Pátek 19. duben 2024 21:53
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Po žalostném červenci komodity opět ožívají díky eskalujícímu geopolitickému napětí

12.08.2014 12:47  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Geopolitické konflikty přispěly k růstu cen v oblasti energetiky a vzácných kovů. Cena pšenice obchodované na chicagské burze (CBOT) prudce vzrostla, a to  i přes očekávání rekordní celosvětové úrody. Situace na trhu s ropou je rozpolcená – očekávání hojných dodávek na straně jedné, geopolitické napětí na straně druhé.

Širší komoditní index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index, dříve známý jako DJ-UBS) se po propadu na šestiměsíční minimum na konci července dokázal tento týden opět vyšplhat na vyšší hodnoty. Geopolitické napětí v několika světových oblastech napomohlo zabrzdit propadající se ceny ropy a rovněž vedlo k oživení v sektoru vzácných kovů. Investoři do průmyslových kovů naopak pečlivě analyzovali situaci v souvislosti s ne příliš příznivými údaji z čínské a evropské ekonomiky.

hn

Zemědělskému sektoru se tento týden dařilo lépe. Obilovinám se totiž podařilo vyškrábat se z propasti, ve které se ocitly, což pomohlo vykompenzovat ztráty u ostatních zemědělských komodit, zejména kávy a cukru. Trh s živým dobytkem se naopak již třetí týden propadal. Pšenice obchodovaná na chicagské burze (CBOT) zažila největší cenový skok za téměř pět měsíců. Očekávání bohaté celosvětové úrody bylo totiž poněkud zastíněno obavami, že trvalé deště v klíčových pěstebních oblastech v Evropě by mohly mít negativní dopad na kvalitu sklizené plodiny. K tomu se navíc přidaly obavy ohledně situace v oblasti Černého moře, která je opět napjatá. Možnost dalšího růstu se však jeví jako omezená vzhledem k tomu, že se očekává velmi silná celosvětová úroda kukuřice a pšenice. Hlavním tahounem posledního cenového posunu byli do značné míry finanční investoři, kteří od 29. července drželi téměř rekordní počet krátkých pozic.

hn1

Situace na ropném trhu je i nadále rozpolcená. Na jedné straně se pro příští období očekávají hojné dodávky, na druhé straně přetrvávají obavy ohledně dopadu geopolitických událostí, kterých jsme svědky v několika světových oblastech. K těm posledním patří postupování islámských radikálů v severním Iráku a následné oznámení USA, že nad územím schválily cílené letecké útoky.

V důsledku těchto událostí se cena severomořské ropy Brent po týdnu výprodejů odrazila od důležité hranice podpory v hodnotě 104 dolarů za barel. Cenový pokles způsobili finanční investoři, když začali stahovat své býčí pozice v reakci na slabou poptávku a situaci přezásobení, která nyní panuje v oblasti Atlantského oceánu. Cenový skok ropy Brent vedl k tomu, že se pozornost investorů opět zaměřila na růst, přičemž růstový potenciál se v této chvíli odhaduje na maximálně 108,50 dolaru za barel. To je dáno zejména tím, že se v nadcházejícím období očekávají nepřerušené dodávky, a to v době, kdy se po období vysoké spotřeby poptávka snižuje. Letecké údery ze strany USA by rovněž mohly pomoci Kurdské regionální vládě v severním Iráku, aby opět zvýšila své úsilí ve snaze navýšit ropnou produkci. Zvýšil by se tak export ropy z oblasti, která si až donedávna zachovávala relativní stabilitu.hn2

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Vrátíme-li se ještě k tématu hojných dodávek, je třeba podotknout, že již více než jeden měsíc se spread pro dva nejbližší po sobě jdoucí futures kontrakty na severomořskou ropu Brent nachází ve stavu contango. To je pro ropu Brent relativně nezvyklá situace. Naposledy, kdy k podobné situaci v takovém rozsahu došlo, bylo v roce 2011 před vypuknutím války v Libyii.

Ozbrojený konflikt v Libyii byl prvním z řady geopolitických sporů, které u investorů vyvolaly dojem, že na spotovém trhu panuje nedostatek zásob. Současná situace, kdy se spotová cena ropy pohybuje 65 centů pod cenou následujícího futures kontraktu, byla způsobena hojnými dodávkami a zvýšeným bojem o odběratele v oblastech Atlantského oceánu. Důvodem je zejména neustále se zvyšující těžba ropy z břidlic v USA. To vede ke snižování objemu ropy, kterou musí USA dovážet, a současně to zvyšuje množství jejich vyvážených produktů.

Nedojde-li buď k oživení poptávky ze strany evropských rafinerií, či k úbytku nadměrných zásob v oblastech Atlantského oceánu, zůstává růstový potenciál pro severomořskou ropu Brent omezený. Finanční investoři se totiž nijak nepohrnou do rolování kontraktů, které by pro ně bylo ztrátové.

hn3

Americká ropa WTI takovým náročným podmínkám čelit nemusela. Spread pro dva nejbližší po sobě jdoucí futures kontrakty je i nadále ve stavu backwardation v hodnotě 65 centů. Přispělo k tomu období silné poptávky ze strany rafinerií, což vedlo k výraznému ztenčení zásob v Cushingu, dopravním uzlu pro ropné futures obchodované na newyorské burze. Do budoucna však očekáváme, že intenzivní tempo produkce rafinerií začne postupně slábnout, a tím i poptávka po surové ropě. To by mělo vést k navýšení zásob na trhu, na kterém nyní panuje stav omezených zásob, což reflektuje již výše zmíněný stav backwardation.

I přes to, že v centru světové pozornosti jsou opět geopolitické události, cenový rozdíl mezi ropou WTI a ropou Brent se ještě dále prohloubil – levnější WTI se nyní přibližuje k hladině odporu v rozdílové hodnotě -9 dolarů za barel, což je hladina, kterou se ropě WTI posledních pět měsíců nedařilo prolomit.

hn4

Zlatu se na počátku týdne dařilo zajistit si klíčovou podporu. Neutuchající zaměření světové pozornosti na celou řadu geopolitických událostí, propadající se akciové trhy a rostoucí ceny dluhopisů pak vehnaly zlatu novou krev do žil. Vyústilo to ve čtyřdenní rally, což vedlo k tomu, že se cena zlata vyšplhala až na třítýdenní maximum, přičemž se jí při svém postupu vzhůru podařilo prolomit hned několik hranic odporu.

Patová situce, kdy se západní mocnosti a Rusko střídají ve vzájemných odvetách v reakci na situaci na Ukrajině, poškodí ekonomický růst na obou stranách, zejména v Rusku a Evropě. To povede k tomu, že se akciové trhy propadnou ještě hlouběji do mínusu a výnosy dluhopisů budou dále klesat. Scénář takového vývoje nahrává těm, kteří uvažují o koupi zlata a hledají pro to pádné důvody.

Poslední vývoj událostí v Iráku, kde USA schválily cílené letecké útoky proti bojovníkům Islámského státu na severu země, učinil tento posun vzhůru ještě markantnější. Jak jsme již viděli u jiných událostí za posledních několik měsíců, geopolitické napětí mívá na zlato zpravidla jen krátkodobý podpůrný vliv.

K propadajícím se akciím a klesajícím výnosům dluhopisů se však nyní přidal ještě další aspekt. Na aktuální dění totiž zareagoval i trh s opcemi. U opcí na zlato oceňují obchodníci nyní tříměsíční risk reversal tak, že delta ve výši 25 procent favorizuje horní stranu s největší marží od ledna 2012. Vzhledem k tomu, že geopolitické události jsou opět v centru světové pozornosti a obchodníci s obavami sledují další propady na akciových trzích, vyhlídky pro zlato se zlepšily. Je tedy velmi pravděpodobné, že dojde-li k nějakému významnějšímu cenovému poklesu, budou investoři v nadcházejícím týdnu nakupovat zlato.

Stříbru se podařilo najít podporu na klíčové technické hranici 19,76 dolaru za unci. Předcházely tomu tři týdny cenových propadů, kdy cena kovu poklesla o 8,5 procenta. Vzhledem k tomu, že stříbro v tomto období zcela jednoznačně pokulhávalo za zlatem, má nyní příležitost své ztráty dohnat.

hn5

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pozvánka na webinář: Dopady měnové politiky Austrálie, Polska a Británie
    Webinář bude zaměřený na vyhodnocení dopadů měnové politiky Austrálie, Polska a Velké Británie. Vliv fundament na sílu jednotlivých měn...
  • Po zveřejnění dat o nezaměstnanosti v USA nabírá zlato na síle
    Jedním z trhů, které díky překvapivé páteční zprávě o nezaměstnanosti nejvíce získaly, je zlato, které zaznamenalo další nárůst. Dosáhlo tak první důležité technické hranice na 1 240 USD/unci. Přes noc se na asijských trzích zlato dostalo dokonce až k 1 250 USD/unci, což znamená 50% návrat zpět od masivního květnového odprodeje. Nyní lze očekávat konsolidaci. Dolar oslabil, a to zlato podporuje. Navíc se opět odsunulo datum předpokládaného zvýšení úrokových sazeb v USA. Tento vývoj nahrává investorům do zlata.
  • Po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil
    Reformní agenda, výroky centrálních bankéřů a revize odhadů ekonomického růstu měly během uplynulého týdne na trhy...
  • Po zvláštním prohlášení BoE pokračuje GBPUSD jižním směrem
    Britská libra opět čelí prodejnímu tlaku, protože zvláštní prohlášení BoE nepřineslo žádné převratné zprávy a snížilo očekávání ohledně budoucího zvyšování sazeb.
  • Pozvolnější odeznívání jádrové inflace
    Meziroční inflace podle našich očekávání v květnu dál zvolnila z 12,7 na 11,1 % (náš odhad 11,0 % versus trh 10,8 %). Meziměsíčně došlo k nárůstu cen o 0,3 %, za kterým stál zejména oproti našemu očekávání rychlejší růst cen potravin, alkoholu a zdravotních služeb v důsledku vyšších cen lázeňských pobytů. Ceny podle očekávání klesaly v oddíle doprava v důsledku zlevňování pohonných hmot (-3,9 %), překvapil nás ovšem další pokles cen v oddíle rekreace a kultura, kde se možná začínají projevovat také postupně zlevňující pohonné hmoty.
  • Pozvolný výběr zisků na akciích zatím nekončí, JPY díky němu zpevňuje
    Vypadá to, že na akciových trzích po celém světě sledujeme před blížícím se koncem roku drobný výběr letošních zisků. Jinak si totiž aktuálně probíhající korekci nelze vysvětlit, jelikož příliv nových dat zůstává i nadále pozitivní a žádné zhoršení fundamentu v posledních dnech nepozorujeme. Například Asie to ale během rána pořádně schytala, když se japonský akciový index propadl o necelé dvě a Hang Seng o více než dvě procenta. Pod tlakem pak zůstávají také indexy v Evropě, kde například německý DAX klesá o procento a znovu naráží na spodní hranu říjnového konsolidačního pásma.
  • Po zvratu na Wall Street mají dnes navrch prodejci. Pražská burza posiluje díky akciím bank
    Wall Street navazuje na nejúspěšnější týden od jara 2020 vlažně. Indexy hned po otevření mírně rostly, během prvních 30 minut však došlo ke zvratu a navrch tak mají prodejci: Dow Jones -0,5 %; S&P 500 -0,1 %, Nasdaq Comp. -0,1 %.
  • Pozývame Vás na finančnú konferenciu ShowFx World v Bratislave 21. septembra
    Vitajte na jedinečnej vzdelávacej akcii pre začínajúcich aj skúsených traderov a všetkých, ktorých zaujímajú investície a obchod. Finančná konferencia SHOWFX WORLD v Bratislave ponúkne 7 bezplatných seminárov a workshopov a predstaví top traderov a trhových expertov z Veľkej Británie, Grécka, Slovenska a Českej republiky – v jeden deň a na jednom mieste!
  • Pozývame Vás na finančnú konferenciu ShowFx World v Bratislave 8. septembra
    Vitajte na jedinečnej vzdelávacej akcii pre začínajúcich aj skúsených traderov a všetkých, ktorých zaujímajú investície a obchod.
  • Požadavek úvěrů od státních podniků kyperskou vládou, nemá žádný efekt na united world capital a jeho klienty.
    Dne 17. prosince 2012 kyperská vláda požádala státní podniky o půjčku 250 milionů EUR ze svých důchodových fondů, aby ...
  • Požár v ukrajinské jaderné elektrárně zvyšuje ceny komodit
    Zprávy o požáru v největší ukrajinské jaderné elektrárně poslaly ceny komodit ještě výše, a to navzdory tvrzení ukrajinských úřadů, že požár nezasáhl hlavní zařízení.
  • Požáry v Austrálii zatím napáchaly škody za 40 miliard korun, tamní centrální banka i kvůli nim zřejmě sníží úrokové sazby
    Rozsáhlé požáry, které v současnosti devastují část australského území, napáchaly dosud škodu za až 2,5 miliardy australských dolarů, v přepočtu tedy za takřka čtyřicet miliard korun. Příští měsíc zřejmě australskou centrální banku přimějí k tomu, aby opět přikročila ke snížení základní úrokové sazby. Požáry nejsou jediným důvodem pravděpodobného uvolnění měnové politiky, avšak jsou dalším podstatným argumentem pro něj. Klíčovým důvodem je slábnoucí spotřebitelská poptávka. Jenže požáry přispívají k dalšímu zhoršení spotřebitelské nálady a k dalšímu poklesu ochoty Australanů utrácet.
  • Pôžičky ECB cez MMF naberajú reálne kontúry
    Včera sme písali o možnosti, že by ECB požičiavala MMF a ten zase nak...
  • Po 3/4 roku přesahuje deficit 270 mld. Kč
    V pravidelném měsíčním shrnutí dnes ministerstvo financí zveřejnilo hospodaření státu za měsíc září a odhalilo tak svou výchozí pozici pro zbývající čtvrtinu roku. Po 9 měsících stát hospodařil s deficitem ve výši 270,9 mld. Kč. Proti loňskému roku je sice deficit asi o 55 mld. Kč nižší, ve srovnání s rokem 2020 je ale deficit již o více jak 15 mld. vyšší.
  • PPF a Home Credit prodaly zbývající podíl v ruské HCFB a stáhly se z Ruska
    Investiční skupina PPF a její společnost Home Credit dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Znamená to odchod PPF a Skupiny Home Credit z ruského bankovního trhu. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. PPF to oznámila dnes v tiskové zprávě.
  • PPF a Moneta Money Bank dohodly nový model financování pro spojení bank
    Skupina PPF a Moneta Money Bank se dohodly na novém modelu financování spojení Moneta Money Bank a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Informovala o tom včera v tiskové zprávě skupina PPF. Smlouvu o spojení odsouhlasili letos v červnu akcionáři Moneta Money Bank, ale zároveň odmítli tehdy navrhovaný model financování. Nová dohoda o financování vyžaduje nový souhlas valné hromady Moneta Money Bank. PPF upozornila, že jde zároveň o poslední možnost pro akcionáře Monety podpořit záměr spojení skupiny Air Bank a Moneta Money Bank.
  • PPF bude naplňovat Kellnerovy plány, píše ve výroční zprávě Bartoníček
    Skupina PPF bude naplňovat odkaz a realizovat plány zesnulého většinového majitele skupiny Petra Kellnera. V úvodním slově výroční zprávy PPF za rok 2020 to napsal její výkonný ředitel Ladislav Bartoníček. Při boji s pandemií koronaviru podle něj dál ubývá svobody a zvyšuje se napětí mezi lidmi i státy, krize ale přinesla i schopnost semknout se. Bartoníček úvodní slovo napsal poprvé, předtím jej vždy psal Kellner, který zemřel koncem března při pádu vrtulníku na Aljašce.
  • PPF by po odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Monety
    Investiční skupina PPF by po vypořádání odkupu měla vlastnit přes 28 procent akcií Moneta Money Bank. Společnost Tanemo z této skupiny v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijala od jejích akcionářů akceptace předpokládající odkup 141,723.860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun. PPF to dnes oznámila ČTK.
  • PPF chce získat 100 procent v operátorovi O2, nyní ovládá 83,58 pct.
    Společnost PPF Telco z investiční skupiny PPF chce zvýšit svůj podíl v operátorovi O2 na víc než 90 procent. Plánuje pak nucený odkup zbylých akcií. Nyní skupina ovládá 83,58 procenta. Nabídla v rámci zrychleného odkupu maximálně 264 korun za akcii. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Současná cena akcií O2 na burze je 269 korun.
  • PPF je posledním zájemcem o koupi CME
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem. Index Dow Jones posiluje o 0,2 %, S&P 500 přidává 0,5 % své hodnoty a technologický Nasdaq posiluje o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede síťovým odvětvím (+0,9 %). Ztrácí pouze energetické společnosti, a to 0,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
TFIFX
CapXmaster
Dukascopy
reklama
Fintokei SwiftTrader