Pátek 19. duben 2024 10:52
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Komentář: týdenní vývoj EUR/USD

28.10.2012 22:25  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

I tento týden bylo na finančních trzích rušno. Ceny měnových kurzů rozhýbala především špatná data z Německa, pozitivní data z USA, proslov šéfa Evropské centrální banky a samozřejmě Řecko.

 
Obchodní týden odstartoval poměrně klidně. V pondělí nebyly zveřejněné žádné důležité makroekonomické ukazatele a měnový pár tak nebyl vystaven žádným výrazným výkyvům. Nakonec zakončil denní obchodní seanci lehce v plusu, kdy korigoval ztráty z předchozího týdne. Ty byly způsobeny nespokojeností investorů z toho, že summit EU nepřinesl žádná nová řešení evropské dluhové krize.
 
V úterý se ale situace dramaticky změnila a euro začalo výrazně oslabovat. Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila ratingy pěti španělských autonomních oblastí, což vedlo k růstu úroků španělských dluhopisů. Negativní sentiment na měnovém páru EUR/USD  přetrvával i odpoledne, kdy španělská centrální banka zveřejnila svůj odhad růstu HDP v třetím kvartále. Předpokládá, že tamní ekonomika opět poklesne, a to o 0,4 procenta. Španělské hospodářství by tak zaznamenalo již pátý mezičtvrtletní pokles v řadě.
 
Ve středu dopoledne euro vůči americkému dolaru pokračovalo v poklesu. Tentokrát to způsobila špatná makroekonomická data z Německa. To je nyní považováno za nejsilnější ekonomiku eurozóny, a proto jakýkoliv ekonomický indikátor naznačující ztrátu jeho odolnosti vůči krizi je investory vnímán velmi negativně. Tím hlavním zdrojem pesimismu bylo zveřejnění ukazateleněmecké podnikatelské důvěry. Ta v říjnu opět klesla. Jde tak o šestiměsíční sérii propadu podnikatelské důvěry v řadě. Tento indikátor vyplývá z průzkumu zhruba 7000 německých firem a slouží jako vodítko budoucího vývoje německého hospodářství.
 
Odpoledne pak nastal obrat a euro začalo posilovat. Postaral se o to prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Ten před dolní komorou německého parlamentu obhajoval nákup dluhopisů problémových zemí. Toto vystoupení bylo přijato německým parlamentem překvapivě pozitivně. Pro ECB je velmi důležité, aby Bundesbanka podporovala její strategii a nestavěla se proti ní, až se pak program spustí a ECB skutečně začne dluhopisy nakupovat.
 
Po pozitivně přijatém vystoupení Maria Draghiho euro ve čtvrtek dopoledne po dvoudenním oslabování zamířilo vzhůru. Další zpráva přišla ve čtvrtek z Řecka. To se domluvilo se svými věřiteli na nových úsporných opatřeních, která mají zajistit, že země bude nadále dostávat zahraniční pomoc, kterou potřebuje, aby se vyhnula bankrotu. Atény získaly rovněž od věřitelů více času na snížení rozpočtového deficitu, ke kterému se zavázaly, když letos získaly druhý záchranný balíček ve výši 130 miliard eur.
 
Odpoledne se opět situace změnila. Pozitivní data z USA způsobila, že euro své zisky neudrželo a odpoledne šlo směrem dolů. Zdá se, že výsledky kvantitativního uvolňování pomalu vyplouvají na povrch, kdy příjemně překvapil jak trh práce, tak výrobní sektor.
 
Dnes euro po výborných čtvrtečních datech z USA pokračuje v cenovém oslabování. Je přirozené, že odvrátit tento negativní sentiment mu nepomohla ani španělská míra nezaměstnanosti, která v předchozích 3 měsících dosáhla závratných 25 procent.
 

 
    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Komentář Raiffeisenbank: Průmysl klesá pod tlakem viru
      Jak se dalo očekávat, ani český průmysl nezůstal imunní vůči koronavirové nákaze. Po očištění o vliv pracovních dnů v březnu meziročně odepsal 10,8 %, čímž ovšem oproti tržním odhadům překvapil spíše pozitivně, když očekávání činila -14,2 %. Ačkoliv se při podobném poklesu pochopitelně nedá hovořit o úspěchu, výsledek je stále znatelně lepší, než jakého průmysl dosahoval během horké fáze krize z let 2008/09. Po sezónním očištění březnový výsledek odpovídá meziměsíčnímu utlumení produkce o 8,7 %. Tržby průmyslníků meziročně vykázaly pokles o 9,5 %, přičemž citelněji ubyly ty ze zahraničí, nežli z tuzemska. Smutnou, ač ne zcela překvapivou zprávou je propad nových zakázek, který dosáhl 15,7 %. Ekonomické restrikce související s bojem proti viru se tak na průmyslovém výkonu citelně projevily, ačkoliv na rozdíl od služeb se na výrobní podniky nevztahovaly tak přísné zákazy. Ochlazení zatím výrazněji nepocítili ani zaměstnanci, kterých v březnu meziročně ubylo v evidenčním vyjádření 2,6 %, tedy prakticky stejně jako v únoru. Jejich průměrná mzda pak narostla o 3,2 %, což ovšem jasně ukazuje tendenci firem k šetření nákladů, jelikož mzdová dynamika oproti únoru zpomalila o více než polovinu.
    • Komentář Raiffeisenbank: Průmyslová výroba ochlazení neodolal
      Český průmysl v listopadu odepsal 5,7 %, tedy znatelně více, než činila očekávání (-4,0 %). Jeho výkon se zhoršil i ve srovnání s předchozím měsícem, kdy klesl jen o 3 %. Na aktuálním výsledku se částečně projevil nižší počet pracovních dní ve srovnání s loňským rokem, nicméně i po zohlednění tohoto vlivu jsme byli svědky propadu o citelných 3,2 %. V meziměsíčním srovnání pak došlo k úbytku 1,1 % produkce. Český průmysl v listopadu již nepodržel tradiční ekonomický tahoun v podobě výroby motorových vozidel, který zaznamenal pokles o 3 %, což vzhledem k jeho váze znamená negativní příspěvek k celkovému růstu na úrovni 0,6 procentního bodu. Právě tento segment přitom ještě v minulých měsících poklesu odolával. Stejně slabě se v konečném výsledku projevil vadnoucí sektor výroby strojů a zařízení, a ještě hůře dopadla produkce ostatních dopravních prostředků, které vděčíme za přihození -0,7 procentního bodu. Kupředu pak český průmysl tlačila odvětví výroby elektrických zařízení a pryžových a plastových výrobků, když obě přispěla 0,4 procentními body. Celkově je zřejmé, že Česko zažívá očekáváné ochlazení přicházející z exportních trhů, především pak Německa. Ani výhled do blízké budoucnosti není zatím zcela růžový, když nové zakázky v listopadu poklesly o téměř 3 %. Čeští průmyslníci teď budou s napětím sledovat, kterým směrem se dále vydá německá ekonomika, ze které v poslední době chodí rozporuplné signály. Zatímco tamní průmysl v tomto týdnu pozitivně překvapil, nedlouho předtím zklamaly tovární objednávky. Klíčový západní soused Česka tak zatím pouze koketuje s nastartováním ekonomického zotavení, a stejně jsou na tom i vyhlídky Čechů.
    • Komentář Raiffeisenbank: Solidní, avšak přechodný růst
      Podle rychlého odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletní růst o 6,2 %. Byl tak překonán náš i medián tržního odhadu. Je ovšem dobré neopomenout nízkou srovnávací základnu. Tuzemská ekonomika se odrážela z bezprecedentního poklesu ve druhém čtvrtletí, kdy došlo oproti prvnímu kvartálu k poklesu o 8,7 %. V meziročním vyjádření snížilo tuzemské hospodářství ve třetím kvartále svůj propad na -5,8 %. Ve druhém čtvrtletí činil meziroční pokles 10,9 %.
    • Komentář: Revidujeme výhled pro českou ekonomiku směrem nahoru, koruna bude posilovat rychleji
      Na základě velmi dobrých údajů z reálné ekonomiky a příznivého výhledu pro domácí i zahraniční poptávku revidujeme náš výhled pro růst HDP, trh práce, politiku ČNB a kurz koruny.
    • Komentář: Růst domácího HDP se udržel nečekaně vysoko
      Český HDP se ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu statistického úřadu zvýšil o 0,5 % q/q po až neuvěřitelném růstu o 2,5 % ve druhém čtvrtletí. To v meziročním vyjádření představuje růst o 5,0 % y/y. Na meziročním růstu se podle ČSÚ podílely všechny poptávkové složky. Na nabídkové straně se dařilo především průmyslu, růst zaznamenal i sektor služeb. Další zvýšení o 0,8 % vykázala statistika zaměstnanosti. Je až s podivem, kde firmy dokázaly na utaženém trhu práce nové zaměstnance najít. Zpomalení mezičtvrtletního růstu HDP je podle nás v důsledku sezónnosti letních prázdnin, kterou plně nezachycuje očišťování statistického úřadu. Automobilový průmysl si totiž v létě vybírá celozávodní dovolené. S tím jak roste podíl tohoto odvětví na celkové výrobě a jak se s finálními výrobci synchronizují i dodavatelé se zvětšuje i pravidelné letní zpomalení ekonomiky. Stále se však jedná pouze o sezónnost a tak z dnešního mírně horšího čísla neděláme velké závěry. Měsíční data z reálné ekonomiky ukázala, že hospodářství v září znovu zařadilo vyšší rychlost. Těží tak z dobré dynamiky světového obchodu i ze zlepšení domácí poptávky. V Česku rostou investice. V druhém čtvrtletí to bylo vidět zejména v soukromém sektoru. Nicméně probouzet by se měly i veřejné investice, které budou podpořeny výrazným přílivem prostředků z evropských fondů.
    • Komentář Simona Peterse, analytika trhů s kryptoměnami
      Ether – kryptoaktivum spojené s blockchainem Ethereum – se odrazilo od zveřejnění informace, že The Merge má nyní předběžné datum spuštění. Kryptoaktivum se vyšplhalo nad 1 400 USD, což je jeho nejvyšší úroveň za více než měsíc, přičemž minulý týden se v některých okamžicích obchodovalo téměř za 1 000 USD.
    • Komentář společnosti Zlaťáky k vyjádření Reuters 28. srpna 2019
      V letních měsících zlato dosáhlo šestiletého maxima, když 7. srpna 2019 překonalo hranici 1 500 USD za trojskou unci a následně v aktuálním týdnu ve čtvrtek 29. srpna 2019 dosáhlo dokonce na 1 540,2 USD/Oz. V této souvislosti jsme zachytili několik nových falzifikátů, které nám zákazníci přinesli k výkupu či pouze k prověření pravosti (naposledy v pondělí 26. srpna na pobočce v Brně). Registrujeme středeční vyjádření Reuters a potvrzujeme, že se problematikou financování nelegálních aktivit naši dodavatelé dlouhodobě věnují.
    • Komentář Steena Jakobsena k politické přestřelce ve Washingtonu DC
      Podle hlavního ekonoma Saxo Bank by mohly politické rozbroje mezi republikány a demokraty vést až k nárůstu nezaměstna...
    • Komentář s tipy pro foundery od Davida Klímka ze SupplyDo
      Od začátku ziskový startup SupplyDO s loňským obratem skoro 11 milionů korun získal investici za bezmála 10 milionů korun od českého venture kapitálového fondu Nation 1. A tady je několik rad pro začínající startupisty od zakladatele SupplyDO Davida Klímka.
    • Komentář Tomáše Daňhela, analytika Saxo Bank
      Rok 2019 byl pro akciové trhy velmi úspěšný a dosáhl vysoce nadprůměrných zisků. Byli jsme svědky zcela unikátní situace, kdy trhy vykázaly abnormální růst. Ten ocenili především investoři. Současně však byla na trhu přítomná vysoká volatilita. To je velmi atraktivní příležitost pro tradery, kteří vyhledávají fluktuace a krátkodobé příležitosti. Vždyť jen Tesla odepsala od začátku roku téměř 48 %, aby se pak podívala na nová historická maxima.
    • Komentář Wood & Company k propadu trhu s ropou
      Paniku související s šířením koronaviru v Evropě umocnilo i něco, co připomíná začátek obchodní války o ropu. Saudská Arábie zastupující kartel OPEC se nedohodla s Ruskem na omezení dodávek ropy, což mělo její cenu zvýšit nebo alespoň v současné době stabilizovat. Výsledkem je přesně opačná situace, Saudská Arábie snížila cenu své ropy a spekuluje se, že otevře kohoutky na plno a zaplaví trh černým zlatem, jehož cena tak v případě americké ropy WTI padá až o 28 % na 29,88 USD/barel. Pokles akcií ropných firem jako jsou Exxon, BP, Total, Chevron a dalších na burze tak jen umocňuje efekty koronaviru.
    • Komentář z ECB tentokrát euru pomáhá korigovat ztráty, koruna mírně ztrácí
      Po včerejším posílení koruna během dnešního dopoledne začíná lehce ztrácet a vůči euru se obchoduje na 25,66. Změny ...
    • KOMENTÁŘ: Zvýšením sazeb klesnou dluhopisy, ožívají spořicí účty
      Zvýšení sazeb Českou národní bankou o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta bude znamenat velký problém pro investice do státních dluhopisů. Díky růstu sazeb klesne jejich cena a investoři pocítí ztrátu. Příkladem je fond zaměřený na státní dluhopisy NN International Czech Bond, který od začátku listopadu poklesnul už o 5,94 procentního bodu.
    • Komentář - 24.5.2010
      Christian Blaabjerg, hlavní stratég, Saxo Bank o Akcie USA minulý pátek na konci obchodov...
    • Komerční bance klesá zisk
      Komerční bance v 1. čtvrtletí klesl čistý zisk kvůli koronavirové krizi a přešla do chráněného režimu. Rozhodnutí o dividendách je zatím odloženo na neurčito.
    • Komerční bance klesl za tři čtvrtletí zisk o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč
      Komerční bance klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč. Výnosy se jí snížily o 6,9 procenta na 27 miliard korun. Banka, jejímž hlavním majitelem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu.
    • Komerční bance loni stoupl zisk o 56 procent na 12,7 miliardy
      Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 56 procent na 12,7 miliardy korun. Celkové výnosy se zlepšily o 5,7 procenta na 31,3 miliardy korun. Celkové provozní náklady se zvýšily o 0,7 procenta na 15,1 miliardy korun. Představenstvo navrhuje dividendu 43,80 koruny na akcii v celkové výši 8,3 miliardy korun. Další kroky k uvolnění přebytečného kapitálu, který banka zadržela v důsledku pandemických omezení dividend v letech 2020 a 2021, zváží ve druhé polovině letošního roku po dokončení pravidelných regulatorních zátěžových testů. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.
    • Komerční bance se zdražují depozita, objem hypoték překvapivě roste
      Komerční banka dnes ráno zveřejnila své výsledky za 1Q23, které vnímáme jako smíšené. Proč se zdražují depozita a jak je na tom banka z hlediska stability se dozvíte již nyní v našem videu.
    • Komerční bance stoupl v 1. čtvrtletí zisk na 3,6 miliardy Kč
      Komerční bance stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 1,4 procenta na 3,6 miliardy korun. Celkové výnosy klesly o 5,5 procenta na devět miliard korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Výsledky byly podle banky ovlivněny nižší úrovní ekonomické důvěry mezi spotřebiteli a podniky a také tvrdou konkurencí na bankovním trhu.
    • Komerční bance za tři čtvrtletí stoupl zisk o 40,7 pct na 8,6 mld Kč
      Komerční bance stoupl za letošní tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 40,7 procenta na 8,6 miliardy korun. Bance vzrostly úvěry i vklady klientů. Čisté provozní výnosy za prvních devět měsíců vzrostly meziročně o 1,3 procenta na 22,6 miliardy korun. Provozní náklady klesly o 0,7 procenta na 11,4 miliardy korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    Falcon Broker
    Finexo
    OctaFX
    reklama
    Fintokei SwiftTrader