Pátek 19. duben 2024 08:49
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Co se na finančních trzích tento týden již stihlo semlet a co nás ještě čeká?

21.11.2012 18:23  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pondělí 19.listopadu
Měnovému páru EUR/USD se v průběhu pondělní obchodní seance dařilo, když se mu povedlo prolomit úroveň 1,28 eur za americký dolar. Investoři zřejmě nakupovali  eura, protože již předem očekávali, že ministři financí eurozóny v úterý schválí v pořadí již třetí balík finanční pomoci Řecku. Ačkoli Atény na něj mají nárok, jelikož splnily všechny podmínky, ke kterým se při žádosti o finanční pomoc zavázaly, peníze jim na účet nebyly stále připsány. Důvodem je nevyřešená otázka, jak se Evropa a MMF vypořádají s neudržitelností řeckého dluhu. To znamená, že i když Řecko splnilo všechno, co mělo, není za daného stavu své ekonomiky schopné splácet své dluhy.

Úterý 20.listopadu
Během úterní asijské obchodní seance euro své zisky zkorigovalo, když reagovalo na snížení ratingu Francie agenturou Moody?s ze stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Už v lednu přišla Francie o nejvyšší rating u agentury Standard & Poor's.
V úterý večer na přednášce v Ekonomickém klubu v New Yorku šéf americké centrální banky Ben Bernanke upozornil na potřebu rychlého řešení problematiky fiskálního útesu. Nazývá se tak série fiskálních opatření, která by měla od ledna automaticky vstoupit v platnost a vedla by ke zvýšení daní a snížení vládních výdajů. Navrhnul, aby naopak Kongres zvýšil strop pro zadlužení a ke snižování přistoupil až později, když se hospodářská situace USA stabilizuje. "Silnější ekonomika naproti tomu sníží deficit a přispěje k dosažení dlouhodobé fiskální udržitelnosti," řekl Bernanke.
V úterý v noci byla zveřejněna zpráva, že se řečtí věřitelé, po téměř 12 hodinách rokovaní opětovně nedomluvili na třetím balíku finanční pomoci Aténám. Bez dohody nemohou být Řecku peníze odeslány a tak političtí představitelé budou v jednání pokračovat příští pondělí.  Hlavní rozpor mezi IMF a EU tkví v rozdílných názorech na to, jak se poprat s enormním řeckým dluhem. Ten by měl dle původních analýz klesnout na úroveň 120 procent HDP v roce 2020. Poslední zpráva inspektorů tzv. “tojky“ však ukázala, že země této hladiny zadlužení nebude kvůli negativnímu ekonomickému růstu schopna dosáhnout. Otázkou nyní je, co s dluhem, jelikož žádný z věřitelů (IMF, ECB, EU) již Řecku nechce přispět ani o cent více. V případě, že by nebyla přijata žádná dodatečná opatření, tak by řecký dluh dosáhl v roce 2020 úrovně 144 procent a v roce 2022 133 procent.
Na tyto negativní zprávy reagovalo euro okamžitě poklesem, když ztratilo vůči dolaru 0,6 procenta. Z úterních dvoutýdenních maxim kleslo ve středu ráno na úroveň 1,275 EUR/USD. V návaznosti na tyto události tedy můžeme očekávat vyšší volatilitu na měnovém páru EUR/USD již na začátku příštího týdne, kdy budou lídři v jednáních pokračovat.

Středa 21.listopadu
Ve středu byly zveřejněné pravidelné týdenné informace z amerického trhu práce, který je jak pro vládu, tak pro FED primárním indikátorem stavu americké ekonomiky. Čísla z minulého týdne ukázala dramatický nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti v průběhu jednoho týdne, a to o 84 000. Tento ohromný přírustek byl důsledkem bouře Sandy, protože hlavně oblasti zasažené tímto přírodním živlem hlásily nárůst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Americké zákony totiž říkají, že na takovýto sociální benefit má nárok i ten, kdo sice zaměstnání má, ale není mu mzda vyplacena. Mnozí zaměstnavatelé v důsledku bouře obnovují a rekonstruuji své provozovny, v důsledku čehož nejsou schopné provozu.

Čtvrtek 22.listopadu
Ve čtvrtek se v USA v důsledku svátku díkůvzdání neobchoduje, a tak můžeme očekávat jak nižší objem obchodů, tak nižší volatilitu. Na trzích ale nuda nebude, jelikož se o napjatou atmosféru postará Evropa.
Španělsko bude prodávat desetileté dluhopisy, Německo a Francie zveřejní Index nákupních manažerů v sektoru výroby a služeb a rovněž v tento den začne i dvoudenní summit Evropské unie.
Právě ten bude třešničkou na dortu tohoto týdne. Bude se na něm totiž projednávat 7letý rozpočet Evropské unie. Některé země jako Itálie, Anglie a Dánsko hlásají již dnes, že jej neschválí, pokud jim nebude v jejich požadavcích vyhověno. Samozřejmě každému státu půjde primárně o to, aby do společného rozpočtu přispíval co nejmíň a získával z něj co nejvíc. To naznačuje, že evropští političtí lídři svedou silný politicko-mocenský boj.
Anglický premiér David Cameron již dnes pojmenovat tuto akci jako “mission impossible“ dle názvu populárního amerického thrilleru.

Pátek 23. listopadu
V pátek bude zveřejněn index německého ekonomického sentimentu IFO, který by měl klesnout již 6tý měsíc v řadě, což je v souladu s vývojem indexu ZEW, který byl zveřejněn minulý týden.

 

 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Co se děje na akciích automobilky Tesla❓
      Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) propadly v úterý o téměř 12 %. Jedná se o nejvyšší jednodenní propad od března. Společně s pondělním poklesem už cena akcií automobilky klesla o 16,2 %, což znamená nejvyšší dvoudenní pokles za posledních 14 měsíců. Zdá se, že hlavním impulsem poklesu je aktivita CEO Elona Muska na Twitteru. A zklamaní investoři se ptají, zda už bublina praská.
    • Co se děje na CAD? Výhled pro růst sazeb se začíná zhoršovat
      Na FX je poslední dobou docela klid. Většina hlavních světových měn tak spíše přešlapuje na místě a čeká na výraznější změnu fundamentu. Na jedné měně ale v posledních týdnech k výraznější změně fundamentu došlo. Tou měnou je kanadský dolar, který si v uplynulém měsíci prošel výrazným výprodejem, který jej na páru s USD poslal až na nejslabší úrovně od loňského července. Důvodů ke korekci se sešlo několik, ale tím hlavní se zdá být únorová změna sentimentu, která s sebou kromě nervozity na akciové trhy přinesla také výprodej na cenách ropy. Obojí, jak pád cen ropy, tak růst averze k riziku, jsou fundamenty, které hovoří v neprospěch rizikovější kanadské měny, která se tak v únoru dostala společně s ropou a akciemi pod prodejní tlak.
    • Co se děje na JPY? Po dlouhých měsících jej začíná dohánět stín uvolnění měnové politiky BoJ
      Naši dlouhodobí čtenáři vědí, že optimismem okolo japonské měny dlouhodobě příliš nehýříme. Náš výhled na JPY byl negativní od prvního dne, kdy BoJ před lety začala s masivním kvantitativním uvolňováním (QE) a zůstal negativní i v tomto roce, kdy šel JPY proti nám poté, co Bank of Japan odmítala uvolnit měnovou politiku a dál trochu alibisticky tvrdila (a stále tvrdí), že je dvouprocentní inflace „za rohem“. Nemůžeme proto říci, že jsme překvapeni z toho, co se v posledních několika týdnech děje na JPY, který zdá se konečně po dlouhých měsících začíná doplácet na skutečnost, že ať už se na situaci v Japonsku díváme z jakéhokoli úhlu chceme, stále platí, že Bank of Japan provádí jednu z nejagresivnějších měnových politik na světě.
    • Co se děje na trhu se zlatem? Dopad zasedání FEDu na drahý kov...
      Po ultra-holubičím postoji FEDu na zasedání minulou středu se zlatu nepodařilo získat vzestupnou dynamiku. Co lze očekávat v následujících dnech?
    • Co se děje na trhu s mědí, zlatem, platinou a ropou?
      Co nám v tuto chvíli říkají grafy o směřování mědi, zlata, platiny a surové ropy? Měď vykazuje vidinu dobrého krátkodobého vývoje a spíše než na zlato se v krátkém období zaměřte na platinu. Ropa pak zůstává pod vlivem obchodní debaty USA a Číny i omezování produkce ze strany OPEC.
    • Co se děje s ruským plynem?
      NATGAS - kupující ubránili hlavní support na 8,20 EUR, což odpovídá 23,6% Fibo retracementu vzestupné vlny zahájené na konci 2021. Dokud bude cena nad dalším vzestupným impulsem, může vyšplhat až k 9,65 EUR.
    • Co se děje u protinožců? Analýza NZD/USD
      Australský dolar v noci posílil díky lepším výsledkům podnikatelské důvěry v Austrálii (NAB) a posilující ceně železné rudy a zlata. Železná ruda si v pondělí připsala až 5 procent zisku. Slabší japonský jen rovněž povzbudil investorský apetit po rizikových aktivech.
    • Co se dělo na pražské burze? Nově vzniklý trh START Hub Ventures.
      Vítězem byly akcie mediální skupiny CETV, akcie odepisovaly O2, banka Erste i Moneta. O více jak 5 % méně u hodnoty 2...
    • Co se dělo na zlatě, dolaru a indexu S&P 500, když Fed v minulosti zvyšoval úrokové sazby?
      Historie se opakovat nemusí, chování trhů vycházející z psychologie obchodníků by ale velké změny vykazovat nemělo. Po...
    • Co se dělo se zlatem po Trumpově vítězství
      Po překvapivém vítězství Donalda Trumpa zažilo zlato ve středu bláznivý den. Před ohlášením výsledků se předpokládalo, že Trumpovo vítězství bude mít na zlato pozitivní dopad, protože takové vítězství by znamenalo zvýšení nejistoty. Stejně jako při neočekávaném výsledku červnového Brexitu i nyní začalo zlato s přicházejícími výsledky z jednotlivých států růst, zatímco dolar i akcie klesaly.
    • Co se na trzích stane, když vyhraje Donald Trump?
      Blíží se nám americké volby a předvolební atomosféra houstne. Pojďme se stručně podívat, které tituly mohou zažít těžké chvilky při vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa a které naopak z jeho vítězství mohou těžit.
    • Co se pokazilo s akciemi obnovitelných zdrojů?
      PŘÍPAD: Akcie obnovitelných zdrojů se letos propadly, přičemž největší tematické ETF (ICLN) kleslo o téměř 20 %. Pro investory to byla hořká pilulka hned z několika důvodů. Akcie ropných společností (XLE) jsou na stejné úrovni a technologické společnosti prudce rostou. Bolesti růstu obnovitelných zdrojů, od solárních přes větrné a vodíkové až po lithiové, byly v širokém měřítku způsobeny vyššími úrokovými sazbami, tlakem na náklady a velkými očekáváními.
    • Co se skrývá za rally na ropném trhu?
      Ceny ropy rostou již 4 dny v řadě, protože měkký americký dolar kompenzuje obavy z globální poptávky. Kromě toho jsou rozhovory o íránské jaderné dohodě v patové situaci.
    • Co se skrývá za růstem akcií?
      I když se ekonomika v US přehřívá a dočkali jsme se zvyšování sazeb, tak musíme brát v potaz i faktor, který bude určitě hrát roli v dalších měsících. Na začátku ledna stav v ekonomice nevypadal nejlépe. Změnila se však samotná monetární politika Fedu, která do vysoké míry ovlivnila trhy. Tímto rozhodnutím bylo zrušení zvyšování sazeb v roce 2019 (vysoká pravděpodobnost) a teoreticky uvažování o možném mírném zvýšení, resp. snížení.
    • Co se stalo na dolaru? Svou roli zřejmě sehrály sazby a možná i komoditní měny
      Dnes jenom v rychlosti komentář ke včerejšímu výplachu na dolaru. Včerejší pohyb byl podle mého názoru až příliš velký...
    • Co se stalo s budoucností?
      Kdysi tak zářná budoucnost dnes vypadá pochmurněji než kdy dřív. Objevuje se čím dál víc nedořešených geopolitických konfliktů. Všeobecná touha po politické změně, která je patrná z nástupu krajně levicových i krajně pravicových stran, nevede k uspokojivým výsledkům. Většina politických programů totiž nenabízí nic než donekonečna omílané a různě naředěné verze návrhů na změnu, které už tady kdysi byly. Dokonce i kulturní život je plný repríz a opakování. Z průmyslu, kultury i politiky téměř vymizela produktivita
    • Co se tento týden na finančních trzích již stihlo semlít a co nás ještě čeká?
      Pondělí 19.listopadu Měnovému páru EUR/USD se v průběhu pondělní obchodní seance dařilo, když se mu...
    • Co se vaří ve světě kávy
      Rozdíl v cenách dvou druhů kávy se během posledních týdnů dram...
    • Co si vlastně portugalští politici myslí?
      Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankPo nočním vzestupu asijských akcií otevřou o něco výše i e...
    • Co si vybrat: zlato nebo dluhopisy?
      Sentiment na trhu se zlatem se zlepšil. Kvůli rostoucí geopolitické nejistotě se poptávka po bezpečných aktivech dále zvýšila a ceny drahého kovu se vrátily na 2000 dolarů za unci.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    InstaForex ETF