Čtvrtek 28. březen 2024 20:30
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Čína musí přestat spoléhat na západ

10.12.2012 16:30  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Export Číny si během listopadu pohoršil a zdůraznil tak potřebu země zaměřit se spíše na domácí poptávku, která bývá často domácími výrobci soustředícími se na produkci do zahraničí přehlížena. Čínský export do Spojených států amerických meziročně zpomalil o 2,6 procenta a jde tak o první pokles od února 2011. Vývoz do Jižní Koreje klesl poprvé od dubna a export do Evropy se v listopadu meziročně propadl o 18 procent. Celkově si tedy Čína pohoršila u všech největších odběratelů a její bilance dosáhla v listopadu přebytku 19,6 mld. USD, což je o 12,4 mld. USD méně než v říjnu a nejmenší od letošního května. Komunistická strana nově vedená Xi Jinpingem se teď musí pokusit o snížení závislosti Číny na exportu a přílivu investic ze zahraničí. Ty v listopadu meziročně stouply o 20,7 procenta, přičemž se očekávalo, že dosáhnou úrovně 21 procent. Pekingský analytik Ren Xianfang prohlásil, že slábnoucí výkonnost exportu odkrývá slabiny čínské ekonomiky, která v posledních letech rostla hlavně díky investicím do infrastruktury. Ke zrychlení růstu je potřeba nastartovat domácí poptávku.

Nezaměstnanost
ve městech překonala hranici 8 procent a tento rok se tak téměř zdvojnásobila. Čínská městská nezaměstnanost je jedinou veličinou měřící počet nezaměstnaných v Číně a nezahrnuje odlehlé provincie s menší hustotou obyvatel. Spotřebitelská inflace měřená indexem CPI (Index spotřebitelských cen) se meziročně i v listopadu držela na hranici 2 procent. Cílem vlády však zůstává hranice kolem 4 procent. Ceny spotřebního zboží klesají již 9 měsíců v řadě. Společnost Caterpillar, největší výrobce těžebního vybavení na světě, předpokládá zotavení čínské ekonomiky a očekává další růst Číny v důsledku snahy vlády o větší migraci Číňanů do měst. Čínská národní banka by měla tento týden zveřejnit údaje o peněžní zásobě měřené peněžním agregátem M2 a o výši nově poskytnutých půjček za minulý měsíc.

Index bohatství – Giniho koeficient

Giniho koeficient, který obecně měří příjmovou nerovnost, se v Číně pohybuje okolo hodnoty 0,61.  Pro vysvětlení Giniho koeficient nabývá hodnot od 0 do 1. Čím více se hodnota blíží k 0, tím se rozdělení důchodů blíží absolutně rovnostářskému, tedy nejsou relativně vysoké rozdíly v příjmech jednotlivých domácností. Naopak koeficient blížící se k hodnotě 1 by poukazoval na stav absolutní nerovnosti. Společnost s vyšším Giniho indexem je charakteristická velkými rozdíly v příjmech jednotlivých domácností. V České republice je tento index na úrovni cca 0,25 a průměr Evropské unie je cca 0,31. Komunistická strana chce snížit tuto nerovnost mezi chudými a bohatými bojem s korupcí. Snížení nerovnosti je tak jednou z největších výzev pro druhou největší ekonomiku světa.

(Zdroj: Bloomberg)
 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Čína je ve vážných problémech. Průmyslové podniky vykazují nejvyšší propad zisků od roku 2011
      „Čína je silně zadlužená. Celkový dluh státu, domácností a firem je odhadován na trojnásobek hrubého domácího produktu. S takto vysokým zadlužením je obtížné stimulovat chřadnoucí ekonomiku, která se potýká s masivním útlumem výrobní produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    • Čína má enormní zájem o lithium z Kanady navzdory australské snaze vyvinout levnější baterie
      Popularita elektromobilů v Číně vede k vytvoření sítě obchodních kontaktů s průmyslovými firmami až v kanadském Quebecu. Zájem přitom projevili nejen zpracovatelé, pro které jsou quebecké těžební projekty významnou obchodní příležitostí, ale i samotní výrobci baterií.
    • Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
      Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu USD (23 miliard Kč). Podle průzkumu čínské firmy Hurun má Čína takových podniků 206, zatímco druhé Spojené státy 203, uvedla na svých internetových stránkách BBC. Obě země dohromady se na celosvětovém počtu těchto společností podílejí více než 80 procenty.
    • Čína masívne stimuluje ekonomiku, aby zmiernila dopad obchodných vojen
      Čína okrem oslabovania meny (s cieľom znížiť dopad ciel) podniká opatrenia na podporu ekonomiky aj na domácom poli. V tomto týždni prudko klesá sedemdňová medzibanková sadzba Shibor, čo naznačuje, že centrálna banka napumpovala do finančného systému nové peniaze, aby stlačila nadol medzibankové úročenie a týmpádom aj úročenie v ekonomike. Aktuálne si banky na 7 dní požičiavajú za 2,35%, ešte v júni to pritom bolo viac ako 2,8%. V terminológii západných centrálnych bánk by to bol ekvivalent dvoch znížení úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu. Medzibankové úročenie je aktuálne na úrovniach, kde bolo počas problémov v rokoch 2015-2016.
    • Čína má strach z vývoje v USA, měnová masáž srážející dolar znehodnotí dluh a vyhrotí komodity
      Čínská vláda velmi nelibě nese slova šéfa amerického Fedu Bena Bernankeho o další měnové stimulac...
    • Čína mení od nového roka menový režim. Juan bude menej závislý od USD
      Čína mení od nového roka svoj menový režim. Čínska mena bola v posledných mesiacoch plus/mínus fixovaná na kôš 13 mien (voči doláru oslabovala kvôli silnejšiemu doláru, nie kvôli devalvácii). Od nového roka sa tento kôš rozširuje na 24 mien. Znamená to nižší podiel dolára, eura, vyšší podiel juhovýchodnej Ázie (predovšetkým Južnej Kórei) a emerging ekonomík (graf od @DailyFX):
    • Čína mění strategii vůči zbytku světa: Žádné záchranné půjčky, ale skupovat aktiva pod cenou
      Byla to bolestivá lekce, ale Peking se poučil. Po dvou letech, kdy Čína sledoval...
    • Čína menu manipuluje. Avšak opačným smerom, ako tvrdí Trump
      V programe na prvých 100 dní Trumpovej vlády sa nachádza aj „opatrenie“, že poverí ministra financií, aby oficiálne označil Čínu za manipulátora meny. Ťažko povedať, či by to malo v praxi nejaké dopady, je to však základom pre prípadné zavedenie odvetných opatrení. V extrémnom prípade sa bavíme o 45-percentnom cle na importy, ktoré Trump sľuboval v kampani.
    • Čína môže zničiť svet
      Za posledný rok sme boli svedkami dvoch paník na finančnom trhu. Prvá bola z augusta minulého roka, druhá zo zači...
    • Čína musí jednat, pokud chce odvrátit politickou krizi
      Náš postoj k potenciálu čínské ekonomiky je již dlouho skeptický a skutečnost, že předpovídáme nižší růst, než na jakém se shoduje většina, tyto pochyby odráží. Uprostřed chaosu, který v současné době v Číně propuká, je naprosto jasná jedna věc – čínská ekonomika musí přejít na systém orientovaný na poptávku, který se více přiblíží západnímu modelu, neboť na růst poháněný investicemi se už dále spoléhat nemůže.
    • Čína: Může to být ještě horší, než se zdá
      Známky slabosti v čínské ekonomice, která tvoří téměř třetinu celosvětového růstu, vyvolávají velké obavy. Zdá se, že čínský růst je již slabší, než informují oficiální zdroje. I když Washington a Peking dotáhnou dohodu o ukončení obchodního sporu, je třeba poznamenat, že to není pro Čínu a její vývozce „všelékem", protože zpomalení poptávky je globální.
    • Čína nařídila těžařům bitcoinů ukončit činnost
      Pokud jsme minulý měsíc komentovali, že trh s kryptoměnami se potápí s poklesy, které dosáhly 30 % a 40 % u Bitcoinu a Etherea poté, co Čínská lidová banka oznámila zákaz plateb Bitcoinem ve své zemi, čímž zavřela dveře milionům uživatelů ve své zemi, což způsobilo masivní výprodej těchto produktů po celém světě, v posledních zasedáních vedl nový úder asijského giganta k tomu, že na trhu s digitálními měnami zmizelo téměř 300 miliard dolarů.
    • Čína nasazuje proti Trumpovi těžkou zbraň – slabý jüan
      Čínská měna výrazně oslabila na nejnižší úroveň za rok vůči dolaru. Pokles je poháněn čínskými orgány, které se spoléhají na směnný kurz a prostřednictvím něj reagují na Spojené státy v souvislosti s eskalací obchodního napětí.
    • Čína navrhuje pojistky proti volatilitě, analýza ZLATA, USD/JPY, EUR/CHF
      Německé vývozy a dovozy v červenci stouply na rekordní hodnoty od zavedení statistiky v roce 1991. Sezónně očištěné exporty meziměsíčně...
    • Čína navyšuje stimuly, do finančného sektora naliala rekordný objem prostriedkov
      História ukazuje, že na spomalenie čínskej ekonomiky má vláda tendenciu reagovať stimulmi. Zatiaľ si dávala načas, avšak vyzerá to tak, že od začiatku roka prešla do ofenzívy. Dnes naliala centrálna banka do finančného systému rekordný objem likvidity – 560 mld. CNY. Centrálna banka síce tvrdí, že to je kvôli historicky vyššiemu dopytu po likvidite kvôli termínu splatnosti daní, je to však s odstupom najvyššia úroveň v histórii, čiže tam bude aj stimulačný komponent. Najmä keď január býva mesiacom, kedy banky upravujú svoje ciele na úverovanie a to by rada vláda videla vyššie.
    • Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům. Takový krok by měl dopad i na český automobilový sektor
      S dílčím smírem USA a Číny, který se podařilo dojednat během tohoto týdne, obchodní rozmíšky zjevně nekončí. Čína ústy svého velvyslance včera pohrozila Německu odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí společnost Huawei jako možného dodavatele technologie pro sítě páté generace (5G). Zmínila miliony aut, které Německo do Číny vyváží. Pokud by Čína podnikla kroky vůči německým automobilům, neblaze to poznamená také český automobilový sektor.
    • Číňané houfně nakupují akcie v zemi, pohání je sílící optimismus, že čínská ekonomika zvládá koronakrizi nejlépe na světě. Citelný růst čínských akcií je dnes vzpruhou celému světu
      Čínské akcie dnes svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. Vyhoupl se tak na své dvouleté maximum. Obrat obchodů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu dosáhl úrovně půldruhého bilionu jüanů, a byl tak nejvyšší za uplynulých pět let.
    • Čína nechystá odvetu a v Itálii se formuje vláda bez Ligy. Akcie startují vzhůru, euro je v klidu
      Klíčové finanční trhy nadále řeší zejména otázku, jakým směrem se bude ubírat čínsko-americká obchodní válka a jaké hospodářské škody způsobí. Krátce převládly obavy ze zhoršení kondice americké ekonomiky, ale během dnešního dopoledne optimismus na trzích roste a v případě akcií už jednoznačně převládl.
    • Čína nesouhlasí se sankcemi proti Rusku
      Čína neschvaluje sankce uvalené na Rusko. Kromě toho kritizovala USA za rozpoutání ukrajinské krize. Vedoucí představitelé země také dodali, že americká podpora rozšiřování NATO ponechala Vladimiru Putinovi jen málo variant postupu. Mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying Peking ve středu řekla, že "sankce nejsou nikdy zásadně účinným prostředkem k řešení problémů." Kritizovala také Spojené státy a Severoatlantickou alianci za rozmístění zbraní poblíž ruských hranic a položila otázku, zda někdy přemýšlely o důsledcích takového jednání.
    • Čína očakáva spomalenie hospodárskeho rastu v roku 2019
      Kanadský dolár zaznamenal pokles k najnižším úrovniam za posledných 6 týždňov. Pokles hodnoty meny bol ovplyvnený kombináciou negatívnych faktorov, ako je rezignácia premiéra Justina Trudeau kvôli korupčnému škandálu a očakávané zmeny v monetárnej politike kanadskej centrálnej banky, ktorá bude zasadať v stredu. Pokračujúci pokles volatility na trhoch dostáva do popredia meny krajín s vyššími úrokmi na dlhopisoch ako je americký dolár, či meny rozvojových trhov.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    FxNet
    ATC Brokers
    Pax Forex
    reklama
    Purple trading AI