Sobota 20. duben 2024 03:58
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Brexit: Vítězové a poražení

26.06.2016 08:19  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Po čtvrtečním referendu, v němž Britové rozhodli o vystoupení země z Evropské unie, přinesla agentura Bloomberg seznam vítězů a poražených, tedy těch, kdo z brexitu budou těžit a kdo naopak budou tratit.

Vítězové:

  • Boris Johnson a Michel Gove

Bývalý londýnský starosta a bývalý ministr spravedlnosti, dvě nepřehlédnutelné tváře tábora zastánců brexitu budou nyní hrdiny protievropsky zaměřených konzervativních poslanců, což posílí jejich postavení před volbami nového vedení strany. To se uskuteční na podzim a vzejde z něj nový předseda a premiér poté, co David Cameron oznámil svou rezignaci. Body si přispal i vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a europoslanec Nigel Farage, který ale oficiálně součástí kampaně Leave (Odejít) nebyl.

  • Marine Le Penová a Vladimir Putin

Šéfka francouzské protiimigrační strany Národní fronta (FN) brexit otevřeně podporovala, rok před parlamentními volbami jí to může pomoci. Vzpruhou je britské referendum i pro populistické strany v Německu, Nizozemsku, Belgii či Itálii. Ruský prezident Vladimir Putin může mít z odchodu Británie prospěch, ačkoli oficiálně tvrdí, že mu výsledek radost neudělal. Rozdělená a oslabená EU totiž bude věnovat méně pozornosti Ukrajině a ruským záměrům nebo práci na společné energetické politice, která má snížit závislost Evropy na dovozu plynu z Ruska.

  • Právníci

Jednání týkající se postupného opuštění evropské legislativy, formulace nových vztahů s Evropskou unií a obchodních smluv znamená pro právnické firmy jediné: potenciálně obrovské množství naúčtovaných hodin. Británie teď bude potřebovat zkušené právní experty, protože sama už jednání o obchodních smlouvách nevedla dlouhá desetiletí.

  • Firmy s odporem k regulacím:

Většina velkých byznysmenů byla proti brexitu, některé firmy ale tvrdily, že odchod z EU bude znamenat snížení administrativní zátěže, konec přebujelým regulacím, a tím pádem i vyšší zisky.

  • Trhy: zlato a bezpečné investice

Investoři nyní hledají co nejméně rizikové investice. Cena zlata stoupla na dvouleté maximum, posílil i švýcarský frank.

  • Dublin, Amsterodam a další finanční centra

Irsko, Nizozemsko a severské země jsou připraveny nahradit Londýn v jeho pozici evropské finanční metropole. Brexit může vyústit v to, že banky se sídly v Británii nebudou moci využívat výhod společného evropského trhu. Případné omezení migrace zase může přinést firmám problémy s najímáním zaměstnanců z jiných evropských zemí.

Poražení:

  • David Cameron a George Osborne

Premiér a jeho věrný spojenec, ministr financí, budou na brexitu politicky tratit. Cameron si na problémy zadělal sám, když slíbil vyhlásit referendum, aby uklidnil protievropsky naladěné křídlo své strany a oslabil konkurenci v podobě protievropské strany UKIP. Nyní ohlásil, že během tří měsíců opustí křeslo ministerského předsedy.

  • Politický a ekonomický establishment

Před brexitem Brity varovali až na výjimky všichni lídři z politiky i byznysu, od amerického prezidenta Baracka Obamy, přes šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou až po kanadského premiéra Justina Trudeaua. Velkými zastánci setrvání Británie v EU byli třeba i šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon či zástupci automobilového průmyslu.

  • Velké banky

Brexit jim způsobí celou řadu problémů a na cenách jejich akcií se to už odráží. Bude se uvažovat o stěhování sídel, čekají se léta právní nejistoty ohledně nových pravidel fungování a zpomalení v oblasti fúzí a uvádění nových akcií na trh.

  • Obchodní dohody

Neví se, jak je mohou ovlivnit nové podmínky. V ohrožení je například dohoda o spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s provozovatelem londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) v hodnotě přes 30 miliard dolarů.

  • Trh

Pokles ceny akcií pocítí firmy závislé na britském trhu, chaotické období po brexitu nejspíš sníží objem investic a poškodí zaměstnanost, protože už před referendem zpomalil hospodářský růst v Británii na 0,4 procenta.

  • Londýn a jeho realitní trh

Řada velkých zaměstnavatelů možná sníží počet svých zaměstnanců v Londýně, což sníží daňové příjmy a bude tlačit dolů ceny nemovitostí.

Divoká karta:

  • Skotští separatisté

Tady je to nerozhodně - skotská vládní strana vyzývala voliče, aby hlasovali o setrvání země v EU, což se stalo. Skotsko je výrazně proevropské a je silně proti brexitu, výsledek referenda by ale mohl povzbudit zastánce skotské nezávislosti a pomoci jim v případném druhém referendu poté, co v tom prvním v roce 2014 zvítězili zastánci jednotné Británie.

Shrnutí událostí

Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Pro vystoupení z nynější osmadvacítky hlasovalo necelých 52 procent voličů.

  • Premiér David Cameron, který se v kampani před hlasováním angažoval ve prospěch zachování britského členství v evropském bloku, ráno reagoval oznámením, že rezignuje.
  • Skotští představitelé dali najevo, že budou usilovat o nové referendum o nezávislosti na Británii, které by jim umožnilo opětovné přistoupení k EU. Volání ke sjednocení s Irskou republikou zaznívá ze Severního Irska.
  • Dvě členky britské opoziční Labouristické strany podaly návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci Jeremymu Corbynovi kvůli neuspokojivému vedení kampaně o brexitu.
  • Podle amerického prezidenta Baracka Obamy USA respektují rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie. Prezident řekl, že Británie a EU zůstanou pro Spojené státy "nepostradatelnými partnery".
  • Ruský prezident Vladimir Putin odmítl nedávné Cameronovo prohlášení, že z brexitu bude mít Moskva radost. Řekl, že nevěří, že brexit jakkoli ovlivní západní protiruské sankce.
  • Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie prakticky zúží příští týden na jediný den. Osmadvacítka se sejde v úterý odpoledne. Ve středu se neformálně sejdou zástupci 27 zemí, tedy bez Británie. Vyplývá to z harmonogramu akcí naplánovaných na příští týden předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.
  • Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října. "Britové se rozhodli, že chtějí opustit Evropskou unii, tak nemá žádný smysl čekat až do října, aby se pokusili jednat o podmínkách svého odchodu," řekl Juncker v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD.
  • Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že výsledek referenda není koncem světa, natož unie, ale dává podnět ke změně unie. "Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů," uvedl Sobotka.
  • Prezident Miloš Zeman dal najevo zklamání z odchodu Británie, který bude mít podle něj na EU nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem.
  • Britská libra v reakci na brexit klesla na nejnižší úroveň od roku 1985, později se ale stabilizovala. Euro k americkému dolaru kleslo o čtyři procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, ARD, AP

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo
    Více než 400 finančních firem v Británii přesunulo své aktivity, zaměstnance a celkový majetek přes jeden bilion liber (30 bilionů Kč) kvůli brexitu do zemí Evropské unie. A tato čísla se zřejmě ještě zvýší. Vyplývá to ze studie institutu New Financial.
  • Brexit podpořilo 250 předních byznysmenů
    Zhruba 250 čelných představitelů byznysu podpořilo kampaň za vystoupení Británie z Evropské unie. Uvedla...
  • Brexit pozastavil investice fondů v Británii
    Británie byla dlouho oblíbeným místem pro státní fondy bohatství z celého světa, které měly zájem o zdejší pompézní mrakodrapy, banky a luxusní obchodní domy. Nejistota spojená s komplikovaným odchodem Británie z Evropské unie však poslala mnoho nových investic k ledu, upozorňuje agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů blízkých fondům.
  • Brexit prý může zpomalit růst HDP Británie
    Slabší obchodní výměna a nižší výkonnost průmyslu by na dalších 15 let mohly zpomalit hospodářský růst...
  • Brexit prý neovlivní dohodu mezi USA a EU
    Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném...
  • Brexit prý oslabí EU i Británii vůči asijským velmocem
    Odchod Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní vztah Evropy s asijskými velmocemi. Bruselu i Londýnu...
  • Brexit přivedl loni do Nizozemska rekordní počet firem
    Zřídit své aktivity v Nizozemsku se loni rozhodl dvojnásobný počet firem než v předchozím roce. Důvodem byl hlavně blížící se odchod Británie z Evropské unie, uvedla dnes nizozemská vládní agentura pro zahraniční investice NFIA. Loni se rozhodlo otevřít si kancelář nebo přesunout své aktivity do Nizozemska 78 firem. Od referenda o brexitu v roce 2016 už tak učinilo 140 firem.
  • Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí
    Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. V projevu k poslancům Dolní sněmovny to dnes prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.
  • Brexit sníží ekonomický výkon EU o 1 %
    Odchod Británie z Evropské unie by snížil hospodářský výkon celého bloku v roce 2018 o jedno procento...
  • Brexit sníží růst eurozóny příští rok na 1,4 %
    Nejistoty vyvolané rozhodnutím Britů odejít z Evropské unie povedou ke snížení hospodářského růstu v eurozóně v...
  • Brexit zasáhne růst globální ekonomiky
    Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z Evropské unie zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond (MMF).
  • Brexit zhoršil vyhlídky italské ekonomiky
    Italský podnikatelský svaz Confindustria dnes výrazně zhoršil odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní...
  • Brexit zpomalí ekonomiku
    Jaký dopad bude mít odchod Británie z Evropské unie na ekonomiku, zatím nelze přesně určit, protože stále není jasné, jak bude brexit vypadat. Už teď ale britská vláda i někteří ekonomové upozorňují, že britská ekonomika na tom bude hůř, než kdyby v unii zůstala. A ještě horší by pro ekonomiku byl odchod bez dohody s unií. Ukazuje se ale, že i tak může na brexitu někdo vydělat.
  • BRICS v první fázi rozšiřování přijme šest zemí včetně Saúdské Arábie či Íránu
    Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou šest států včetně Íránu a Saúdské Arábie, aby se k 1. lednu 2024 staly novými členy bloku. Pozvánku dále dostanou také Argentina, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty, oznámil dnes prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa, který je hostitelem summitu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv uskupení, které se zavázalo, že bude hájit zájmy "globálního Jihu".
  • Bridgepoint chystá první nabídku akcií britské investiční firmy od roku 1994
    Britská investiční firma Bridgepoint Group Plc a její akcionáři chystají první velkou primární nabídku akcií britské investiční společnosti za téměř tři desetiletí. Z prodeje akcií chtějí získat až 789 milionů liber (23,8 miliardy Kč). Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informace z dokumentů firmy, do kterých měla možnost nahlédnout. Obchodování s akciemi na burze v Londýně by mělo začít 21. července.
  • Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami
    Británie a ostatních 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského bloku s různými prioritami a představami o jejich podobě. Vyplývá to z dnešního dopisu, kterým Londýn partnerům oznámil svůj záměr odejít, a z následné reakce Evropské rady.
  • Británie a EU zveřejnily text dohody o svých budoucích vztazích
    Britská vláda a Evropská komise dnes zveřejnily plné znění textu své vzájemné dohody o budoucích vztazích. Dokument má 1246 stran a 800 stran příloh. Věnuje se vzájemnému obchodu, jaderné energii pro civilní i vojenské účely nebo výměně utajovaných informací. Nová pravidla začnou platit od 1. ledna.
  • Británie a Irsko chystají plány pro Grexit
    Vlády Británie a Irska připravují krizové plány pro případ bankrotu Řecka nebo jeho odchodu z eurozóny. Sdělili to...
  • Británie analyzuje dopad odchodu z EU
    Britská centrální banka Bank of England (BoE) plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu...
  • Británie a USA podepsaly dohodu zajišťující pokračování obchodu
    Británie a Spojené státy dnes podepsaly dohodu o celních postupech, která zajistí plynulý tok obchodu mezi oběma zeměmi, až v lednu pro Británii skončí přechodné období a země definitivně opustí zbylé vazby na Evropskou unii. Oznámilo to britské ministerstvo financí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker 4XP
NAGA
FXCM
reklama
Fintokei SwiftTrader