ČNB včera nakoupila eura za miliardy. Jak intervence fungují a kdy skončí?

08.11.2013 11:35  Autor: Patria Online  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Česká národní banka včera ve snaze podtrhnout důvěryhodnost svých slov a oslabit domácí měnu začala na trhu nakupovat eura za miliardy českých korun. Přímé devizové intervence ČNB využila poprvé od roku 2002. Tentokrát je ale cílem snaha zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle nebo upadnutí ekonomiky do deflace a oživení domácí ekonomické aktivity.

Česká národní banka včera v jednu hodinu oznámila rozhodnutí začít používat cílování devizového kurzu, o němž opakovaně mluvila více než rok. Dodala, že korunu bude chtít držet blízko 27,0 CZK/EUR po delší dobu. 

„Tento nástroj je pro Českou republiku, která je malou otevřenou ekonomikou s dlouhodobým přebytkem likvidity v bankovním sektoru, účinnější k uvolnění měnových podmínek než jiné nástroje. Použití devizových intervencí jako vhodného nástroje proti deflačním rizikům nedávno doporučila ČR i hodnotící mise Mezinárodního měnového fondu,“ uvedla ke svému rozhodnutí ČNB. Centrální banka již dříve přišla o možnost tradičního uvolňování měnové politiky skrze sazby, když je přesně před rokem snížila na technické dno 0,05 procenta.

Vývoj kurzu CZK/EUR za poslední 3 dny (online)


 
Následovalo téměř okamžité oslabení koruny vůči euro o více než 4 procenta až do blízkosti nově cíloveného kurzu. Sem se však česká měna neposunula jenom sílou slov tvůrce české měnové politiky. ČNB totiž ve stejnou chvíli začala na kupu nakupovat eura za miliardy korun. „Můj odhad je, že celková částka by se mohla pohybovat mezi třemi a 3,5 miliardy eur,“ uvedl pro Mf Dnes k včerejším devizovým intervencím David Sýkora, měnový obchodník z ČSOB. 

Podobný odhad měl podle dnešního průzkumu agentury Reuters i nejmenovaný trader v Londýně, který s ohledem na počet intervenčních obchodů ČNB na trhu odhadnul, že banka nakoupila 3 až 4 miliardy eur. Český trader pod podmínkou anonymity odhadnul rozsah včerejších intervencí až na 5 miliard eur, zatímco analytici ING (9,57 EUR, -0,55%) celkový objem odhadují dokonce až na 5 miliard eur.

V českých korunách tak centrální banka za jediný den na devizové intervence vydala nejspíš okolo 100 miliard korun, což je několikanásobek průměrného denního objemu devizových obchodů na měnovém páru CZK/EUR (339,1 mil. USD – tedy asi 6,7 miliardy korun - dle posledního průzkumu ČNB z července). Oficiální čísla o intervencích budou podle ČNB publikována v měsíčním bulletinu o aktivitě na devizovém trhu. Ten za měsíc listopad, však vyjde až 7. ledna příštího roku

Když ČNB naposledy přímo intervenovala na trhu v roce 2002, tehdy byl podle Reuters největší měsíční (za duben 2012) objem největší objem intervencí jen ve výši miliardy eur. Cíl tehdejších intervencí byl však jiný než dnes. Tehdy bylo cílem stabilizovat kurz koruny, který až do léta 2002 prudce a neopodstatněně posiloval v podmínkách nenulových úrokových sazeb. V květnu 1997 potom centrální banka prodala ekvivalent 2 miliard eur z devizových rezerv, když naopak bránila prudkému oslabení domácí měny.

Jak intervence fungují a jak se může měnit cíl?

Ve snaze vysvětlil komunikovat, co nejotevřeněji důvody a důsledky svého rozhodnutí o uvolnění měnové politiky tímto nekonvenčním způsobem ČNB včera vydala zvláštní mimořádnou zprávu k devizovým intervencím. „Na základě mandátu uděleného bankovní radou nakupuje Sekce bankovních obchodů ČNB dle potřeby a podmínek na trhu zahraniční měnu tak, aby dosáhla požadovaného uvolnění měnových podmínek. Na devizovém trhu bude ČNB intervenovat na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru – v souladu s rozhodnutím bankovní rady – poblíž hladiny 27 CZK/EUR,“ vysvětluje centrální banka.

Guvernér ČNB Miroslav Singer se na včerejší tiskové konferenci nechal slyšet, že banka je schopna proti koruně intervenovat neomezeně. „Na nákup cizí měny může ČNB použít koruny v nekonečném množství, neboť českou měnu sama vydává v papírové i elektronické podobě. ČNB je rozhodnuta intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu, a tím k hladkému plnění jejího inflačního cíle v budoucnosti,“ podtrhuje jeho slova dokument ČNB.

Singer zároveň uvedl, že aktuální cíl 27 CZK/EUR, k němuž se centrální banka intervenčními obchody bude v zatím konkrétně neurčeném budoucnu snažit korunu přiblížit, nemusí být neměnný. „Stejně jako v minulosti u úrokových sazeb může bankovní rada na dalším měnověpolitickém zasedání rozhodnout o změně této hladiny – ať už v souvislosti s vyzněním nové makroekonomické prognózy, anebo na základě hodnocení bilance rizik (stávající) prognózy,“ píše se ve zprávě ČNB.

Teoreticky by se tak cíl pro devizové intervence mohl měnit až osmkrát ročně. Tak často totiž bankovní rada jedná o měnových otázkách na pravidelných setkáních, výjimečně se navíc může sejít též na mimořádných zasedáních.

Realita však bude podle všeho jiná. „Je nám zcela jasné, že není možné vyhlazovat veškeré změny našich názorů změnami cílového kurzu. To znamená, že změna cílového kurzu bude vyžadovat podstatnější změnu situace,“ uvedl včera guvernér Miroslav Singer na tiskové konferenci ČNB. Následně vydaná zvláštní zpráva centrální banky k tomu říká, že „lze očekávat, že ke změně této hladiny (kurzu) by bylo třeba mnohem silnějšího impulsu než v případě úrokových sazeb.“

„Intervence ČNB jsou spíše než dnem pro posilování měny ve stylu švýcarské centrální banky, intervencemi založenými na nové makroekonomické prognóze,“ říkají analytici investiční banky Citigroup v analýze pro své klienty.

Dopady na ekonomiku

Oslabení kurzu koruny vede ke zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v České republice. V menší míře podle ČNB podpoří i domácí ekonomickou aktivitu. „Vlivem nárůstu dovozních cen lze sice očekávat nižší koupěschopnost domácností, jejich poptávka však může být ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám a podpořena nižšími reálnými úrokovými sazbami v důsledku zvýšených inflačních očekávání,“ říká ČNB k očekáváným dopadům intervencí.

Slabší kurz koruny zároveň slabší kurz zároveň podporuje české vývozy. Spolu s tím dle ČNB roste konkurenceschopnost a ziskovost podniků a také jejich ochota investovat. Oživení výroby následně přispívá k nárůstu zaměstnanosti a mezd, což zvyšuje kupní sílu domácností.

Česká národní banka v souvislosti s intervencemi včera také zlepšila předpověď ekonomického růstu. Zatím dosud (v srpnové prognóze bez intervencí) očekávala letos pokles o 1,5 procenta, včerejší nová prognóza (s intervencemi) hovoří již jen o 0,9% poklesu a příští rok očekává již 2,1% růst české ekonomiky (stejně jako v srpnové prognóze). 

Prognóza ČNB - alternativní scénář s intervencemi (v závorce srpnová prognóza)

2013 2014 2015
HDP -0,9 (-1,5) +2,1 (+2,1)  +2,5 (+3,3)
3M Pribor 0,5  (0,3)  0,4  (0,2)  1,2  (0,8)
CZK/EUR 25,9 (25,7)  26,8 (25,6)  25,9 (25,2)

Inflace by podle nové prognózy ČNB měla ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku činit 2,2 procenta, zatímco srpnová prognóza ČNB počítala v tomto období s inflací 1,8 procenta. V prvním čtvrtletí 2015 by pak inflace měla podle alternativního s intervencemi vystoupat až na tři procenta.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek na základě včerejšího rozhodnutí ČNB přehodnotil odhad HDP pro příští rok z 1,6 procenta na 2,0 procenta. „Změna v prognóze HDP vede ke snížení odhadu míry nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu na 7,2 procenta. Díky devizovým intervencím by mělo vzniknout zhruba 10 tisíc pracovních míst,“ odhadl David Marek.

Kdy intervence skončí?

ČNB zdůrazňuje, že se včerejším rozhodnutím o zahájení intervencí kurz koruny nestal jejím novým cílem měnové politiky, ale pouze jejím nástrojem používaným v tuto chvíli k plnění inflačního cíle. „Jinými slovy, jde o snahu zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle či dokonce deflačnímu vývoji a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat svůj standardní nástroj, tj. úrokové sazby,“ uvádí zpráva centrální banky.

Trh si tak nyní láme hlavu s otázkou, jak dlouho zůstane koruna na současných oslabených úrovních. Indikací přímo z centrální banky je zatím pomálu, ale přesto někteří analytici už svůj tip mají. „Alternativní scénář prognózy ČNB (počítající s intervencemi) naznačuje růst inflace v roce 2015 na 3 procenta, což je horní hranice inflačního cíle centrální banky. To by mohlo ukazovat na kratší období, po které se bude kurz CZK/EUR držet okolo 27,“ upozorňuje analýza Citi.

S konečnými soudy ale radí počkat až na vydání pravidelné Zprávy o inflaci. Tu ČNB vydává čtyřikrát do roka a obsahuje i detaily prognózy, na jejímž základě se mohou členové bankovní rady rozhodovat při měnových jednáních. Dle kalendáře ČNB bude nová inflační zpráva vydána za týden – 14. listopadu. Podle Citi by mohla obsahovat i centrální bankou očekávanou trajektorii vývoje kurzu CZK/EUR v rámci intervenčního scénáře, což by vneslo světlo do úvah o tom, kdy by mohly intervence proti síle koruny skončit.

 
(Zdroj: ČNB, Bloomberg, Reuters, MfD, ING)

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • ČNB překvapení nenachystala, sazby beze změny prošly jednomyslně a jejich výhled je spíš růstový
  Bankovní rada České národní banky trhy nepřekvapila. Ve středu ponechala v soula...
 • ČNB překvapení nepřipravila, sazby zůstávají na historickém dně druhý rok. Koruna u 24,80
  Česká národní banka dnes podle očekávání rozhodla o dalším ponechání sazeb beze ...
 • ČNB se na trhu rozhodně nenudí
  Už srpnové číslo o devizových obchodech ČNB naznačovalo, že se centrální banka musí stále více snažit, aby udržela korunu nad intervenční hranicí, a září to jen potvrdilo. To už ČNB musela na trhu nakoupit skoro 3,7 mld. eur, čímž dále výrazně zvýšila likviditu v českém finančním světě.
 • ČNB se opět ozvala proti koruně, euro se stabilizovalo, trhy teď sledují Bernankeho
  Česká měna za dnešek mírně oslabuje, když se před závěrem vůči euru pohybuje na 25,57. Slabší je i zbytek regionu. V...
 • ČNB se podařilo dostat korunu do bezpečné vzdálenosti od hranice kurzového závazku
  Kurz koruny proti euru se po většinu minulého týdne pohyboval v úzkém pásmu kolem úrovně 27,40. Tomu učinilo přítrž čtvrteční zasedání...
 • ČNB se silnějšího vzedmutí inflace nebojí. Čísla prý zhruba naplňují prognózu
  Prognóza vývoje ekonomiky a cenových tlaků se v dnes ráno zveřejněných datech o inflaci za červen zhruba naplňuje, uj...
 • ČNB snižuje úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň - komentář a výhled Patrie
  Bankovní rada ČNB naplnila očekávání a snížila své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla o 25 baz...
 • ČNB svým hrozbám nakonec dostála
  Domácí finanční trhy včera zaznamenaly velmi rušné odpoledne. Česká národní banka zahájila intervence a nakoupila 0,5 mld. EUR okolo...
 • ČNB ukončila devizové intervence, kurz koruny ponechán na vůli trhu
  Bankovní rada České národní banky dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.
 • ČNB v komorní atmosféře změnu neprovede
  Dnes sice budou zveřejněny indikátory důvěry z domácí ekonomiky, které v srpnu v souhrnném vyjádření dosáhly nejvyšší úrovně od února a i v září by mohly přidávat, pozornost bude ale směřovat ke čtvrtečnímu zasedání ČNB. Na tom se sejdou pouze čtyři centrální bankéři, když chybět budou V. Benda, M. Hampl a P. Řežábek. I to je jeden z důvodů, proč neočekáváme žádnou změnu nastavení měnové politiky ale ani změnu v očekávání bankovní rady ohledně načasování konce exitu. Dalším důvodem je absence nové prognózy. Navíc se víceméně plní předpoklady z poslední prognózy, jejíž rizika bankovní rada považovala za neutrální. Ke změnám v očekávání exitu by mohlo dojít na listopadovém zasedání.
 • ČNB včera nic nezměnila; v srpnu čekáme odklad ukončení kurzového závazku
  Koruna se včera pohybovala v pásmu 27,10-27,15 CZK/EUR. Na konci obchodního dne se ovšem obchodovala na úrovni 27,12.
 • ČNB znovu hrozí a koruna slábne, kurz stoupl nad 26,00
  Koruna začala klidně a bez reakce nechala i rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny...
 • ČNB zrušila kurzový závazek, koruna se učí znovu volně plavat
  A je hotovo. Česká měna poprvé od konce roku 2013 může začít znovu volně plavat. Reakce je zatím velmi nervózní a trh si s nově nabytou svobodou na koruně zatím zdá se příliš neví rady a česká měna hodinu po ukončení intervencí zpevňuje o pouhých 20 haléřů.
 • ČNB zítra zvedne sazby? Argumenty pro a proti Honzy Bureše
  Česká národní banka již tento čtvrtek zvýší úrokové sazby. Tímto směrem se poprvé od pádu intervencí na koruně přiklání byť velmi těsně konsensus analytiků, tímto směrem hovoří od počátku týdne čím dál více titulků v tuzemských médiích. Je to „hotová věc“? O argumentech pro a proti hovoříme v krátkém videorozhovoru s hlavním ekonomem Patria Finance Janem Burešem. Tedy? Podívejte se!
 • ČNB: Konec jistých časů
  Ačkoliv to tak podle tržní reakce na koruně nevypadalo (poprvé od léta 2016 oslabila přes 27,10), druhé letošní zasedání ČNB nebylo překvapivé. ČNB žádnou změnu politiky neprovedla, s intervencemi pokračuje dál a sazby jsou dále na nule. Část trhu pouze zřejmě nerozuměla, co to „tvrdý závazek“ je, nebo ČNB nevěřila. Anebo to prostě zkusila.
 • ČNB: Nejčastější mýty opřádající intervence
  Rozhodnutí České národní banky začít používat jako nástroj měnové politiky kurz koruny, oznámené minulý čtvrtek, vyvolalo bouřlivou diskuzi odborné i široké veřejnosti. Ve veřejné debatě, která se rozpoutala na toto téma, se ale podle ČNB objevuje řada mýtů, které centrální banka cítí potřebu vyvrátit. Zprostředkováváme Vám proto níže v nezměněné podobě dokument ČNB, kde centrální banka mýty identifikuje a vyvrací. ČNB v úvodu dokumentu říká, že sílu veřejné diskuse nepovažuje za překvapivou, protože se jedná o jedno z nejzásadnějších rozhodnutí měnové politiky za poslední desetiletí. Zároveň jde podle autorů - Tomáš Holub a Petr Král ze Sekce měnová a statistiky ČNB - o krok, který má v první fázi své nepříjemné důsledky pro občany v podobě zvýšení cen dováženého zboží, v delším období však nad nimi převáží pozitivní důsledky oslabení kurzu v podobě udržení cenové stability a rychlejšího oživení hospodářského růstu.
 • ČNB: Potřeba uvolnit měnovou politiku je méně naléhavá. Horší výhled pro schodek a dluh
  Potřeba dalšího uvolnění měnové politiky je menší než v předchozích měsících. Shodla se na tom většina členů bankovní ...
 • ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
  Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, jak asi každý očekával. Hlasování bylo...
 • ČR: Nejvíce zaměstnaných v historii
  Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu, pokračoval pozitivní trend na českém trhu práce i ve třetím čtvrtletí. Nové výsledky se dají shrnout následovně: 1) zaměstnanost lidí ve věku 15-64 je na maximu, 2) historicky nejvyšší je i počet zaměstnaných lidí v české ekonomice, 3) nezaměstnanost dále poklesla a její míra (po sezónním očištění) aktuálně dosahuje jen 4 %.
 • ČR: Zahraniční investoři vybílili bondový trh
  Tak jak rostou spekulace na brzký exit, roste i aktivita zahraničních investorů na českém dluhopisovém trhu. Na konci února už měli v rukou dluhopisy v hodnotě 602 mld. korun a na celkovém trhu se tak podíleli 42 %.

Nejčtenější zprávy

 
reklama
XTB intradenni-obchodnik
 
Patria - self promo

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
*EUR0.00 %*USD1.25 %
*GBP0.25 %*AUD1.50 %
*CAD1.00 %*NZD1.75 %
*CHF-0.75%*JPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Zář
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
14

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
28

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Lis
4

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Brno)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Lis
25

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
XTB intradenni-obchodnik
reklama
Dukascopy
reklama
LYNX banner
reklama
Patria - self promo