Pátek 19. duben 2024 22:30
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new

Italské desetileté dluhopisy prolomily obávanou 7% hranici, trhy se bojí bankrotu

09.11.2011 11:24  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výnos nejvíce sledovaného italského dluhopisu se splatností deset let dnes poprvé vystoupal nad sedm procent a spustil tak tlak prodejců na světových burzách. Překonání sedmiprocentní hranice u desetiletých státních obligací totiž předcházelo žádostem o zahraniční pomoc v případě Řecka, Irska a Portugalska.

 

Italské výnosy dnes rostou navzdory tomu, že kontroverzní italský premiér Silvio Berlusconi přiznal, že nevidí jinou možnost než v zemi uspořádat předčasné volby. Konat by se měly nejspíš v únoru 2012, ale sám Berlusconi již svůj post obhajovat nehodlá. Okolo situace však stále panuje určitá míra nejistoty, která trhy znepokojuje. Evropské burzy tak během chvíle odevzdaly veškeré zisky a ztrácejí již mezi jedním a dvěma procenty. Euro neudrželo hladinu 1,38 USD/EUR a oslabilo vůči dolaru až na 1,3665 USD/EUR.

Výnos desetiletého dluhopisu italské vlády dnes vzrostl až na 7,35 procenta, pětiletý si připsal 27 bazických bodů na 7,14 procenta a výnos dvouletého dluhopisu potom 43 bazických bodů na 6,81 procenta. Rozdíl mezi výnosy desetiletých dluhopisů Itálie a Řecka se tak dnes rozšířil na více než 5 procentních bodů. Přesně na 520 bazických bodů, což je rekordní úroveň od roku 1999, kdy Itálie zavedla euro. Italské pětileté swapy úvěrového selhání (CDS) se dnes podle společnosti Markit zvýšily o 23 bazických bodů na 543 bazických bodů. To znamená, že pro získání deseti milionů eur musí země na pojištění proti platební neschopnosti zaplatit 543 tisíc eur. Neklid na trzích se dnes podle obchodníků s dluhopisy snaží mírnit Evropská centrální banka, která údajně na trhu nakupuje italské desetileté dluhopisy.

Za akcelerovaným růstem výnosů na italských dluhopisech stojí také rozhodnutí clearingového domu LCH Clearnet zvýšit maržové požadavky u italských dluhopisů. Clearnet ke kroku přistupuje obvykle po poté, co spread překoná 450 bazických bodů (realita viz výše - 543 bps). Zvýšení zálohy na zajištění půjček, které jsou kryty státními dluhopisy, pak nadále zhoršuje situaci na trhu dluhopisů, jak se loni v listopadu ukázalo na případu Irska. V případě Irska, Řecka i Portugalska byl při tomto tržním vývoji požadavek na finanční pomoc za dveřmi.

Nárůst výnosů či zvýšení spreadu ale nejsou jediné hodnoty, které mohou o vyhlídkách Itálie jednoznačně rozhodnout. LCH Clearnet nemá totiž povinnost marže zvyšovat a navíc to není jediné clearingové centrum, které umožňuje obchody s italskou repo sazbou. Může se také začít zvyšovat výnos francouzských dluhopisů, který je pro výpočet spreadu důležitý, do hry ale mohou vstoupit i další faktory.

Část expertů již dříve zastávala názor, že pokud se výnos desetiletého dluhopisu dostane nad 7 procent, Itálie překročí hranici, z které už není návratu. Pokud by Itálie měla za úvěry dlouhodobě platit sedm procent ročně, může snadno upadnout do dluhové spirály. Pak by Řím patrně neměl jinou možnost, než požádat o finanční pomoc. Stejně se zachovalo i Řecko, Portugalsko a Irsko, jejichž vlády požádaly ostatní země o záchranný úvěr ve chvíli, kdy jim výnosy dluhopisů vzrostly nad sedmiprocentní hranici. Problémem však podle ekonomů zůstává fakt, že na záchranu tak velké ekonomiky eurozóna v současnosti nemusí nalézt prostředky.

Podle rakouské ministryně financí Fekterové, kterou citovala AFP, je italská ekonomika příliš velká na to, aby tato země mohla využít záchranného plánu v případě bankrotu. "Itálie ví, že vzhledem k velikosti země, nemůže doufat ve vnější pomoc. To je důvod, proč Itálie v tuto chvíli vynakládá takové úsilí," řekla.

Žádost o mezinárodní finanční pomoc by přitom podle analytika Neila Unmacka z Reuters BreakingViews byla naprosto logickou volbou: „Pokud by totiž Itálie měla celý svůj dluh financovat nákladem sedm procent ročně, musel by nominální růst její ekonomiky činit 3,9 procenta.“ Vláda ale počítá s růstem pouze 2,5 procenta a i to řada analytiků označuje za optimistický předpoklad.

Průměrná splatnost italských dluhopisů se však pohybuje kolem sedmi let, což zemi dává určitou šanci. Za tu dobu se mohou výnosy snížit. Je ale otázkou, zda budou investoři ochotni italské dluhopisy dál nakupovat, nebo o ně ztratí zájem, jak někteří dnes tvrdí. 

Italská vláda má na zítřek naplánovanou akci státních dluhopisů se splatností v roce 2016. Odborníci se však domnívají, že s ohledem na vývoj na trzích lze čekat odložení emise. „Neúspěšná aukce by mohla zpečetit osud Itálie dříve, než někteří čekali.

(Zdroj: CMA, Bloomberg, MediaFax, ČTK, Markit)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Italové se ve volbách vydávají cestou úspor a reforem. Nadšení trhů chladí souboj o senát
    Na suverénní vítězství středolevé Demokratické strany (PD) v čele s Pier Luigi Bersanim vypadaly první výsledky italsk...
  • Italská ekonomika padá do propasti
    „Stahování investorů z rizikových aktiv do bezpečných přístavů vede k růstu ceny státních dluhopisů a poklesu jejich výnosů. Tím se dostáváme do paradoxní situace, kdy se Itálie může financovat za výhodnějších podmínek než před rokem, přestože se stává méně spolehlivým dlužníkem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Italská míra nezaměstnanosti nad očekáváním
    Míra nezaměstnanosti v Itálii za březen dosáhla 7,5 % oproti očekávaným 7,2 % a předchozím 7,2 %.
  • Italská rozbuška: V co vyústí víkendové volby?
    Již tento víkend nabídne rozhřešení, které může výrazně zahýbat finančními trhy počínaje příštím týdnem i situací v Ev...
  • Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty
    Čínsko-americké obchodní jednání se vyvíjí slibným směrem. Čína podle zpráv nabídla ústupky v otevírání vlastního trhu a výrazné narovnání vzájemné obchodní bilance. Nedá se ale říci, že by trhy na tento vývoj reagovaly nějak pozitivně, zřejmě i díky tomu, že na nějaké problémy příliš nesázely a už předchozí vývoj byl pozitivní.
  • Italská vláda narušila optimismus, ale většina trhů odolává. Koruna pokračuje v posilování
    Návrat italských dluhopisů na výsluní se dnes zadrhl, poté co se ukázalo, že nová vláda si ani v pozměněné sestavě nebude zrovna notovat s evropskými institucemi. Poměrně absurdní obvinění ze strany italské vlády, že ECB přiživila nedávnou paniku snížením nákupů italských dluhopisů, připomnělo možnost dalších střetů, které mohou v rozpočtové oblasti nastat.
  • Italská vláda přežila, Berlusconiho zastavila rebelie ve straně. Akcie rostou, dluhopisy se klidní
    Italský premiér Enrico Letta úspěšně přežil hlasování o důvěře vládě v italském senátu a to drtivým výsledkem. Již během dopoledne se zformovala siln...
  • Italská vláda si zahrává s ohněm
    V uplynulých několika týdnech dominovala dění v eurozóně Itálie, resp. postoj nové koaliční vlády k výhledu státních financí. Minulý týden došlo k velkému posunu, když italská vláda představila svůj makroekonomický výhled a fiskální plány na další tři roky. Investoři rozhodně nebyli zásadním způsobem potěšeni, neboť italská vláda pro rok 2019 plánuje deficit státního rozpočtu ve výši 2,4 procenta HDP, což je oproti předchozí vládě trojnásobek. Navíc nahoru revidovaný odhad tempa růstu HDP pro příští rok ve výši 1,5 procenta se jeví jako příliš optimistický, neboť aktuální tržní konsenzus se pohybuje pouze na úrovni 1 procenta.
  • Italské akcie v čele růstu, koruna by měla politické napětí zvládnout
    Akcie v Evropě si po nerozhodném začátku vybraly směr vzhůru, ale jejich zisky jsou většinou nepřesvědčivé. Dluhopisy v jádru eurozóny si mírně polepšily. Americké trhy si obecně vybírají pauzu kvůli státnímu svátku.
  • Italské banky a vládní dluh čelí výprodejům, výrazná finanční nákaza se zatím nekoná
    Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli. Neboli kreditní riziková prémie u italských vládních dluhopisů vůči německým Bundům se dále roztáhla a například ostře sledovaná banka Banca Monte dei Paschi, která je zralá na doplnění kapitálu, ztratila včera 14 %.
  • Italské referendum může rozhodnout o ECB i o konci intervencí
    Po překvapivém výsledku referenda o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA začínají být neočekávané politické události pro trhy “denním chlebem?. Další na řadě je Itálie, která se chystá na začátku prosince (4.12.) na referendum o změnách v ústavě. Pokud ho italský premiér Matteo Renzi “politicky nepřežije?, nemusí to být pro italské dluhopisy vůbec procházka růžovým sadem. Další růst jejich výnosů a rizikových marží vůči německému bundu by pravděpodobně vedl Evropskou centrální banku k rozhodnutí (8.12.) natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) o dalších 6 měsíců (do konce září 2017). Pro ČNB by to pravděpodobně znamenalo signál takticky posunout konec intervencí ke konci roku 2017. V Itálii se tak nepřímo hraje nejen o budoucnost třetí největší ekonomiky eurozóny, ale zprostředkovaně i o to, kdy ECB otevře ČNB dveře k ukončení intervenčního režimu.
  • Italské referendum - na co se připravit?
    O víkendu proběhne klíčové ústavní referendum v Itálii, které v případě neúspěchu může skončit pádem vlády Matea Renziho a ve finále teoreticky až vypsáním předčasných voleb. To by nebylo nic příjemného především pro italské banky, které se pokoušejí pročistit bilance od špatných úvěrů a lovit na trzích dodatečný kapitál. Na co se o víkendu dívat a co rozhodne o tom, jak si výsledky referenda přeloží trhy?
  • Italské riziko nechává trhy v klidu. Týden začíná v mírně negativním duchu
    Hlavní finanční trhy nevstupují do nového týdne s žádným novým dominantním tématem. Stále poutá velkou pozornost výsledková sezóna, zatímco třeba makrodata příliš velký vliv neměla. K tématům jako politika Fedu, brexit či čínsko-americké vyjednávání nedostáváme nové důležité informace.
  • Italské rizikové spready v laufu, ale jen díky ECB
    Itálie je znovu v kurzu. Nejde však ani tak o destinaci pro letní dovolenou, ale o vývoj na italském bondovém trhu – a zvláště zužující se spread vůči srovnatelným německým dluhopisům. Ještě na podzim minulého roku činila tato úroková přirážka u desetiletého papíru 250 bazických bodů, což vyvolalo na trzích opětovné obavy o udržitelnost italského dluhu.
  • ITALSKÉ VOLBY SE STALY DŮVODEM PRO KOREKCI NA TRZÍCH
    Včera světové trhy vykázaly různou dynamiku. Evropské indexy ukončily pondělní obchodování stoupáním. Mezitím americké...
  • Italské výnosy začínají znovu růst, euro přesto zpevňuje
    Akciové indexy v Evropě dnes znovu zamířily do červených čísel a i když úroveň rizikových přirážek zůstává poměrně nízká. I dnes je zatím zjevné, že nervozita z trhů zatím zcela nevymizela. V Německu se DAX propadá o procento a ztrácejí také ostatní indexy, na kterých dnech obchodování probíhá na podprůměrných objemech. Důvodů k nervozitě je přitom více, když se dnes obchodníkům připomněla také Itálie, kde se euroskeptici ujali klíčových funkcí v tamním parlamentu.
  • Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?
    Výnos v dnešní italské aukci vládních dluhopisů vylétl na devítiměsíční maximum a více než dvojnásobek proti konci kv...
  • Italské výnosy zpět nad 3 %. Politické napětí v zemi euru nepomáhá
    Jestli hledáte důvody výprodeje na euru, jeden dodatečný by se rozhodně našel. Italské výnosy, které jsou dlouhodobě vyšší než je v eurozóně obvyklé, začaly znovu nepříjemně narůstat. Výnos desetiletých dluhopisů dnes dokonce překonal hranici 3 % a je nejvýše od červnové povolební krize. Jednotná měnová politika tak dál neznamená stejné sazby v celé eurozóně a zatímco v Německu jsou stejně dlouhé výnosy na 0,4 % a ve Španělsku na 1,45 %, v předlužené Itálii je situace i nadále diametrálně odlišná.
  • Italský bankovní sektor ve slepé uličce. Odpisy trvají příliš dlouho, ekonomika jen sotva roste
    Už je tomu poměrně dávno, ale koncem devadesátých let a hlavně začátkem nového tisíciletí se pro německou ekonomiku, d...
  • Italský deficit možná bude klesat. Trhy se chytají naděje, euro koriguje ztráty
    Trhy se nadchly zprávami o možném snižování italského deficitu a středeční obchodování tak zatím přináší výrazný pokles italských výnosů či růst akcií v Evropě, a především v Miláně. Výnosy v jádru eurozóny spolu s tím rostou a euro koriguje ztráty na současných 1,1570.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new