Pátek 19. duben 2024 19:48
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

NATO faktor

03.09.2015 16:05  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Střední a východní Evropa představují bitevní pole mezi NATO a Ruskem
  • „NATO faktor“ je klíčem k pochopení místních politických a ekonomických trendů
  • Investoři se musí vyznat vzáplavě různě zkreslených zpráv

Černé pondělí

Jednou z hlavních překážek odchodu Řecka z eurozóny je NATO. 29. června, kdy vrcholila řecká dluhová krize, se trhy předháněly v tom, kdo lépe odhadne dopad odchodu Řecka z eurozóny, ale jak tehdy řekl John Hardy, „jakýkoli scénář zahrnující řecký odchod [?] by se díky geopolitickým motivům mohl stát záležitostí velice dlouhodobou vzhledem k tomu, že USA jsou jednoznačně proti tomu, aby Rusko získalo jakoukoli možnost vrazit klín do sféry vlivu USA/EU.“

Zatímco řecká sága ještě zdaleka neskončila, podle všeho právě „NATO faktor“ zadržoval kurz EURUSD ve chvíli, kdy existenciální hrozba pro eurozónu ukazovala k paritě. Ještě na přelomu června a července se tento měnový pár i přes zprávy v médiích držel nad vodou. Média hlásala jednu věc a peníze však ukazovaly realitu jinou. V takových momentech se většinou vyplatí naslouchat řeči peněz.

Velká hra (jednadvacátého století)

Pro investory ve střední a východní Evropě, tedy oblasti, která od rozpadu Sovětského svazu slouží jako hlavní šachovnice NATO, není možné „NATO faktor“ ignorovat. Od Ukrajiny po Makedonii, Polsko a Pobaltské republiky, vojenská aliance z doby Studené války vrhá dlouhý stín na místní politiku, a politika dále na obchod.

V prohlášení amerického ministra obrany Wiliama Cohena a předsedy náčelníků generálních štábů Henryho Sheltona před americkým kongresem v roce 1999 po invazi NATO do Srbska byly zmíněny tři hlavní zájmy: zajistit stabilitu ve východní Evropě, zabránit etnickým čistkám a zajistit důvěryhodnost NATO.

Protichůdné zprávy

Ti, kdo NATO sledují už dlouho, by možná v rámci seznamu změnili pořadí, ale i po 16 letech jsou si vědomi přetrvávající důležitosti těchto tří cílů. Například na Ukrajině jsou body 1 a 3 stále jednoznačně v pozadí amerického zpravodajství o protestech na Majdanu a jejich důsledcích, ruské anexe Krymu, která představuje jasné a zřejmé ohrožení stability regionu (nebo přátelského vztahu k NATO) a důvěryhodnosti aliance (nebo alespoň schopnosti zabránit špatným výsledkům).

Během léta například západní zpravodajství opakovaně naráželo na potřebu regionálních cílů NATO; nejen, že Ukrajina NATO podporuje, ale dnešní kyjevské noviny na to odpovídají, že si Ukrajina aktivně přeje stát se členem, protože členství „představuje mocný systém kolektivní bezpečnosti“. 17. srpna napsaly britské noviny Express, že NATO „pevně stojí“ proti stále hlasitějším projevům Ruska. Asi nikoho nepřekvapí, že ruská média tyto zprávy označila za „bezprecedentní a nebezpečné“ manévry.

Za Ukrajinou

Pokud vezmeme stranou jejich osobní přesvědčení, pro investory, kteří jsou s vědomi faktoru NATO ve střední a východní Evropě, je důležité srovnání síly NATO a síly jeho odpůrců (čti: USA a Ruska) a také to, jaké politické a ekonomické pohyby budou následovat po jejich úspěchu nebo prohře.

Ukrajina je možná tím nejvýraznějším bojištěm současné americko-ruské šachové partie, ale zdaleka ne jediným. NATO pozorně sleduje chování vlády v Makedonii, kde hrozí, že po sérii protestů padne vláda premiéra Nikoly Gruevského a existuje zde zřejmý potenciál Skopje přiklonit se k Rusku. V zemích střední a východní Evropy, které jsou s NATO svázány pevněji, je faktor NATO viditelnější ve formě vojenských cvičení. V úterý Severoatlantická aliance aktivovala velicí jednotky v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku, aby posílila obranu kvůli tomu, co litevský ministr obrany nazval „regionálním napětím kvůli ruským zásahům na Ukrajině“, uvádí Defense News prostřednictvím Agence France-Presse. Napětí také vedlo k tomu, že NATO rozmístilo obranný raketový systém v Polsku a Rumunsku a v Baltském moři cvičilo vyloďování, jako odpovědi na potenciální hrozbu okupace Pobaltských republik ze strany Ruska. V podobném duchu uveřejnil Wall Street Journal 19. srpna článek o tom, že Rusko odsoudilo obviněného (obvinění jsou smyšlená, tvrdí WSJ) estonského špiona („bezpečnostního pracovníka“ uvádí WSJ). Na druhé straně se na RT 30. srpna objevil článek s názvem „Agrese je skutečný problém, ne ruská ale ta americká“. Pro investory znamená pokračující bitva diametrálně odlišných zpráv ze zdrojů v Rusku i v NATO jediné: „faktor NATO“ je v tuto chvíli nejdůležitějším prvkem v makroekonomice střední a východní Evropy.

Chladnokrevný pohled

Při rozdělování financí zůstává důležitým faktorem, kdo vyhraje. Pokud jde o Řecko, zdá se, že spekulace o tom, že Moskva vyplatí Řecko poté, co opustí Eurozónu, se ukázaly jako zcela nepodložené a zatímco si novináři ve svých článcích hráli na věštce, kurz EURUSD naznačil zachování status quo.

Na Ukrajině však Rusko nadále drží Krym, zatímco členské státy NATO v reakci na tuto drzost připravují stíhačky a rakety. Řekl bych, že v celém regionu existuje mnoho bodů na cestě mezi „nepříliš důležitým“ Řeckem a „zásadní“ Ukrajinou. Investoři, kteří zvažují investici v tomto regionu, by si měli promyslet, kde na této linii leží jejich bod zájmu.

 


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 📈NATGAS vystoupal nejvýše od roku 2008🚀
    Futures na zemní plyn vystoupal na úroveň $6,50. Jedná se o nejvyšší cenu od listopadu 2008. Hlavním důvodem růstu jsou sankce na Rusko, které ohrožují dodávky suroviny do Evropy. Členové EU se včera rozhodli pro zákaz dodávek ruského uhlí (kvůli německé opozici až s platností od srpna) a zároveň pracují na embargu na ruskou ropu, plyn a paliva pro jaderné elektrárny. Trhy s energiemi jsou tak pod výrazným tlakem. Doprava LNG do Evropy z USA dosáhla rekordních úrovní. Navíc EIA reportovala, že zásoby zemního plynu v USA klesly o 33 bcf v minulém týdnu - výrazně nad očekávání trhu, a to hlavně kvůli nízkým teplotám, která převažovaly na konci března. To znamená, že zásoby plynu se začínají před další sezónou zvyšovat na relativně nízké úrovni 17,1 % kapacity. Ani předpověď počasí na následující týden není příznivá. Nižší teploty by v některých částech země měly převládat do poloviny tohoto měsíce, takže poptávka po plynu by měla zůstat zvýšená.
  • 📈 Natgas vystoupal nejvýše od roku 2014❗
    Během dnešní seance vystoupaly ceny plynu téměř o desetinu a dosáhly na nejvyšší úrovně od roku 2014. Růst ceny podporují obavy o dostatečnou nabídky plynu na trhu v blížící se zimní sezóně. Hurikán Ida měl negativní vliv na budování zásob plynu a těžba zůstává relativně omezená. Můžeme se tak dočkat další rally s blížící se topnou sezónou. K růstu cen přispívá ekonomické oživení. Plyn se mimo jiné používá k produkci elektřiny, která v posledních dnech vystoupala na historické úrovně. Aktuálním problémem je také bezvětří v severní Evropě. Větrné turbíny stojí a výpadek jejich generátorů nahrazuje ve velkém právě zemní plyn.
  • NATGAS zaznamenal na zprávu EIA jen malou reakci
    Americký úřad pro energetické informace dnes informoval, že domácí zásoby zemního plynu se za týden končící 24. února poklesly o 81 mld. kubických stop z původního poklesu z předchozího týdne o 71 mld. kubických stop. Očekávání analytiků činilo pokles o 75 mld. kubických stop.
  • NATGAS zaznamenal na zprávu EIA jen malou reakci
    Americký úřad pro energetické informace dnes oznámil, že domácí zásoby zemního plynu se za týden končící 6. lednem zvýšily o 11 miliard kubických stop z -221 bcf v předchozím týdnu a nad odhady analytiků -15 miliard kubických stop.
  • NATGAS získava po minulotýždňovom rolloveri
    NATGAS po minulotýždňovom prepade naďalej rastie a obchoduje sa už nad úrovňou 2,80 USD za MMBTu, čo môže naznačovať, že sezónne oživenie sa už začalo. Na druhej strane sezónny ukazovateľ dostupný na platforme xStation5 naznačuje, že ďalšie lokálne minimum môže byť dosiahnuté do konca tohto týždňa.
  • NATGAS získává více než 5 %📈
    Futures na zemní plyn dnes posilují o více než 5 % díky komentářům společnosti EQT Corp a předpovědím počasí v USA. Americká společnost EQT (EQT.US) ve své zprávě o výsledcích hospodaření sdělila, že sníží rozsah těžby v roce 2024 o 50 miliard kubických stop. Také další americký gigant v oblasti těžby plynu a uhlovodíků, Chesapeake Energy, snížil objem těžby o 30 %, a to v roce 2024. A co víc, společnosti Comstock a Antero Resources se také chystají omezit těžbu plynu, a to v letošním roce, a společnost Baker Hughes (BKR.US) oznámila, že v roce 2023 se již těžba v USA sníží o 26 %.
  • NATGAS získává 4,5 % kvůli počasí ❄️
    Vánoční období bylo jedním z nejteplejších v historii nejen v Evropě, ale i v USA. Proto byly ceny těsně před Vánoci velmi nízké. Nicméně modely počasí začaly koncem roku 2023 a začátkem roku 2024 ukazovat nadcházející změnu, která předznamenala možný odraz. Nejenže teploty klesly, ale následné předpovědi počasí ukazují, že poptávka po vytápění by se měla zvýšit téměř v celých Spojených státech.
  • NATGAS získává 5 % po snížení zásob ve zprávě EIA
    Budoucí kontrakty na zemní plyn (NATGAS) posilují o více než 5 % poté, co zásoby zemního plynu v USA podle zprávy EIA byly mnohem nižší, než se očekávalo.
  • Natixis: Nemohou vydat dluhopisy? Ať ručí majetkem!
    Banky a investoři již nemají zájem o nákup vládních dluhopisů zemí eurozóny, výj...
  • Na TNOTE sa postupne zatvára trojuholníková formácia, cena môže klesnúť (TA, D1)
    Po tom, čo BrExit katapultoval cenu desaťročných amerických dlhopisov nahor, začala postupne ich cena klesať. Zospodu však narazila na krátkodobý support okolo úrovne 131,8 USD, čo pri postupne klesajúcich krátkodobých maximách vytvorilo klesajúcu trojuholníkovú formáciu. Tá sa postupne uzatvára a vydržať môže v prípade nízkej volatility ešte maximálne mesiac:
  • Na trh dorazily v pátek výprodeje
    Akcie v zámoří v pátek prodloužily svůj týdenní pokles. Výprodeje zasáhly především technologický sektor. Tesla se během seance propadala o více jak 6 %, mateřská společnost Facebooku Meta Platforms Inc. se po 20 % kontinuálního propadu dostala do medvědího trhu. Propadly se i akcie Applu. Wall Street závěr: Dow Jones -0,2 %; S&P -0,8 %; Nasdaq -1,9 %.
  • Na trhoch vládne po dlhšej dobe averzia k riziku. Nepáči sa im prestrelka medzi Trumpom a S. Kóreou
    Pokoj na trhoch narušilo geopolitické napätie. Postaralo sa o to vystupňovanie slovnej prestrelky medzi Trumpom a Severnou Kóreou. Detailov je plný internet, rozoberať to tu nebudeme. Každopádne, akcie sa dnes obchodujú v červenom. A to predovšetkým európske (americké totiž čiastočne reagovali už včera), ktoré strácajú viac ako percento.
  • Na trhu kryptoměn se schyluje k utahování šroubů
    Kryptoměny pomalu, ale jistě vstupují do další etapy svého vývoje – do etapy nejistoty vyvolané začínající regulací ze strany jednotlivých vlád i Evropské unie. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis tento týden potvrdil, že EK už připravuje regulační kroky. „Komise brzo rozhodne, zda je regulace na úrovni EU potřeba na základě vyhodnocení rizik a příležitostí a také vhodnosti stávajících pravidel pro tyto instrumenty,“ řekl Dombrovskis na setkání s ECB a dalšími zainteresovanými stranami.
  • Na trhu mikropůjček panují obrovské rozdíly. Jak zaplatit i desetkrát méně?
    Home Credit přichází s novým průzkumem, který ukazuje přetrvávající nerovnováhu na českém trhu mikropůjček. Pokud člověk využije mikropůjčku Kamali v hodnotě 10 000 Kč se splatností 30 dnů, zaplatí za tento produkt od Home Creditu 330 Kč. Na trhu však stále působí i společnosti, u kterých lidé v porovnání s Kamali zaplatí i více než desetinásobek.
  • Na trhu niečo smrdí
    Zatiaľ čo sledujeme neuveriteľný intradenn&yacu...
  • Na trhu práce k ochlazení zatím nedochází
    Podíl nezaměstnaných osob poklesl v květnu z dubnových 3,3 % na 3,2 %. Klesal počet uchazečů o zaměstnání, ale i volných pracovních míst. Úřad práce tak eviduje nejméně uchazečů od roku 2020, zároveň ale i nejméně otevřených pozic za poslední rok. Výrazněji se v datech zatím neprojevila zhoršující se situace v průmyslu, kdy některé ukazatele varovaly před opatrnějším přístupem v nabírání nových pracovních sil.
  • Na trhu převládají obavy
    Index S&P 500 skončil včerejší obchodní den pouze necelých 20 bodů od svého letošní minima z června. Technologický Nasdaq včera přidával již dokonce více než procento, ovšem velmi brzy pozitivní nálada vyprchala a první den posledního zářijového týdne zakončil s 0,6% ztrátou. Výrazně se propadly utility (-2,4 %), eneregetika (-2,5 %) a finance (-1,7 %). Pozitivní zpráva přišla pouze pro provozovatele kasin. Macau plánuje otevřít pro čínské turistické skupiny po téměř třech letech. Wynn Resorts na konto přidala 12 %, Las Vegas Sands 11,8 % a Melco Resorts & Entertainment dokonce 25,5 %.
  • Na trhu se objevily zvěsti, že Fed dnes možná zvýší sazby
    Globální trhy zakončily minulý týden nejsilnějším jednorázovým poklesem akciových indexů, především ve Spojených státech, které se již propadly uprostřed dříve prezentovaných údajů o inflaci a stáhly trhy dolů.
  • Na trhu s meďou vypadlo 8% globálnej produkcie. Keď sa obnoví, tak by mala prísť korekcia
    Na medi sa deje zaujímavá vec. Jej cena sa v tomto týždni vyšplhala na najvyššiu úroveň od júna 2015. Nahor ju poslala minulý piatok správa, že najväčšia baňa na svete v čilskej Escondide, nie je po štrajku schopná dodávať meť svojim odberateľom. Štrajk v tejto bani, ktorá je zodpovedná za 5% svetovej produkcie, ešte stále trvá.
  • Na trhu s povinným ručením vládl v červnu klid. Hodnota POVIndexu poskočila jen o necelých 40 korun
    Současné ceny povinného ručení se v porovnání s loňským rokem drží nadále poměrně nízko. Jak ukázaly výsledky červnového POVIndexu, jeho hodnota oproti květnu poskočila o 39 korun na 6 431 korun. V porovnání s průměrnou hodnotou POVIndexu je to o bezmála 400 korun méně, oproti stejnému období loňského roku je pak letošní červnová částka nižší o 149 korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader