Pátek 19. duben 2024 19:18
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Zlato doplatilo na konec kvantitativního uvolňování. Ropa před korekcí?

20.03.2012 10:52  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Celý uplynulý týden pokračovaly akcie v růstu, protože americká ekonomická data se nadále zlepšují. Dolar nezaznamenal téměř žádnou změnu a obchoduje se do strany. Komoditní index DJ-USB zůstal beze změny, zemědělský sektor si připsal výrazné zisky především díky cukru a sojovým bobům. Vzácné kovy ztratily podporu ve formě kvantitativního uvolňování a platina poprvé po šesti měsících překonala zlato. Lehké prodeje zasáhly energetický sektor díky řečem o uvolnění strategických rezerv.



Ropa klesala díky zmínkám o uvolnění strategických rezerv
Hlavním faktorem, který minulý týdne ovlivnil cenu ropy, byly zprávy z Washingtonu, že USA a Velká Británie zvažují uvolnění strategických ropných rezerv, aby zmínily současné vysoké ceny. Ačkoliv USA tyto zprávy později popřely, pro obchodníky s ropou byl to signál, že bude tendence tlačit cenu ropy níže. Nyní trhem hýbe především psychologie a strach z neznáma, ne nedostatk ropy na trhu, což by mohlo případně spustit korekci, pokud se spekulativní investoři rozhodnout opustit dlouhé pozice. 

Průměrná maloobchodní cena benzínu se v Americe šplhá stále více ke 4dolarové hranici. Od prosince vzrostla o 20 procent na 3,83 dolaru. To s sebou nese riziko, že šance na znovuzvolení prezidenta Obamy klesnou. Rostoucí frustrace amerických motoristů, kteří spotřebují zhruba 10 procent světové ropné produkce, by se mohla stát výbušným tématem, protože motoristická sezona se blíží a někteří odhadují, že cena by se mohla vyšplhat až na 4,3 dolaru za galon (114 eurocentů za litr). V roce 2008 byla cena pro srovnání maximálně 4,1 dolaru. 

Brent však i nadále pokračuje v obchodování v relativně úzkém pásmu kolem 120 dolarů. Pokud se situace nezmění, bude ropa tento týden nad 120 dolary déle než při libyjské krizi v roce 2011. To ukazuje, jak choulostivá situace nyní je. Přestože Saúdská Arábie uvedla, že zpřístupní trhu další ropu, mnozí vážně pochybují, jakou extra produkční kapacitou ve skutečnosti disponuje (množství ropy, které lze získat během 30 dní a dodávat po dobu 90 dní).


Ropa Brent pravděpodobně zůstane na do úrovní 120 dolarů i nadále, ale pokračující diskuze o uvolnění strategických rezerv a další zprávy z Íránu by mohly spustit vybírání zisků. Pokles  ceny pod pásmo podpory mezi 119 a 121 dolary s sebou nese riziko poklesu na 116,50 USD. 

Zlato po lepších datech z americké ekonomiky kleslo
Podle mnohých stratégů má zlato v roce 2012 i nadále dobré vyhlídky, ale jedna z událostí, které mohou tento výhled změnit, tedy návrat centrálních bank k přísnější monetární politice, začala přitahovat minulý týden pozornost a přispěla k poklesu cen zlata a stříbra. FED nechal bez překvapení sazbu nezměněnou, ale poskytl optimističtější výhled na další kvartály s tím, že ekonomický růst překoná očekávání. To znovu snížilo očekávání dalšího kvantitativního uvolňování a zvýšilo pochyby, zda FED zachová nízké úrokové sazby až do roku 2014, jak oznámil v lednu. 

V důsledku toho zlato klesalo až na 1635 USD, na nejnižší úroveň za dva měsíce. Stříbru se vedlo ještě hůř, dosáhlo minima na 31,62 USD. Investoři s platinou se vezli na růstovém příběhu a nakupovali tento kov na úkor zlata, přičemž vyhnali cenu nad cenu zlata poprvé za šest měsíců.  Jestli platina dokáže v dosavadním vývoji pokračovat, se teprve uvidí. Za pozornsot ale stojí, že v průměru je platina dražší než zlato o 25 procent, přičemž v lednu byla naopak o 15 levnější.


Sledujte výnosy dluhopisů a podporu na 1600 USD
Zlatu by aktuálně mohl poskytnout podporu dluhopisový trh. Pokud by dále rostly výnosy na desetiletých amerických vládních dluhopisech (aktuálně 2,3 %), mohly bychom se dočkat návratu QE3 do hry, protože FED se horlivě snaží chránit domácí půjčky před zdražením, což by mohlo spolu s rostoucími cenami benzínu ohrozit oživení ekonomiky. Kritickou úrovní podpory je pro tento týden 1600 USD, kde je zároveň růstová linka z minim z roku 2008. Hodně pozic již na spekulantských účtech prošlo konsolidací, protože tyto pozice klesly o 22 procent, nejvíce od roku 2004. Klíčem k udržení podpory zůstávají dlouhodobí investoři prostřednictvím ETF fondů a fyzická poptávka. 

Sojové boby těžily z klesající nabídky z Jižní Ameriky
Index DJ-USB obilniny, který zahrnuje cenový vývoj americké pšenice, kukuřice a sojových bobů, přidal od prosincových maxim 17 procent. Růst mají na svědomí téměř výhradně sojové boby, které díky měsíc trvajícímu růstu dosáhly šestiměsíčního maxima a za rok 2012 si drží 14procentní zisk.


Růst odstartovaly obavy z nižší brazilské produkce díky suchu a plísním. Brazílie je největším světovým exportérem sojových bobů a podle místních předpovědí by její produkce měla klesnout o 4 procenta na 67,1 milionu tun. To se může promítnout ve vyšší poptávku po amerických exportech, což zvýšilo cenu. Růst ceny podpořila také Čína, kde se čeká v tomto roce růst poptávky o 4 miliony tun na 56 milionů tun. 

Květnový future kontrakt a se momentálně obchoduje za 13.65. V roce 2011 se obchodoval téměř 10 měsíců v rozpětí 13 až 14,5. Zdá se, že historie se opakuje, zatímco čekáme na zprávy z Jižní Ameriky a osevní plány amerických farmářů. 

Kukuřice zaostává
Cena kukuřice zaostala za cenou sojových bobů od začátku roku o 13 procent. S novou sezonou se někteří farmáři mohou rozhodnout zasít sojové boby místo kukuřice, což by mohlo mít dopad na nabídku a tím pádem pozitivně na cenu. Nízké zásoby staré kukuřice vedly k tomu, že květnový future kontrakt prolomil 200 denní klouzavý průměr, což vedlo k dalším technickým nákupům. 

Sladký cukr
Po návratu důvěry a po 10procentní korekci ze začátku března cena cukru rostla. Na ceně 24.25 se přidali komerční kupci, obchodní domy i spekulativní účty, což vyhnalo cenu vzhůru o 4 procenta během pár dní. Růst podpořilo i sucho v Brazílii, o kterém jsme již psali. Díky dobrému výhledu na světové zásoby se ale zdá, že potenciál růstu je omezený a na únorovém maximu je rezistence ve výší 25,80. 

Kakao kráčí opačným směrem
Další dramatický vývoj ceny má za sebou kakao, které propadlo o 9 procent za týden a dostalo se na nejnižší úroveň za jeden měsíc. Dřívější obavy z nedostatku pro rok 2012 se zmírnily, protože déšť pomohl jak západní Africe, tak Ghaně a Indonésii, jež navýšily odhady produkce. Spekulativní pozice jsou nyní v součtu krátké ve výši 5,5 tisíce kontraktů, ale za tímto číslem je velké množství dlouhých pozic, jejichž redukce může vést k dalšímu poklesu ceny.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012
    Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen.
  • Zlato dnes pokořilo další rekord, Asie padá a Trump je v pasti, kterou sám sobě uchystal
    Asijské akciové trhy se dnes propadají, stejně jako tamní měny. Hongkongský hlavní burzovní ukazatel, index Hang Seng, ztrácí při dnešním obchodování bezmála tři procenta. Klesá také například klíčový ukazatel čínských akcií, index Shanghai Composite, a to 1,3 procenta. Čínská měna, jüan, se vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň od února 2008. Varianta jüanu, která obíhá mimo pevninskou Čínu, pak dokonce oslabuje na historicky vůbec nejnižší úroveň od svého uvedení v roce 2010.
  • Zlato dnes pokořilo hranici 1900 dolarů za unci, prvně od září 2011. Nezadržitelně se blíží k absolutnímu cenovému rekordu, zejména kvůli expanzivní měnové a rozpočtové politice USA
    Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času pokořila hranici 1900 dolarů za troyskou unci. Stalo tak poprvé za celé období od 6. září 2011, jak plyne z dat Bloombergu. V celách dějinách dosáhlo zlato ceny alespoň 1900 dolarů za unci pouze ve třech dnech. Kromě 6. září 2011 také 23. srpna a 5. září téhož roku.
  • Zlato dnes poprvé v dějinách dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za unci. Kov zdražuje kvůli slábnutí koruny a rozhodnutí americké centrální banky neomezeně nakupovat dluhopisy
    Zlato dnes poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu unci. Drahému kovu pomáhá k cenovému růstu slábnutí koruny k dolaru. Vzájemný kurs koruny k dolaru je blízko nejslabších úrovní od roku 2004.
  • Zlato dnes v korunách zdražilo nejvýše v historii. Bude mu nahrávat i doba po pandemii
    Když je světu těžko, zlato se leskne o to jasněji. Zas a znova to potvrzují tyto dny a týdny. Koronavirus se začal z Číny šířit začátkem loňského prosince. Unce zlata tehdy v přepočtu do české měny vyšla na nějakých 33 tisíc, dnes už vystoupala na takřka 43 tisíc korun (dějinně rekordní cena dle Bloombergu činí 42 875,70 koruny za unci). To je zhodnocení o takřka 25 procent, a to v době, kdy drtivá většina jiných investic dramaticky ztrácí na ceně.
  • Zlato dnes zdražilo na nejvyšší cenu dějin. Kvůli obavám z koronaviru a propadu Applu
    Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času poskočila na nejvyšší korunovou cenu v dějinách. Unce drahého kovu se v přepočtu prodávala i za více než 36 700 korun. Je tak pokořen dosavadní rekord, necelých 36 600 korun za unci, z loňského září.
  • Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než šest let. Cena zlata vyjádřená ve stříbře je nejvýše dokonce za posledních 27 let
    Zlato dnes krátce po půlnoci středoevropského času zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než šest let. Přechodně překonalo cenovou úroveň 1450 dolarů za troyskou unci. Výše naposledy uzavíralo v první polovině května roku 2013.
  • Zlato dnes zdražuje nad 2000 dolarů za unci, poprvé od invaze. Svět se bojí pádů dalších bank, nutnost nouzového převzetí Credit Suisse jej vylekala
    Cena zlata dnes překonala psychologickou úroveň 2000 dolarů za troyskou unci. Stalo se tak vůbec poprvé od loňského března, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V celé historii se unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze právě loni v první polovině března a pak také přechodně v části srpna roku 2020, kdy se svět obával ještě nikoli dopadů invaze, ale dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.
  • Zlato do léta vstupuje nepřesvědčivě
      Zlato zpevňuje 0,1 % d/d na 1174. Poslední dobou zlepšené zprávy americké ek. aktivity (tento týden např. květnov...
  • Zlato dopadá k hlavním podporám
    Zlato ztrácí  0,5% d/d na 1377. Zlato v posledních týdnech ukončilo první vlnu korekčního vývoje, která se zastavil...
  • Zlato dopoledne opět oslabuje
    Zlato dnes oslabuje o 0,5% d/d na 1734. Trh v minulém týdnu propadl pod několik významných podpory vče...
  • Zlato dosáhlo ceny 2 000 USD, ropa 130 USD
    Napjatá geopolitická situace na Ukrajině trvá již druhý týden a není divu, že lidé hledají bezpečí, kdekoli ho najdou. Nyní je to americký dolar a zlato, které dnes testovalo hodnotu 2 000 USD za trojskou unci.
  • 🥇Zlato dosáhlo na 3 měsíční max📈
    Cena zlata dosáhla v pondělí na nejvyšší úrovně od začátku února nad úrovní $1 860/oz. K růstu pomohl slabší dolar a pokles výnosů. A vypadá to, že poslední pokles ceny Bitcoinu mohl přispět k upření pozornosti investorů na zlato jako výrazně stabilnější "protisystémové" aktivum. Cena drahého kovu vyskočila nad horní limitu klesajícího kanálu a blíží se důležité rezistenci na $1 870/oz. Tato úroveň je definována horní limitou 1:1 struktury a 50 % Fibo retracementem posledního poklesu. Pokud dojde k dalšímu vzestupu, tak rostoucí trend může akcelerovat k rezistenci na $1 950/oz. Pokud se na druhou stranu bude více dařit medvědům, tak nejbližší hlavní support se nachází až na úrovni $1 760/oz.
  • Zlato dosáhlo ročních maxim, avšak v současné době čelí korekci
    Zlato dosáhlo ročních maxim z roku 2012 nad 1 700 USD. Aktuálně se na trhu vytváří korekce, avšak celkový obraz na drahém kovu zůstává býčí.
  • Zlato dosáhlo úrovně 2 000 dolarů - další zisky ve výhledu
    Minulý týden zlato posilovalo a poprvé uzavřelo nad úrovní 2 000 dolarů. Mimo úterní výprodej, který činil 5%, neboli ztrátu 100 USD za unci, což je největší denní pokles na zlatě od roku 2013, však nevidíme žádný důvod, proč by drahý kov nemohl pokračovat v dosavadním uptrendu.
  • Zlato dosáhlo 6 měsíčného maxima.
    V pondělí zlato dosáhlo úrovně 1392 dolarů za trojskou unci, což je maximem za posledních 6 měsíců a od začátku roku...
  • Zlato dosahuje nových maxim, ale je náchylné k pullbacku.
    Cena zlata dnes vystoupala nad 1 780 USD. Zůstává uvnitř vzestupného kanálu, protože dál vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Tento vzestupný pohyb nicméně slábne. Očekává se pullback. Cena zlata vytváří vyšší maxima, RSI ale ne. Medvědí divergence je signálem případného brzkého pullbacku. Cena zlata je náchylná k pullbacku k modré oblasti supportu přibližně na ceně 1 730–40 USD.
  • 🥇Zlato dosiahlo 8-týždňové maximá
    Ceny zlata sa počas dnešnej seansy posunuli prudko nahor a podarilo sa im prekonať kľúčový odpor na úrovni 1830 USD za uncu. Zlato sa v súčasnosti obchoduje na najvyššej úrovni od polovice novembra, uprostred slabšieho dolára a napriek tomu, že výnosy dlhopisov zostávajú zvýšené. Včerajšie výnosy 10-ročných amerických dlhopisov dosiahli takmer 1,9 %, dnes však klesli na 1,85 %. Určitú podporu žltému kovu ponúklo aj pretrvávajúce geopolitické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. Navyše sme opakovane poukázali na to, že zlatu sa na začiatku roka darí dobre. Ďalšie vyhliadky však nie sú známe, pretože Čína zavádza ďalšie obmedzenia, ktoré môžu brzdiť sezónne nákupy zlata na oslavy Nového roka.
  • Zlato drží důležité podpory
    Aktuálně: Zlato dnes slábne vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1236 USD za trojskou unci. Trh během týdne potvrdil...
  • Zlato explodovalo a prudce vyrostlo nad maxima
    Zlato se po hlubokém prolomení 50denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) nachází ve strmém růstovém trendu a v posledních několika seancích zaznamenalo řadu nových historických maxim. Obchodníci by však neměli vyloučit zpětný růst, jelikož ukazatele hybnosti se již více než týden nacházejí v překoupených zónách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král