Sobota 20. duben 2024 12:51
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Dlouhodobý vliv brexitu na Británii je nejistý

14.06.2016 09:38  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Dosavadní průzkumy veřejného mínění o tom, zda Británie zůstane v Evropské unii, nebo ji opustí, zatím vykreslují situaci nejednoznačně. Podobně nejasné jsou však i možné dopady případného odchodu Británie z EU, tedy tak zvaného brexitu, na ekonomiku. Většina prognóz se shoduje, že případný brexit bude mít krátkodobě negativní vliv na ekonomický růst. V dlouhodobém horizontu však dopad není již tak zřejmý a podle některých odhadů by mohl být pro ekonomický růst země dokonce pozitivní.

Podle analytiků čeká Británii při případném brexitu v krátkodobém horizontu ekonomické zpomalení, v horším případě i recese, která by však netrvala dlouho. Kvůli možným rizikům, jako zpomalení obchodu, nestabilitě na finančních trzích a možnému zpomalení zahraničních investic, by brexit mohl mít negativní dopad i na globální ekonomiku. Ta nyní roste pomalým tempem a brexit by mohl zbrzdit její oživení. Nejhorší scénáře dokonce varují, že by brexit mohl vyvolat novou globální krizi.

Nicméně v dlouhodobém horizontu by mohl být odchod z EU pro britskou ekonomiku i přínosný. Konzultační společnost PriceWaterhouseCoopers v nedávné studii vypracované pro Konfederaci britského průmyslu (CBI) uvedla, že v příštím desetiletí by Británie v případě odchodu z EU rostla rychleji, než kdyby zůstala v EU, a ztráty z prvních let po odchodu by nahradila.

Šéf britské centrální banky (BoE) Mark Carney v březnu varoval, že brexit je největším domácím rizikem pro stabilitu britského finančního systému. Krátkodobě by určitě zasáhl hospodářský růst a britskou libru a zřejmě by ovlivnil i zahraniční investice. Britská měna by tak mohla prudce klesnout a britská nezaměstnanost vrůst. Dlouhodobé důsledky referenda na domácí ekonomiku však banka odmítla zhodnotit.

Negativní dopad by měl brexit v počátku určitě také na zahraniční obchod Británie, což se opět promítne do ekonomického růstu. Zahraniční obchod má nyní celkovém hrubém domácím produktu Británie podíl 40 procent a více než polovina ho směřuje do Evropy. Zpřetrhání obchodních vztahů by však mělo dopad i na eurozónu, zvláště na Irsko, které je vysoce závislé na obchodu s Británií.

Zastánci brexitu tvrdí, že obchod se zeměmi EU bude nadále pokračovat, protože Británie více z EU dováží, než do regionu vyváží. Země tak budou mít zájem na uzavření obchodních dohod. Upozorňují také, že pro firmy bude brexit výhodný, protože jim klesnou náklady způsobené regulacemi EU. Odpůrci brexitu na druhé straně upozorňují, že pokud si Británie bude chtít zachovat napojení na evropský trh, bude muset i nadále plnit veškerá pravidla a nařízení platná v EU.

Jedním z prvních míst, na kterém se okamžitě odrazí výsledky referenda, zřejmě bude forexový trh. V případě brexitu čeká podle analytiků britskou libru pokles vůči dalším předním měnám. Analytici Goldman Sachs odhadují, že by libra mohla oslabit o 20 procent, jiné studie čekají ještě výraznější propad.

Na akciových trzích by brexit v krátkodobém horizontu mohl vyvolat nestabilitu a turbulenci a přední britské indexy by určitě zaznamenaly velký propad. Na akcie menších firem a vývozců pak určitě bude mít negativní dopad také pokles libry. I zde však zůstává dlouhodobý vliv nejasný.

Větší starosti dělá analytikům možnost velkého a náhlého odlivu kapitálu z Británie, který by způsobil, že by bylo pro zemi obtížné financovat schodek bilance běžného účtu. Investoři by také určitě požadovali mnohem větší rizikovou přirážku při poskytování peněz na financování dluhu.

Ratingová agentura Fitch minulý měsíc varovala, že v případě brexitu zahájí revizi současného ratingu Británie, který je AA+. To znamená, že by agentura mohla rating snížit. Upozornila také, že ve střednědobém horizontu je velmi pravděpodobný negativní vliv i na ratingy dalších zemí EU, pokud se objeví vážný ekonomický dopad nebo významná politická rizika.

Ekonomické dopady brexitu podle Fitche budou větší pro Británii než pro EU, i v unii však budou "patrné". Země EU by ale také mohly mírně vytěžit z případného brexitu, protože zahraniční společnosti by se zřejmě raději rozhodly investovat v jiných zemích EU než v Británii.

Zdroj: Reuters, ČTK, PriceWaterhouseCoopers, Goldman Sachs, Fitch

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Dle Bruna Le Maire je obchodní válka realitou
    Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to včera na ministerské schůzce států skupiny G20 prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. "Obchodní válka už začala. Očekáváme, že USA podniknou nezbytné kroky k jejímu ukončení a k zažehnání krize," prohlásil.
  • Dlouhé čekání na Fed
    Minulý týden nijak neprojasnil mlhu ohledně možného zvyšování sazeb americkou centrální bankou (Fed)...
  • Dlouhodobá analýza EUR/USD
    Technická analýza - dlouhodobý pohled na EUR/USD od Patrika Urbana z fxstreet.cz.
  • Dlouhodobá analýza GBPUSD
    Analýza měnového páru GBPUSD. Fundamentální a technická analýza. Měnový pár GBPUSD zažívá výrazné, takřka každodenní výprodeje prakticky již od poloviny listopadu 2009. Na začátku února 2010 se GBPUSD konečně propadl z půlroční konsolidace v širokém, tisíci bodovém pásmu 1,58 - 1,68 a pod tlakem makroekonomických důvodů zamířil k jihu. Od začátku února ztratil GBP proti USD 4,45% a od začátku roku 2010 již plných 5,61%. Tento oslabující trend bude pravděpodobně ještě nejakou dobu pokračovat.
  • Dlouhodobá obchodní příležitost na USD/CAD?
    Měnový pár USD/CAD se při pohledu na týdenní graf aktuálně nachází v oblasti klíčového supportu (dříve rezistence), který zároveň tvoří psychologická hladina 1,2700. Indikátor Stochastic se již nachází v přeprodané oblasti, ale zatím ji neopustil. Pokud věříte, že USD/CAD se od této klíčové oblasti odrazí zpět k vyšším úrovním a bude dále posilovat, tak dlouhá (long) pozice na současných úrovních může být dobrým obchodním plánem.
  • Dlouhodobá trading příležitost na EUR/USD
    Měnový pár EUR/USD klesl na týdenním grafu k dlouhodobému supportu okolo hladiny 1,0550 a utvořil zde reverzní svíčku „Spinning Top“. Následující týdenní svíčka uzavřela výše než zmíněná reverzní svíčka, což naznačuje možný nástup býků. Indikátor Stochastic se zároveň nachází v přeprodané oblasti, což znamená, že medvědi již mohou být vyčerpaní z předchozího poklesu. Pokud EUR/USD zahájí růst, tak bychom se mohli dočkat nejprve otestování S/R zóny kolem 1,0900 a dále pak otestování dlouhodobé rezistence okolo 1,1450.
  • Dlouhodobá trading příležitost na USD/JPY
    Při pohledu na týdenní graf překonal měnový pár USD/JPY před více než dvěma lety směrem vzhůru...
  • Dlouhodobá trojúhelníková formace na AUD/USD
    Na denním (daily) grafu měnovém páru AUD/USD se tvoří dlouhodobá trojúhelníková formace.
  • Dlouhodobá trojúhelníková formace na USD/CHF
    Na 4-hodinovém grafu měnového páru USD/CHF můžeme vidět dlouhodobou trojúhelníkovou formaci.
  • Dlouhodobá uptrendová čára na EUR/JPY
    Příznivcům trendových čar se jistě bude líbit 4-hodinový graf měnového páru EUR/JPY.
  • Dlouhodobý výhled trhu z pohledu korelací
    Od začátku roku již uplynuly téměř dva měsíce a změny na trzích jsou oproti loňskému roku již jasnější. Dnešní článek bych věnoval dlouhodobějšímu pohledu na finanční trhy s výhledem alespoň do konce léta 2016. Globálnější pohled s odstupem od každodenního přívalu zpráv pomůže utvořit si základní rámec uvažování a případné pozice na nižších časových rámcích zadávat v souladu s dlouhodobějšími trendy. Díky využití dlouhodobějších trendů pak má trader větší jistotu, poněvadž se takříkajíc veze s trendem. Pokud dále zmiňuji denní klouzavé průměry, mám na mysli vzájemné postavení denních MA50 a MA150. Pro zhodnocení situace na trhu použiji vývoj jednotlivých měnových indexů, vývoj hlavních ekonomických zpráv a stav akceptace rizika.
  • Dlouhý: Vítězství Trumpa je větší katastrofou než výhra Clintonové
    Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může znamenat z politického hlediska větší katastrofu...
  • Dluh amerických domácností je na rekordu
    Celkový dluh amerických domácností se ve druhém čtvrtletí dostal na nový rekord 12,84 bilionu dolarů (286,1 bilionu Kč). Meziročně se zvýšil o 552 miliard USD. Přispěl k tomu především růst hypoték, půjček na nákup automobilu i zůstatků kreditních karet, který byl nejvyšší od roku 2009. Uvádí to dnešní zpráva Federální rezervní banky (Fed) v New Yorku. Už v prvním čtvrtletí dluh překonal dosavadní maximum z doby vrcholu finanční krize.
  • Dluh Británie poprvé od roku 1963 přesáhl 100 procent HDP
    Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu Kč). Veřejný dluh Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z dnešních údajů britského statistického úřadu.
  • Dluh Itálie stoupl na 2,07 bilionu eur
    Státní dluh Itálie v květnu stoupl na rekordních 2,0747 bilionu eur. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšil...
  • Dluh Japonska je na historickém maximu
    Přebytek bilance běžného účtu Japonska se v loňském roce snížil na 3,3 bilionu JPY, což byl nejnižší údaj...
  • Dluh rozvíjejících se zemí vystoupil v 1Q na rekord
    Pokles úrokových sazeb přispěl v prvním čtvrtletí po celém světě k prudkému růstu poptávky po úvěrech. Globální dluh se díky tomu zvýšil proti předchozím třem měsícům o tři biliony USD a dluh rozvíjejících se zemí vzrostl na rekordních 69,1 bilionu USD (1,57 biliardy Kč). Dostal se tak na 216 procent hrubého domácího produktu (HDP). Ve své zprávě to dnes uvedl Institut pro mezinárodní finance (IIF).
  • Dluh Řecka je navzdory pokroku neudržitelný
    Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. Fond se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.
  • Dluh Španělska loni vyšplhal na nový rekord
    Španělský státní dluh se na konci loňského roku vyšplhal na rekordních 961,6 miliardy eur. Oznámila to dnes...
  • Dluhy Američanů v poměru k majetku klesají
    Čistý finanční majetek amerických domácností na konci třetího čtvrtletí dosáhl 64,77 bilionu dolarů...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI