Pátek 19. duben 2024 19:38
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster

Pohled na chybějící bezpečná aktiva

22.12.2011 07:59  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jedním z aktuálních problémů globální ekonomiky je nedostatek aktiv, která by investorům sloužila jako bezpečný uchovatel hodnoty. Je to odrazem cyklických i strukturálních faktorů; cyklické faktory jsou nyní důležitější a souvisejí s negativními šoky, kterými ekonomika prošla. Ty zvýšily poptávku po bezpečných aktivech a představují pravděpodobně i hlavní důvod nízkých výnosů amerických vládních dluhopisů. Stejné šoky také zničily aktiva, která bezpečná bývala, například evropské vládní dluhopisy. Podle odhadů Credit Suisse asi polovina těchto aktiv zmizela jen v roce 2011 (pokud nepovažujeme francouzské dluhopisy za bezpečné).

Globální ekonomický růst v posledních několika desetiletích převýšil kapacitu světové ekonomiky generovat skutečně bezpečná aktiva. Ricardo Caballero se domnívá, že tento proces začal pravděpodobně kolapsem trhů v Japonsku na počátku 90. let, následně se zintenzivnil během asijské krize. K tomu se přidaly cyklické faktory, zejména chování Fedu a ECB během posledního cyklu. Po roce 2000 vedla uvolněná politika Fedu k tomu, že vzrostla poptávka po amerických dluhopisech z rozvíjejících se ekonomik. Po roce 2008 se pak Fedu ani ECB nepodařilo zabránit poklesu nominálních příjmů. Jinak řečeno, obě instituce svou politiku pasivně utahovaly a to vedlo k zániku některých aktiv s ratingem AAA. U některých by sice došlo k defaultu stejně, některé (jako třeba francouzské vládní dluhopisy) tuto pozici ztratily kvůli nedostatečné agregátní poptávce.

Zmizení některých aktiv s ratingem AAA v podstatě znamená, že ze stínového bankovního systému zmizely peníze. Tato aktiva v něm totiž sloužila jako kolaterál. Výsledkem je nadměrná poptávka po penězích ze strany institucionálních investorů. A pokud se problémy stínového bankovního sektoru přelijí do celé ekonomiky, nadměrná poptávka po penězích se může projevit i u retailového sektoru a následně poklesem nominálních příjmů.

Nedostatek bezpečných aktiv také tvoří Triffinovo dilema. To původně hovořilo o tom, že země s globální rezervní měnou musí vytvořit více peněz, než potřebuje ve své ekonomice, protože musí uspokojit světovou poptávku po měně. To ovšem vyžaduje deficity běžného účtu, což zpětně ohrožuje statut rezervní měny. Země, která světu dodává bezpečná aktiva, musí také dosahovat deficitu běžného účtu. Tím se však zadlužuje a její aktiva se stávají rizikovými. To je i případ Spojených států – nabídka vládních dluhopisů a rozpočtové deficity mohou ohrozit poptávku po nich.

Řešení ale existuje, Fed i ECB musí vrátit nominální výdaje na předkrizový trend, a to s použitím cílení nominálního HDP. Tento postup by ukotvil dlouhodobá inflační očekávání a zároveň by umožnil krátkodobou agresivní stimulaci. Došlo by k rychlému oživení a následně by klesla poptávka po bezrizikových aktivech a vzrostla jejich nabídka. Od implementace této politiky jsou ale bohužel ještě hodně daleko.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha z Texas State University)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po fúzi se SolarCity může Tesla ztratit na své hodnotě
    S rychle se blížící fúzí mezi společnostmi Tesla a SolarCity aktualizovala Tesla své návody pro kapitálové sazby pro své akcionáře. Ve formuláři S-4 pro burzu navíc uvádí, že fúze je urychleně nezbytná vzhledem k tomu, že SolarCity velice rychle přichází o kapitál.
  • Pohár trpezlivosti preteká
    Keďže väčšina makroekonomických zverejnení z USA sa odkladá z dôvodu odstávky vlády, obchodníci sa nemajú veľmi o čo oprieť....
  • Pohľad agentúry Standard/Poors na eurozónu
    Bude "šťastím" ak jej rast dosiahne úroveň 1% v tomto roku, očakávame, že ECB bude ...
  • Pohľad na EURGBP po PMI
    Zverejnenie predbežných indexov PMI za január z Európskej únie a Spojeného kráľovstva boli dnes kľúčovými dátami rannej európskej seansy. Ukázalo sa, že údaje z Francúzska a Nemecka sú zmiešané s nenaplnenými odhadmi nemeckej výroby a nad odhadmi nemeckých služieb. Situácia vyzerala opačne v prípade francúzskych údajov - index výroby prekonal očakávania, zatiaľ čo ukazovateľ služieb minul. Aj keď ekonómovia poznamenali, že cenové tlaky v nemeckom sektore služieb naďalej narastajú, poukázali aj na to, že recesia v najväčšej ekonomike eurozóny zostáva veľmi nepravdepodobná. Pokiaľ ide o údaje zo Spojeného kráľovstva, ukázalo sa, že dáta sú tiež zmiešané. GBP sa však pri zverejnení znížil, keďže ide o ďalší údaj po maloobchodnom predaji a údajoch o trhu práce, ktorý ukazuje zhoršovanie ekonomickej situácie v Spojenom kráľovstve.
  • Pohľad 4Cast na európsku krízu
    Nestávkujeme na to, že dlhová kríza bude po krokoch ECB/ EU vyriešená....
  • Pohled do budoucna
    Nebyla to slibovaná "modrá vlna", ale stačilo to na podporu prezidenta Trumpa. Finanční trhy krátce stouply, protože výsledky voleb v USA přinesly trochu rovnováhy. Zvýšení zájmu o riziko přinesly EM měny, které zaznamenávají vysoké zisky před nevyrovnaným FOMC. Seznam rizik ohrožujících špičku globální ekonomiky je však stále rozsáhlý. Výsledek hospodaření a ekonomické údaje vyzdvihují, že 3 čtvrtletí 2018 bylo vynikající, ale investoři se do minulosti neohlížejí. Dál přijde normalizace, americká politika, brexit, geopolitické napětí a obchodní politika je nyní středem zájmu.
  • Pohled na aktuální vývoj akcií společností Tesla a Apple
    Americký technologický sektor pokračuje v růstu, ale na jeho tahounech se začala projevovat únava. Společnosti Apple i Tesla začaly týden slibně. Jednalo se o první seanci po rozdělení akcií obou společností na sklonku minulého týdne. V následujících dnech však začaly akcie o své zisky bojovat. V dnešním komentáři akciových trhů se podíváme na poslední vývoj okolo obou společností.
  • Pohled na AUDNZD po zasedání RBA a před RBNZ
    Australský dolar je dnes pod tlakem. Reserve Bank of Australia dnes oznámila své nejnovější rozhodnutí o měnové politice. RBA se rozhodla pozastavit cyklus zvyšování sazeb a ponechat hlavní úrokovou sazbu beze změny na 3,60 %. I když se takové rozhodnutí očekávalo, znění prohlášení RBA bylo změněno tak, aby již nenaznačovalo, že budoucí zvýšení sazeb je jisté. Dnešní oslabení AUD by tak nemělo být velkým překvapením.
  • Pohled na dolarový index
    Americký dolar je dnes jednou z nejvýkonnějších měn skupiny G10, klesá pouze vůči japonskému jenu (JPY) a australskému dolaru (AUD). USD zachytil nabídku po lepších než očekávaných údajích ISM služeb za srpen, které ukázaly nečekané zlepšení v sektoru služeb díky vyšším hodnotám dílčích indexů zaplacených cen, zaměstnanosti a nových zakázek. V důsledku toho bylo možné na swapech zaznamenat zvýšení jestřábích sázek na Fed. Zatímco peněžní trhy stále vidí zhruba 10% šanci na zvýšení sazeb o 25 bb na zářijovém zasedání, pravděpodobnost pro zvýšení na listopadovém zasedání vyskočila na 43 %. Ačkoli se nejedná o masivní skok, klíčovým poznatkem je, že trhy nyní považují zvýšení sazeb v listopadu za pravděpodobnější výsledek než setrvání Fedu na pozicích. Je však třeba poznamenat, že do listopadového zasedání zbývá ještě hodně času a před zasedáním se toho stane hodně - bude zveřejněna řada klíčových amerických makrozpráv a samozřejmě se Fed sejde, aby rozhodl o sazbách v září!
  • Pohled na GBP
    Měnový pár GBP/USD v první polovině května testoval zónu odporu pod hranicí 1,27, ale býkům se nepodařilo dostat pár nad tuto hranici. Později byl zahájen pullback a pár během posledních zhruba dvou týdnů klesl o více než 2,5 %. Je však třeba říci, že nedávné pohyby na páru jsou taženy především USD, který je podporován rostoucími výnosy v souvislosti s nejistotou ohledně dluhového stropu.
  • Pohled na nové ekonomické projekce FOMC
    FOMC dnes oznámila další zvýšení sazeb o 75 základních bodů, čímž se fondy Fedu dostaly do rozmezí 3,00-3,25 %. Takové rozhodnutí se očekávalo, a proto se pozornost soustředila na doprovodné prohlášení a také na nový soubor ekonomických projekcí.
  • Pohled na USDCAD po zveřejnění údajů z trhu práce
    Zpráva NFP za říjen byla klíčovou makro událostí dne a jak už to tak bývá, kanadská zpráva o pracovních místech byla vydána současně. Jak se očekávalo, USD/CAD zaznamenal velký nárůst volatility kolem času vydání (13:30). Obě zprávy překonaly očekávání, pokud jde o změnu zaměstnanosti, ale celkově byly údaje z USA mnohem smíšenější než údaje z Kanady.
  • Pohled na USDJPY
    Japonský jen je dnes jednou z nejhorších měn G10 poté, co smazal předchozí zisky. JPY během asijské seance získal díky určitým tokům rizikových měn, ale od té doby tyto zisky vrátil, což je poněkud matoucí. Proč? Existují dva důvody.
  • Pohled na vývoj měnového páru EUR/USD dne 16. dubna. Další nudné pondělí
    V pondělí nedošlo k žádným výrazným pohybům. Zpráv bylo sice zveřejněno málo, ale bylo. Trh si mezi nimi však nic zajímavého nenašel a za víceméně důležitou považoval pouze zprávu o maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Ale pojďme popořadě. V EU byly zveřejněny údaje o průmyslové výrobě za únor, které se plně shodovaly s prognózami. Kromě toho zaznělo několik projevů představitelů Evropské centrální banky. Francois Villeroy de Galhau uvedl, že ECB "pravděpodobně sníží úrokové sazby v červnu", a Gediminas Simkus řekl, že "existuje více než 50% pravděpodobnost, že letos dojde k více než třem snížením sazeb". Obě tato prohlášení jsou pro euro špatnou zprávou, protože ECB začne s uvolňováním měnové politiky dříve než Federální rezervní systém a bude snižovat sazby agresivněji než Fed.
  • Pohled odborníka: Co čekat na realitním trhu v roce 2023
    Konec roku je ideální čas na prognózu týkající se trhu s nemovitostmi pro nový rok 2023. Vzhledem k tomu, že hypoteční sazby eskalují výš, prodeje domů, a v některých oblastech i jejich ceny, šláply na brzdu a na celém trhu je cítit zvýšená nejistota, je mnoho majitelů domů, potenciálních prodávajících i potenciálních kupujících z příštího roku nervózních. Jak to vidí odborník? Zeptali jsme se Jana Večerky, zakladatele a CEO realitní crowdfundingové platformy BrikkApp, který se s námi podělil o 5 nejvýznamnějších faktorů.
  • Pohled z jiných úhlů
    Někteří politici ve volbách do poslanecké sněmovny už měli špatné renomé, tak jim jejich strany pomohli zajistit dobře...
  • Pohne inflace očekáváními o Fedu? Akcie lehce v červeném, dolar s mírnými zisky
    Zprávy o omikronu si neustále říkají o pozornost finančních trhů, pořád ovšem nejsme přesvědčeni, že mají na jejich vývoj až tak zásadní vliv. Přední výrobci vakcín v minulých dnech ujišťovali, že sice dvě dávky očkování omikron nezastaví, ale třetí už ano. Dnes ale přišla zpráva o dvou nakažených ze Singapuru, kteří už třetí dávku měli. Velmi vysoká nakažlivost se tedy stále více potvrzuje a velké štěstí je, že tato varianta viru zatím působí spíše mírný průběh onemocnění. To je samozřejmě důležité i z ekonomického a tržního pohledu, neboť odpadá strach z drastických protiopatření. Snad u toho zůstane.
  • Pohodové léto s Admiral Markets nekončí! Obchodujte DAX až 55 dní bez spreadu!
    Obchodujete index DAX? A víte, co se za touto zkratkou vůbec skrývá? V tomto článku se podíváme na tento velice oblíbený cenný papír – jeho historii, z jakých titulů se skládá a ukážeme si jednoduchou obchodní strategii na scalping.
  • Pohonné hmoty budou dále zlevňovat. Výraznějšímu zlevnění ale brání slábnoucí koruna
    Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu dále mírně zlevňovaly. Benzín zlevnil o sedm haléřů na litr a prodává se nyní v průměru za 32,69 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o pět haléřů na cenu 31,81 koruny za litr. Pohonné hmoty se prodávají v souhrnu nejlevněji od letošního dubna. Zlevňovat přitom budou i nadále.
  • Pohonné hmoty budou déle zdražovat. Svět totiž setřásá obavu z delta mutace, Spojené státy umožní přicestování očkovaným zahraničním turistům
    Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, v rozsahu kolem 15 haléřů na litr. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích. Ropa typu Brent za posledních čtrnáct dní zdražila o více než pět dolarů na barel, z úrovně 71,30 na více než 76,30 dolaru za barel. Tuto zdražení tuzemští čerpadláři teprve ještě do cen benzínu a nafty v ČR promítnou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new