Čtvrtek 25. duben 2024 07:35
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Kam až spadnou komoditní měny?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Kanadský a australský dolar jako hlavní reprezentanti komoditních měn jsou zasaženy poklesem cen komodit a v posledních týdnech a měsících vůči americkému dolaru trendově ztrácí. Tento pokles navíc nemusí být u konce – aktuálně jsou totiž komoditní měny ceněné díky vysokým úrokovým sazbám ve srovnání s USD, tento pozitivní faktor však časem vyprší a ztráty na měnovém poli se prohloubí. A jak vypadají CAD a AUD vzhledem k vývoji cen jejich hlavních vývozních artiklů?



USD/CAD vs. ropa

Kanadské vývozy jsou silně ovlivněné pohyby cen ropy, které dokážou pružně hýbat s kanadským dolarem – to je ostatně vidět z grafu, kde je měnový pár USD/CAD silně negativně korelovaný s cenou ropy.

Pokud pouze jednoduše porovnáme podobnou ropnou cenovou hladinu s historií, zjistíme, že na cenách okolo dnešních 70 USD za barel se ropa obchodovala také v roce 2006 a na konci roku 2009, což odpovídalo zhruba kurzu USD/CAD 1,10 – 1,15. Podle této metriky by tak byl kanadský dolar dnes férově ohodnocen.

Porovnání vývoje měnového páru USD/CAD (červeně) a ceny ropy Brent (modře):


Když se ale zaměříme také na relativní situaci americké a kanadské ekonomiky, odhalíme velké rozdíly, které historický kurz USD/CAD ovlivňovaly. V roce 2006 trápil Spojené státy začátek kolapsu cen nemovitostí a v roce 2009 zase naplno jelo kvantitativní uvolňování, což tehdy srazilo USD/CAD níže. Dnes je však výhled americké ekonomiky velice dobrý a díky očekávání růstu úrokových sazeb v USA by měl kanadský dolar i přes případné stagnující ceny ropy dále oslabovat – za aktuálních podmínek je kurz 1,20 na měnovém páru USD/CAD během příštího roku více než dosažitelný.

AUD vs. železná ruda

Australský dolar naopak těží z vývozů železné rudy, kterou ve velkém zásobuje Čínu. Čínský nemovitostní boom však v posledních měsících ztrácí svůj lesk a stále více analytiků hovoří o čínských realitách jako o bublině zralé na splasknutí. Proto se také cena železné rudy propadla na 5letá minima (viz graf), což s sebou stáhlo také měnový pár AUD/USD (další dva vývozní artikly, uhlí a zlato, jsou na tom s vývojem ceny velice podobně).

Porovnání vývoje ceny železné rudy a měnového páru AUD/USD:


U AUD je historické porovnání jednodušší – kurz vůči americkému dolaru je podobný tomu z léta 2010. Tehdy však Čína jela na plné obrátky, Austrálie dostávala za své dodávky železné rudy zaplaceno dvojnásobně (160 USD tehdy proti 80 USD dnes) a těžce investovala do dalších těžebních kapacit. Dnes je však místní těžební sektor v útlumu a čeká se, že na podporu investiční aktivity bude australská centrální banka snižovat úrokové sazby z dnešních 2,50 %. To je v kontrastu se záměry americké centrální banky – uzavírání úrokového spreadu mezi Austrálií a USA by mělo být hlavním faktorem, který bude tlačit měnový pár AUD/USD v příštím roce do rozmezí 0,75 – 0,80.

Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz

Zdroj: indexmundi.com, FRED

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jsou akcie bank podhodnocené?
    Akcie bank celosvětově s příchodem pandemie prudce propadly. Následně sice ztráty z velké části smazaly, ale nebyla to žádná spanilá jízda na býčím trhu, kterou jsme mohli sledovat u technologických akcií, e-commerce nebo šílenství v podobě meme akcií.
  • Jsou americké akcie stále atraktivní?
    Pojďme společně zavzpomínat na začátek letošního roku, případně i konec toho minulého. Tentokrát se zaměříme na americký akciový trh, podle kterého se odvíjí finanční trhy na celém světě. Rok 2017 se nesl v duchu téměř lineárního růstu bez výraznější korekce a debaty o možné korekci sílily začátkem roku letošního. Trochu se však spekulovalo, co by mohlo být spouštěčem korekce, ale všichni zůstávali pozitivně naladěni a očekávali další růst amerického akciového trhu i v roce 2018.
  • Jsou kryptoměny zpět?
    V posledních měsících jsme viděli cenový comeback napříč trhy, kdy řada akcií zaznamenala mnoha procentní růst. Ani tyto velké pohyby se ale nemohou rovnat ziskům ze sektoru kryptoměn. Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnosti, zaznamenaly za poslední měsíce prakticky dvojnásobný nárůst ceny. V procentuálních hodnotách to tedy znamená, že jejich cena vyrostla de facto o 100 %! Může ale takovýto růst pokračovat nebo náš čeká korekce?
  • Jsou ženy v investičním světě málo vidět a slyšet? Nastal čas to změnit
    Existuje řada studií jak z Evropy, tak USA o tom, že žen stále investuje méně než mužů. S tím nelze než souhlasit. Ale i přesto, že aktivně investujících žen stále není tolik, kolik by mohlo být, v investičním světě, dokonce i v rámci naší malé České republiky, najdete hodně žen, které jsou skvělé investorky. Jenom tolik nejsou vidět a slyšet, což je škoda, protože rozhodně mají co říci.
  • Jste v plíživé pasti Overtradingu?
    Overtrading neboli přeobchodování. Toto slovo jsem v poslední době slyšel od mnoha mých klientů. Je to jako být v nekonečném kolotoči, kdy nemůžete přestat a cítíte, že musíte neustále něco dělat, abyste byli úspěšní. Jenže občas méně znamená více, a v tradingu to platí dvojnásob.
  • Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT
    Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.
  • Kamarádi Bitcoiňáci
    Mám dva kamarády, kteří jsou blázni do Bitcoinu. Tedy jeden opravdu hodně velký, druhý tak nějak průměrný. Mimochodem, to označení „blázni“ nemyslím nikterak zle, je to jen popis jejich nadšení, které směrem k Bitcoinu projevují.
  • Kam až může spadnout britská libra?
    Britská libra měla až do letošního července vůči americkému dolaru navrch. Měnový pár GBP/USD během léta završil obdivuhodný 12měsíční býčí trh otestováním hranice 1,7200. Tam se však dlouho neohřál. V posledních týdnech totiž na měnových trzích úřaduje USD, který posiluje napříč měnovým spektrem a vůči kterému libra od červencových maxim ztratila již přes 600 pipů. Název dnešního článku by se proto mohl interpretovat také jako „Kam až může posílit USD?“
  • Kam až můžou růst ceny akcií a nemovitostí?
    Při pohledu na vývoj cen akcií Tesly, nebo i složeného indexu Nasdaq a S&P 500 se musíme ptát, jestli mají tyto oblíbené investiční instrumenty ještě prostor pro růst a případně jaký; jestli se dají dnešní přemrštěné ceny podpořit fundamentem. Stejnou otázku si zajisté dávají i kupující nemovitostí ve Spojených státech a v Česku.
  • Kam až posunú Draghiho vyjadrenia EUR/USD?
    Menový pár EUR/USD si od začiatku roka pripísal už 10 % k svojej hodnote. Za všetkým, zdá sa, sú vyjadrenia prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Po jeho niekoľkých posledných prejavoch euro značne posilnilo a nastolilo tak silný trend, z ktorého sa momentálne nevie vymaniť.
  • Kam až trhy padnou?
    Můj dnešní blog je spíše úvaha o aktuálním tržním prostředí inspirovaná úžasnou knihou od Howarda Markse na téma tržních cyklů, kterou nyní čtu. Myšlenky obsažené v knize krásně zapadají do aktuálního tržního kontextu a velmi mi pomohly dívat se na trhy zcela jiným způsobem než doposud.
  • Kam budú smerovať trhy po Amerických prezidentských voľbách?
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrieme sa na 3 trhy cez daily timeframe potom ako vyhral voľby Joe Biden. Neprevláda taká volatilita ako minulé voľby keď padli akciové indexy o 10% a potom prišiel extrémny nárast, ale aj tak sa objavili nejaké obchodné príležitosti.
  • Kam jsou centrální banky ochotny sáhnout? Jde tady o inflaci nebo devalvaci měny?
    Světové úrokové sazby se pravděpodobně před svým zvýšením podívají níže, což jde ruku v ruce se zvyšující se hrozbou jménem deflace (pokles cenové hladiny) a volatilitou na finančních trzích. Vytváří se tak živná půda pro pochybnosti o schopnosti centrálních bank naplnit své cíle a politiků své předvolební sliby.
  • Kam mají namířeno akciové indexy DAX a NASDAQ?
    Pro svou vysokou volatilitu patří indexy DAX a NASDAQ k nejoblíbenějším instrumentům CFD obchodníků. Jak je obchodovat vám v Purple ukazujeme každý týden v rámci webinářů Trading Room. Dnes si však povíme, co od nich čekat tento rok. Budou i nadále nabízet tolik příležitostí jako v roce 2022?
  • Kam míří koruna?
    Včerejší rozhodnutí ČNB o kosmetickém snížení úroků na 6,75 % kurzem koruny nijak zvlášť nezahýbalo. Je pravda, že menší část trhu čekala jestřábí ponechání sazeb a měnový pár EUR/CZK vzrostl o několik haléřů, žádná volatilní seance s přeskupováním pozic traderů to však nebyla.
  • Kam míří superjádrová inflace?
    Finanční analytici se snaží v detailních inflačních datech hledat různé trendy, které dokáží lépe predikovat budoucí vývoj cen a tím i reakci v nastavení měnové politiky centrální banky. Přičemž měnová politika je pro pohyb cen akcií, dluhopisů i měn zásadní.
  • Kam môže vystreliť zlato a striebro?
    Dnes sa v mojom článku pozrieme na komodity a to konkrétne zlato a striebro. Tiež ste si všimli ich rast?
  • Kam pôjde EUR/GBP, USD/CHF a striebro?
    V dnešnom blogu by som vám rád ukázal ako vidím následné inštrumenty na najbližšie týždne a ako ich plánujem zobchodovať.
  • Kam pošle trhy inflace z USA?
    Tento týden nás čekají další zajímavá data z trhů a na své si přijdou zejména milovníci křížových měnových párů. Zajímá vás, o co půjde? Odpověď najdete uvnitř tohoto článku!
  • Kam půjdou úrokové sazby? Aktuální přehled situace v USA, EU i České republice
    Minulý týden se opět nesl ve formě makroekonomických dat. V Evropě zasedala Evropská centrální banka, v USA byla zase zveřejňována inflační data. Obě tyto události jsou stěžejní pro budoucí vývoj úrokových sazeb a potažmo také hodnoty daných měn na forexovém trhu. Jinými slovy, úrokové sazby mohou značně ovlivnit jak výši úroků na našich spořících účtech, tak i cenu nadcházejících letních dovolených. V tomto článku přinášíme přehled aktuální situace.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF