Pátek 29. březen 2024 09:29
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Významné události v roce 2016

31.12.2016 11:38  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk



Otřesy v Číně na počátku roku

Čínské akciové trhy se 4. ledna propadly o sedm procent a obchodování s nimi bylo poté na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o sedm procent a obchodování zakončil na 3470,41 bodu. Hlavní index Shanghai Composite oslabil o 6,9 procenta na 3296,66 bodu. Podruhé bylo obchodování přerušeno ve stejném týdnu 7. ledna, kdy se na trzích přestalo po počátečním výprodeji obchodovat zhruba po půl hodině.

Rozhodnutím zavést systém automatického pozastavování obchodů Čína reagovala na předchozí masivní výkyvy na domácích trzích. Podle nového pravidla platilo, že když se index CSI300 vychýlil o pět procent proti závěrečné hodnotě předešlého dne, obchodování se přerušilo na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak vedl k pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne. Nicméně Čínská komise pro cenné papíry a burzy přestala od pátku 8. ledna mechanismus automatického přerušování obchodů uplatňovat. Analytici poukazovali na to, že nový systém situaci na čínském trhu, který snadno podléhá masovým panikám, ještě zhoršuje. Jakmile začnou akcie výrazněji klesat, investoři se o to více snaží prodávat, aby to stihli, než nastoupí přerušení obchodů.

Vývoj akciového indexu CSI 300 (denní graf - D1):



Ceny ropy klesly nejníže od roku 2003

Světové ceny ropy se ve středu 20. ledna propadly na nová minima od roku 2003. Vliv na pokles ceny měly zejména obavy z dopadů nadměrných zásob této strategické suroviny. O den dříve ceny ropy přechodně oživily a vystoupily nad 30 USD za barel. Vzápětí ale spadly zpět pod tuto hranici. Nadměrné dodávky ropy na trh tlačily cenu ropy výrazně dolů již od poloviny roku 2014. Trh srážely i vyhlídky růstu vývozu ropy z Íránu. Západní země totiž odvolaly sankce, které vůči Íránu léta uplatňovaly kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

Situace na trhu se začala měnit ve čtvrtek 11. února, kdy ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí podle listu The Wall Street Journal uvedl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je ochotna spolupracovat na omezení produkce ropy. O den později rostla cena severomořské ropy Brent a americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) o více než 10 procent.

Dne 30. listopadu se zástupci kartelu OPEC na schůzce ve Vídní dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Ceny ropy se v reakci na dohodu vydaly prudce vzhůru.

Vývoj ceny ropy WTI (týdenní graf - W1):


Vývoj ceny ropy Brent (týdenní graf - W1):



Ve Velké Británii proběhlo historické referendum

Británie se 24. června probudila a zjistila, že se rozhodla odejít z Evropské unie. Výsledek referenda označovali místní komentátoři jako zemětřesení, které bude mít dalekosáhlé důsledky pro Británii i pro Evropskou unii. Británie se tak stala první zemí, která z Evropské unie odejde. První odhady po uzavření volebních místností ukazovaly na vítězství Remain (Zůstat). Během noci však s dalšími výsledky bylo jasné, že takzvaný brexit má navrch ve většině Anglie a také ve Walesu a že směřuje k relativně jasnému vítězství.

Jako první slavil "den nezávislosti" šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Ten se sedmkrát neúspěšně snažil o zvolení do britského parlamentu, ale nyní je odpovědný za změnu kurzu britské historie.

Britská libra se po výsledcích referenda vůči americkému dolaru propadla o více než deset procent a dostala se na nejnižší úroveň za více než tři desetiletí. Výrazně ztrácela i k dalším měnám včetně eura. Libra sestoupila vůči americkému dolaru až na 1,3230, nejníže od září 1985. Během následujících dnů se libra propadla ještě níže.

David Cameron předal 13. července královně Alžbětě II. svou rezignaci na funkci britského premiéra. Učinil tak definitivní tečku za šesti lety strávenými v Downing Street 10, kde jej nahradila Theresa Mayová. David Cameron věřil, že většina Britů bude nakonec pro další členství v Unii.

Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf - D1):



Britskou libru srazil bleskový propad

Britská libra zažila 7. října během obchodování v Asii bleskový výprodej (takzvaný flash crash) a na okamžik ztrácela vůči americkému dolaru až šest procent hodnoty. Sestoupila tak na nové minimum za více než 31 let. Později se britská měna zotavila.

Krátce po začátku obchodování na asijských trzích britská libra vůči americkému skokově oslabila až na 1,1838 (hodnota se lišila u různých brokerů), nové minimum od roku 1985. Vedle spuštění naprogramovaných prodejních příkazů po překročení zadaného limitu přispěla k tak masivnímu propadu i slabá obchodní aktivita.

Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf - D1):



V amerických volbách zvítězil Donald Trump

Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, které se konaly 8. listopadu, rozkolísalo světové finanční trhy. Akcie postihl vesměs propad hodnoty, klesaly i mnohé měny. Evropské burzy i americký dolar ale po počátečním šoku velkou část ztrát smazaly, pomohl jim Trumpův smířlivý projev.

Investoři ve volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství měli naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Wall Street nakonec vyhodnotila nečekané Trumpovo vítězství pro sebe jako příznivé. Trump plánuje zvýšené investice do infrastruktury a posílení výdajů na obranu, finančnímu sektoru vyhovují naděje na zmírnění regulace, farmaceutický sektor se přestal bát zásahů Clintonové do cen léků a čeká se rovněž zvýšení investic do těžby ropy a plynu, kterou Trump slibuje podpořit.

Americké akcie po zvolení Trumpa prezidentem smazaly původní ztráty a pokračují ve vzestupu. Dow Jonesův index výrazně posílil a obchoduje se kolem hodnoty 20 000 bodů v očekávání, že Trump v prvních letech ve funkci podpoří ekonomiku zvýšenými výdaji a zmírněním regulace.

Vývoj akciového indexu Dow Jones (denní graf - D1):



Americký Fed zvýšil úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) po roce opět zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka zároveň signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků v příštím roce. Šéfka Fedu Janet Yellenová uvedla, že zvýšení úroků dokládá důvěru centrální banky v americkou ekonomiku. Upozornila rovněž, že ekonomika Spojených států podle jejího názoru nepotřebuje rozpočtové stimuly plánované budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Fed dále uvedl, že příští rok přikročí ke třem zvýšením úrokových sazeb, zatímco dříve počítal pouze se dvěma zvýšeními. Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Před tímto krokem banka základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po sedm let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta.

Americký dolar začal po rozhodnutí Fedu výrazně zpevňovat. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, postupně posílil až na hladinu 103,65, kde utvořil maximum za 14 let.

Vývoj dolarového indexu USDX (denní graf - D1):


Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, FXstreet.cz, MT4

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    USD.png
    Shrnutí roku 2016 pohledem na grafy
    V jednom z posledních článků roku 2016 se společně podíváme na vývoj těch nejobchodovanějších trhů. U některých trhů uvádíme důležité ekonomické události, které cenu nejvíce během letošního roku ovlivnily. Reakci trhu pak můžete vidět vždy na příslušném přiloženém grafu.
    DJ-29122016-LV-5.PNG
    Pár zajímavostí za rok 2016 v grafech
    Rok 2016 je téměř u svého konce. Byl to rok, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z Evropské unie a ve kterém byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států. Grafy níže zobrazují další zajímavá fakta či události, které se za rok 2016 přihodily.
    forex-2016.png
    2016: Rok plný překvapení
    Vánoce už klepou na dveře. Je proto nejvyšší čas zhodnotit uplynulý rok z pohledu měnových a komoditních trhů. Rokem 2016 otřáslo několik nečekaných politických událostí. Ne všechny ale přinesly negativní reakci finančních trhů, aby mohly být nazvány černými labutěmi. Naopak, uplynulý rok je prozatím až překvapivě optimistický.
    2016-2.png
    Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
    Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
    flash-crash-gbp-usd.png
    Jak probíhal Flash Crash na GBP/USD?
    V rozpětí pouhých dvou minut v dnešní asijské obchodní seanci jsme mohli vidět bleskový výprodej (takzvaný Flash Crash) na britské libře, která se vůči americkému dolaru propadla o více než šest procent.

Čtěte více

  • Vývoz z Německa vzrostl, dovoz se propadl
    Objem vývozu z Německa v dubnu pokračoval v růstu a ve srovnání s březnem se zvýšil o 1,9 procenta...
  • Vývoz z Ukrajiny loni klesl o 18,7 procenta na nejnižší hodnotu za deset let
    Vývoz z Ukrajiny se v loňském roce snížil o 18,7 procenta na 35,8 miliardy dolarů (téměř 806 miliard Kč), nejníže za deset let. Na sociální síti LinkedIn to dnes uvedla ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Celkem Ukrajina loni vyvezla 99,8 milionu tun zboží, což je o 112,000 tun více než v roce předchozím.
  • Vývoz z USA byl nejnižší za téměř čtyři roky
    Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu snížil na nejnižší hodnotu za devět měsíců. Je za tím hlavně propad dovozu, slabší byl i ale vývoz, jehož hodnota klesla na téměř čtyřleté minimum. Celkový schodek se snížil na 42,4 miliardy USD, zatímco v říjnu po zpřesnění dat činil 44,6 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
  • Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
    Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního obchodu se pak prohloubil ve srovnání s předchozím měsícem o 16,7 procenta na 49,4 miliardy USD (1,17 bilionu Kč). Byl tak nejvyšší za osm měsíců. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
  • Vývoz z USA loni poprvé od roku 2009 klesl
    Vývoz ze Spojených států se v loňském roce snížil o 4,8 procenta. Zaznamenal tak první pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize a recese. Na pokles vývozu má zřejmě vliv silnější dolar a zpomalení globálního ekonomického růstu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
  • Vývoz z USA se propadl na tříleté minimum
    Obchodní deficit Spojených států se v říjnu překvapivě zvýšil o 3,4 procenta na 43,9 miliardy dolarů. Důvodem byl propad exportu na tříleté minimum, vyplývá z dnešní zprávy amerického ministerstva obchodu. Údaje tak naznačují, že export zůstává pod silným tlakem kvůli vysokému kurzu dolaru a že zahraniční obchod by ve čtvrtém čtvrtletí opět mohl mít negativní dopad na hospodářský růst.
  • Vývoz z USA v březnu rekordně klesl, schodek rostl nejvíce za rok
    Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 11,6 procenta na 44,4 miliardy USD (1,1 bilionu Kč). Růst schodku byl nejvyšší od prosince 2018, zatímco vývoz kvůli koronaviru rekordně klesl. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.
  • Vyzkoušejte si demo účet u IronFX - lídra v oblasti online tradingu a investic
    Chcete si zdarma a bez rizika vyzkoušet obchodování na forexu, s komoditami a akciovými indexy v moderní obchodní platformě MetaTrader?
  • Vyzkoušejte si zdarma demo účet u XTB - lídra v oblasti online tradingu a investic
    Chcete si zdarma a bez rizika vyzkoušet obchodování na forexu, s komoditami a akciovými indexy v moderní obchodní platformě MetaTrader nebo xStation? Založte si neomezený demo účet u XTB, který je světovým lídrem v oblasti online tradingu a investic. Společnost získala četná mezinárodní ocenění za nejlepší poskytované brokerské služby, je plně licencovaná a regulovaná. Klientská podpora je zajištěna v českém i slovenském jazyce.
  • Významné centrální banky zlevní dodávané dolary
    Euro po oznámení centrálních bank posílilo vůči dolaru až na 1,3500 EUR/USD.
  • Významný člen britské vlády chce před příštími volbami snížit daňovou zátěž
    Britský ministr pro místní rozvoj Michael Gove chce před příštími parlamentními volbami snížit daňovou zátěž. Nejdřív je ale podle něj nutné srazit inflaci. Gove to řekl televizi Sky News dnes, kdy v Manchesteru začíná výroční konference konzervativců. Účastní se ji i premiér Rishi Sunak, který snížení inflace považuje za jeden ze svých cílů. Goveovy výroky si podle Sky News protiřečí s postojem ministra financí.
  • V zemích BRICS žije 40 procent populace, vytváří 26 procent sětového HDP
    - Do hospodářského uskupení BRICS patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Název je odvozen od počátečních písmen členských zemí. Označení původně vzniklo v roce 2001 pro investiční účely. Tehdy britský ekonom Jim O'Neillem z investiční banky Goldman Sachs napsal studii o rostoucí síle rozvíjejících se zemí jako Brazílie, Rusko, Indie a Čína, o kterých psal jako o BRICS. V roce 2006 svolala Ruská federace schůzku ministrů zahraničí těchto čtyř čtyř států a v roce 2009 Čína, Indie, Brazílie a Rusko uspořádaly v ruském Jekatěrinburgu první summit. V roce 2010 se připojila i Jihoafrická republika.
  • V zemích střední a východní Evropy měly loni nejvyšší obrat polské firmy
    V zemích střední a východní Evropy loni v době pandemie měly největší obrat opět polské firmy. Následovaly české podniky, které si podržely druhou příčku z předchozího roku. Zjistil to průzkum mezinárodní společnosti Coface, která se zabývá úvěrovým pojištěním a řízením rizik a každoročně vyhodnocuje 500 největších společností ve střední a východní Evropě.
  • Vzestup AfD prý může znepokojit investory
    Vzestup pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) může znepokojit investory a tím i ohrozit...
  • Vzestup bitcoinu zastírá fakt, že ho nikdo nepoužívá
    Současný rychlý vzestup ceny kybernetické měny bitcoin zastírá jednu nepříjemnou skutečnost - prakticky nikdo ji nepoužívá k ničemu jinému než ke spekulaci. Za první čtyři měsíce se v této největší a nejznámější digitální měně světa totiž u obchodníků uskutečnilo pouze 1,3 procenta transakcí, což není žádná velká změna proti předchozím dvěma letům, kdy bitcoin procházel vlnami vzestupů i pádů. Ukazují to data americké výzkumné společnosti Chainalysis.
  • Vzestup na EUR/GBP
    Růst od hodnoty 0,6981 je stále aktuální a měnový pár by tak mohl atakovat rezistenci na 0,7492. EUR/GBP...
  • Vznik dvou samostatných republik přežila společná měna jen o necelých šest týdnů
    Společná československá měna přežila vznik dvou samostatných republik, ovšem jen o necelých šest týdnů. O měnové odluce se v odborných kruzích diskutovalo už na sklonku roku 1992, konec česko-slovenské měnové unie přišel 8. února 1993, kdy vznikly koruna česká a slovenská koruna. Pro odlišení hotovosti obě země sáhly ke kolkování bankovek, zatímco u mincí - nejvyšší hodnotu měla nepříliš rozšířená kovová desetikoruna - tento problém nikdo neřešil.
  • Vznikne fond na pomoc bankám v zemích bez eura?
    Evropská komise chce vytvořit nový fond, který by pomáhal problémovým bankám v členských zemích...
  • Vznikne nová daň z finančních transakcí?
    Ministři 11 zemí eurozóny se měli včera dohodnout na zavedení jednotné daně z finančních transakcí. Před...
  • Vznik nového eura by naštartoval bankroty
    Veľakrát spomínaný základný problém eurozóny - teda spoločná monetárna politika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader