Středa 24. duben 2024 21:59
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Ceny ropy se kvůli obavám z přerušení dodávek zvedly

10.09.2013 17:08  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

K zásadním událostem minulého týdne patřila lepší než očekávaná ekonomická data hlášená ze Spojených států i slabší páteční zpráva o stavu amerického trhu práce. To ještě více upřelo pozornost na setkání amerického Fedu, které se odehraje 18. září. Trhy jsou nyní v očekávání, jaký banka připraví časový rámec pro ukončování svého masivního programu na podporu ekonomiky. Současné spekulace o tom, že nepůjde o tolik razantní snižování nákupů aktiv, však budou finančním trhům v nadcházejícím týdnu přidělávat spíše jen další starosti.

Dolar se vyšplhal až na sedmitýdenní maximum a desetileté americké státní dluhopisy se téměř dotkly tří procent. To dále umocňovalo tlak na měny rozvíjejících se zemí a také na jejich ekonomiky. Krize na Blízkém východě se však dále nevyhrocovala, a tak komodity končily týden s mírnými ztrátami. V červených číslech se přitom ocitly poprvé za poslední čtyři týdny.

Nižší čísla než minule hlásí všechny sektory, zejména pak vzácné kovy, které dříve těžily z pozice “bezpečného přístavu? v souvislosti s obavami o osud střetů na Blízkém východě. Přitížil jim ale posilující dolar a také výnosy dluhopisů. Už je to dva roky, co se zlato dostalo na rekordních 1 921 dolarů za unci. Od té doby klesla cena tohoto kovu o 30 procent a stále hledá odpovídající podporu v boji proti několika sílícím protivětrům.

 pic  

Geopolitické napětí drží ropu nahoře

Energetickému sektoru i nadále pomáhá situace s nedostatkem dodávek ropy – ať už jde o ty současné, nebo potenciálně i budoucí. Důvodem jsou stávky v přístavech a protesty na ropných polích v Libyi, ale také nižší dodávky ze Severního moře v posledních 10 měsících. Negativně tento stav pociťují hlavně evropské rafinerie, jejichž marže jsou pod tlakem. Musejí si totiž objednávat dražší ropu z jiných zemí, například z Nigérie. V tomto státě se však kvůli krádežím a narušováním těžby snížila produkce černého zlata až na čtyřleté minimum.

Když k tomu připočteme geopolitické napětí spjaté se situací v Sýrii a možné rozšíření této “epidemie? neklidu na další blízkovýchodní země produkující ropu, pak nám vychází pro spotovou cenu ropy typů Brent i WTI slušná podpora. Cena futures u ropy Brent s okamžitým (neboli promptním) dodáním za minulý měsíc zažila silnou rally. Zvláště když to srovnáme s kontrakty s pozdějším datem dodání. Promptní kontrakty tak ze současných problémů s dodávkami výrazně těží.

Tento typ futures se vyvíjí podle křivky, která se nazývá tzv. steep backwardation, kdy ropa s bližším dodáním je dražší než ta s pozdějším. To hraje do karet investorům, kteří drží dlouhé pozice, ať už ve formě futures nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF). Tvar křivky zajišťuje investorům tzv. pozitivní efekt rolování (positive roll carry), kdy cena zůstává každý měsíc stejná, a tudíž mají i kladné výnosy. Promptní futures pozice jsou totiž vždy rolovány do následujícího měsíce. Současný spread mezi promptními kontrakty na říjen a leden příštího roku je 4,6 dolaru za barel. To v případě tzv. positive carry představuje pro toto období téměř čtyři procenta. Jako příklad uveďme index ropy Brent v rámci DJ-UBS – ten od začátku roku posílil o 8,3 procenta. A srovnejme to s výbornými výsledky kontraktů futures u ropy Brent a 4,2 procenty růstu jen za první měsíc.

pic2

Cena ropy Brent se v uplynulém týdnu pohybovala kolem úrovně 115 dolarů za barel – což je i přes všechny s ropou spojené problémy jen pět dolarů nad průměrem za poledních pár let. V souvislosti se Sýrií stále převažuje zdrženlivý postoj západních mocností. A pokud se nedočkáme úplného obnovení produkce ropy a exportů z Libye, v krátkodobém horizontu by měla cena této komodity spíše růst.

V potaz je třeba brát také to, že podle odhadů bude poptávka po ropě v budoucnosti nejspíše růst. Analytici se nyní snaží posoudit dopad ozdravování vyspělých ekonomik a zároveň riziko propadu rozvíjejících se celků. Současné rozmezí ropy Brent je mezi 112 a 117,35 dolaru za barel a zároveň je možné, že se Brent opět podívá až na letošní maximum 119,17 dolaru za barel.

 

Vzácné kovy si mohly nakonec oddychnout

Páteční slabší data z amerického trhu práce pomohla vzácným kovům nabrat trochu podpory, kterou předtím v průběhu týdne ztratily kvůli rostoucím výnosům z dluhopisů a silnějšímu dolaru. Právě tyto okolnosti totiž měly na kovy silnější vliv než další vývoj situace v Sýrii. I když byla čísla o zaměstnanosti horší, pravděpodobně to americký Fed nedonutí, aby upustil od stanovení časového harmonogramu pro ukončení či redukci programu na podporu ekonomiky.

Představitelé americké centrální banky však možná budou chtít kohoutky s penězi utáhnout méně, než současné trhy očekávají. To by mohlo pomoct rozvíjejícím se ekonomikám, které jsou otřeseny masivními odtoky kapitálu. Jejich měny i běžný účet platební bilance se totiž kvůli oznámeným krokům Fedu v předchozím měsíci dostaly pod silný tlak.

 

Zlato se drží svého obchodního rozmezí

Zlatý kov zůstává uvězněný mezi klíčovými hodnotami podpory a odporu, tedy 1 350 a 1 417 dolary za unci. Ještě v srpnu přitom dokázal vystoupat až na 1 434 dolarů za unci. V krátkodobém horizontu máme na obzoru riziko likvidace dlouhých pozic, protože institucionální investoři zůstávají chladnými vůči burzovně obchodovaným produktům (ETP). Těmto cenným papírům se stále nedaří překonat nezájem, zatímco za nárůstem čistých dlouhých pozic futures stojí v první řadě uzavírání krátkých pozic (tzv. short-covering).

Doporučujeme bedlivě sledovat vývoj výnosů dluhopisů, které během kvartálu zaznamenaly silnou rally. Zaměříme se především na jakékoliv známky oslabování tohoto trendu, což by mohlo zlatu poskytnout podporu. Většina investorů se bude snažit do 18. září své další kroky odkládat. Nejspíše si počkají až na konečný osud kvantitativního uvolňování, který má v ten den osvětlit Fed.

pic3

Stříbro sice v průběhu srpna dramaticky posilovalo, jenže za minulý týden se dostalo do problémů. Vytratila se totiž silná podpora ze strany mědi, které si užíval i tento kov. I přesto se mu podařilo udržet hladinu podpory na 23 dolarech za unci, a svou výkonností tak opět překonalo zlato. V současné chvíli jde o nejlépe prosperující kov, a to i ve srovnání s platinou nebo palladiem.

Ze všech komodit se v uplynulém týdnu nejlépe vedlo kakau, když se vyšplhalo až na své 11měsíční maximum. Kakao těží hlavně ze současného vývoje počasí v západní Africe, kde se nachází dva největší světoví producenti této suroviny. Pobřeží slonoviny a Ghana totiž trpí nedostatkem vláhy, respektive srážek. Není tak jasné, kolik kakaa se sklidí, až v říjnu začne jeho sklizeň.

Ceny kukuřice spadly s postupující sklizní ze svého srpnového vrcholu až na třítýdenní minima. Poslední odhady totiž nasvědčují tomu, že letošní úroda bude nejspíše rekordní. A to i přesto, že v posledních týdnech před sklizní příliš nepršelo.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny ropy po výstupu na tříměsíční maxima klesly
    Ceny ropy se včera vyšplhaly až na tříměsíční maxima. Těžily z víkendového oznámení skupiny OPEC+ o prodloužení dohody o snížení těžby i ze zprávy o rekordním květnovém dovozu ropy do Číny. Později však ceny zamířily dolů, protože Saúdská Arábie ohlásila konec dobrovolného omezování dodávek ropy na trh.
  • Ceny ropy před zvýšením sazeb Fedu a ECB klesají
    Ceny ropy v pondělí klesly, protože obchodníci očekávají další zvýšení úrokových sazeb ze strany amerických a evropských centrálních bank.
  • 🛢Ceny ropy rastú v reakcii na OPEC+📈
    Rozhodnutie OPEC je pomerne rozsiahle, ale reakcia trhu je veľmi pozitívna. Väčšina krajín ponechá produkciu v apríli na nezmenenej úrovni v porovnaní s marcom, pričom Saudská Arábia podporuje ponechanie dodatočného zníženia produkcie o jeden milión barelov, k čomu krajina pristúpila vo Februári a v Marci.
  • Ceny ropy rostou, Brent dosahuje dvouměsíčního maxima
    Červencové futures na Brent na londýnské burze ICE Futures vzrostly do 18:00 GMT+2 o 1,07 USD (0,9 %) na 120,50 USD za barel.
  • Ceny ropy rostou kvůli dohodě lídrů EU na částečném zákazu ruské ropy
    Lídři EU se dohodli, že do konce roku sníží dovoz ruské ropy o 90 %. Dohoda je již hotová, budou upřesněny pouze podrobnosti. Podle agentury Reuters je asi 65 % ruského vývozu ropy do Evropské unie dodáváno na kontinent tankery, zbytek připadá na ropovod Družba. Polsko a Německo se již zavázaly ukončit dovoz ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba do konce roku, čímž se pokrytí zákazu zvýšilo na přibližně 90 %. V první řadě embargo ovlivní provoz tankerů.
  • Ceny ropy rostou, kvůli větší poptávce po pohonných hmotách
    V USA ve čtvrtek vzrostly ceny ropy, poptávka po ní je na rekordní úrovni. Navýšení cen pomohl i signál amerického Federálního rezervního systému, inflaci je totiž třeba řešit dříve než vykolejí ekonomiku USA.
  • Ceny ropy rostou, nejistota panuje ohledně poptávek
    Po středečním prudkém poklesu se ceny ropy výrazně navyšují. Na trhu panuje nejistota ohledně toho, zda Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) a její spojenci přikročí k výraznějšímu zvyšování těžby, aby kompenzovali výpadky dodávek z Ruska. Cena ropy Brent kolem 10:30 vykazovala nárůst o 4.1 % na částku 115.70 dolarů za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu posílila na 112.10 dolarů za barel.
  • Ceny ropy rostou v souvislosti s nepříznivým počasím v Kanadě a nepokoji v Kazachstánu
    Ve čtvrtek ceny ropy po předchozím poklesu silně rostly. Komodita sklouzla z měsíčního maxima kvůli rostoucím zásobám pohonných hmot v USA a klesající poptávce v mnoha zemích.
  • Ceny ropy sa po včerajšom poklese odrazili nahor
    Ceny ropy boli dnes pod tlakom, a to aj napriek miernemu odrazu na globálnych akciových trhoch. Nálada zostáva zmiešaná - hoci sa trh s akciami a niektoré komodity začali zotavovať, výnosy dlhopisov naďalej klesajú. Hlavná referenčná hodnota - výnosy z 10-ročných amerických dlhopisov - dnes klesla dokonca pod 1,14%!
  • 🛢 Ceny ropy sa zotavujú z týždenných strát📈
    Na týždenných grafoch surovej ropy Brent aj WTI vidíme, že sa vytvára vzor kladiva, pretože straty zo začiatku týždňa boli vymazané. Za zmienku stojí, že k výpredaju došlo po dosiahnutí dohody OPEC + o ďalšom obnovení výroby. Zisky ropy v druhej časti týždňa nasledujú po oživení na akciových trhoch, ktoré už nie sú znepokojené silným nárastom počtu prípadov koronavírusu alebo infláciou. Európska centrálna banka si udržala holubičný postoj a to isté sa očakáva aj od Fedu v stredu. Je tiež potrebné poznamenať, že nedávna sila dolára v tomto okamihu nezaťažuje ropu.
  • Ceny ropy se odrazily od letošních minim
    Futures kontrakty na ropu WTI vzrostly o více než 3,5 % na 73,60 USD za barel, čímž se prudce zotavily z denního minima kolem 70 USD kvůli obavám z nabídky. Ropovod Keystone, který převádí ropu z Kanady do USA, zůstává uzavřen, zatímco Kreml hrozí snížením těžby. Současně zprávy, že Peking možná uvolní svá omezení COVID-19 rychleji, než se očekávalo, posílily výhled poptávky po pohonných hmotách. Nicméně navzdory optimistické náladě mají kupci problém prorazit nad lokální rezistenci na úrovni 73,60 USD, která je poznamenána předchozími cenovými reakcemi, a dokud se cena bude nacházet pod ní, nelze vyloučit opětovné testování nedávných minim. Na druhou stranu, pokud dojde k proražení výše, pak další sledovaná rezistence leží na úrovni 76,20 USD a shoduje se s 78,6% Fibonacciho retracementem.
  • Ceny ropy se po propadu výrazně zvyšují
    Severoevropská ropa Brent vykazovala nárůst o 3,8 procenta na 75,49 dolaru za barel. West Texas Intermediate (WTI) americká lehká ropa v tu samou dobu narostla o 4,6 procenta a prodávala se za 71,26 dolaru za barel.
  • Ceny ropy se postupně vzpamatovávají a měly by nadále stoupat
    Zotavení cen ropy bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2019. Trh s černým zlatem budou ovlivňovat inflační tlaky a velmi podstatným, neopominutelným faktorem je zejména snížení nabídky.
  • Ceny ropy se před rozhodnutím Fedu o sazbách stabilizují
    Ve středu se ceny ropy pohybovaly poblíž tříměsíčních maxim, jelikož byli investoři opatrní kvůli očekávanému zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému, ke kterému mělo dojít později během dne, a také kvůli očekávanému nárůstu dodávek ropy v USA.
  • Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory
    Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich následný pohyb ukazuje, že se v současnosti panují obavy z poklesu poptávky. iImezení produkce sice může zvýšit spodní hranici, kam až se mohou ceny propadnout, růstový potenciál ale zůstává i nadále omezený. Až se výhled znovu změní, měl by si OPEC „dát pozor“ na podporu ze strany investorů, kteří v současnosti drží nejslabší energetické dlouhé pozice za víc než deset let.
  • Ceny ropy se řítí vzhůru
    Aktuální růst cen ropy na světových trzích si v ČR začíná vybírat svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta za poslední týden na českých čerpacích stanicích zdražila o 17 haléřů na litr a prodává se nyní průměrně za 32,87 haléřů. To je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zdražuje ovšem také benzín. Ten za uplynulý týden cenově poskočil o šest haléřů, na 33,61 koruny za litr. To je rovněž nejvyšší úroveň od roku 2014.
  • Ceny ropy se stoupají – USA se chystá doplnit strategické rezervy
    Zisky byly ale omezeny kvůli nejistotě týkající se dopadu rostoucího počtu případů COVID-19 v Číně, která je označena za největšího dovozce ropy.
  • Ceny ropy se zahájením platnosti dohody OPEC+ téměř nemění
    Ceny ropy se po prudkém čtvrtečním růstu včera pohybovaly v blízkosti závěru z předchozího dne. Ropný kartel OPEC a jeho spojenci včera začali snižovat produkci ropy, aby tak vyřešili problém s nadměrnými dodávkami na trhy v době koronavirové krize.
  • Ceny ropy se zmírňujícím se napětí klesají
    Předpokládalo se, že ropa Brent v pátek klesne na 90 USD za barel. Na pozadí eskalace napětí na východě Ukrajiny však v průběhu dne ztráty vyrovnala. Po nové vlně eskalace rusko-ukrajinského konfliktu a vysoké pravděpodobnosti západních sankcí vůči Rusku se ropě Brent podařilo posílit nad 93 USD.
  • Ceny ropy se zotavují v očekávání nových ekonomických stimulů
    Ceny ropy se zotavují z propadů minulého týdne, kdy účastníci trhu očekávali schválení nových stimulů pro oživení Ekonomiky Spojených Států a po zprávě, že se Donald Trump po víkendu v nemocnici vrátí do Bílého domu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
Broker EX-CAP
eToro
reklama
FTMO král