Sobota 01. června 2024 19:58
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Akciový trh vstřebává výsledky zasedání Fedu

17.12.2021 12:42  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics61bc1af5350f0.jpg

Konečně se odehrála klíčová událost týdne. Již bylo řečeno, že jakmile jsou známy výsledky zasedání FOMC, musíme počkat alespoň den, než informace stráví trhy. V prvních 24 hodinách po takto významné události jsou trhy často emotivní. Emocionální obchodování je vždy nelogické. To se stalo v případě amerických akciových indexů. V den zveřejnění zprávy ze zasedání FOMC z nějakého důvodu rostly, přestože zpřísnění měnové politiky je pro ně medvědím faktorem. Včera však indexy NASDAQ a S&P500 prudce klesly. Index S&P500 navíc dosáhl svého historického maxima. Navzdory čtvrtečnímu poklesu je tedy růstový trend stále přítomen u všech tří hlavních indexů včetně Dow Jones. To naznačuje, že investoři stále věnují větší pozornost inflaci v USA, která již dosahuje téměř 7 %. V souladu s tím se při tak vysoké inflaci investoři nezajímají o aktiva s nízkým výnosem a rizikem, jako jsou vklady a dluhopisy. V důsledku toho stále existuje poptávka po akciích. Na druhou stranu kryptoměny již více než měsíc klesají. Mimo hru je tedy zatím pouze americký akciový trh. Domníváme se však, že ani jeho pokles není daleko. Pokud Fed v příštích třech měsících zcela opustí program QE a začne zvyšovat sazby, vytvoří to tlak na akcie a indexy. Poptávka po nich tak bude muset klesnout, což povede k poklesu jejich sazeb.

Ve Spojených státech bylo včera zveřejněno velké množství makroekonomických publikací. Index ISM ve službách klesl z 58,0 na 57,5 b. Index ISM PMI ve zpracovatelském průmyslu klesl z 58,3 na 57,8 b. Ačkoli oba indexy na konci listopadu mírně poklesly, pokles je příliš malý na to, aby naznačoval nějaký negativní trend. Pozoruhodné je, že každý údaj nad 50,0 je považován za býčí. Průmyslová výroba vzrostla o 0,5 % oproti prognóze 0,6 %. Formálně byla zpráva pouze o 0,1 % slabší, než se očekávalo. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za další týden činil 206 000 a zůstává na nejnižší úrovni za poslední roky. Počet stavebních povolení v listopadu vzrostl o 3,6 %. Očekával se pokles o 1,3 %. Počet zahájených staveb bytů v USA v listopadu meziměsíčně vzrostl o 11,8 %. Očekával se nárůst o 2,6 %. Index výrobní aktivity filadelfského Fedu byl mnohem slabší, než se očekávalo. Dosáhl pouze 15,4 b. Makroekonomické statistiky tak jen stěží mohly být příčinou čtvrtečního poklesu akciových indexů.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza
    „V posledních měsících se vytvořil „dokonalý mix“ událostí, který přispěl k extrémnímu optimismu na akciových trzích. Ovšem v současnosti je trh iracionální a nereaguje na měnící se fundamenty, které mu nehrají do karet,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Akciový trh je mŕtvy. Nech žije akciový trh.
    S novým rokom na akciovom trhu vždy prichádzajú aj očakávania cenových cieľov pre jednotlivé akciové indexy na konci roka. Toto analytické zápolenie má dlhú históriu a aj keď väčšina analytikov nemá pravdu, nič im nebráni v tom, aby na nový rok opäť zverejnili ďalšie odhady založené na množstve premenných, ktorých výsledkom je vždy jedno číslo, štandardne vyššie než rok predtým. A investorská verejnosť im nesprávne predpovede vždy odpustí, veď udalosti ako reštrukturalizácia gréckeho dlhu alebo odhodlanie ECB nakupovať dlhopisy problémových krajín sa nedali očakávať.
  • Akciový trh klesá kvůli výprodejům velkých technologických společností
    Uplynulý týden byl na finančních trzích ve znamení prudkých výkyvů. Jedním z příkladů byl výprodej velkých technologických společností minulý pátek, který způsobil masivní pokles akcií.
  • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
    V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
  • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
    Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
  • Akciový trh před zprávou o amerických nonfarms váhá
    Americké akcie ve čtvrtek kolísaly mezi zisky a ztrátami, když investoři zjistili, že přecenili program Federálního rezervního systému týkající se inflace.
  • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
    Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
  • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
    Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
  • Akciový trh v Evropě v úterý vytrvale klesá
    Od samého začátku obchodování vykazují evropské akciové indexy v souvislosti s rostoucím napětím v souvislosti se situací ve východní Evropě pokles o 3 %.
  • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
    Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
  • Akciový trh v US sa zmenšuje
    Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
  • Akciový trh zlatu usnadnil situaci
    Pokračující prodejní tlak na akciových trzích pomáhá zlatu opět zářit jako bezpečné aktivum. Podle některých ekonomů rostoucí inflační tlaky zhoršují rostoucí rizika poklesu.
  • Akciový výhled: COLT CZ zaostal za odhady
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,3% dle indikací futures. Ty zámořské aktuálně přidávají +0,5%. Sentiment podpořily včera večer po zavření trhu výsledky společnosti NVDA, která překonala odhady trhu a navíc oznámila split svých akcií 10:1. V Asii se dařilo Japonsku (+1,2%), brzdou byly naopak čínské akcie a propad byl k vidění v Hong Kongu (-1,5%). Kromě výsledků NVDA stojí za zmínku zveřejněné zápisky ze zasedání FEDU, kde byla patrná nejistota jeho členů ohledně hodnocení inflace (indexy v reakci včera ztrácely). V Praze dnes zveřejnila výsledky hospodaření společnost COLT CZ. Oproti odhadům trhu však zaostala, čistý zisk dosáhl 360 mil. Kč (odhad 404 mil.) a EBITDA 488 mil. Kč (vs. 604 mil. Kč). Po nedávném růstu akcií by tak mohl být na COLTu prostor pro vybírání zisků.
  • Akciový výhled: ČEZ podle očekávání s návrhem 52 Kč dividendy
    Po nepatrně růstovém vstupu evropských indexů do nového týdne nyní futures pro změnu indikují lehce ztrátový začátek (-0,2%). Na Wall Street jsme v pondělí viděli pomalejší rozjezd, index SP500 uzavřel kladnou nulou na 5308 bodech. Investoři vyhlížejí další katalyzátory, těmi mohou být (pro sentiment na technologiích) zítřejší výsledky NVDA či zápisky ze zasedání FEDu.
  • Akciový výhled: Evropa otevře v záporu po poklesu na Wall Street
    Globální akcie mají nakročeno poprvé v týdenním kontextu v květnu oslabit. Wall Street včera ztratila podruhé v řadě, když slušná ekonomická aktivita posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA z listopadu na prosinec. Index SP500 ve čtvrtek ztratil -0,7% na 5268 bodů. Evropské akcie tak v pátek ráno dle indikací futures otevřou v záporu kolem -0,5%. Asii vedl dolů Hong Kong (-1,5%). V Praze se dnes na burze obchodují naposledy s nárokem na dividendu „vídeňské“ tituly Erste (2,70 Euro) a VIG (1,40 Euro). Akcie Erste se v posledních dnech obchodovaly mezi 1160-1170 Kč. Dnes by domácí trh mohl spíše oslabit vzhledem k zahraničnímu sentimentu.
  • Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení
    V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.
  • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
    Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
  • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
    Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
  • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
    Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření
    V pátek ráno čeká evropské akcie zřejmě nevýrazné otevření, alespoň to indikují futures. Wall Street včera ztratila, index SP500 oslabil -0,6% na 5235 bodů, když v čele poklesu tentokrát stály technologie. Asii se přes noc podařilo přerušit ztrátovou sérii, dařilo se Japonsku (+1,2%), i přes slabší makrodata se v kladném teritoriu udržela také Čína. Sledované výnosy dluhopisů včera ustoupily z květnových maxim, americká 10-tka se obchoduje u 4,55%. Další pohyb se může odvíjet od dnešních odpoledních makrodat z USA (PCE) či dopolední evropské inflace CPI. D. Trump byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby z falšování finančních záznamů. Uvidíme, jestli to může mít vliv na posun preferencí před volbami a následně u amerických voleb. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX uzavřel na 1540 bodech. Při klidném vývoji si z bank nejlépe vedle Moneta (+1,2%), naopak prodejní převaha byla na Komerční bance (-0,3%). ČEZu se podařilo posunout k 940 Kč (+0,5%). Dnes čekáme celkově opět klidnější vývoj s možným růstem aktivity ve druhé části dne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster