tieto očakávania nenaplnia, tak sa môžu vybrať opačným smerom. Čiže v budúcom roku bude dôležité sledovať to, či sa dostavuje očakávaný zrýchlený rast, alebo nie.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Reakce na propady kryptoměn
    Investoři se obecně při nejistotě odvracejí od aktiv, která považují za riziková. Proto jsme byli v minulém týdnu svědky toho, že se aktiva, jako je bitcoin a některé technologické akcie, dostala pod tlak. Od počátku této nejistoty se bitcoin propadl přibližně o 20 %.
  • Reakce na současné dění kolem Twitteru
    ‚‚Elon Musk prý překvapivě změnil kurz a je nyní připraven pokračovat v původním nákupu společnosti Twitter, sociálního média, za 44 miliard dolarů. Tento obrat může být odrazem zdánlivě velkých šancí na zvrácení sporné dohody u soudu.
  • Reakce na tvrzení JUDr. Jana Langmeiera v textu: "JUDr. Jan Langmeier: Chceme výměnu insolvenčního správce Arca Investments a nový reorganizační plán."
    Za skutečnou motivaci JUDr. Langmeiera volající po mém odvolání v insolvenčním řízení Arca Investments, budou velmi pravděpodobně zcela jiné důvody, než neopodstatněná kritika mého působení v roli insolvenčního správce této firmy. Musím je jednoznačně odmítnout a považuji je za lživá nařčení, která mají pravděpodobně vyvolat negativní nálady vůči mé osobě na první schůzi věřitelů, která se koná 5.10. Na četných jednáních prozatímního věřitelského výboru (PVV), kterých se insolvenční správce pravidelně účastní ani jednou nevyjádřil jakékoliv své výhrady vůči své osobě. Proto je s podivem, že taková nařčení používá pan Langmeier až několik dní před jednáním schůze věřitelů a navíc jen v mediálním prostoru.
  • Reakce průmyslu na pandemii: Firmy začaly vyrábět nové dezinfekční přístroje a respirátory
    České a slovenské průmyslové firmy ze sektoru malého a středního podnikání pružně reagují na aktuální situaci. Ve snaze zamezit dalšímu šíření onemocnění COVID-19, vyvinuly nové přístroje, které zabíjí koronaviry. Rovněž začaly vyrábět vysoce účinné respirátory, které chrání před jejich šířením.
  • Reakce trhu na Walmart
    Jak se Bitcoin připravuje na další vzrůst na 46 000 USD. Polkadot vzrostl za den téměř o 10%, dosáhl tak nejvyšší cenové hranice od května. V uplynulých 24 hodinách bylo pro bitcoiny a alternativní měny velmi volatilní. BTC vidělo několik tisíc dolarů v obou směrech, než se cena ustálila kolem 46 000 dolarů. Na druhou stranu kryptoměny Polkadot a Solana zaznamenaly působivé zisky.
  • Reakce USD na optimistické údaje o žádostech o podporu a údaje Philly Fed je malá
    Počet Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, činil v týdnu končícím 14. ledna 0,190 milionu, zatímco v předchozím týdnu jich bylo 0,205 milionu. Dnešní údaj byl výrazně pod očekáváním trhu, který očekával 0,214 milionu. 
  • Reakce USD na projev Yellenové zatím mírně negativní
    Komentář je tak docela vyvážený a zase až tolik se od posledního zasedání americké centrální banky nezměnil. Yellenová tento projev přečte americkým zákonodárcům v 16 hod. a následovat budou její odpovědi na otázky kongresmanů, kdy bychom se mohli dozvědět o jejím výhledu pro vývoj měnové politiky více. Reakce na dolaru je zatím vlažná a jeho mírné oslabení považujeme za výsledek lehkého zklamání z toho, že se projev Yellenové výrazněji neodchýlil od doprovodného komentáře, který Fed zveřejnil ke svému poslednímu rozhodnutí.
  • Reakce zlata na duel Biden vs Trump
    Jeden z nejočekávanějších dnů roku 2020: americké prezidentské volby. První projekce ukazují, že duel mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem neprobíhá podle původního očekávání trhu, a že konečný výsledek může být trvat hodiny, ale možná i dny.
  • Reakce zlata na zprávy o nemovitostech v USA
    Ceny zlata opět testují úroveň 1 800 USD za unci. Analytici upozorňují, že nízké objemy obchodů o svátcích mohou na trhu vyvolat volatilní pohyby. Ekonomové věnují údajům o prodeji domů velkou pozornost, protože tento index je považován za slibný barometr trhu s bydlením. Mezi uzavřením smlouvy a dokončením prodeje bývá obvykle prodleva jednoho až dvou měsíců.
  • Reakcia trhu po FOMC vs. naše očakávania
    V stredu sme zverejnil analýzu s názvom "Čo očakávam od zajtrajšieho FOMC". V krátkom sumáre si zhrňme či boli naplnen...
  • Realistické prognózy úrokových sazeb Bank of England v roce 2024
    Téma úrokových sazeb zůstává hlavním tématem měnového trhu. Zatímco trh už víceméně pochopil úrokové sazby Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému (i když kolem nich panuje stále mnoho nejasností), "úplnou neznámou" zůstává Bank of England. Začněme tím, že britská centrální banka nevydala žádné prohlášení týkající se plánovaných změn měnové politiky na rok 2024. Samozřejmě jsme vyslechli několik projevů guvernéra BoE Andrewa Baileyho a některých jeho kolegů, kteří oznámili připravované snížení úrokových sazeb během letošního roku. Rok je ale dlouhá doba a trh potřebuje jasnou odpověď.
  • Realita eurozóny: Každý sám za sebe
    Vývoj posledních měsíců ukazuje, že evropské země již necítí silnou vazbu k Evropě jako celku. Solidarita se zeměmi, k...
  • Realitní boom v USA je zpět: Ceny vyskočily nejvíce za 7 let
    Oživení v oblasti residenčních nemovitostí ve Spojených státech nabírá na síle. Svědčí o tom meziroční skok cen...
  • Realitní firma WeWork začne přijímat platby ve vybraných kryptoměnách
    Americká realitní společnost WeWork, která se zabývá sdílením kancelářských prostor a oznámila záměr vstoupit na akciovou burzu, začne přijímat platby ve vybraných kryptoměnách. Naváže proto spolupráci s kryptoměnovou burzou Coinbase Global a s platební aplikací Bitpay. WeWork to podle agentury Reuters uvedla ve svém dnešním sdělení.
  • Realitní fond NEMO loni přinesl jedno z nejlepších zhodnocení na trhu. Počet investorů narostl o polovinu
    Realitní fond NEMO v roce 2023 dosáhl zhodnocení 7,21 %. Zařadil se tak mezi nejvýkonnější retailové nemovitostní fondy na českém trhu. Celkový výnos od založení fondu v červnu 2019 již překročil hranici 30 %. Úspěch navíc NEMO zaznamenal také co do přílivu nových investorů. Těch je nyní přes 8 600, o polovinu více než před rokem.
  • Realitní fondy od WOOD & Company letos úspěšně bojují s inflací. Retail podfond si za tři kvartály připsal více než 15 %
    Stabilní výkonnost Realitního fondu WOOD & Company pokračuje i v letošním roce. Za první tři čtvrtletí eviduje podfond orientovaný na kancelářské budovy (WOOD & Company Office podfond) v korunové třídě výnos 7,89 % a v případě podfondu zaměřeného na nákupní centra (WOOD & Company Retail podfond) je to za stejné období dokonce 15,24 %.
  • Realitní skupina CPI Property Group v Dublinu vydala dluhopisy za 8 miliard korun
    Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka pro své investory na burze v Dublinu vydala dluhopisy za 350 milionů dolarů, přepočtu za 8 miliard korun.
  • Realitní trh a diverzifikace portfolia
    Diverzifikace je v případě investic důležitým nástrojem. Díky ní lze dosáhnout snížení míry rizika, aniž by současně došlo ke znatelnému snížení výnosu. Nebo opačně: při zachovaném riziku lze diverzifikací zvýšit výnos. Proto by diverzifikace měla být základním pravidlem každého investora, i toho, který chce investovat jen a pouze do realit.
  • Realitní trh v ČR ožil, prodeje bytů stouply během loňska o desítky procent
    Realitní trh v ČR zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 procent a rodinných domů o 45 procent. Ve druhé polovině roku 2022 ale trh skokově propadl. Vyplývá to z dat, která novinářům představily Česká bankovní asociace a společnost Dataligence.
  • Realitní trh v roce 2024
    Realitní a hypoteční trh může z řady důvodů čekat v tomto roce oživení. Předpokládáme, že však bude pozvolné - ceny budou růst jen mírně a přes nárůst nově poskytnutých hypoték budou jejich objemy pravděpodobně stále výrazně zaostávat za předpandemickými léty. Jaké jsou tedy důvody k opatrnému optimismu? Za prvé, české domácnosti po dvou letech opět zažijí růst reálné mzdy. Současně vstupují do roku 2024 s velmi vysokou mírou úspor.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader