Sobota 01. června 2024 20:12
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ETF

Zhoršení platební morálky na trhu se nyní bojí až polovina firem v regionu – problémy s cash flow hrozí nejvíc v Česku, na Slovensku a v Maďarsku

19.12.2022 13:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prodloužení průměrné doby splatnosti faktur v příštích 12 měsících nyní očekává 48 % podniků ze střední a východní Evropy.

Po dvou letech koronavirové pandemie a letošní ruské invazi na Ukrajinu se ani nadcházející rok 2023 z pohledu firem zatím nejeví příliš optimisticky. Téměř polovina podniků ve střední a východní Evropě má obavy ze zhoršení platební morálky svých obchodních partnerů během následujících měsíců. Důvodem je především probíhající hospodářský útlum, v jehož důsledku 48 % firem z regionu očekává prodloužení průměrné doby splatnosti faktur v příštích 12 měsících. Ukázal to pravidelný průzkum Barometr platební morálky, který v prosinci 2022 uskutečnila mezi 1 300 podniky z Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Turecka úvěrová pojišťovna Atradius.

„Řada firem v regionu se dokázala vyrovnat s dopady koronavirové pandemie a ustát i prudký růst cen energií. Nejistý výhled na vývoj ekonomiky v roce 2023 ale teď zvyšuje na trhu napětí a vzbuzuje obavy podniků ohledně toho, nakolik budou odběratelé schopni za dodané zboží a služby včas platit,“ uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Jako hlavní důvod zpoždění plateb či dokonce nehrazení pohledávek jsou v segmentu B2B uváděny problémy způsobené nedostatkem hotovosti. Ty jsou velmi často zmiňované napříč všemi trhy a průmyslovými odvětvími s tím, že největší obavy zmínili respondenti z České republiky, Slovenska a Maďarska. „Jde o země, jež jsou nejvíce zasaženy energetickou krizí, nacházejí se blízko zóny válečného konfliktu, a navíc je více než ostatní postihl výpadek obchodování s Ukrajinou i Ruskem,“ vysvětlila Stržínková.

Problém pro Česko a další malé otevřené ekonomiky v regionu představuje také jejich vysoká závislost na exportu do Německa a dalších zemí EU. „Očekávané hospodářské ochlazení v Evropě je pro firmy z Česka větší hrozbou, než pro jejich konkurenty z velkých a vyspělých ekonomik. Například v oblasti retailu již na evropském trhu pozorujeme tlak ze strany odběratelů na významné prodlužování platebních podmínek. Někteří výrobci pak mají tendenci přenášet zhoršené platební podmínky na svoje dodavatele, byť jde často o jinak zdravé firmy. To by mohlo na trhu vyústit v dominový efekt projevující se druhotnou platební neschopností,“ řekla Stržínková.

Průzkum Barometr platební morálky se zároveň zabýval tím, jak budou firmy v nadcházejícím období přistupovat k řízení svého financování. Zhruba třetina dotázaných podniků uvedla, že v roce 2023 využije pojištění pohledávek, které jim pomůže zajistit dostatek hotovosti a zachovat ziskovost. Zároveň budou tyto firmy konkurenceschopnější na domácích i zahraničních trzích. „Kombinace přetrvávající vysoké inflace, energetické krize a geopolitického napětí vnáší do dodavatelsko-odběratelských vztahů další prvek nejistoty poté, co byly tyto vazby citelně narušeny již v průběhu pandemie. Řada firem proto přijímá opatření pro snížení rizika a pojištění pohledávek patří mezi ně. „Zájem o pojištění pohledávek vzrostl v posledním čtvrtletí 2022 o více než 25 % ve srovnáním s předchozím obdobím,“ popsala Stržínková.

Celkové výsledky průzkumu Barometr platební morálky zahrnující data z prosince 2022 pro střední a východní Evropu najdete v anglickém jazyce na webu úvěrové pojišťovny Atradius.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ze zpráv profitují komodity i akcie na úkor dluhopisů. Koruna dál pod tlakem
    Izraelská zpráva potvrdila vysokou účinnost vakcíny od Biontechu i v praktickém použití. Mezitím se vakcína od J&J ocitla blíže schválení pro nouzové použití, poté co ji FDA prohlásila za bezpečnou a efektivní. Na trzích také doznívá efekt vystoupení šéfa Fedu v Kongresu, hlavně jeho opakované ujištění, že ekonomika zřejmě zrychlí a inflace není považována za problém, stejně jako náznak, že sazby mohou zůstat dole ještě tři roky.
  • Z firiem bankomaty
    Kríza zmenila správanie sa firiem. Klesajúce očakávania rastu svetovej ekonomiky spôsobili, že spoločnosti sa miesto investícií zamerali na vyplácanie dividend a spätný odkup svojich akcií. Zníženie úrokových sadzieb na nulu spôsobilo bezprecedentný záujem o nárast korporátneho dlhu, ktorý tieto aktivity financoval. To bolo hlavným dôvodom rastu S&P na nové maximá. Trump dodal akciám ďalší impulz, no Barclays si myslí, že tento nárast čoskoro skončí.
  • Z firmy Prosus se stala jedna z nejhodnotnějších firem v Evropě
    Na amsterodamské akciové burze se včera začalo obchodovat s akciemi internetové firmy Prosus, která se oddělila od jihoafrického internetového obchodu Naspers. Akcie při svém debutu stouply o více než 25 procent a firma se s tržní kapitalizací přes 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč) zařadila mezi největší internetové firmy v Evropě, uvedla agentura Reuters.
  • Zhodnocení akcií, navýšení kapitálu Tesly a výnosy amerických technologických firem
    Další posílení akcií způsobilo, že se jejich zhodnocení dostalo, na zatím nejvyšší úroveň od října 2000. Akciový trh tak čeká v říjnu a listopadu rizikové období. Tesla tento týden oznámila navýšení kapitálu o 5 miliard dolarů, aby posílila svou rozvahu a podpořila další růst, což rozhodně dává smysl i vzhledem k tomu, že těchto 5 miliard dolarů sníží hodnotu pro stávající akcionáře jen nepatrně. Pozornost směřujeme také na výnosy pěti amerických technologických firem, které byly uveřejněny po středečním ukončení amerického obchodování – i zde je spousta očekávání a spekulací, zejména v případě akcií MongoDB.
  • Zhodnocení až takřka 200 %. Akciovými hity příštího roku mají být firmy zaměřené na inovativní léčbu vážných chorob či na zelený vodík, z velkých jmen pak Tencent, BP nebo Nvidia
    Které akcie se v roce 2024 dočkají největšího zhodnocení? Alespoň tedy podle porovnání nynější ceny a cílové ceny za 12 měsíců v konsensu mezinárodních analytiků, jak jej zachycuje Bloomberg.
  • Zhodnocení dopadu války v Izraeli proti Hamásu na ekonomiku evropské unie
    Nedávná eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem má rozsáhlé důsledky přesahující hranice Blízkého východu. Tento článek se zabývá hospodářskými důsledky konfliktu pro Evropskou unii (EU). Budeme se věnovat prudkému nárůstu cen ropy, přerušení dodávek ropy, tlaku na ceny plynu a také dopadům na izraelský technologický průmysl. Kromě toho se budeme zabývat širšími ekonomickými důsledky a tím, jak konflikt zhoršuje stávající problémy.
  • Zhodnocení ledna 2011
    V tomto přehledu se zaměříme na to, co hnalo během ledna ceny komodit různými směry. Světová ekonomika stále roste a MMF tento týden zvýšil odhad světového ekonomického růstu na 4,4 procent z předchozích 4,2 procent.
  • Zhodnoťte virtuální milion a získejte iPad mini 3 v zimní investiční soutěži!
    Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte iPad mini 3 nebo 1000 Kč týdně v zimní investiční soutěži od HighSky Brokers!
  • Zhodnoťte virtuální milion a získejte iPhone 6 Plus ve vánoční investiční soutěži!
    Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte velký iPhone 6 Plus nebo 1000 Kč týdně ve vánoční investiční soutěži od HighSky Brokers! Naučte se obchodovat se zlatem, ropou a dalšími komoditami nebo světovými měnami!
  • Zhoršená nálada na hlavních trzích trvá, koruně i regionu se však odpoledne dařilo
    Negativní vývoj dnes převládá na hlavních akciových i dluhopisových trzích. Žádná nová data do obchodování nezasahují....
  • Zhoršení ratingu Francie podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila. Tehdy Česko coby „čtyřkař“ mělo vstupovat mezi „jedničkáře“, dnes je z Česka „dvojkař“ a má vstupovat mezi „horší trojkaře“
    Páteční večerní zhoršení ratingu Francie ze strany agentury Fitch podtrhuje, jak výrazně se eurozóna ekonomicky proměnila od roku 2004, kdy Česko vstupovalo do EU a zavazovalo se tak v budoucnu přijmout euro.
  • Zhoršení rusko-ukrajinského konfliktu zlevní Čechům nákupy v Polsku, říká třetí největší americká banka
    Dopady možného dalšího zhoršení stupňujícího se rusko-ukrajinského konfliktu zasáhnou mezi středoevropskými ekonomikami nejtíživěji tu polskou. Ve své dnes zveřejněné prognóze to předvídá Citigroup, třetí největší banka v USA. Podle ní bude polská měna, zlotý, zasažena hůře než česká koruna nebo maďarský forint.
  • Zhoršení výhledu ECB trhy ranilo, příslib podpory byl malou náplastí
    Jednání ECB potvrdilo pozici jedné z klíčových událostí. Z banky jsme se dozvěděli mnoho zajímavého, ale nejzásadnější bylo asi zhoršení prognózy. To sice ve světle nových dat musel trh čekat, ale vypadá to, že nebyl připraven na tak výrazné posunutí odhadů dolů. Letos by podle ECB měl růst HDP eurozóny pouze o 1,1 procenta a příští rok o 1,6 procenta. V souvislosti s tím pak banka srazila odhad letošní inflace až na 1,2 a příští rok čeká růst cen pouze o 1,5 procenta. Sám prezident ECB změnu prognózy označil za podstatnou, čímž nové údaje ještě podtrhl.
  • Zhoršení výhledu, plán B pro brexit. Akcie zůstávají v červeném
    Na hlavních finančních trzích se během odpoledne nedějí žádné zásadní změny. Momentálně probíhá jednání britského parlamentu o alternativním vládním návrhu pro brexit. Premiérka Mayová zatím stihla probrat, jaké jsou alternativy a proč je nechce, případně proč nejsou z jejího pohledu možné. Tak jako předtím zbývá původní plán, v rámci něhož chce ale Mayová ještě projednat irskou pojistku s DUP. Vláda se tak s plánem B, zdá se, neposunula prakticky nikam a věří ve změnu a protlačení už jednou ostře odmítnuté dohody.
  • Zhoršený rating Itálie od S&P tíží dluhopisy. Fitch odměnil Lotyše lepší známkou za přijetí eura
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's včera zhoršila úvěrovou známku Itálie o jednu příčku na „BBB“...
  • Zhoršený výhled na poptávku ropy a její pokles
    West Texas Intermediate klesl k 85 USD za barel ve chvíli, když ztratil 3,5 % a podle údajů se ukázalo, že zásoby ropy v USA dosáhly té nejlepší úrovně od července minulého roku.
  • Zhorší nové výzvy společnosti Apple náladu na Wall Street?
    Analytici společnosti Miller Tabak poukazují na to, že nadcházející týdny mohou být pro společnost klíčové a rozhodnout o vývoji ceny jejích akcií po zbytek nového roku. Za klíčovou označili úroveň 130 USD, protože se shoduje s červnovým minimem, které se ukázalo být i lokálním "minimem" na indexech. Trvalé prolomení ceny pod tuto úroveň by mohlo vést k hledání mnohem nižších úrovní ocenění společnosti. Hlavní obavou pro investory zůstává stav čínské ekonomiky a pandemie šířící se v zemi, což v kombinaci s plánovaným nákladným přesunem výroby společnosti představuje pro akcionáře přinejmenším krátkodobý rizikový faktor. Kromě obav z dodávek a zpoždění výroby přetrvávají obavy o poptávku po relativně drahých výrobcích společnosti v době vyšších úrokových sazeb, které ztěžují financování dluhů, inflace a vyhlídek na recesi.
  • Zhoršování fundamentu hlavním tématem na trzích. Peníze míří z akcií do dluhopisů
    Lehce negativní vývoj hlavních trhů během dne nabral na obrátkách a odpoledne už sledujeme slušný propad akcií v Evropě vedle o něco menšího amerického. Pod největším tlakem se ocitá německý DAX s více než dvouprocentním poklesem. Peníze investorů míří do bezpečných dluhopisů, takže výnosy v USA, Německu, ale také dalších jádrových zemích citelně klesají. Třeba německý desetiletý výnos je už na 0,11 pct.
  • Zhou (guvernér PBOC - Peiple Bank of China)
    " Navršovanie úrokovej sadzby je aktuálne veľkou dilemou pre nás"... komentár: t...
  • Zhrnutie dňa: Optimizmus po G20 spomaľujú slabé dáta
    AUD v reakcii na zníženie sadzieb oslabil, no časť strát dnes vymazal. Výhľad úrokových sadzieb však podporuje klesajúci trend meny, preto dnešný nárast môže predstavovať príležitosť vstupu do krátkych pozícií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF