Úterý 23. duben 2024 19:31
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Tretia Merkelovej vláda

16.12.2013 13:49  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koncom septembra boli v Nemecku voľby, na ktoré sme už pomaly aj zabudli. Tak dlho trvali koaličné rokovania. Niežeby sa niečo pokazilo, kancelárka Merkelová už v októbri avizovala, že do Vianoc by rada mala vládu. Prvé týždne sa formálne rokovalo aj so stranou Zelených, tí sa však potrebovali otriasť s „volebnej porážky“ a v podstate ani nechceli ísť do koalície. Vzhľadom na to, že stratili najmenej z veľkých strán (taká FDP stratila 93 kresiel, Ľavica 12 kresiel, Zelení 5 kresiel), dôvodom môže byť aj preferencia pohodlného kritizovania z opozície namiesto snahy o konštruktívnu politiku spojenú s kompromismi, prijímaním rozhodnutí a následnej zodpovednosti za ne. V polovici októbra sa Zelení sami stiahli z koaličných rokovaní bez uvedenia nejakého závažného dôvodu.

Voliči tak či tak preferovali „Veľkú koalíciu“, teda CDU s SPD, ktorú sme už videli v rokoch 2005-2009. Hoci sa očakával tuhý boj SPD (keďže momentálne majú voči CDU slabšiu pozíciu ako počas prvej Merkelovej vlády), nakoniec sa dohodol kompromis. Merkelová to ustála, pretože hoci mohla takmer vládnuť sama, načúvala pomerne veľkým požiadavkám z SPD, kým z domáceho tábora čelila kritike, že necháva SPD „skákať tak vysoko“ (vnútri CDU sa hovorilo o tom, že Merkelová sa správa, ako by ani nevyhrala voľby). SPD si presadila zavedenie minimálnej mzdy (to je veľká zmena v nemeckej ekonomike, ktorý postihne menej produktívny východ Nemecka), čiastočné zrušenie reforiem pracovného trhu (to je veľmi zaujímavé, pretože boli zavedené práve SPD a momentálne sú reformy pracovného trhu, ktoré Nemecku pomohli, vzorom pre Brusel), zvyšovanie dôchodkov pre niektoré skupiny obyvateľstva či znižovanie veku odchodu do dôchodku (keď to urobilo Francúzsko, Merkelová veľmi ostro protestovala).

Skupina „Piatich mudrcov ekonomiky“ (oficiálny názov je Nemecký koncil ekonomických expertov) v novembri varovala, že rušenie reforiem prináša bremeno pre budúce generácie a oslabí nemeckú ekonomiku. Lídri odborov a penzijné fondy spolu so zdravotnými poisťovňami tak isto varovali pred týmito zmenami, o nemeckej centrálnej banke (Bundesbank) ani nehovoriac. SPD presadzovala aj 30% kvóty pre ženské obsadenie dozorných rád vo veľkých spoločnostiach (módna téma), ale tam kde sú reformy najviac potrebné – energetická politika, tam tápajú aj CDU aj SPD.

Merkelová sa uspokojila s tým, že si ustrážila svoje kľúčové témy (nijaký rast daní, nijaké eurodlhopisy) a bude mať stabilnú vládu. Britský The Economist sa ešte koncom novembra zamyslel nad tým, či nie až príliš stabilnú. Zvonka vyzerá Nemecko ako efektívny stroj, super-efektívna ekonomika, ktorá nie len zvládla nástrahy krízy, ale ešte aj stíhala dozerať na upratovacie práce v eurozóne. Nemecká kancelárka je nepísanou kráľovnou eurozóny (ak nie aj celej EÚ) a má rozhodujúce slovo v kľúčových oblastiach. Nemci sa však takto nevnímajú. Mnohí z nich sa obávajú rastúcich sociálnych rozdielov a nerovnosti, čo je odvrátená stránka kapitalizmu. Majú obavy a cítia sa chudobní. Samozrejme, odtiaľ to môže znieť absurdne, aby v najvýkonnejšej ekonomike eurozóny rástol pocit chudoby a nerovnosti, ale už sme o tom písali a toto je len potvrdenie záveru. Je rozdiel medzi ziskami firiem, HDP a bohatstvom domácností. Tieto tri veličiny vôbec nemusia rásť rovnako rýchlo, čo sme už zistili aj v prípade USA. Samozrejme, stará múdrosť hovorí o tom, že môžeme byť rovní a neslobodní, alebo slobodní a nerovní. Všetko je otázka preferencií. Kým sa však čoraz lepšie má čoraz menej ľudí, je jasné, že rastie tlak proti tomu. Na druhej strane, akoby sme zabudli, že šťastie nie je len o peniazoch. Práve v západných krajinách už postupne ľudia prichádzajú na to, že s väčšími príjmami im rastú výdavky, ostáva im menej času (sú viac v práci) a neustále sa len za niečim naháňajú. Ku šťastiu majú ďaleko a rozhodne to nesúvisí s tým, že by zarábali málo. 

Avšak ak sa ekonomike darí, väčšinou potiahne aj chudobnejšie vrstvy, čo bol doteraz prípad aj v Nemecku. To žilo z reforiem z roku 2003 nazvané Agenda 2010, ktoré naštartoval Gerhard Schroder, ktorý vládol ešte pred Merkelovou. Ak sa však aj tieto minulé reformy idú rušiť, nemecká ekonomika môže mať rýchlo problém. Napríklad vo východnom Nemecku je normálne, že spoločnosti platia ľuďom 6 eur na hodinu. Po novom budú musieť povinne 8.50. To je nárast skoro o 50%. Koľko ľudí ostane bez práce? Nemecko malo dobrú tradíciu – nechať vyjednať podmienky pre pracovníkov v rámci odvetvi odbory a zamestnávateľov. Na jednej strane bol z tohto dôvodu rast miezd nízky, avšak Nemci pracovali, kým v iných krajinách prudko rástla nezamestnanosť. Nemecká nezamestnanosť je na 20-ročných minimách, uvidíme kam sa pohne, keď centrálna vláda bude rozhodovať o minimálnej mzde. Pretože rast minimálnej mzdy je väčšinou o tom, že najmenej zarábajúce skupiny obyvateľstva prichádzajú o prácu a novú vyššiu minimálnu mzdu už poberá menej ľudí. A kým Merkelová robila prednášky zvyšku Európy o neudržateľnosti vysokých verejných výdavkov, teraz ich začína zvyšovať sama. Niežeby to bol jej nápad, ale je ochotná ustúpiť v menej stability vlády. Kým vláda chce urobiť plno hlúpostí, zlyháva v kľúčových veciach. Už sme spomínali absenciu reformy energetickej politiky (dotovanie zelených energií dvíhajú ceny energií v ekonomike). Hoci SPD chce spoplatniť nemecké diaľnice, výdavky do infraštruktúry budú o €7 mld. nižšie, než navrhuje expertná komisia terajšej vlády. Táto hovorí o tom, že 14% nemeckých diaľničných mostov môže byť postupne problémových.

Toto všetko nie je veľká katastrofa pre Európu, z hľadiska postoja Nemecka k zvyšku Európy sa nič nemení, SPD podporuje aj vznik bankovej únie. Otázka však znie, načo to bude dobré, keď motor rastu eurozóny začne postupne zaostávať. Nie je totiž isté, že menší rast Nemecka bude znamenať vyšší rast zvyšku eurozóny. Zato je čoraz viac istejšie, že v Nemecku pôjde nahor nezamestnanosť a ekonomický rast bude slabší, než sa teraz očakáva. A podpora takejto vlády bude teda klesať.

Na trhu vidíme dobrú náladu aj vďaka výsledkom z Nemecka. Hoci francúzske dáta sklamali, SPD cez víkend hlasovaním členov odobrila koalíciu a tá by sa mohla dnes stať skutočnosťou. Okrem toho nemecké dáta boli nad očakávaniami. Akcie na starom kontinente aj v zámorí korigujú posledné prepady. Euru sa tak darí, čo ťahá nahor aj GBP. Naopak, komoditné meny dnes klesajú (slabšie čínske dáta plus očakávania, že Čína v roku 2014 nebude rásť rýchlejšie ako tento rok – hoci vyspelý svet takýto cieľ má). USD je dnes skôr slabší, pripisuje si len voči komoditným menám. Komodity sa však nevedia uchytiť a rastie len ropa, keďže rastú aj akcie. Drahé kovy, plodiny klesajú a najviac padá zemný plyn (takmer 3%). Ten za 6 týždňov dosiahol zisk viac ako 30% a výhľad oteplenia začína erodovať dôveru býkov. Dnes očakávame už len dáta priemyselnej produkcie z USA a prieskum NY Fedu, obchodníci sa čoraz viac sústredia na stredajšie zasadnutie Fedu. Očakáva sa, že QE ostane ponechané, hoci pri Fede jeden nikdy nevie.

Na amerických akciách sme videli test suportov na úrovni 1760, kde bol zároveň aj 50-dňový kĺzavý priemer (50MA). Aktuálne teda vidíme skupovanie poklesov, avšak kým sme pod rezistenciou 1783/84, výhľad je maximálne tak neutrálny. Pokles bol odmietnutý, ale rast ešte nebol potvrdený. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trend směrem ke slabšímu americkému dolaru v prvních týdnech roku 2023 bude pokračovat. Přehled měnového trhu
    Očekává se, že devizový trh se bude v roce 2023 pohybovat poměrně prudce, protože dva vzájemně řízené procesy, boj s inflací a snaha zpomalit nebo zabránit nástupu recese v každé z měnových zón, sledují podobné scénáře, ale v odlišných podmínkách.
  • Trend v amerických zásobách ropy je pozitívny
    Aj napriek tomu, že včerajšie pravidelné dáta z USA ukázali rast zásob ropy o 4,9 mil. barelov, v posledných týždňoch vyzerá byť trend v zásobách pozitívny. Keď odstránime týždňovú volatilitu tým, že použijeme štvortýždňový kĺzavý priemer, tak posledné týždne boli zásoby ropy výrazne nižšie ako trhový konsenzus (graf je v tis. barelov):
  • Trendy komodit – benzín a zemní plyn
    Stejně jako ropa i ceny benzínu těžily z optimismu trhu a růst poptávky, která od loňského září vzrostla o 13%. Sněhová bouře sužující jih USA by mohla omezit dodávat a vyvíjet tlak na růst cen. Fundamenty směřují k možnému růstu cen benzínu v blízké budoucnosti.
  • Trendy komodit – drahé kovy
    Růst výnosů dluhopisů a vynikající výkonnost na finančním trhu poškozují ceny zlata od poloviny srpna 2020. Ačkoli Federální rezervní systém by měl udržovat akomodativní měnovou politiku, očekává se, že cena zlata by v roce 2021 měla i nadále růst, zatímco výnosy dluhopisů by se měly neustále zvyšovat. Průměrná roční cenu zlata je na zhruba 1790 USD za unci.
  • Trendy komodit – ropa
    Cena ropy prokázala odolnost vůči druhé vlně COVID-19 a zpomalení poptávky po ropě (graf 3). Zatímco většina ropných produktů získala většinu ztrát zpět, petrolejová poptávka, především z letecké dopravy, je stále na 50% své před pandemické úrovně. Aktuálně je velmi těžké odhadnout, kdy se letecký průmysl vzpamatuje Mezinárodní organizace pro civilní letectví předpovídá, že letecké společnosti nabídnou v první polovině roku 2021 o 31% až 42% méně míst než tomu bylo v roce 2019. Nabídka od leteckých dopravců může být pouze navýšená, pokud budou zrušena mezinárodní cestovní omezení, a cestující znovu získají důvěru. Je proto těžké si představit, že by se mohla globální poptávka po ropě v intervalu let 2022–2023 zcela zotavit.
  • Trendy komodit – úvod
    I přes poměrně volatilní rok 2020 ceny komodit obecně zaznamenaly zisk (graf 1). Pouze energetický index začal v roce 2021 níže, než kde začal v roce 2020. Ekonomický propad z druhé vlny a přísnějších opatření v oblasti veřejného zdraví nebyl tak drastický jako loni na jaře. Ekonomické výhledy pro rok 2021 proto zůstávají příznivé, díky očkovacím kampaním a otevíráním ekonomik v příštích čtvrtletích (graf 2). Rychlost distribuce vakcín a jejich účinnost proti novým variantám viru by však mohli omezit potenciální růst cen komodity.
  • Trendy komodit – základní kovy
    Navzdory zpomalující se poptávce Číny, jako předního spotřebitele základních kovů, pokračoval index LME (London Metal Exchange) trvalým růstem, a v únoru 2021 dosáhl 4000 bodů. Ekonomické výhledy zůstávají příznivé: znovuotevření ekonomik v nadcházejících měsících a postpandemické plány hospodářských stimulů podpoří trh průmyslových kovů v roce 2021. Zisky by mohly být utlumeny, pokud budou očkovací kampaně zaostávat nebo bude ekonomické oživení slabší, než se očekává. Globální poptávka po základních kovech v roce 2021 se očekává růstová, díky čemuž se index LME dostane na roční průměr 4 000.
  • Trendy komodit – základní kovy (hliník, měď, nikl)
    Přestože tržní přebytky a nízké ceny podporovaly obavy o ziskovost huti v aluminiovém průsmyku, ceny hliníku v roce 2020 vzrostly o více než 10%, což uklidnilo výrobce. Stejně jako u několika dalších obecných kovů poptávka ze strany Číny byl hlavním faktorem ovlivňujícím růst cen. Bude těžké opakovat zisky roku 2020 v letošním roce vzhledem ke možnostem rozšířit kapacitu dodávek. Vysoká cena podpoří růst hutní produkce a zpomalení čínské poptávky by mohlo omezit potenciální zisky na trhu s hliníkem. Celkově vzato, obnovení výroby a výroba automobilů a zlepšení v ekonomické situaci poukazují na příznivé prostředí pro hliník v roce 2021.
  • Trend ze začátku týdne pokračuje. Akcie a riziková aktiva nahoru, zlato, JPY a bondy dolů. Výjimkou je NZD
    Evropské akcie pokračují v solidním růstu a tento týden jim zatím vychází na výbornou. Po včerejší opatrné seanci navazují na zisky ze začátku týdne, když se velmi rychle popraly s prvotním negativním dopadem zasedání BoE. Německý DAX se dostává přesvědčivě nad hranici 10 000 euro, když roste o 1,5 %. Podobně jsou na tom i ostatní evropské indexy s výjimkou britského FTSE100, který přidává, díky silnější libře, pouze půl procenta.
  • Trest smrti pro zlato byl odložen
    Dobré zprávy z Ukrajiny umožnily býkům zlata držet se pevně úrovně 1 900 USD za unci a přejít do protiútoku. Na první pohled to působí překvapivě, protože právě díky ozbrojenému konfliktu ve východní Evropě se drahý kov dokázal podruhé za necelé dva roky vyšplhat nad úroveň 2 000 USD, byť se tam neudržel. Jestliže ale na začátku března byl trh ve vleku emocí, teď se vrací k základům.
  • Tretia vlna krízy: Emerging markets
    Finančné krízy sú často prirovnávané k vlnám. Napríklad Ázijská kríza bola len ďalšou vlnou krízy emerging market...
  • Trh a FED
    Operácia Twist je tuVčerajšie zasadnutie FOMC prinieslo pr...
  • Trhákem letošního roku se staly levné hypotéky
    „Na úvěrovém trhu zažíváme obří paradox. Na datech lze dokázat, že pandemie koronaviru výrazně akcelerovala zájem lidí o hypotéky. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů tak letos pravděpodobně dosáhne historického maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trh AUD/USD se propadnul pod důležitý support
    AUD/USD v pondělí a během úterní asijské seance prodloužil svůj pád a propadl se pod klíčovou bariéru podpory na úrovni 0,6455. V pátek pár prorazil pod spodní hranici bočního rozpětí, které obsahovalo většinu cenové akce od poloviny ledna, a propad pod 0,6455 možná potvrdil změnu krátkodobého obrazu na medvědí. Krátkodobé oscilátory tento názor potvrzují.
  • Trh bydlení v USA přinesl horší data; analýza EUR/USD
    Dlouhodobě silný americký trh s bydlením dnes utrpěl první větší ránu po delší době. Nově zahájené ...
  • Trh Credit Default Swapov v Európe
    Vidíme rast CDS cien ako nástrojov poistenia sa voči riziku bankrotu u všetkých hlavných "a...
  • Trh čaká na štvrtkové zasadnutie ECB, Euro stále pri 1.20 voči doláru
    Zopár veľkých investorov, ktorí správne predpovedali rast eura tento rok si myslia, že rally by mohla dôjsť para a mohli by sme vidieť korekciu na páre EUR/USD.
  • 📆 Trh čeká na report NFP
    Klíčová makrodata tohoto týdne - NFP report za květen - budou zveřejněna ve 14:30. Trh čeká přírůstek zaměstnanosti ve výši 660 tisíc. Nicméně včerejší ADP report vykázal masivní přírůstek o 978 tisíc při očekávání 650 tisíc. Obchodníci by měli mít na paměti, že výsledky NFP reportu byly v minulém měsíci velkým zklamáním.
  • Trh čeká na výsledky společnosti Amazon za 4. čtvrtletí 2023
    Dnes po uzavření trhu na Wall Street oznámí společnost Amazon (AMZN.US), gigant v oblasti elektronického obchodu, své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2023. Investoři netrpělivě očekávají další silné výsledky, přičemž se předpokládají rekordní tržby a pokračující růst v klíčových segmentech. Analytici bedlivě sledují cloud computingovou odnož Amazonu, AWS, která je hlavním motorem inovací a budoucího potenciálu.
  • Trh čeká od ECB letos ještě jedno uvolnění měnové politiky
    Blíží se nám zasedání ECB a společně s ním se začínají vynořovat první odhady co by ECB měla a neměla udělat. ECB prav...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CMC Markets
GKFX
Fintokei
reklama
FTMO král