Týdenní zpráva z finančního trhu 21.11.2016

21.11.2016 09:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Tento týden odhalí, proč německý HDP za Q3 zklamal

Údaje zveřejněné tento týden potvrdí dobrý výhled pro hlavní ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Navíc budou zveřejněny struktury HDP v Německu a ve Velké Británii. Dozvíme se tedy, proč německá ekonomika nečekaně zpomalila, zatímco britská si udržela velmi slušnou růstovou dynamiku. Česká ekonomická důvěra by měla zůstat silná a i data z Polska budou naladěna spíše na optimistickou notu.

Důvěra v evropskou ekonomiku zůstává velmi dobrá

Pozornost bude tento týden věnována hlavně předstihovým indikátorům. PMI v eurozóně i objednávky zboží v USA by měly ukázat na pokračující ekonomický růst obou těchto velkých ekonomických celků.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - úterý:


Ekonomové SG očekávají, že prodeje stávajících nemovitostí v říjnu zkorigují svůj silný zářijový růst. Statistika spotřebitelské důvěry v eurozóně by měla vykázat již čtvrté zlepšení v řadě a potvrdit normalizaci poté, co propadla po rozhodnutí britských volitů o vystoupení z EU.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - středa:


Nálada nákupních manažerů se podle odhadu SG v listopadu v jednotlivých ekonomikách eurozóny zhoršovala. Výjimkou by měl být francouzský PMI ze služeb, který bude brzdit propad kompozitního indexu za celou eurozónu. Ten by měl dosáhnout 53,2 bodu, což podle odhadu SG odpovídá růstu HDP o 0,4 % q/q v posledním čtvrtletí letošního roku.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby podle ekonomů SG v říjnu vyskočily o 2,5 % m/m. Tento růst byl ale tvořen zejména objednávkami nových letadel u společnosti Boeing. Po odečtení dopravních prostředků by objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 0,2 %.   

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - čtvrtek:


Čtvrtek bude patřit číslům z německé ekonomiky. Údaje tamního statistického úřadu by měly vysvětlit, co stálo za zpomalením německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Podle našeho odhadu domácí poptávka zůstala silná. Záporný příspěvek přinesl zahraniční obchod, když vývozy podle odhadu SG ubraly 0,2 % m/m. V posledním čtvrtletí letošního roku by měla ekonomika největšího českého hospodářského partnera znovu přidat na dynamice. To by měl potvrdit i IFO index, který se drží na velmi slušných hodnotách a v listopadu podle našeho odhadu znovu zaznamenal mírný nárůst.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - čtvrtek:


Na konci týdne bude zveřejněna také struktura britského HDP. Jeho solidní růst o 0,5 % q/q byl podle nás tažen zejména silným růstem soukromé spotřeby. Navíc se ve třetím čtvrtletí pravděpodobně přidal slušný příspěvek zahraničního obchodu. Naopak zpomalení způsobilo pravděpodobné snížení investiční aktivity i tvorby zásob.

Pravděpodobnost prosincového zvýšení dolarových sazeb narostla

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Uplynulý týden přinesl údaje, které podpořily trhy v přesvědčení, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání skutečně přistoupí ke zvýšení dolarových sazeb. Pravděpodobnost podpořily dobré údaje z maloobchodu, které ukázaly na velmi slušnou dynamiku domácí spotřeby. Spotřebitelské ceny sice mírně zklamaly ve své jádrové složce, ale celková inflace dostála očekáváním a nebude stát případnému utahování měnové politiky v cestě. Větší důvěra ve zvýšení sazeb spolu s rostoucími výnosy amerických dluhopisů podpořila dolar v jeho posilování proti euru. Jen za uplynulý týden dolar proti společné evropské měně posílil o více než dvě procenta k hladině 1,0600 EUR/USD. Propad eura nezastavily ani relativně příznivé statistiky z eurozóny. Dynamika HDP zemí EMU se udržela na slušných 0,3 % q/q. Navíc německý ZEW index se ve své složce očekávání nečekaně vylepšil. Jedinou kaňkou na evropských číslech byl výsledek německého HDP za třetí čtvrtletí. Ten svým růstem zaostal za očekáváním. Odkud se toto zklamání vzalo, zjistíme tento týden po zveřejnění struktury německého HDP.

I přes zpomalení v průmyslu zůstávají čísla z Polska zdravá

Tento týden nabídne jen málo z domácí ekonomiky. Její dobrou kondici by měl potvrdit konjunkturální průzkum. Dnes bude zveřejněno několik indikátorů z Polska, které by měly potvrdit dobrou situaci českých severních sousedů.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - pondělí:


Polský průmysl by podle odhadu SG měl v říjnu vykázat zpomalení. Horší výsledky by měly zaznamenat zejména zpracovatelský a těžební sektor. Riziko představuje ještě nižší růst, protože PMI v říjnu zaznamenalo výrazný pokles. Naopak ceny v průmyslu by měly nadále růst. Již v září se ceny v tomto sektoru dostaly ze 46 měsíců dlouhé deflace a efekt statistické základny jim bude pomáhat i v dalších měsících. Situace v maloobchodě zůstává stále velmi dobrá. Projevuje se zde fiskální expanze nové vlády, ale i zlepšování na trhu práce.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - úterý:


Maďarská centrální banka by měla podle odhadu trhu ponechat sazby beze změny. Na minulém zasedání vyjádřila tamní bankovní rada spokojenost s nastavením měnové politiky, když předpokládá, že ve střednědobém horizontu bude dosaženo inflačního cíle.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - čtvrtek:


Důvěra v českou eknomiku zůstává velmi dobrá. Situace na trhu práce podporuje důvěru spotřebitelů, zatímco stále rostoucí zahraniční poptávka se projevuje v dobré náladě podnikatelů. Říjnová slabší poptávka po autech z eurozóny by se ale mohla projevit i v mírném snížení domácí podnikatelské důvěry.

Růst středoevropských ekonomik zpomalil

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Hospodářský růst ve všech zemích středoevropského regionu ve třetím čtvrtletí zpomalil. Za slabší dynamikou může stát korekce vysokých přebytků zahraničního obchodu ve druhém čtvrtletí a horší exportní výkonnost německé ekonomiky. Společné je všem regionálním ekonomikám i výrazné zpomalení meziroční dynamiky. Důvodem je meziroční propad investic spojený s cyklem čerpání fondů z EU.

Údaje o primárních cenových okruzích ukázaly na rostoucí inflační tlaky v české ekonomice. Podporují tak náš výhled, že spotřebitelská inflace na přelomu roku rychle vzroste a na začátku příštího roku dosáhne inflačního cíle. Zvolnění tlaku na kurzový závazek po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem tak podle nás nebude mít dlouhého trvání.

Středoevropské měny zůstaly minulý týden ještě pod tlakem způsobeným překvapením amerických voleb. Polský zlotý v celotýdenním hodnocení oslabil o dvě třetiny procenta a obchoduje se za 4,435 PLN/EUR. Ani maďarský forint nesmazal nic ze své ztráty a za celý týden zůstal jeho kurz více méně beze změny na úrovni 309,2 HUF/EUR. Oslabování měn v celém regionu po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se na domácím devizovém trhu projevuje uvolněním tlaku na kurzový závazek. Koruna se od něj v minulém týdnu několikrát odpoutala, i když tento týden své obchodování znovu otevírá na úrovni 27,03 CZK/EUR. Slabší aktivitu spekulantů můžeme pozorovat také na ročním korunovém forwardovém kurzu, který oslabil zhruba na 26,78 CZK/EUR.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Týdenní zpráva o koruně: Zklamání z regionu, naděje z Německa
  Koruna zakončuje další klidný týden, kdy se její kurz k euru příliš nevychyloval od 25,60. Stabilitě napomohla absen...
 • Týdenní zpráva o koruně: Znovu bez intervencí
  Koruna za tento týden posílila. První dny jí sice přinesly oslabení, když se zapojila nervozita před jednáním ČNB, je...
 • Týdenní zpráva o koruně: Znovu bez intervencí
  Koruna za tento týden posílila. První dny jí sice přinesly oslabení, když se zapojila nervozita před jednáním ČNB, je...
 • Týdenní zpráva o koruně: Česká měna stranou zájmu
  Koruna za tento týden oslabila a zaostala tak za okolními měnami. Její týdenní bilanci ovlivnila hlavně středa, kdy k...
 • Týdenní zpráva o koruně: Čína a výsledky
  Během tohoto týdne měla koruna mírnou tendenci posilovat, přičemž šlo o postupný vývoj bez velkých změn kurzu. Výkonn...
 • Týdenní zpráva o koruně: Řecko pozitivní náladu nezkazilo
  Koruna zastavila krátkodobý negativní trend trvající zhruba od poloviny října a za tento týden své ztrát...
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 10.10.2016
  Po pátečních smíšených datech z USA budou trhy tento týden hledat nějaké vodítko pro budoucí vývoj americké měnové politiky v zápisu Fedu z minulého jednání. FOMC je ve svých názorech rozdělená a zápis by tedy mohl přeci napovědět nejpravděpodobnější směr, kterým se ubere. Regionu budou tomuto týdnu dominovat čísla o inflaci. Česká by měla stagnovat, kdežto v Polsku by mohly zmírnit deflační tlaky.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 12.9.2016
  Kalendář ekonomických údajů je na začátek týdne poloprázdný. Investoři se zaměří až na inflaci z eurozóny v polovině týdne a především na data o maloobchodu a cenovém vývoji ve Spojených státech, která budou zveřejněna ve čtvrtek a v pátek. Spolu s projevy zástupců Fedu by se trhy měly dočkat ujištění, že v září nedojde k utažení americké měnové politiky. Na domácí scéně bude zveřejněn červencový běžný účet a srpnová statistika cen výrobců. Kurzový závazek zřejmě setrvá pod tlakem po pátečních inflačních datech, který se projevuje roztažením forwardových bodů.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 14.11.2016
  Kromě politického vývoje by mohla pozornost investorů v nadcházejícím týdnu přitáhnout i makroekonomická data. Budou totiž zveřejněny údaje o HDP důležitých zemí eurozóny i v regionu. V USA by měly maloobchodní tržby a růst inflace dále podpořit očekávání ohledně prosincového zvýšení sazeb Fedu. V regionu bude hlavní várka dat zveřejněna v úterý. Dynamika HDP středoevropských zemí by měla v mezičtvrtletním srovnání dosáhnout slušných hodnot, ale meziročně by měl růst HDP zpomalit kvůli efektu vysoké statistické základny z loňského roku.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 17.10.2016
  Pozornost investorů se tento týden zaměří především na zasedání ECB. Spolu s konsenzem trhu sice neočekáváme změnu měnové politiky, šéf centrální banky Mario Draghi ale může poodhalit strategii do budoucna. Americká data by měla potvrdit dobrou ekonomickou kondici a uvolnit ruce Fedu, aby v prosinci zvýšil sazby. V České republice se už dnes dočkáme zářijových výrobních cen, které výrazně zpomalí svůj pokles díky efektu nízkých cen ropy z loňska. Koruna by měla setrvat na hranici kurzového závazku.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 24.10.2016
  Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q. Americká ekonomika by kromě probíhající prezidentské kampaně měla tento týden být spíše v mediálním stínu. Předpověď solidních výsledků publikovaných dat prospěje kurzu eura vůči americké měně a zkoriguje tak jeho posilování z minulých dvou týdnů.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 28.11.2016
  V neděli se dočkáme další dlouho očekávané politické události – referendu o ústavních změnách v Itálii. Podle průzkumů nepatrně převažují odpůrci ústavních změn, podíl nerozhodnutých voličů je však velký. Neschválení změn může Itálii uvrhnout do další politické, ale i ekonomické a finanční nejistoty. Z ekonomických dat očekáváme silná americká data včetně listopadové statistiky z trhu práce. Vyústit by měly v potvrzení správnosti očekávání vyšších dolarových sazeb na zasedání FOMC, které se uskuteční 14. prosince. Z Evropy přijdou silné listopadové PMI. A platí to i pro středoevropský region. Komoditní analytici budou netrpělivě sledovat 30. listopad a jednání OPECu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 3.10.2016
  Bezpochyby tou nejdůležitější událostí týdne budou páteční čísla z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst atakujících 200 tisíc by měl vymazat srpnové zklamání. V kombinaci s vzestupem ISM průmyslové aktivity by se mělo jednat o prostředí podporující očekávání vyšších dolarových sazeb na prosincovém zasedání americké centrální banky. To by mělo dolar podpořit. Výraznějším eurovým ztrátám ale zřejmě zabrání i slušná evropská data. Zářijové PMI potvrdí pokračující solidní růst evropské ekonomiky v průběhu Q3 16. Po červencových nepříznivých číslech francouzského a německého průmyslu přinese srpnem mnohem lepší data. A obdobně to bude i u českých dat. Průmysl, exporty a maloobchodní tržby napraví za srpen extrémně špatné červencové výsledky způsobené kalendářními efekty a dovolenými.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 31.10.2016
  Hlavní událostí tohoto týdne bude zasedání americké centrální banky. Ta sice zřejmě ponechá sazby beze změny, nicméně bude trh připravovat na jejich prosincově zvýšení. Nahrát by mu měla i slušná data z trhu práce (počet nových pracovních míst za říjen), která budou zveřejněna tento pátek. Měnovou politiku beze změny tento týden pravděpodobně ponechá i britská centrální banka. Eurozóna by měla za třetí kvartál vykázat slušný růst na úrovni 0,4 % q/q. V regionu bude pozornost směřovat na PMI indikátory a na zasedání České národní banky.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu 7.11.2016
  V ranních středečních hodinách našeho času by již mělo být jasno, kdo se stane 45. prezidentem Spojených států. Vítezství dlouhodobé demokratické favoritky H. Clintonové by znamenalo pokračování politiky současného prezidenta Obamy a žádný velký šok pro finanční trhy. Vítezství republikánského kandidáta D. Trumpa by naproti tomu bylo pro trhy překvapením a vedlo by ke zvýšené volatilitě na finančních trzích.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Důvěra v ekonomiku doma i ve světě naznačí pokračování ekonomické expanze
  Velké množství předstihových indikátorů z eurozóny by mělo potvrdit, že ekonomický růst v zemích platících eurem bude pokračovat, nicméně by měl ve třetím čtvrtletí mírně zpomalit. Tento růst však nepřináší inflaci a na to budou reagovat centrální bankéři ve svých vystoupeních na tradiční konferenci v Jackon Hole, kde vystoupí J. Yellen i M. Draghi.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropská i česká ekonomika se dočká dalších dobrých výsledků
  Tímto prázdninovým týdnem, který nepřináší ta nejsledovanější data či události, se bude linout červená linie údajů o průmyslové výrobě za červen. Německé údaje dnes silně zklamaly. Italská data by ale solidní tempa růstu vykázat měla. Tempo francouzského průmyslu bude sice korigovat ale pouze mírně. Slabou korekci zaznamená i průmysl v ČR, ačkoliv výroba aut v červnu vzrostla. Tempo české spotřebitelské inflace by nemělo polevit především díky jádrovým cenám a cenám potravin.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Mario Draghi se na zasedání ECB zřejmě pokusí uklidnit trhy
  Nejdůležitější událostí nadcházejícího týdne bude zasedání ECB. Projev Maria Draghiho v portugalské Sintře na konci června způsobil na trzích velký rozruch, který se Draghi a jeho kolegové zřejmě ve čtvrtek pokusí zkrotit. Konkrétní nové kroky očekáváme od ECB až v září. Ve Spojených státech je tento týden kalendář poloprázdný, k čemuž přispívá i mediální karanténa centrálních bankéřů před zasedáním příští týden. V České republice budou zveřejněny pouze červnové ceny výrobců. Investoři se nadále budou připravovat na srpnové zasedání ČNB, kde očekáváme zvýšení sazeb.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Rostoucí inflace představuje výzvu pro centrální banky
  Tento týden se ponese ve znamení lednových čísel spotřebitelské inflace. Ta by měla dále růst především díky efektu statické základny cen energií. Jádrové ceny by měly být stagnovat. Fed by rostoucí inflace měla tento týden nechat chladným. ČNB zvýší svou prognózu inflace díky vývoji v posledních měsících, ale vliv na její rozhodování to také zatím nebude mít žádný.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Slabší data z USA, silnější z Evropy
  Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pozitivně ovlivněny objednávkami letadel, po očištění bude patrný spíše útlum kapitálových investic. Slabší data očekáváme i z trhu nemovitostí. Celkový růst amerického HDP za Q4 16 tak dosáhne mezičtvrtletně anualizovaně nemastných neslaných dvou procent. Naopak silné evropské PMI by měly být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,5 % q/q během Q1 17. Celkově tedy ekonomický kalendář vyznívá spíše ve prospěch eura na úkor dolaru. Středoevropský ekonomický kalendář je v tomto týdnu nezajímavý.

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Globtrex
 
BOSSA ebook

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
*EUR0.00 %*USD1.25 %
*GBP0.25 %*AUD1.50 %
*CAD0.75 %*NZD1.75 %
*CHF-0.75%*JPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Zář
9

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
14

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Patria certifikát
reklama
Globtrex
reklama
reklama
Dukascopy