Pátek 29. březen 2024 15:21
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

Americký pat: Obama varuje Wall Street, Buffett hovoří o vrcholu hlouposti, Rogers nabádá k opatrnosti

03.10.2013 20:08  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké akcie nabraly výrazné ztráty poté, co prezident Barack Obama varoval Wall Street, že tentokrát jednání o vládních financích mezi Demokraty a Republikány nejsou „tradiční“ půtkou, ale začínají znamenat vážné ekonomické problémy s dopadem na ekonomiku, rozhodování Fedu, dluhopisy i akciové trhy. Za „idiotský“ a hazardérský označil vývoj ve Washingtonu věhlasný investor Warren Buffett, za nepochopitelný exšéf ECB Trichet, za komplikující vícero zástupců Fedu.

V americkém Kongresu narůstá riziko vleklého patu. Strany v Kongresu ani vláda nejeví ochotu ke kompromisu ohledně uvolnění vládních financí. Tím zásadně roste riziko, že Kongres se v takové situaci nebude schopen dohodnout ani na mnohem důležitějším zvýšení dluhového stropu. Americké akciové indexy nabraly až 1,5% ztráty.

Ministerstvo financí vydalo prohlášení, podle kterého hrozí zamrznutí úvěrových trhů, propad amerického dolaru, raketový růst úrokovýchsazeb až rozpuk do další globální krize horší roku 2008 a recese těžší, než vývoj v letech 2007 až 2009. Obama pro CNBC kritizoval, že si tak zásadní věci, jako výdaje vlády a dluhový strop berou Republikáni jako rukojmí jen proto, aby blokovali jeho zdravotní reformu. Akciové trhy snížily ztráty poté, co v reakci na stanovisko MF republikánský lídr v Kongresu John Boehner prohlásil, že cítí zodpovědnost za odvrácení bankrotu Spojených států. Situaci v Kongresu zjitřilo policejní vyšetřování střelby u Kapitolu - místa, kde se schází Kongres. Incident byl "stabilizován" a Kongres se vrátil k běžnému provozu, uvedla policie. Později policie potvrdila zranění policisty při pronásledování řidičky od Bílého domu, která byla u Kapitolu zastřelena. Wall Street zakončila se ztrátami kolem 1 %.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že v rámci nynějšího dluhového stropu 16,7 bilionu dolarů si nebude moci půjčovat už 17. října. Pak bude hrozit, že Spojené státy neuhradí splatné závazky. Jednat o zvýšení dluhového stropu se ale zatím prakticky nezačalo, protože v Kongresu se teď vede spor o uvolnění financí pro vládu v novém fiskálním roce. Vláda má od 1. října kvůli tomu přísun peněz na běžný provoz zablokován a její služby jsou od té doby zčásti přerušené.

Ministerstvo ale ve skutečnosti může katastrofálnímu stavu platební neschopnosti zabránit tím, že bude ze svých běžných příjmů hradit splatné závazky věřitelům a odloží jiné platby, například sociální dávky nebo zdravotní výdaje. To ale vláda Baracka Obamy nehodlá. Jeden z činitelů ministerstva financí dnes novinářům řekl, že upřednostňovat platby věřitelům před jinými by nefungovalo a vláda takový přístup "zcela odmítá".

Někteří republikáni v Kongresu už právě takové upřednostňování ve světle katastrofických předpovědí navrhují. Analytici podle agentury Reuters vesměs věří, že ministerstvo se bude o takové upřednostňování alespoň snažit, dokud nenarazí na politicky citlivé bariéry, například kdyby muselo odložit platby penzí. „Svolejme hlasování, ukončeme tuto frašku,“ apeloval Obama na Kongres.

„Pokud republikáni neobjeví jiný nástroj, budou jako hrozbu k prosazení svých cílů používat splácení závazků vlády. To ale nemůže fungovat dlouhodobě,“ uvedl investor Warren Buffett. „Veřejnost se obrátí proti nim,“ varoval Buffett. Dodal, že očekává, že Washington dojde „až na samou hranu nejvyšší možné míry hlouposti, ale nepřekročí ji“. „Tito lidé umožní vzít svou matku jako rukojmí, ale nedovolí, aby jí bylo ublíženo,“ glosoval situaci Paulson, bývalý šéf Goldman Sachs. Proti Republikánům se vyjádřil i nynější šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein. "Existuje precedent pro uzavření úřadů, ale naprosto neexistuje precendent pro selhání splátek dluhu. Politické spory a vyjednávání nesmí ohrozit splácení dluhových závazků," uvedl Blankfein.

Připomeňme, že Buffett sehrál ve finanční krizi roku 2008 klíčovou roli tím, že zajistil Goldman Sachs injekcí 5 miliard dolarů skrze preferenční akcie. Investice do akcií investiční banky je nyní pro Buffettovu Berkshire velmi výnosnou. O tři roky později GS vykoupila tyto akcie zpět.

I ve světle dnešních událostí a hrozby zamrznutí úvěrových trhů při dlouhodobějším patu Buffett předpovídá, že teprve budoucnost docení program TARP. „Víra vytváří svou vlastní realitu. Pokud věříte v nestabilní banky, nestabilní jsou. Žádná z nich nedokáže vyplatit všechny závazky naráz,“ uvedl investor s tím, že TARP přišel ve správnou a kritickou chvíli.

Další z proslulých investorů Jim Rogers věnoval americkým i globálním investorům dvouslovný vzkaz: „Buďte opatrní“. Připomněl prostý fakt, že Spojené státy jsou celosvětově největším dlužníkem a uvedl svůj názor, že růst amerických trhů se neopírá o realitu. Rogers ale veškeré stimulační kroky centrálních bank odsuzuje. „Východiskem je, že v historii jsme ekonomický propad měli každé čtyři až šest let. Problémy přišly v letech 2001 až 2002, pak 2007 až 2009 hlubší a teď nás tedy na horizontu nejpozději tří let čekají problémy další a ještě mnohem hlubší, protože po celém světě roste zadlužení a to souběžně. Tentokrát je to poprvé v historii, kdy peníze chrlí všechny hlavní centrální banky světa,“ uvedl Rogers. Přes tento svůj výhled ale nedoporučuje investorům teď prodávat.

„Nenakupuji americké akcie, ale taky je neprodávám a nenastupuji do short pozic. Prostě sedím a sleduji. Obávám se totiž, že vývoj trhů se nafoukne do mnohem větší bubliny. Pokud se trh na horizontu šesti až osmi měsíců zdvojnásobí – což se už v minulosti stalo – pak začnu uvažovat o shortování,“ dodal Rogers.

Z amerického Fedu dnes přišla série vzkazů, podle kterých měnové autoritě nedostatek dat z ekonomiky komplikuje rozhodování o možném utažení QE. Kvůli uzavření státních úřadů zítra nevyjde sada klíčových dat z trhu práce.

„Jakékoli selhání v navýšení dluhového stropu USA je velkým nebezpečím. Fedu nevycházející makrodata komplikují pohled na ekonomiku a možnost odezvy,“ uvedl Williams z Fedu. K americké ekonomice jako takové dodal, že míra nezaměstnanosti klesá celkem uspokojivým tempem, zneklidňující je ale možný propad ve spotřebitelské a investorské důvěře. Lockhart z Fedu pak dodal, že nevylučuje, že říjnové jednání bude pro QE rozhodující. I on ale zopakoval, že nedostatek dat nepomáhá a Fed těžko rozhodne o omezení QE, dokud se nevyřeší spor o dluhový strop. Fisher z Fed v Dallasu se přidal s prohlášení, že ekonomická nejistota, přicházející z Washingtonu, upozaďuje dosavadní zlepšování ekonomiky. Oživování investic zhodnotil jako mimořádně slabé.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký maloobchod dál slábne
    Maloobchod v USA byl v březnu slabý, když klesl o 1 procento namísto očekávaných -0,4 pct. Čísla stáhly dolů tržby za benzín, které se propadly o více než 5 procent, ale i bez nich to vypadá jen o trochu lépe a znaménko minus zůstává. Pokles totiž vykázala většina hlavních oblastí obchodu, přičemž slušně rostly jen internetové prodeje, tedy dlouhodobě sílící oblast obchodu.
  • Americký maloobchod - nakupuje se víc i dráž
    Data o maloobchodních tržbách v USA za říjen překonala očekávání. Celkově spotřebitelé utratili o 1,7 pct více než v předchozím měsíci, zatímco se čekal nárůst o 1,5 pct. K tomu byl revidován údaj za září i srpen mírně nahoru. Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot maloobchod stoupl o 1,4 procenta a odhady nastavené na 0,7 pct překonal ještě výrazněji.
  • Americký maloobchod zvýší šance na prosincový růst sazeb Fedu
    Úterý přináší nabitý kalendář ekonomických dat. V Evropě včetně našeho regionu se dočkáme indikátorů HDP. Česká ekonomika podle nás vykáže slušný mezičtvrtletní růst, v meziročním porovnání ale zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně. Ve Spojených státech bude zveřejněn říjnový maloobchod, jehož silná kontrolní skupina podpoří očekávání ohledně prosincového zvýšení sazeb Fedu.
  • Americkým firmám klesl zisk o 3,3 %. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2009
    Výsledková sezóna je téměř kompletně za námi. Drtivá většina amerických firem již svá čísla za 3Q zveřejnila a my tedy...
  • Americkým trhům chybí pozitivní impuls
    Americké akciové burzy zahajují nový týden v červených číslech. Výsledky za třetí kvartál dnes dopadly hůře, než se čekalo, pro společnost Hasbro. Firma vyrábějící hračky zaznamenala za poslední tři měsíce o 8 % nižší tržby než očekával trh. Akcie Hasbra v tuto chvíli klesají o více jak 5 %. Průmyslový Dow Jones a S&P 500 shodně odepisují 0,5 %. Technologický Nasdaq ztrácí 0,2 %. Nejhlouběji se propadají akcie energetických společností (-1,5 %), které táhne dolů klesající cena ropy na světových trzích. Jen dnes spadla cena o více než 0,6 USD za barel. Daří se pouze technologickým firmám, které posilují o 0,2 %.
  • Americký nevýrobný ISM PMI index prekonal očakávania
    Nevýrobný ISM PMI index z USA v júli vyskočil na 58,1 bodov z 57,1 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čím porazil očakávania analytikov na úrovni 55,0 bodov. Dáta poukázali na najväčší nárast v oblasti služieb od februára (pred koronavírusovou krízou).
  • Americký obchodní deficit se zvyšuje
    Deficit amerického obchodu se v březnu zvýšil, když Spojené státy zaznamenaly rekordní pokles exportu.
  • Americký obchodný deficit a obchodná vojna
    Americký obchod s Čínou, resp. americký deficit obchodnej bilancie je výsledkom asymetrie v krajine v rámci spotreby a investícií a toho, čo sa v krajine dokáže vyrobiť. Tým, že je spotreba v krajine vyššia ako výrobná kapacita, krajina musí dodatočnú spotrebu uspokojovať dovozom tovarov z iných krajín.
  • Americký obrat odpoledne inspiruje také Evropu
    Ačkoli den začal na hlavních trzích negativně, odpoledne přináší obrat, ke kterému po otevření zavelela Amerika. Momentálně sledujeme na Wall Street solidní růst, v jehož čele kráčí Nasdaq s +1,7 pct. Evropa sice zůstává pozadu, ale svou denní bilanci také vylepšuje. Ztráty postupně mizí a třeba DAX už je lehce v plusu.
  • Americký optimismus ovládl i evropskou seanci
    Peter Garnry, Equity AnalystPo včerejší americké seanci, která únor uzavřela s rostoucí chutí k ...
  • Americký PMI ze sektoru služeb přinesl zklamání
    V samém závěru minulého týdne přišlo zklamání z USA v podobě propadu indexu nákupních manažerů za únor. Index z výrobního sektoru se propadl o více než bod na hodnotu 50,8, prozatím tedy do pásma recese nepropadl. Index ze sektoru služeb takové štěstí neměl, když za únor odepsal přesně 4 body, překonal hranici padesáti bodů a skončil na hodnotě 49,4. Ani kompozitní index vlečen službami dolů se neudržel nad klíčovou hranicí a zaznamenal 49,6 bodů. Celkově se tak jedná o výrazné zklamání.
  • Americký PMI ze sektoru služeb revidován mírně výše
    Index S&P Global US PMI ve službách byl v prosinci revidován na 44,70 z předběžných 44,40 bodu, což je nad očekáváním trhu, který očekával 44,4 bodu. Čtení nadále ukazuje na šestý měsíc poklesu aktivity ve službách v řadě a druhý nejrychlejší od května 2020. Nižší podnikatelská aktivita byla běžně připisována dalšímu poklesu nových zakázek, protože poptávka klientů oslabila v důsledku dopadu vyšších úrokových sazeb a inflace na výdaje zákazníků. Nové exportní zakázky se rovněž snížily v důsledku globální ekonomické nejistoty a vysoké inflace na klíčových exportních trzích. Tvorba nových pracovních míst byla mezitím celkově jen nepatrná, protože iniciativy na úsporu nákladů a propouštění ovlivnily nábor nových zaměstnanců.
  • Americký pracovní trh dostal další ránu, analýza EUR/USD
    Americký soukromý sektor vytvořil v říjnu pouhých 130 000 pracovních míst. ADP výkaz národní zaměstnanosti tak zá...
  • Americký pracovní trh zklamal, earnings začínájí
    V USA v předcházejícím týdnu došlo ke zveřejnění non-farm payrolls neboli nově vytvořených pracovních míst, které v pá...
  • Americký pre-market 10. října: Americký akciový trh je kousek od aktualizace ročního minima
    Tlak na americké akciové indexy přetrvává. Futures na S&P500 se obchodují v červených číslech po velkém výprodeji pozorovaném minulý pátek kvůli rostoucím obavám z dalšího zpřísňování politiky centrální banky, které jistě ovlivní globální ekonomiku a zisky společností. Futures kontrakty na index Nasdaq 100 klesly o 0,3 % pod tlakem polovodičového sektoru poté, co Washington dále přijal opatření k omezení přístupu Číny k americkým technologiím. Průmyslový Dow Jones klesl o 0,1 %.
  • Americký pre-market 11. 2. Akciový trh se po včerejším výprodeji zotavuje
    Futures na americké akciové indexy v pátek otevřely v červených číslech, ale poté se zotavily a v době psaní tohoto článku vykazovaly mírné zisky. Včera trh utrpěl prudký výprodej po nejvyšších hodnotách inflace za čtyři desetiletí. Údaje předčily očekávání. Dow Jones Industrial Average futures vyrostly o 100 bodů nebo 0,3 %. Futures na S&P 500 se obchodují blízko nuly s mírným ziskem 0,1 % a futures na Nasdaq 100 jsou o 0,7 % vyšší.
  • Americký pre-market 11. 4. 2022
    Futures na americké akciové indexy se před pondělním otevřením obchodovaly v záporných hodnotách. Státní dluhopisy také klesly, když se investoři zaměřili na inflaci a pravděpodobné zpřísnění měnové politiky ze strany mnoha centrálních bank. Futures NASDAQ Composite ztratily 174 bodů neboli 1,2 %, zatímco futures Dow Jones klesly o přibližně 125 bodů. S&P 500 futures klesly o 0,7 % neboli 31 bodů. Trh s kryptoměnami se také propadl, zatímco výnos 10letých amerických státních dluhopisů poprvé od března 2019 vzrostl na 2,75 %.
  • Americký pre-market 11. 8. 2023: Americký akciový trh opět klesá
    Futures na americké akciové indexy otevřely se zisky, ale později se dostaly do červených čísel a nadále reagovaly na včerejší údaje o inflaci v USA. Futures na index S&P 500 klesly o 0,2 %, zatímco high-tech NASDAQ přidal 0,3 %. Stoxx Europe 600 klesl o 0,7 %. Evropské indexy jsou dnes po propadech asijského trhu pod tlakem, protože jestřábí prohlášení zástupců americké centrální banky vedla obchodníky k tomu, aby se vyhýbali riziku.
  • Americký pre-market 12. září: Americký akciový trh roste již čtvrtý den
    Futures na americké akciové indexy nadále rostou. Rally trvá již 4 dny, ale vše nasvědčuje postupnému dokončení první vlny býčí hybnosti. Je zřejmé, že obchodníci se poté trochu nadechli a nyní sázejí na to, že inflace v USA je již blízko svého vrcholu nebo ho již dosáhla, i když politika Fedu zůstává jestřábí. Futures kontrakty na S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly o 0,3 % a 0,4 %. Průmyslový Dow Jones vykázal skromnější dynamiku. Dolarový index pokračoval v poklesu a výnos státních cenných papírů se mírně snížil a zvýšil proti rostoucí poptávce.
  • Americký premarket 14. 6. 2023: Americký akciový trh prudce stoupá v očekávání pauzy Fedu ve zvyšování sazeb
    Futures na americké akciové indexy se po včerejším vzestupu obchodují mírně výše, protože obchodníci očekávají, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell dnes oznámí zastavení zvyšování úrokových sazeb. Futures na index S&P 500 vzrostly o 0,2 % po čtvrtém růstu v řadě – nejdelší sérii od začátku dubna. Termínované obchody NASDAQ rovněž vzrostly o 0,3 %. V Evropě rally posílila index Stoxx 600, který se dostal na třitýdenní maximum.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani