Pátek 29. březen 2024 16:27
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Apreciace čínské měny očima studie MMF

29.04.2010 08:24  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Velká exportně orientovaná ekonomika je v plném rozkvětu, ale její obchodní partneři rudnou vzteky. Rok za rokem poukazují na její obří přebytky běžného účtu. Země sama se považuje za exportní supervelmoc, jejíž výrobky jsou v zahraničí vysoce ceněny. Ostatní ji obviňují z merkantilismu. Někteří tvrdí, že její vývoz je neférově subvencován levnými úvěry a podhodnocenou měnou. Na inkriminovanou zemi je vyvíjen stále větší tlak, aby přistoupila k revaluaci a zvýšila domácí spotřebu, která dosud tvoří jen malou část jejího HDP.

Dnes při tomto popisu každého napadne Čína, nebo Německo. Jak ale vyplývá ze studie publikované v každoroční zprávě MMF ,,World Economic Outlook", v podobné situaci se octla již řada dalších ekonomik: Japonsko na počátku 70. let, SRN na konci 60. let a Jižní Korea na konci 80. let. Čínský přebytek běžného účtu tvořil v roce 2008 zhruba 21 % celkového přebytku všech zemí v podobné situaci. Na Německo v roce 1967 a na Japonsko o čtyři roky později připadala také jedna pětina veškerého světového přebytku. Čínu a jiné země tak může zčásti uklidnit, že v jejich případě nejde o historické anomálie.

Zajímavé srovnání neplyne pouze z těchto údajů, ale i z faktu, že se tehdy ekonomiky orientované na vývoz pokoušely (v souladu s dnešními výzvami zemí postižených obchodními schodky) změnit svou hospodářskou politiku, aby tak jednostranné vychýlení běžného účtu platební bilance zvrátily.

Některé země přitom v první řadě spoléhaly na apreciaci své měny, tak jak to dnes po Číně požadují Spojené státy (i když poté často následovala úprava fiskální a monetární politiky). Jiné sáhly po možnostech fiskální a měnové stimulace ekonomiky na podporu domácí poptávky, tak jak to dnes po Německu požaduje třeba Francie. Třetí skupina zemí ve snaze o povzbuzení domácí spotřeby reformovala pracovní trhy, nebo například finanční sektor. Ekonomové MMF prozkoumali 28 případů takovéhoto ,,zvratu přebytkového vývoje vyvolaného hospodářskou politikou" za poslední půl století. Výsledky se pak pokusili aplikovat na dnešní přebytkové země a vyhodnotit možné následky.

Všeobecně se změna kurzu hospodářské politiky na vnější rovnováze ekonomiky podepsala vždy poměrně výrazně (v průměru se přebytek běžného účtu snížil o 5,1 % HDP). Kupodivu však toto vyvážení téměř neovlivnilo hospodářský růst, a to ani jedním směrem. Bylo tomu tak proto, že zvýšené růstové příspěvky ze strany soukromé spotřeby a investic byly dostatečně velké na to, aby vykompenzovaly klesající podíl čistých exportů na růstu HDP. Ten pak jednoduše pramenil z jiných zdrojů. Zahraniční poptávka byla nahrazena tou domácí. Podle autorů studie došlo k ,,plnému obnovení rovnováhy".

To vše by mohlo naznačovat, že Čína by se revalvace jüanu nemusela vůbec obávat. Takový závěr by však kvůli dalším výsledkům studie byl mírně zavádějící. Země, které při zvratu přebytkového vývoje spoléhaly pouze na změnu měnového kurzu, nakonec vykázaly jiné výsledky než ty, které zapojily i fiskální a měnové stimuly. V prvním případě totiž došlo ke zpomalení růstu, v druhém pak k mírnému zrychlení. Podle ekonomů MMF tak 10% apreciace kurzu snižuje hospodářský růst o zhruba 1 %. Po převedení na reálie dnešních pohybů na měnových trzích autoři studie docházejí k závěru, že za absence jiných nástrojů při zvratu přebytkového vývoje běžného účtu vede pouhá revalvace kurzu k poklesu růstu o dva až čtyři procentní body.

Státy se však všeobecně v takovéto situaci nespoléhají pouze na jeden nástroj. Příkladem jsou Jižní Korea a Tchaj-wan, které v 80. letech po uvolnění měnového kurzu (a následné apreciaci) výrazně liberalizovaly svůj finanční sektor, což poté vedlo k ztlumení negativního efektu pohybu kurzu. V jiných zemích vedla apreciace k tomu, že se vyvážené zboží v hodnotovém řetězci posunulo do části s vyšší přidanou hodnotou, což také pomohlo. Takové ekonomiky pak exportovaly ani ne tak méně, jako spíš jinak, dražší produkci. Úspory v ekonomice se však snížily, spotřeba a dovoz zvýšily, což více přispělo k celosvětové poptávce.

Jiná studie, vypracovaná Asijskou rozvojovou bankou (ADB), naznačuje, že asijský export by mohl být podstatně méně citlivý na pohyby měnových kurzů, než by se z historického srovnání mohlo dát vyčíst. Je tomu tak proto, že mnoho výrobních procesů je nyní rozděleno na etapy prováděné v různých zemích. To znamená, že mnohem větší podíl exportů z rozvojových zemí asijského kontinentu dnes připadá na díly, součástky a komponenty - podle ADB to v roce 2007 bylo až 32 %, oproti 13 % v roce 1992. Obchod s nimi je přitom na pohyby reálného měnového kurzu mnohem méně náchylný, než v případě hotových výrobků. Čína by tak z revalvace své měna nemusela mít takový strach, jak by se ze zkušeností z minulých dalo vyvodit.

(Zdroj: MMF, The Economist)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Apple znovu vstupuje na dluhopisový trh
    V současné době probíhá ocenění osmi a dvanáctiletých dluhopisů a objednávky dluhopisů údajně již překročily částku ve výši 5 miliard dolarů. Společnost Apple také uvedla, že čisté výnosy z dluhopisů chce do budoucna použít na obecné firemní účely a zejména i na zpětný odkup kmenových akcií a výplaty dividend. Apple už úspěšně vydal dluhopisy za 7 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že společnost Apple většinou své hotovosti disponuje spíše mimo Spojené státy americké, vydala právě za účelem plateb akcionářům své další dluhopisy. Dlouhodobé dluhy této společnosti ke konci minulého kvartálu dosahovaly již částky 85 miliard dolarů a nyní došlo i k jejich navýšení.
  • Apple zpomaluje S&P a Nasdaq, žádosti o podporu v nezaměstnanosti ovlivňují ceny na trhu
    Apple, ikona technologického průmyslu, opět upoutal pozornost investorů a analytiků. Tentokrát se objevily obavy z možného omezení výroby iPhonů v Číně. A trh to jako vždy nenechal bez povšimnutí. Omamná vůně zisku táhla pozornost i k dohodě mezi McDonald's a Wells Fargo, ale čipový index zároveň mířil dolů. Dnes si povíme o klíčových událostech na trhu, které z něj dělají skutečně dynamickou podívanou. Apple, globální technologický gigant, se ocitl v centru aféry, když vyšlo najevo, že Čína plánuje zakázat používání iPhonů ve státních organizacích a na úřadech.
  • Apple ztrácí 3 % kvůli antimonopolní žalobě DoJ 📉
    Zprávy o vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti (DoJ) zaměřeném proti společnosti Apple (AAPL.US) způsobily, že akcie tohoto giganta dnes ztratily téměř 3 % a patří mezi nejslabší "large-caps" ve Státech. Analytici Wedbush Securities uvedli, že společnost bude pravděpodobně čelit bezprecedentnímu případu ze strany regulátora. Zprávy médií naznačují, že ministerstvo spravedlnosti může společnost zažalovat ještě dnes. Není jasné, jakou částku budou právníci požadovat.
  • APPLE ZVEDÁ ASII PO FALEŠNÉM POPLACHU
    Apple se při včerejším večerním uzavírání po 4,9%-ním zisku vyšplhal na 425,95 USD. Hlavní příčinou byly jeho silné zi...
  • Apple zvýšil dividendu a zpětné odkupy akcií
    Společnost Apple zvýšila dividendu a zpětné odkupy akcií díky dobrým výsledkům a přebytku hotovosti. Výrobce chytrých ...
  • Apple žaluje NSO Group za napadení iPhonů špehovacím softwarem Pegasus
    Americká společnost Apple žaluje izraelskou NSO Group kvůli napadení přístrojů iPhone jejím špehovacím softwarem Pegasus. Chce zablokovat NSO možnost používat jakoukoliv technologii Applu, uvedla americká média s odkazem na prohlášení firmy. Apple tak následuje WhatsApp a její mateřskou společnost Meta, dříve známou jako Facebook.
  • Apple – Další den růstu
    Apple pokračuje vzhůru. Nejbližší cíl pro obchodníky je cena z 20. dubna 2018 (171 $ – 171,22 $). Pokud bude porušena, bude možné očekávat zvýšení ceny akcií Apple až na 175 či na 175,39 USD. Dalším potenciálním odporem je maximum ze 17. dubna 2018 (178,75 $ – 178,98 $). Nejbližší podporou ceny akcií Apple je díra z 1. května 2018 (165,27 dolarů – 165,5 dolarů). Pokud bude tato podpora překročena, bude možné otestovat dno z 27. dubna 2018 (160,63 – 161 dolarů).
  • Apple – Pozitivní reakce na čtvrtletní výsledky
    Akcie Apple překonaly vrchol z 20. dubna 2018 (171 $ – 171,22 $) a také maximální hodnotu od 19. dubna 2018 (175...
  • Apple – Testování důležitého odporu
    Kurz společnosti Apple se nachází v blízkosti významného odporu, kterým je hodnota z obchodování z 28. února 2018 (180,5 $ – 180,62 $). Pokud bude proražena, obchodníci budou mít otevřenou cestu k testování nové úrovně 190 dolarů. Nejbližší podpora je vrchol ze 6. března 2018 (178 – 178,24 USD). Pokud bude proražena i tato úroveň, bude možné testovat díru ze 7. března 2018 (174,27 – 175 $). Další možnou podporou je díra z 2. března 2018 (172,45 dolarů – 172,6 USD). Obchodníci získají výhodu pouze tehdy, pokud bude díra vypuštěna od 15. února 2018 (169 až 169,25 dolarů).
  • Apple – Test podpory
    Ze třech posledních zasedání vykrystalizovala výhodná nabídka. V důsledku toho se přiblížil kurz Apple do blízkosti díry z 2. dubna 2018 (164,47 dolarů – 165 dolarů). V případě průlomu této úrovni budou mít obchodníci otevřenou cestu k otestování díry z 13. února 2018 (161,65 – 162 dolarů).
  • Apríl je štatisticky najúspešnejší mesiac pre ropu
    Zo štatistického hľadiska bol za posledných 10 rokov pre ropu Brent najúspešnejší mesiac apríl. V apríli zaznamenala ropa Brent priemerný nárast o 5,44%. Nárast ropy podporil aj pokles produkcie vo Venezuele kvôli výpadkom elektriny. V dôsledku toho poklesla produkcia ropy v krajine počas dní, kedy boli výpadky energie, pod 600 tisíc barelov. Priemerná produkcia za celý minulý mesiac, bola na úrovni 890 tisíc barelov. Produkcia ropy vo Venezuele bola ešte začiatkom roka na úrovni 1,23 milióna barelov. Produkcia ropy vo Venezuele zaznamenala pokles na 16 ročné minimum.
  • A přestože ropa vzhledem k jednáním s Ukrajinou zlevňuje, býčí trend na trhu s černým zlatem bude pokračovat
    Cena ropy v úterý dál klesá. Hlavní příčinou poklesu kotací jsou nadcházející jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, která snižují obavy trhu z přerušení dodávek energie z Ruska.
  • Aptos vzrostl o 75 % – co ho udržuje v zelených číslech?
    Aptos byl tlačen nahoru vnitřním vývojem v ekosystému. Podle CoinGecko vzrostl APT o 75 % v rámci 14 dnů, přičemž největší zisky zaznamenal teď v lednu.
  • Arabika nejvýše od února loňského roku
    Na nejvyšší úroveň od loňského února posílil v průběhu včerejšího dne na burze ICE Futures U.S. nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu typu Arabika. Zmíněné bylo dílem zvýšeného nákupního zájmu fondů, posilující brazilské měny, podpory ze strany rostoucích cen kávy Robusty v Brazílii a v souvislosti s tím také nárůstu domácí poptávky po kávě Arabice.
  • Aramco CEO Anticipates Tighter Oil Markets, Cites Red Sea Risks
    The CEO of Saudi Aramco stated that while global oil markets can handle short-term disruptions in the Red Sea caused by Houthi attacks on ships, prolonged incidents could lead to a shortage of tankers due to extended voyages and supply delays.
  • Aramco činí další kroky ke vstupu na burzu
    Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí vstup na akciovou burzu v příštím roce. Podle odborníků zřejmě půjde o největší primární veřejnou nabídku na světě.
  • Aramco chce kvůli levné ropě upravit cenu za převzetí SABIC
    Největší světový producent ropy Saudi Aramco se snaží o úpravu dohody o koupi kontrolního podílu v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě, protože hodnota firmy se po propadu cen ropy snížila o více než 40 procent. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma Aramco se loni dohodla, že koupí od státního fondu bohatství Saúdské Arábie PIF podíl 70 procent v SABIC za 69,1 miliardy USD (1,7 bilionu Kč). Dohoda se zařadila mezi největší dohody ve světovém chemickém průmyslu.
  • Aramco údajně plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu
    Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho chystanou plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společnost na světě.
  • Arbes Technologies představují technologické řešení pro finanční instituce, které chtějí poskytovat dlouhodobý investiční produkt
    Po dlouhém legislativním procesu je dlouhodobý investiční produkt (DIP) konečně na trhu. Rok 2024 se tak nese ve znamení investiční novinky, která podpoří možnosti Čechů při spoření na důstojný důchod. Jedním z dodavatelů systémového řešení je česká firma Arbes Technologies, s více než třicetiletou zkušeností v oboru finančních informačních systémů.
  • Arbes Technologies vyvíjí modul investiční aplikace, který se postará o podporu účtů typu Dlouhodobý Investiční Produkt
    Přední český dodavatel technologických řešení pro finanční sektor, Arbes Technologies, inovuje své produkty tak, aby šly vstříc chystaným legislativním změnám v oblasti dlouhodobého investičního produktu (DIP). Součástí inovací je také rozšíření investiční aplikace, která uživatelům poskytne pohodlí v řízení jejich dlouhodobých investic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader