Čtvrtek 18. duben 2024 07:10
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král

Ještě jednou se vyspíme a rozhodnutí Fedu o sazbách bude konečně tady!

15.12.2015 12:11  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už zítra proběhne jedno z nejvíce očekávaných zasedání americké centrální banky (Fed) v historii. Poprvé od roku 2006 má být rozhodnuto o růstu sazeb. Finanční svět je nažhavený do běla. Další odložení je téměř nepředstavitelné. Takovou zprávu by si snad finanční trhy ani nezasloužily.

Na růst sazeb se čeká s přestávkami už od roku 2010, kdy se objevily první náznaky možného pohybu. Vždy se ale čekalo na ještě trochu lepší podmínky. Další kola kvantitativních uvolňování dávala zapomenout na utahování měnové politiky, sazby ale měly zároveň začít růst „co nevidět“. A v podobném duchu se situace vyvíjí dodnes.

V knize Čekání na Godota autora Samuela Becketta čekají dva tuláci na jakéhosi Godota, který má změnit jejich životní osudy. Godot ovšem nikdy nedorazí. Děj příběhu může být parafrází na současné čekaní na růst sazeb. To sice jistě jednou nastane, ale současně se může stát irelevantní. Stejně jakoby nepřišlo, protože důležitější je předcházející proces.

Růst úrokových sazeb se na trhu už projevil

Růst sazeb o očekávaných 25 bps skutečně mnoho neřeší. Samotné očekávání už udělalo v posledních měsících spoustu práce a zároveň snížilo šance na výraznější nárůst v příštím roce.

Stalo se tak přes kurz amerického dolaru, který od prvních zmínek o růstu sazeb vzrostl na Dollar Indexu o více než pětinu. Silný dolar zlevnil importy a posunul níže inflační očekávání. Efekt silného dolaru utáhl měnovou politiku bez samotného pohybu sazby.

Pohyb zaznamenaly také dluhopisy. Růst výnosů amerických dluhopisů se už očekávanému růstu přizpůsobil. Vyšší výnosy v USA přilákaly dodatečný kapitál a stály za turbulencemi v některých rizikovějších zemích. Situaci už vstřebaly také akciové trhy.

Ano, situaci na trzích ovlivnily také další faktory, které s Fedem bezprostředně nesouvisí. Na počátku prosince byl k vidění výrazný dopad zasedání Evropské centrální banky, které zklamalo trhy nečekaně nízkým tlakem na uvolnění měnové politiky. A dolar rázem propadl.

Ropa

Pro Fed je důležitý faktor cen ropy, která s krátkými přestávkami klesá už od poloviny loňského roku. Ceny energií jsou důležitou součástí výpočtu indexu spotřebitelských cen (CPI) a postupně se přelévají do cen dalších statků a služeb. Negativní výhled snižuje budoucí inflační očekávání, a tedy potřebu Fedu utahovat měnovou politiku. A americký dolar v současných specifických podmínkách reaguje logicky negativně.

Výrazný pokles cen ropy zvyšuje tlak na ropné společnosti a tlačí je do finančních problémů. Z hlediska tržní kapitalizace mohou výrazně ovlivnit stabilitu akciového trhu. Fed se v minulosti příliš netajil svoji podporou akcií a pád cen ropy stojí proti opatřením, které by mohly situaci dále destabilizovat.

A ne, nebojte se. Svět je stále v pořádku. Nižší ceny ropy jsou pro její importéry stále ekonomicky pozitivní. Snižují náklady celé ekonomice. V USA ovšem není situace vůbec jednoznačná, protože přibližně polovinu své spotřeby si země těží na svém území. Na ropném sektoru závisí stovky tisíc pracovních míst.

Trh práce

Ve verzi Federal Reserve Act z roku 1977 je zapsán dvojitý mandát Fedu. Americká centrální banka se tak nezabývá pouze stabilitou cen, jak je zvykem u většiny dalších centrálních bank, ale musí dbát také o trh práce. A ten je dlouhodobě ve velmi dobré kondici.

Až je otázkou proč se velmi dobrá zaměstnanost zatím nepřelila do významnějšího růstu mezd. Dle některých statistik je v současnosti obtížnější zaplnit nové pracovní místo, než tomu bylo před krizí. Přetlak poptávky by měl směřovat k vyššímu růstu mezd. Na ten ovšem firmy nemají, což také ukázala výsledková sezóna.

Fed je s ohledem na trh práce „vykrytý“. Je ovšem otázkou, co udělá i malý růst sazeb s americkými firmami, které jsou za dlouhé roky přivyklé velmi levným penězům. Ano, zvýšení o 25 bps nic neřeší, ale další růst sazeb by mohl US společnosti dostat rychle do problémů.

Čína

Dalším důležitým faktorem pro vývoj inflace je Čína. Už několik let a intenzivněji v posledních několika měsících probíhá zpomalování růstu čínské ekonomiky. Čínská centrální banka v tomto roce intenzivně uvolňuje měnovou politiku. Několikrát snížila sazby i povinné minimální rezervy bankám.

Jedním z důsledků je slabší juan. Čínská měna se na páru s dolarem dostala v posledních seancích na čtyřletá minima a částečně se tak odpoutala od sílícího dolaru. Slabší juan zlevní exporty a sníží tak inflační tlaky (a to nejen v USA).

Existují otázky kolem čínské stability. Po letních otřesech, které se primárně projevily na finančních trzích, ji zmínily světové centrální banky včetně Fedu či ECB jako riziko budoucího vývoje.

Čína je daleko méně čitelná, než západní země, ovšem její vliv je značný. Propad její poptávky už v současnosti způsobuje dramatické turbulence na komoditních trzích.

Rozuzlení

Zvýšení sazeb o 25 bps by mělo jistě významný psychologický dopad, reálný efekt by ale neměl přinést nic zásadního. Daleko důležitější bude nástin dalšího vývoje úrokových sazeb a obecně měnové politiky na následné tiskové konferenci po vyhlášení sazeb. Existuje spousta náznaků, že další pohyb bude velmi pomalý.

Existují dokonce rizika, že stejně jako v nedávné minulosti ECB nebo Sveriges Riksbank bude muset Fed po případném zvýšení sazeb své kroky brzy odvolat. Podmínky pro růst sazeb se v současnosti nezdají výrazně přívětivější, než tomu bylo například před půl rokem. Naopak některá rizika vzrostla.

Finanční trhy neprocházejí svoji nejklidnější fází a tak důležitá akce, jakou je roky očekávané zvýšení sazeb, může vyvolat další neklid a změnu trendů. „Efektu vyhlášení“ by se nemusel vyhnout ani USD. Pokud Fed nepotvrdí tah na branku, tak ztratí dolar nejsilnější důvod k dalšímu růstu.

Oznámení dlouho očekávaného faktu vedlo v minulých letech často k obratu dosavadního trendu. Historie se nemusí opakovat, ale zástup faktorů skutečně rychlému zvyšování sazeb nepřeje. A tady by nemuselo být od věci hledat obchodní příležitost.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jestřábí rebelie v ČNB, 3 hlasy pro 25bb hike ovšem nestačily
    ČNB svým rozhodnutím nepřekvapila a podle očekávání rozhodla posedmé v řadě o stabilitě sazeb. Základní úroková sazba tak setrvává na 7 %, kam se po sérii zvýšení dostala v červnu 2022. Překvapil ovšem poměr hlasování, kdy tři členové bankovní rady zvedli ruku pro 25bb hike, na předchozím zasedání hlasoval pro zvýšení pouze jeden ze sedmi členů. Součástí rozhodnutí i nadále zůstává ochota České národní banky bránit nadměrným výkyvům koruny, byť od loňského podzimu intervence ve prospěch koruny nebyly třeba. Nová prognóza otevírá prostor pro snižování sazeb od druhé poloviny letošního roku, guvernér Michl ovšem její vyznění na tiskové konferenci mírnil, a i na příštím zasedání se podle něj bude rozhodovat o stabilitě nebo zvýšení sazeb.
  • Jestřábí rétorika centrálních bank zesiluje
    Rétorika centrálních bank zaznamenaná v tomto týdnu bezesporu překvapila svým jestřábí nastavením, které do značné míry ignorovalo fakt, že jsme svědky válečného konfliktu, který ekonomiky zásadně zpomalí. Každopádně jestřábí komunikace nelze ignorovat, a tak jsme nuceni sáhnout k okamžité revizi výhledu oficiálních úrokových sazeb u vybraných centrálních bank.
  • "Jestřábí" rétorika Fedu minulý týden podpořila americký dolar. Jaký vliv bude mít složitá inflace na tuto měnu?
    Americká měna je v rukou inflace, ale snaží se konsolidovat ve vzestupném trendu, což se jí ale nepodařilo. Touha této měny těžit z obtížné situace jí zajišťuje vedoucí postavení mezi ostatními měnami.
  • Jestřábí rozhodnutí se rovná medvědímu sentimentu
    Už v analýze eura jsem upozornil, že Evropská centrální banka se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pro někoho to možná bylo překvapením, ale stojí za zmínku, že možnost dalšího zpřísnění měnové politiky v září nikdo zcela nevyloučil. Byla zde jen možnost, že si banka dá pauzu. Několik členů Rady guvernérů začalo před dvěma měsíci diskutovat o možnosti pauzy, což vyvolalo mnoho spekulací o konci zpřísňování. Jak jsme se však dozvěděli, ti politici, kteří podpořili zvýšení sazeb, byli během hlasování v menšině. Během tiskové konference to oznámila prezidentka ECP Christine Lagardeová.
  • Jestřábi z Fedu chtějí konec QE, ale Powell se k nim nepřidal. Trhy to ocenily
    Pro evropské trhy byla většina dnešní seance nemastná, neslaná, ale odpoledne je už živěji a Amerika nastoupila pozitivním směrem. Pozornost na sebe strhává zejména plejáda komentářů z americké centrální banky, jimž nakonec - jak jinak - vévodí pozice předsedy Powella. Jestřábi dnes byli velmi aktivní, ale šéf Fedu se k nim nepřidal, zůstal u své obvyklé rétoriky a otupil tím obavy z rychlejšího utahování politiky.
  • Je stříbro „novým Bitcoinem”?
    Drahé kovy pokračují v pondělí v růstu. Zlato se dostalo na historicky nejvyšší úrovně (nad cenu z roku 2011 na úrovni 1912 dolarů). Nicméně ještě vyšší výkonnost předvádí v poslední době stříbro. Dnes roste o 6 %, za poslední týden přidalo 21 % a za měsíc je výše už o 36 %. Ruku v ruce s posilováním drahých kovů klesá americký dolar. Obchodníci očekávají zachování uvolněné měnové politiky na středečním zasedání FOMC (středa, 20:00).
  • Ještě bezpečnější transakce. Mastercard nasazuje umělou inteligenci pro nejvyšší ochranu spotřebitelů
    Ochrana a bezpečnost spotřebitelů i celé platební sítě bude ještě vyšší. Technologická a platební společnost Mastercard k tomu nasazuje prostředky generativní umělé inteligence (AI). Nová technologie Decision Intelligence Pro pracuje v reálném čase a zvyšuje úspěšnost detekce podvodů v některých případech až o 300 procent. Přestože je úroveň zabezpečení bezhotovostních transakcí už dnes na špičkové úrovni, podvodníci se stále častěji snaží obrátit moderní technologie proti bankám a jejich klientům.
  • Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se propadl nejvíce od začátku milénia, zvláště plakali prodejci oděvů, dařilo se prodeji potravin či zdravotnických pomůcek a také e-shopům
    Tuzemský maloobchod vykázal v březnu svůj nejhlubší meziroční propad minimálně od začátku tohoto tisíciletí, tedy za celé období od ledna 2001. Platí to jak pro maloobchod bez zahrnutí motoristického segmentu, tak pro ten, který jej zahrnuje. Propad je přitom v obou případech ještě hlubší, než s jakým analytici počítali. A opravdu to nebyly nikterak pozitivní předpoklady. V případě maloobchodu bez zahrnutí motoristického segmentu čekali analytici ve střední hodnotě svých odhadů dle Bloombergu pokles o 7,1 procenta, zatímco ve skutečnosti propad činí 8,9 procenta. V případě maloobchodu se zahrnutím motoristického segmentu zase počítali s poklesem čítajícím dvanáct procent, ve skutečnost propad činí 15,5 procenta.
  • Ještě horší, než se čekalo. Německo opět snižuje svůj odhad letošního ekonomického růstu, pro příští rok se spoléhá na Čínu
    Německá vláda dnes dle očekávání snížila svůj odhad růstu nejsilnější evropské ekonomiky. Německé hospodářství podle ní letos poroste pouze tempem 0,5 procenta. Jedná se o další citelné snížení odhadu růstu. V lednu německé ministerstvo hospodářství redukovalo svůj odhadu růstu ekonomiky v roce 2019 z podzimní úrovně 1,8 procenta na rovné procento. Rok starý odhad pak dokonce počítal s letošním růstem ve výši 2,1 procenta. Nyní tedy následuje další, již několikáté snížení odhadu.
  • Ještě horší, než se čekalo: únorové hospodaření vlády dopadá nejhůře v historii, Maláčová přitom žádá vyšší nemocenskou. Schodek bude letos zřejmě hlubší než loni, hlubší než 400 miliard
    Únorové plnění státního rozpočtu vykazuje schodek 86,1 miliardy korun a je tedy ještě horší, než se čekalo. Jedná se o nejhorší únorový výsledek v historii ČR. Dosud byl nejhorším únorovým výsledkem ten loňský, ještě předpandemický, kdy schodek činil 27,4 miliardy korun. Třetím nejhorším únorovým výsledkem je ten z roku 2011, kdy deficit po dvou měsících roku činil 22,8 miliardy korun. Tehdy se tuzemské veřejné financi ovšem stále potýkaly s dopady globální finanční krize, resp. probíhající evropské dluhové krize.
  • Ještě jste se nezaregistrovali do investiční soutěže s BOSSA?
    Tento týden byla zahájena investiční soutěž, která dosud nemá v České republice obdoby! To, že čeští investoři soutěže milují, se potvrdilo již v prvních soutěžních dnech.
  • Ještě výraznější propad české ekonomiky
    Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu poklesla mezikvartálně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské hospodářství se nachází v útlumu především ve spojitosti s nízkou spotřebou domácností. Oživení ve druhé polovině roku, které bylo napříč trhem očekáváno, nepřichází.
  • Je teď dobrá doba investovat do nemovitostí? Jejich cena poroste, zakolísání však vyloučit nelze
    Nemovitosti jsou stále i nyní, v době koronavirové krize, dobrou investicí. Zvláště ty v příhodných lokalitách typu širšího centra velkých měst. Dobrou investici momentálně mohou představovat i chaty či chalupy v atraktivních venkovských oblastech. Propad cen nemovitostí sice nelze vyloučit, ale po odeznění koronavirové krize dojde ke zotavení a během několika let budou ceny realit výše než před úderem viru. Kdo tedy do nemovitostí investuje s investičním horizontem pěti a více let, ten zpravidla slušně vydělá.
  • Je technologie 3D tisku konečně připravena růst?
    3D tisk, nazývaný také aditivní výroba, existuje už od konce 80. let a má za sebou už několik nepodařených startů. Mezi nejvíce medializované patří ten kolem roku 2013, kdy si průmyslové podniky i investoři mysleli, že brzy bude 3D tiskárna v každé domácnosti. Vývoj se ale vydal jiným směrem a odvětví si nakonec uvědomilo, že jeho budoucností je tzv. aditivní výroba lepších komponent pro průmyslové využití. Vzhledem ke standardizaci probíhající v posledních letech, k dostupnosti materiálů a k nižším nákladům předpovídají některé výzkumné agentury, že nyní přichází desetiletí rychlého růstu.
  • Je ten správný čas na nákup akcií AMZN?
    Spotřebitelé se před pandemií koronaviru stále více obraceli k elektronickému obchodování, avšak v roce 2021, kdy globální trh vzrostl na více než 4,9 bilionu dolarů, se tento trend ještě zvýšil. Zhruba stejně prudce rostly i světové výdaje na cloudovou infrastrukturu, které budou nejspíše pokračovat vzhledem k tomu, jak se bude zvyšovat míra akceptace a poptávka po datech.
  • Je tento dividendový král s výnosem 5,2 % poblíž 52týdenního minima vhodný ke koupi?
    Společnost 3M je obrovský konglomerát nabízející více než 60 000 průmyslových a spotřebních výrobků, například lepicí páska Scotch, poznámkové bloky Post-it a spoustu dalšího. Široká nabídka společnosti pomáhá delší dobou s podporou stabilního růstu dividend.
  • Je ‘the Merge’ propadákem?
    Hlavní kryptoměny, jako je bitcoin a ether, se minulý týden ocitly na nových minimech, když výprodeje řady významných aktiv, od zlata po akcie, tlačily dolů i trh s kryptoměnami.
  • Je to, co vidíme na trzích, nejlepší ukázkou jejich dlouhodobého zdraví?
    Trhy zaznamenaly v uplynulých dnech pokles. Mějme v tom ale jasno – v dlouhém období tohle není zvláštní zpráva. Přesto ve světě, kde je koncept "korekcí" téměř neznámý a kde byly akciové trhy po určitou dobu brány jako pokračující sázka na jistotu, je tato obyčejná komplikace velmi bolestivá. Nicméně to, co jsme viděli, je možná nejlepší ukázka skutečného zdraví na trzích za dlouhou dobu, píše James Bateman, Multi Asset CIO (investiční ředitel) ve společnosti Fidelity International.
  • JE TO HORŠÍ NEŽ JSME ČEKALI 😨 Indikátory recese sílí a trhy čeká velký propad 🔴 Technologické akcie
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Je to oficiální, kult akcií (ne)umírá
    “Kult akcií? je mrtev je sice chytlavý titulek, ale to je asi tak všechno. Podle článku CNBC, drží britské penzijní fondy poprvé od 50.let více dluhopisů než akcií. Pro některé je toto potvrzením, že investice generující pravidelné pasivní výnosy začínají investoři preferovat. Ale mně na minulosti nezáleží, jde mi o budoucnost.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank